PDA

Επιστροφή στο Forum : Home Email Server



Jason98
14-10-14, 21:34
Καλησπέρα σας, έχω φτιάξει έναν home e-mail server με το HMailServer, αλλά όταν στέλνω μήνυμα σε κάποια @hotmail.com διεύθυνση μου εμφανίζει error "550 OU-002".

Έχω ΟΤΕ Double Play 4 Απεριόριστα, όπως καταλαβαίνετε με dynamic IP, και διατηρώ έναν No-IP domain.
Δεν θέλω κανένα κήρυγμα για το Dynamic IP, δουλεύει ΜΙΑ ΧΑΡΑ, μόνο στο hotmail δεν μπορώ να στείλω. Τι μπορώ να κάνω για να το αντιμετωπίσω?

Σας ευχαριστώ πολύ,

Ιάσων

sdikr
14-10-14, 22:09
Καλησπέρα σας, έχω φτιάξει έναν home e-mail server με το HMailServer, αλλά όταν στέλνω μήνυμα σε κάποια @hotmail.com διεύθυνση μου εμφανίζει error "550 OU-002".

Έχω ΟΤΕ Double Play 4 Απεριόριστα, όπως καταλαβαίνετε με dynamic IP, και διατηρώ έναν No-IP domain.
Δεν θέλω κανένα κήρυγμα για το Dynamic IP, δουλεύει ΜΙΑ ΧΑΡΑ, μόνο στο hotmail δεν μπορώ να στείλω. Τι μπορώ να κάνω για να το αντιμετωπίσω?

Σας ευχαριστώ πολύ,

Ιάσων

Αρκετοί κάνουν χρήση dyn ip block list, όπως πχ το hotmail και αρκετοί άλλοι server, οπότε αν δεν αποκτήσεις δικιά σου ip (static) μαζί με σωστά rDNS θα έχεις αυτά τα προβλήματα

Το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις είναι χρήση relay gateway, αλλά και πάλι σε μερικούς θα χτυπήσει σαν spam

atux_null
15-10-14, 09:16
προσωπική μου άποψη είναι να μην το κάνεις host στο dsl του σπιτιού μιας και οι πάροχοι κόβουν πολλά πράγματα όταν έχουν dsl.
Θα σου πρότεινα να πας σε κάποια λύση vps όπου θα τα έχεις με λιγότερα από 30€ το έτος.

hannibal_
15-10-14, 12:33
Δεν θέλω κανένα κήρυγμα για το Dynamic IP, δουλεύει ΜΙΑ ΧΑΡΑ, μόνο στο hotmail δεν μπορώ να στείλω. Τι μπορώ να κάνω για να το αντιμετωπίσω?


Όχι δεν δουλεύει γιατί πρώτον τα περισσότερα είναι καταχωρημένα σε RBL. Δεύτερον δεν έχεις ούτε forward ούτε reverse DNS. Οποιοσδήποτε mail server που δεν εχει στηθεί από κάποιον άχρηστο θα σε κόβει με το καλημέρα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.