PDA

Επιστροφή στο Forum : USR 9106: WiFi αποσυνδέσεις



petran
17-03-07, 14:08
Αντιμετωπίζω μόνιμο πρόβλημα με το WiFi του 9106 κι ένα HP/Compaq nc6320 laptop με Intel 3945ABG: Αποσυνδέεται διαρκώς κατά τη μεταφορά μεγάλων αρχείων προς/από ένα PC συνδεδεμένο σε ethernet port του 9106, ενώ χωρίς μεγάλες μεταφορές εμφανίζει σπανιότερες αποσυνδέσεις.
Η αποσύνδεση γίνεται κάθε φορά μετά απόμεταφορά περίπου των πρώτων 150-200ΜΒ ενός αρχείου, ανεξαρτήτως συνολικού μεγέθους. Η ταχύτητα μεταφοράς είναι σταθερή, όσο αυτή διαρκεί, στα περίπου 1,7ΜΒyte/sec. Κατόπιν το connectivity χάνεται και δεν υπάρχει καθόλου πρόσβαση στο LAN/Internet, αλλά συνήθως το πρόγραμμα διαχείρισης της σύνδεσης συνεχίζει να θεωρεί την ασύρματη σύνδεση ενεργή. Επιλέγοντας "αποσύνδεση" και μετά "σύνδεση" πάντως, επανέρχεται.
Η απόσταση laptop-router είναι <2m, ενώ φυσικά το σήμα πολύ δυνατό.

Έχω κάνει πολλές αναζητήσεις κι εδώ και γενικότερα, χωρίς να βρω κάποια λύση. Στο laptop εγκατέστησα τους τελευταίους drivers της 3945 (10.5, δοκίμασα με διαχείριση της σύνδεσης με το Intel ProSet Wireless αντί του XP Wirelles Zero, εγκατέστησα το XP KB893357 update, ακόμη δοκίμασα κι ότι αναφέρεται στο Power Save Polling Issue που αναφέρεται στο site της Intel (http://support.intel.com/support/wireless/wlan/pro3945abg/sb/CS-022933.htm) . Το router πάντως έχει την τελευταία έκδοση λογισμικού.

Το ίδιο θέμα αντιμετωπίζει και φίλος με τον ίδιο ακριβώς εξοπλισμό, ενώ κατά την αναζήτηση λύσης έχω βρει και συζητήσεις σε άλλο forum με αντίστοιχο πρόβλημα, πάντα με το 9106.

Υπάρχει κάποια ιδέα του τι άλλο θα μπορούσα να δοκιμάσω; Έχω φθάσει σε αδιέξοδο... :(

alkisk
17-03-07, 14:31
Τα ίδια προβλήματα αντιμετώπιζα κι εγώ όσο είχα WPA encryption. Ξεπεράστηκαν όταν το γύρισα σε WEP.

petran
17-03-07, 16:58
Έκανα Disable το Network Authentication κι έβαλα WEP encryption με Optional Shared key (δε συνδεόταν με Required) και 128bit Encryption Strength...

Είχες απόλυτο δίκιο, έτσι δεν αποσυνδέεται πια! :) Σ' ευχαριστώ!

Όμως με προβληματίζει λίγο το θέμα του security, αν δεν κάνω λάθος έτσι είναι λιγότερο ασφαλές.
Δεν υπάρχει λύση για να λειτουργεί το WPA-PSK ?

29gk
17-03-07, 21:20
Σε μια δική μου περίπτωση ΟΧΙ με τον ίδιο εξοπλισμό αλλά με ένα 9108Α και μια wifi pcmcia MSI 54g κάρτα, βοήθησε όταν κράτησα μεν την ασφάλεια WPA-PSK αλλά το γύρισα σε AES encryption.

To ίδιο ακριβως΄πρόβλημα με το δικό σου λύθηκε χωρίς υποβάθμιση της ασφάλειας.

akism
22-03-07, 02:39
Σε μια δική μου περίπτωση ΟΧΙ με τον ίδιο εξοπλισμό αλλά με ένα 9108Α και μια wifi pcmcia MSI 54g κάρτα, βοήθησε όταν κράτησα μεν την ασφάλεια WPA-PSK αλλά το γύρισα σε AES encryption.

To ίδιο ακριβως΄πρόβλημα με το δικό σου λύθηκε χωρίς υποβάθμιση της ασφάλειας.

Μένει λοιπόν να μας πει και ο φίλος Petran αν δοκίμασε να μεταφέρει αρχεία με WPA-PSK και AES μέσω 9106 για να κλείσουμε το θέμα :oneup: Με ενδιαφέρει κι εμένα. ;)

rosso
25-03-07, 02:42
Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το 9106. Με wep (ακριβώς όπως ο φίλος petran) κανένα πρόβλημα, το γύρισα σε WPA-PSK (TKIP) και έχω τρελαθεί στις αποσυνδέσεις. Με AES δεν μου κάνει σύνδεση και να φανταστείτε ότι η κάρτα που συνδέεται είναι us robotics.
Ένα άλλο κουλό, αγόρασα το ps3 και με wep δε μου συνδέθηκε, με WPA-PSK όλα καλά.
Επειδή δε βλέπω λύση στο πρόβλημα με βλέπω να αλλάζω ρουτεράκι, κρίμα γιατί το έχω αρκετό καιρό και είμαι ευχαριστημένος αλλά συνδέω 4 μηχανήματα και με ενδιαφέρει και η ασφάλεια και η απρόσκοπτη σύνδεση.

JoeBar
25-03-07, 12:24
Eγώ με WPA-SK και TKIP δουλεύει άψογα εδώ και μήνες χωρίς κανένα disconnect.

adamantios
29-03-07, 23:59
Eγώ με WPA-PSK και TKIP δουλεύει άψογα εδώ και μήνες χωρίς κανένα disconnect.

Δυστυχώς εμένα με τα παραπάνω δεν λειτουργεί και είναι σίγουρα θέμα router αφού ο φορητός συνδέθηκε στο ασύρματο δίκτυο της δουλειάς και κατέβασε άνετα ταινία 1gb.
Παλιά είχα WPA-PSK και ΑES και δεν θυμάμαι να είχα πρόβλημα αλλά το άλλαξα σε ΤΚΙP επειδή το PDA δεν υποστήριζε AES.

Το θέμα είναι ότι εμένα κάνει disconnect αλλά μετά θέλει επανεκκίνηση ο φορητός για να ξαναδεί το δίκτυο

29gk
30-03-07, 14:08
Δεν ξερω αλλα επειδη στο 9108 εχει μεν δυνατοτητα WPA-PSK αλλα και AES-TKIP both μηπως και το 9106 ειναι το ιδιο ?

Αν ναι βαλε το εκει, στο BOTH, και το φορητο να μιλαει με AES ενω το PDA θα ειναι ενταξει με το ΤΚΙΡ

adamantios
30-03-07, 21:11
Δεν ξερω αλλα επειδη στο 9108 εχει μεν δυνατοτητα WPA-PSK αλλα και AES-TKIP both μηπως και το 9106 ειναι το ιδιο ?

Αν ναι βαλε το εκει, στο BOTH, και το φορητο να μιλαει με AES ενω το PDA θα ειναι ενταξει με το ΤΚΙΡ

δυστυχως τα εχει ξεχωριστα

tasosgun
05-04-07, 23:38
Ενταξει μαγκες το εψαχνα αυτο τοσο καιρο...με ειχαν τρελανει οι αποσυνδέσεις...
Λοιπον WPA-PSK me AES είναι η λύση...
ευχαριστω πολυ!!!

adamantios
07-04-07, 09:53
Ενταξει μαγκες το εψαχνα αυτο τοσο καιρο...με ειχαν τρελανει οι αποσυνδέσεις...
Λοιπον WPA-PSK me AES είναι η λύση...
ευχαριστω πολυ!!!

Δυστυχώς αυτό είναι το πρόβλημα

petran
08-04-07, 16:55
Η λύση για τις διακοπές ήταν πράγματι να το γυρίσω από WPA-PSK TKIP σε WPA-PSK AES! Με δυσκόλεψε αρκετά να κάνω 3 διαφορετικές ασύρματες συσκευές να λειτουργήσουν με αυτό (π.χ. ένα USB της Netgear δε λειτουργούσε με το AES έως ότου επέλεξα να γίνεται διαχείριση δικτύου από το Wireless Zero!!!)

Κι εκεί που έλεγα ότι όλα επιτέλους είναι ΟΚ, διαπιστώνω ότι ένα παιχνίδι (LORT-BFME2) δεν μπορεί να παίξει στο LAN όσο έχω AES encryption!! Αν είναι δυνατόν, τι σχέση μπορεί να έχει;; Μόλις το γυρίζω σε TKIP όλα καλά με το παιχνίδι, αλλά το laptop πάλι αποσυνδέεται!!!!!!!!!!!

Τι να πω πια, δεν έχει ωριμάσει αρκετά το WiFi να μην έχουμε τόσο χαζά προβλήματα;;;

29gk
08-04-07, 20:34
Το δικο μου, καθαρα εμπειρικο και οχι τεχνικο, συμπερασμα ειναι πως οταν βρισκεται σε ΤΚΙΡ δεχεται περισσοτερες παρεμβολες απο γειτονικα δικτυα.

Οι περισσοτερες συσκευες εξαλλου ειναι συμβατες με το ΤΚΙΡ παρα με το ΑΕS ( βλεπε PDA, pcmcia καρτες κτλ ).

Απλα να επαναλαβω, οι τυχεροι ειναι με το 9108 που εχει ρυθμιση για TKIP-AES both οποτε εχουμε καλυτερα αποτελεσματα.

petran
09-04-07, 20:06
Στην περίπτωσή μου υπάρχει μόνο ένα γειτονικό δίκτυο με WEP security, κι αυτό είναι μάλλον αρκετά μακρυά αν κρίνω από την ισχύ του σήματος, έχουμε 10 κανάλια διαφορά (1-11) και δεν είναι ούτε καν ενεργό όλες τις ώρες. Μάλλον λοιπόν δεν έχει να κάνει με αυτό...

Θέμα συμβατότητας συσκευών δεν υπάρχει, αφού με AES τελικά λειτούργησαν όλες οι συσκευές χωρίς πρόβλημα. Τώρα γιατί ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα δε μπορεί να επικοινωνήσει με άλλα PCs όταν χρησιμοποιείται AES encrytpion, αυτό ξεπερνάει τη λογική μου εφόσον θεωρώ ότι το encryption δεν είναι στο application layer!

Ομολογώ πάντως ότι προσωπικά δε με ικανοποιεί καθόλου η εναπόθεση της καλής λειτουργίας του δικτύου μου στην "τύχη" του να αναγκαστώ να αγοράσω την επόμενη συσκευή της ίδιας εταιρίας!

petran
11-04-07, 12:27
Χθες δοκίμασα να συνδέσω τα ίδια pc μέσω ενός D-Link DSL-G604T router, χωρίς να το συνδέσω όμως στην τηλεφωνική γραμμή.

Αν και με WPA-PSK το G604T δεν είχε επιλογή για TKIP/AES, το laptop φαινόταν να έχει συνδεθεί με TKIP encryption. Η ταχύτητα μεταφοράς μετά βίας ξεπερνούσε τα 600ΚΒ/sec, όμως δεν έγινε ΚΑΜΙΑ διακοπή όπως αυτές που γίνονται ΠΑΝΤΑ με το 9106! Αυτό με προβλημάτισε αρκετά ως προς το εάν το πρόβλημα οφείλεται στην υλοποίηση του πρωτοκόλου από την USR... :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.