PDA

Επιστροφή στο Forum : Εχω τα εξης προβληματα.



therock003
17-03-07, 16:25
Κατ'αρχας λογω του οτι στην περιοχη μου (Κερατσινι) εχει γραμμη ο ΟΤΕ,αναγκαστικα τον τρωω στην μαπα και πληρωνω τα απαραδεκτα παγια του.

Ξεκινησα πριν 3 χρονια με adsl 1024/256 η οποια απο Σεπτεμβριο αναβαθμιστηκε ως γνωστον σε 2048/256. Επειδη ομως ειμαι φοιτητης αναγκατικα να την ριξω σε 1024 για να ριξω και στο μισο την τιμη γιατι μου ρχοταν ο λογαριασμος 100+ ευρω το διμηνο για τα παγια του.Κανω λοιπον τις αιτησεις μου σε ΟΤΕ και βιβο (που εχω σαν παροχο).Η βιβο με τον επομενο λογαριασμο με εχει υποβαθμισει ωρεα και καλα,ο ΟΤΕ ομως με γραφει στα @!$# του και εδω και πανω απο 2 μηνες εξακολουθει να με εχει στο 2048.Φταιω εγω να μην του ξαναπληρωσω λογαριασμο?

Επισης τις τελευταιεw 2 βδομαδες εχω ενα προβλημα στο οποιο η συνδεση μου μπουκωνει αμα πραγματοποιουνται πολλα connections.Πως λεγεται αυτο το προβλημα?Δηλαδη αμα κατεβαζω απο http/ftp φτανω μεχρω 90-100 αλλα απο p2p μεχρι 30 max και αυτο σε private trackers με αρκετους seeder.Ακομα και να κανει connect στα torrent δυσκολευεται.

manoulamou
17-03-07, 16:31
Για το ποιοι σε καλυπτουν εστω και στο αμεσο μελλον
για κοιτα εδω: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=59945.
Μηπως ειδικα για το <<μπουκωμα>> δραστης ειναι το modem/router
δεν μας λες και ποιο εχεις, και τα πολλα connections στα p2p.
Ισως εαν αλλαζες καποιες ρυθμισεις;) βελτιωνοταν η κατασταση δραματικα:)

therock003
17-03-07, 16:38
Οχι ρε παιδια δεν φταινε ρυθμισεις και routerαν πασι περιπτωσι alcatel speedtouch εχω,αλλα τοσο καιρο μια χαρα δουλεια κανω και με mule azureus να τρεχουνε ταυτοχρονα και να χω πανω απο 100 kb,τωρα ακομα και στο download manager πανω απο 4 connection δεν τα αντεχει.Εχω και το cfos speed να ρυθμιζει τα πακετα.

Gordito
17-03-07, 16:38
Οσο για τα τορεντς δοκιμασε να βαλεις limit στο upload speed. Γυρω στα 16-17 max και ξαναδες τι ταχυτητες θα εχεις. Ενεργοποιησε Κρυπτογραφηση απο το μενου και να δεχεται απλα-ακρυπτογραφημενα connections. Αν δεν ξερεις πως γινεται να ρωτησεις στα αναλογα τμηματα του forum.

manoulamou
17-03-07, 16:50
Υ.Γ.
Οι ταχυτητες στα τορρεντς (γενικα στα p2p) εως και καμμια σχεση δεν εχουν
με τις ταχυτητες που πραγματικα αποδιδει η συνδεση σου.
Μπαινουν πολλοι ασταθμητοι και ευμεταβλητοι παραγοντες που τις επηρεαζουν:nono:
Η μονη αξιοπιστη (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31796) μετρηση γινεται με ενα πολυ μεγαλο αρχειο ftp απο ntua
και χωρις να τρεχει ο,τιδηποτε αλλο ουτε updates καν εννοειται.

therock003
17-03-07, 16:58
Ενεργοποιησε Κρυπτογραφηση απο το μενου και να δεχεται απλα-ακρυπτογραφημενα connections. Αν δεν ξερεις πως γινεται να ρωτησεις στα αναλογα τμηματα του forum.

Πως ακριβως γινεται αυτο?

Τα υπολοιπα περι upload κτλ τα γνωριζω.Ευχαριστω.

Gordito
17-03-07, 17:02
Ποιο προγραμμα χρησιμοποιεις για τα τορεντς? Οι επιλογες ειναι καπως ετσι:
"Enable encryption" για να δεχεται συνδεσεις με κρυπτογραφηση
"Allow non-encrypted connections" ή "allow legacy connections" για να δεχεται απλες συνδεσεις(χωρις κρυπτογραφηση).
Ενεργοποιημενα πρεπει να ειναι και τα 2

therock003
17-03-07, 18:00
Azureus exo.

Ενεργοποισα στο Transport Enscryption ta require encrypted transport (rc4),kai allow non-encrypted incomin kai outoging connections.

Σε τι ακριβως βοηθα αυτο?

Βεβαια το προβλημα μου δεν μου το λυσε γιατι το προβλημα παραμενει πως η γραμμη δεν σηκωνει connections.

Gordito
17-03-07, 18:14
Ποσα εχεις?
Δοκιμασε καμια 50ρα ανα τορεντ και γυρω στα 100 συνολο.
Επισης καλο ειναι να μην εχεις πολλα τορεντ ενεργα-εγω εχω ενα καθε φορα για leech και 2-3 seed

therock003
17-03-07, 18:41
Μην κολλατε στα τορρεντ 3+ χρονια σας λεω εχω adsl ξερω τι ειναι να μην τραβαει λογω του οτι δεν εχει χρηστες αυτο που κατεβαζω,και ξερω αν η γραμμη σερνεται,δεν τα λεβ τυχαια.Δοκιμασα με 3 τορρεντ και max connections 6 δουλεια δεν εκανα.

kallime
17-03-07, 19:29
Στα μπουκώματα και στα πετάγματα υπεύθυνο βασικά είνια το μόντεμ . Κανονικά σε τεέτοιες ταχύτητες χρείαζεται ένα καλό ρουτερ

Gordito
17-03-07, 19:49
Μην κολλατε στα τορρεντ 3+ χρονια σας λεω εχω adsl ξερω τι ειναι να μην τραβαει λογω του οτι δεν εχει χρηστες αυτο που κατεβαζω,και ξερω αν η γραμμη σερνεται,δεν τα λεβ τυχαια.Δοκιμασα με 3 τορρεντ και max connections 6 δουλεια δεν εκανα.

Δεν καταλαβα τοτε τι ψαχνεις ακριβως.
Να σου αυξησουμε εμεις τα connections που σηκωνει η γραμμη σου ισως?


Modem ειναι το Speedtouch ή router?

therock003
20-03-07, 23:43
Ρε παιδια παιζει κατι να πεχτηκε και να ευθυνεται το λειτουργικο συστημ και να περιοριζει αυτο τα connections?

Εχω δικτυο 2 υπολογιστων τα οποια εχουν και τα 2 server 2k3,και μολις συνειδητοποιησα πως τα δευτερυεων pc δεν εχει προβλημα ενω κατεβαζω.

Το βρηκα τελειως τυχαια,καθως το 1ο pc κατεβαζε απο rapidshare εγω στο 2ο μπηκα να δω το mail και μπηκε χωρις κανενα προβλημα,το 1ο pc ομως οταν κατεβαζω δεν φορτωνει της σελιδεσ,μου βαγζει σφαλμα "ληξη προσθεσμιας χρνου (connectionm timeout) αρα εφτασα να πιστευω πως κατι απροσμενω εχει συμβει στο 1o PC μου.

Τι εχετε να προτεινετε?

therock003
21-03-07, 00:16
Παιδια το σιγουρεψα.

Εγκατεστησα τον azureus στο 2o PC και κατεβαζει με 130 με ενα μονο torrent,το οποιο το ακριβως ιδιο δεν ξεπερνα τα 1,3kb στο δευτερο PC.

Καποια ρυθμιση πρεπει να εχει πεξει στο 1ο μου PC,και δεν εχω ιδεα.Αρχικα υποσψιαστηκα πως κατι πηγε στραβα στο cfosspeed,και το εκλεισα απο το task manager,αλλα το προβλημα εξακολουθει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.