PDA

Επιστροφή στο Forum : ΖΤΕ modem και LAN



ardi21
16-10-14, 17:57
Σημερα παρελαβα το ρουτερακι (H108NS) αλλα εχω ενα θεμα με το δικτυο.

Συνηθιζω να streamαρω απο κινητο/tablet με τον es explorer (android). Αυτος βρισκει αυτοματα το δικτυο του pc αλλα με το zte δεν παιζει. Εψαξα λιγο τις ρυθμισεις, απενεργοποιησα firewall και την υπηρεσια που εχει ο ΟΤΕ και κοβει ενα range σε πορτες, δοκιμασα να βαλω χειροκινητα αυτα που θελει αλλα δεν ειχε αποτελεσμα. Aντι να βρισεκι LAN βρισκει FTP ο οποιος δεν λειτουργει.

Με το προηγουμενο router παιζει κανονικοτατα αυτοματα, αλλα θελω να δω τι γινεται επειδη κλειδωνω λιγο ψηλοτερα με το ΖΤΕ.

Καμια προταση?

AssVas
16-10-14, 21:16
Βασικά μιλάς για WLAN Local , δεν έχει σχέση το Filter Otenet που απενεργοποίησες, στη θέση σου θα τράβαγα ένα Hard reset να λάβει εργοστασιακά settings και θα προσπαθούσα ξανά (τρέχει Zero touch μετά από 5 λεπτά θα έχει παραμετροποιηθεί μόνο του και θα έχεις και πρόσβαση στο Internet) .

ΠΡΙΝ το Reset , δες αν στον χώρο σου εκπέμπει ασύρματο δίκτυο FON? αν ναι κάλεσε στο 13888 να στο απενεργοποιήσουν.

ardi21
16-10-14, 21:37
Υπαρχει 2 στενα πανω απο το σπιτι μου fon απ'οτι βλεπω στον χαρτη. Τι εννοεις να μου το απενεργοποιησουν? Εγω το εχω κλειστο για την συνδεση μου. Το βλεπω απο εδω (https://ps.otenet.gr/active/ServiceActivation/csAuth.jsp)

Και με τον ασυρματο εκτυπωτη εχω προβλημα απ'οτι ειδα. Περναει τα τεστ αλλα γραφει "Έχει εντοπιστεί σύγκρουση καναλιών δρομολογητή/σημείου πρόσβασης. Εάν έχετε προβλήματα με την εκτύπωση ή τη σάρωση, βελτιώστε το περιβάλλον του ασύρματου δικτύου σας"

AssVas
20-10-14, 22:15
1. ενεργοποίησε ξανά την υπηρεσία Firewall στο my.otenet.gr
2. Κάνε καπάκι μια Off/on το Router σου
3. Κατέβασε στο android το wifi Analyzer -> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer&hl=el
4. Διάλεξε ένα από τα ακόλουθα κανάλια , 1, 6 ή 9 που έχει τις λιγότερες παρεμβολές ή πειραματίσου με όλα κλαιν και δες .
5. Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το Upnp αν το πρόβλημα παραμένει .

k.m.
20-10-14, 22:55
Συνηθιζω να streamαρω απο κινητο/tablet με τον es explorer (android). Αυτος βρισκει αυτοματα το δικτυο του pc αλλα με το zte δεν παιζει.

Σε εμένα παίζει μια χαρά, οπότε κάτι δεν είναι σωστά στημένο.

Το tablet "παίρνει" internet και απλά δεν βλέπει το PC ?

To PC τι shares έχει ? έχεις password στα shares ?

ardi21
20-10-14, 23:38
Nαι, ολες οι συσκευες παιρνουν internet μια χαρα. Απλα καμια δεν βλεπει το pc.

Καποιους φακελους εχω share και user/pass βαζω το microsoft account που εχω και στο pc.

Θα δοκιμασω και την λυση με τα καναλια του wifi που ειπε ο φιλος παραπανω. Ειναι πολυ περιεργο διοτι δεν ειχα ποτε προβλημα, με κανενα router και τωρα εχω ακομα και με τον εκτυπωτη.

- - - Updated - - -

Δοκιμασα με ολα τα καναλια και με Upnp αλλα τζιφος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.