PDA

Επιστροφή στο Forum : πτωση ταχυτητας και αλλαγη παροχου



alekosk75
18-10-14, 00:05
καλησπερα στο forum,θα ηθελα την βοηθεια σας.Εχω συμβολαιο με την wind απο τον περασμενο Μαρτιο για 2 χρονια,τους τελευταιους 2 μηνες το internet στην κυριολεξια σερνεται 8,5 mbps με το ζορι,τους ενημερωσα και σημερα ο ΟΤΕ εκανε καποιες ρυθμισεις στο καφαο (αλλαγη καλωδιων) που βρισκεται στα περιπου 700 μ απο το σπιτι μου αλλα η κατασταση παραμενει η ιδια,οταν τους ειπα οτι θα φυγω και θα παω στην forthnet που ημουν παλαιοτερα και ειχα πολυ καλυτερες ταχυτητες μου ειπαν κατα λεξη΄'160ε και φευγεις".Την επομενη αλλος κυριος μου προτεινε εφοσον δεν διορθωθει το προβλημα η τιμη να πεσει απο τα 20 στα 17ε.και ρωταω:μπορω να φυγω και να σπασω το συμβολαιο απο την στιγμη που η ταχυτητα σερνεται χωρις τα χρηματα που ζητανε;ειναι λογος αυτος για καταγγελια της συμβασης η να περιμενω 2,5 χρονια με ταχυτητες 8,5mbps;μεχρι που μπορει να το φτασουν;υποψιν δεν τους χρωσταω ουτε ευρω.ευχαριστω Αλεκος θεσσαλονικη

psylos
18-10-14, 02:32
Ανέβασε για αρχή στατιστικά από το router σου. Η απόσταση από το ΚΑΦΑΟ μετράει μόνο αν έχεις vdsl. Στο adsl η απόσταση από το αστικό κέντρο είναι αυτό που μετράει. (μεταξύ μας το 8,5Mbps δεν είναι οτι σέρνεσαι κιόλας...)

yiannis010
18-10-14, 02:43
πριν το 8,5 τι ταχυτητες ειχες;

john68
18-10-14, 23:45
μη μιλάς καθόλου ..μια χαρά είσαι ...τι να πώ και εγω : 145688

alekosk75
19-10-14, 00:25
Link Information

Uptime: 1 day, 6:38:16
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 687 / 9.206
Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 200,09 / 2,18




αν ειναι αυτα που ζητας φιλε μου,με την forthnet εφτανε μεχρι και 15,5 mbps,

psylos
19-10-14, 03:42
Τα πιο λεπτομερη στατιστικα βρες. Εκεί που γράφει snr, attenuation κλπ.

john68
19-10-14, 14:43
Τα πιο λεπτομερη στατιστικα βρες. Εκεί που γράφει snr, attenuation κλπ.
145710
για δές και τα δικά μου ....

yiannis010
19-10-14, 15:12
145710
για δές και τα δικά μου ....

μια χαρά είσαι με το ατενεισιον που έχεις θα μπορούσες να ήσουν χειρότερα.θα μπορούσες αν θες να ζητήσεις να σου κατεβάσουν το snr αλλα δε νομίζω πως χρειαζεσαι πειράματα με 14+ ταχύτητα

psylos
19-10-14, 15:38
145710
για δές και τα δικά μου ....

Αυτό που λέει ο yiannis010. Αν θες μπορείς να ζητήσεις να σου κατεβάσουν το snr στο 6 για να κερδίσεις λίγο ακόμα σε ταχύτητα, αλλά αν δεις ότι χάνεις σε σταθερότητα, τότε ανέβασέ το ξανά στο 9.

john68
19-10-14, 15:51
μια χαρά είσαι με το ατενεισιον που έχεις θα μπορούσες να ήσουν χειρότερα.θα μπορούσες αν θες να ζητήσεις να σου κατεβάσουν το snr αλλα δε νομίζω πως χρειαζεσαι πειράματα με 14+ ταχύτητα
δεν μπορω ομως να καταλάβω τη γινεται ; ενω το ρούτερ κλειδώνει με τέτοια ταχύτητα τις περισσότερες φορές δεν φορτώνουν ούτε οι σελίδες γρήγορα ....ειδικά για βίντεο δεν το συζητώ ...σπάνια να δω χωρίς να κολάει ....Ασε που στο 1212 στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών σε δουλεύουν
λες και είσαι κανα παιδάκι ....στείλανε και τεχνικό και το παράδοξο είναι οτι οταν είρθε μετά που μιλησε με καποιον πετούσε το ίντερνετ ....Την άλλη μερα παλι τα ιδια ....(να σου πω οτι τωρα ειναι το 4αρτο ρουτερ που δοκιμαζω )

yiannis010
19-10-14, 16:12
δεν μπορω ομως να καταλάβω τη γινεται ; ενω το ρούτερ κλειδώνει με τέτοια ταχύτητα τις περισσότερες φορές δεν φορτώνουν ούτε οι σελίδες γρήγορα ....ειδικά για βίντεο δεν το συζητώ ...σπάνια να δω χωρίς να κολάει ....Ασε που στο 1212 στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών σε δουλεύουν
λες και είσαι κανα παιδάκι ....στείλανε και τεχνικό και το παράδοξο είναι οτι οταν είρθε μετά που μιλησε με καποιον πετούσε το ίντερνετ ....Την άλλη μερα παλι τα ιδια ....(να σου πω οτι τωρα ειναι το 4αρτο ρουτερ που δοκιμαζω )
α)μιλαμε για ασυρματο η ενσυρματο; και β)έχεις κανει μετρηση απο ftp server να δεις με τι ταχυτητα κατεβαζεις αρχεια;

billybiros
19-10-14, 16:13
δεν μπορω ομως να καταλάβω τη γινεται ; ενω το ρούτερ κλειδώνει με τέτοια ταχύτητα τις περισσότερες φορές δεν φορτώνουν ούτε οι σελίδες γρήγορα ....ειδικά για βίντεο δεν το συζητώ ...σπάνια να δω χωρίς να κολάει ....Ασε που στο 1212 στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών σε δουλεύουν
λες και είσαι κανα παιδάκι ....στείλανε και τεχνικό και το παράδοξο είναι οτι οταν είρθε μετά που μιλησε με καποιον πετούσε το ίντερνετ ....Την άλλη μερα παλι τα ιδια ....(να σου πω οτι τωρα ειναι το 4αρτο ρουτερ που δοκιμαζω )

Με τα παραπάνω στατιστικά (είχα δει και τα ποστ σε άλλη σελίδα) η μέγιστη ταχύτητα στο downstream είναι 1,5ΜB/sec

145714145715

και τα μισά από αυτά να είχες δε θα έπρεπε ουτε να κολλάει ούτε να υπάρχει πρόβλημα στις σελίδες - άρα το πρόβλημα σου δεν είναι η ταχύτητα - αλλά αλλού.

1) Αν χρησιμοποιείς Torrent δοκίμασε χωρίς αυτά (και αν δεις διαφορά περιόρισε το upstream και γενικός των αριθμό των συνδέσεων στο torrent).
2) Αν εχεις πρόβλημα με τις σελίδες δοκίμασε manual DNS (εγώ προτείνω αυτό (http://www.adslgr.com/forum/threads/266381-%CE%95%CF%86%CF%84%CE%B9%CE%B1%CE%BE%CE%B5-%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7?p=5490523&highlight=#post5490523)).
3) Αν πάλι το πρόβλημα παραμένει ελένξε για τυχών αποσυνδέσεις (λάθη κοκ)

Το πιθανότερο είναι να είναι το 1 ή το 2.

john68
20-10-14, 17:15
Πραγματοποίηση νέας μέτρησης με το Glasnost
Τα αποτελέσμαστα για το σύστημά σας (adsl-12.109.242.178.tellas.gr - 109.242.178.12):
Η κίνηση για upload περιορίζεται;
Δεν υπάρχει καμία ένδειξη ότι ο πάροχός σας περιορίζει τα uploads.
Η κίνηση για download περιορίζεται;
Ο πάροχός σας φαίνεται να περιορίζει τα download σας.

Όμως, κάποιες μετρήσεις έχουν επηρεαστεί από θόρυβο, που περιορίζει την ικανότητα του Glasnost να ανιχνεύει τον περιορισμό του εύρους ζώνης.

Λεπτομέρειες:

* Οι μετρήσεις έχουν πολύ θόρυβο για να ανιχνευθεί αν ο πάροχός σας περιορίζει την κίνηση FlashVideo στην κατεύθυνση του download. Το πρόβλημα αυτό πιθανόν να μπορεί να λυθεί ξανατρέχοντας το τεστ, αφού γίνει βέβαιο ότι δεν εκτελούνται άλλες μεταφορές παράλληλα με αυτό.

*Ο πάροχός σας πιθανότατα περιορίζει την κίνηση FlashVideo στην κατεύθυνση του download. Στις μετρήσεις μας, download ροές ελέγχου πέτυχαν έως και 157 Kbps ενώ downloads με FlashVideo πέτυχαν έως και 209 Kbps.

*Φαίνεται ότι ο πάροχός σας περιορίζει τα downloads στη θύρα 40772. Στις δοκιμές μας, τα downloads πάνω από τη θύρα 8080 πέτυχαν έως και 209 Kbps ενώ τα downloads πάνω από τη θύρα 40772 πέτυχαν έως και 302 Kbps.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Τα αποτελέσμαστα για το σύστημά σας (79.107.244.133 - 79.107.244.133):

Η κίνηση για upload περιορίζεται;
Δεν υπάρχει καμία ένδειξη ότι ο πάροχός σας περιορίζει τα uploads.

Η κίνηση για download περιορίζεται;

Οι μετρήσεις έχουν πολύ θόρυβο για να ανιχνευθεί αν ο ISP σας περιορίζει την κίνηση download. Το πρόβλημα αυτό πιθανόν να μπορεί να λυθεί ξανατρέχοντας το τεστ, αφού επιβεβαιωθεί ότι δεν εκτελούνται άλλες μεταφορές παράλληλα με αυτό.

hannibal_
20-10-14, 21:39
Is your upload traffic rate limited?

There is no indication that your ISP rate limits your uploads.
Is your download traffic rate limited?

There is no indication that your ISP rate limits your downloads.

Μακρυά από Wind!

@ ADSLgr.com All rights reserved.