PDA

Επιστροφή στο Forum : Samsung s3 σπασμενη οθονη 2ρη φορα



nikos salonika
19-10-14, 00:50
Καλησπερα σας ισως οχι η σωστη κατηγορια που βαζω αυτο το θεμα.. δεν ξερω ειμαι πολυ μπερδεμενος αυτη τη στιγμη.

Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας κατι και να εχω καποιο feedback .
Ειμαι κατοχος του samsung s3 I9300 , ηταν η πρωτη μου σοβαρη αγορα smartphone το εχω περιπου ενα χρονο τωρα.
Απο το κινητο αν και θα περιμενα πιο πολλα σε θεματα multitasking , γενικα εχω μεινει πολυ ικανοποιημένος.
Για το κινητο επένδυσα καποιο σεβαστό ποσο για τα δεδομένα μου ( 400 ευρω) και αυτο το αναφερω διοτι..
Προ 20 ημερων απο δικια μου απροσεξια το κινητο εφυγε ακλαφτο στον δρομο οπου και πηρα την οθονη στα χερια.
Επισκεψη στην samsung 145ε η αντικατασταση , εντονος προβληματισμος απο μερους μου καθως η εμπορικη του αξια σαν καινουργιο σημερα ανερχεται σε 240ε περιπου..
Τελικα την αντικατεστησα καθως θεωρω οτι μπορει να ανταπεξελθει ακομα με πολυ μεγαλη τιμιοτιτα στις απαιτησεις μου (heavy user internet ταινιες κτλπ).
Δυστηχως..επειδη μαλλον ειμαι λιγο μητσοτακης το κινητο ξαναεπεσε απο υψος 1.5 μετρου περιπου ( γλυστρισε απο τσεπη) και αν και ακομα δεν το πηγα στo σερβις ειναι σιγουρο οτι η οθονη εχει ξανασπασει εσωτερικα και θα μου πουν απο την samsung οτι ειναι δικια μου υπαιτιοτητα και οτι πρεπει να την αλλαξω.
Εχω εντονους προβληματισμους καθως αν ξαναδωσω αλλα 140ε για οθονη θα μου εχει στοιχισει συνολο σε ενα χρονο 700.. εχω ξενερωσει γενικα μαλλον θα ψαξω για κατι νεο. Οι προβληματισμοι μου ειναι
1)αξιζει να το φτιαξω ..?
2)σκεφτομαι για πιθανη αντικατασταση το s5 mini αποψεις?
3) μηπως αξιζει να περιμενω τα χριστουγεννα ? τοτε δεν βγαινουν καλυτερες προσφορες?
4) αν παω να το παιξω τρελα στην samsung οτι δεν εγινε τιποτα χαλασε μονο του εχω καμια ελπιδα? :hmm:
5) υπαρχει ελπιδα να το πουλησω για ενα ποσο εστω συμβολικο? και αν ναι τι ποσο πωλησης θα προτεινατε?

Υ.Γ. παρακαλω οχι ειρωνικα ποστ του στυλ ας προσεχες μεγαλε ειμαι ηδη αρκετα στεναχωρημενος

nikraven
19-10-14, 01:22
φίλε μου περίπου τους ιδιους προβληματισμούς είχα με το κινητό του γιού μου (ένα xperia sp ενός έτους που παρέδωσε το πνεύμα του
και η αντιπροσωπεία μου ζητούσε 150€ για να το φτιάξει με την τρέχουσα αξία του κινητού να είναι κοντά στα 200€.)
Αγόρασα ένα άλλο Ζ1 καινούριο και ησύχασα.
Πάμε στις δικές σου απορίες:
1)ήδη έχεις δώσει 145€ οπότε δεν νομίζω να σηκώνει να δώσεις ακόμα 140€
2)εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα το s5 που παίζει κοντά στα 285€ (http://www.skroutz.gr/s/5207762/Samsung-Galaxy-S5-mini-16GB.html)
3)όντως τα χριστούγεννα παίζουν καλές προσφορές οπότε αν έχεις κανα άλλο κινητό να κάνεις την δουλειά σου μπορείς να περιμένεις.
4)δεν έχεις καμμία ελπίδα.
5)σίγουρα μπορείς να το πουλήσεις αλλά πρέπει να ξέρει ο υποψήφιος αγοραστής ότι θα δώσει 140€ για την επισκευή.
Καινούριο κοστίζει κοντά στα 216€ οπότε αν υπολογίσουμε και τα 140€ της επισκευής μπορείς
να αντιληφθείς σε ποιό ύψος μπορεί να φτάσει η τιμή πώλησης του.

Andreaslar
19-10-14, 01:28
Να πάρεις οθόνη από το ebay με ~20e, δεν το έχεις σκεφτεί;

nikos salonika
19-10-14, 01:39
βρες μου γνησια οθονη για s3 με 20ε ( και να μην βγαινει 100 με τα μεταφορικα ) και σε κερναω 20ε μπυρες ..

- - - Updated - - -


φίλε μου περίπου τους ιδιους προβληματισμούς είχα με το κινητό του γιού μου (ένα xperia sp ενός έτους που παρέδωσε το πνεύμα του
και η αντιπροσωπεία μου ζητούσε 150€ για να το φτιάξει με την τρέχουσα αξία του κινητού να είναι κοντά στα 200€.)
Αγόρασα ένα άλλο Ζ1 καινούριο και ησύχασα.
Πάμε στις δικές σου απορίες:
1)ήδη έχεις δώσει 145€ οπότε δεν νομίζω να σηκώνει να δώσεις ακόμα 140€
2)εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα το s5 που παίζει κοντά στα 285€ (http://www.skroutz.gr/s/5207762/Samsung-Galaxy-S5-mini-16GB.html)
3)όντως τα χριστούγεννα παίζουν καλές προσφορές οπότε αν έχεις κανα άλλο κινητό να κάνεις την δουλειά σου μπορείς να περιμένεις.
4)δεν έχεις καμμία ελπίδα.
5)σίγουρα μπορείς να το πουλήσεις αλλά πρέπει να ξέρει ο υποψήφιος αγοραστής ότι θα δώσει 140€ για την επισκευή.
Καινούριο κοστίζει κοντά στα 216€ οπότε αν υπολογίσουμε και τα 140€ της επισκευής μπορείς
να αντιληφθείς σε ποιό ύψος μπορεί να φτάσει η τιμή πώλησης του.

και εγω για εκει κλινω , οκ εχω μια μπακατελα θα την παλεψω ενα 2μηνο θελω να πιστευω.. το χρειαζομαι ειναι η αληθεια αλλα θα αντεξω :P

Andreaslar
19-10-14, 01:39
Άμα θες γνήσια, τραβά δώσε ξανά 140ε... Στην προκειμένη περίπτωση, που έχεις δώσει ήδη 400ε + 140ε = 540ε και έχεις για 2η φορά πρόβλημα, είναι προτιμότερο να βάλεις μια noname οθόνη με 20e (και όσο σου βγάλει -μπορεί να την ξανασπάσεις σε 1 μήνα) παρά να δώσεις 140ε για επισκευή ή 300e για νέο κινητό (εφόσον όπως λες το s3 σου καλύπτει τις υπάρχουσες ανάγκες σου)

Veldrin
19-10-14, 02:19
Καλά σου λέει, η φάση είναι μια ή άλλη. Είτε βάζεις τη φθηνή να κάνεις τη δουλειά σου, είτε βάζεις τη γνήσια με ρίσκο καθ' ότι "επίτιμος".

Πάντως κάπου τόσο κάνει όλο το S3 αν το πούλαγες μεταχειρισμένο. Για εμένα δεν αξίζει επισκευή με γνήσια.

nikos salonika
19-10-14, 02:43
ρε παιδια τα NOname θα μου βγουν καπου 100ε με τα μεταφορικα , δεν αξιζει το ειδα και με τον φιλο adreaslar.

leros2004
22-10-14, 21:15
Απο το να δώσεις 140 για οθόνη για τόσο παλιό κινητό (τεχνολογικά ), πάρε ένα moto G και θα έχεις καινούργιο κινητό

nikos salonika
23-10-14, 00:59
Απο το να δώσεις 140 για οθόνη για τόσο παλιό κινητό (τεχνολογικά ), πάρε ένα moto G και θα έχεις καινούργιο κινητό

το μοτο g σε ποιο ακριβως σημειο ειναι καλυτερο ????? καμερα - μνημη - επεξεργαστη ( υποθετω οθονη - ποιοτητα κατεσκευης ) σε ολα του ριχνει το s3 ..

blade_
23-10-14, 01:29
Η αλήθεια είναι διαφορετική. Δες τα review του. Αλλιώς πάρε οθόνη φθηνή

leros2004
24-10-14, 19:23
Σε όλα εκτός από τη κάμερα ..... Καλό το s3, αλλά για την εποχή του, πόσο μάλλον όταν η επισκευή του κοστίζει όσο η αξία ενός καινούργιου κινητού, το θεωρώ ουτοπία .....

@ ADSLgr.com All rights reserved.