PDA

Επιστροφή στο Forum : hol adsl Καλαμαριά ταχύτητες του 2006..



iguana
19-10-14, 12:09
Είμαι κοντά στην Νέα κρήνη Καλαμαριά και δυστυχώς το Dslam απέχει πολύ από την περιοχή με αποτέλεσμα να συνδέομαι με το ζόρι στα 4900-5100 είναι τραγικά χαμηλά για μια τέτοια περιοχή. Δυστυχώς δυο χρόνια τώρα δεν έχει αλλάξει κάτι. Έχω ρωτήσει και κάποιους γείτονες με wind αυτοί είναι λίγο καλύτερα στα 6.5 περίπου αλλά είναι και λίγο ποιο κοντα στο Dslam.Βλέπω πολύ streaming και χρειάζεται όσο το δυνατόν μεγαλυτερο download. Έχει νόημα να τους πω να μου κατεβάσουν το margin η θα τα κάνω χειρότερα με αποσυνδέσεις(που δεν έχω καθόλου ευτυχως).έχει νόημα να αλλάξω παροχο; υπάρχει κανένα νέο για πιθανή αναβάθμιση;

MitsosDaBest13
19-10-14, 22:14
Ψάξε να δεις αν υπάρχει VDSL από καμπίνα (ΚΑΦΑΟ) στην περιοχή σου. Μπορείς να βάλεις τη διεύθυνσή σου ΕΔΩ (https://www.hol.gr/availability?t=home&f=89&p=123528&oc=HOL%20Online%20Offer%20Double%20Play%20VDSL%20(Discount%20for%2024m))και να δεις αν θα σου δείξει διαθεσιμότητα για VDSL, κάτω από τη HOL TV.

Αν δεν υπάρχει, τότε έτσι θα μείνεις... Αν το SNR Margin σου είναι στο 11, δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αν πεις να στο κατεβάσουν στο 9. Αν η γραμμή δεν παίζει καλά, τους ξαναπαίρνεις και λες να στο βάλουν πάλι στο 11.

iguana
21-10-14, 15:03
Ψάξε να δεις αν υπάρχει VDSL από καμπίνα (ΚΑΦΑΟ) στην περιοχή σου. Μπορείς να βάλεις τη διεύθυνσή σου ΕΔΩ (https://www.hol.gr/availability?t=home&f=89&p=123528&oc=HOL%20Online%20Offer%20Double%20Play%20VDSL%20(Discount%20for%2024m))και να δεις αν θα σου δείξει διαθεσιμότητα για VDSL, κάτω από τη HOL TV.

Αν δεν υπάρχει, τότε έτσι θα μείνεις... Αν το SNR Margin σου είναι στο 11, δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αν πεις να στο κατεβάσουν στο 9. Αν η γραμμή δεν παίζει καλά, τους ξαναπαίρνεις και λες να στο βάλουν πάλι στο 11.
Τους πήρα μου είπαν υπάρχει διαθεσιμότητα , ρώτησα αυτό για την καμπίνα και μου είπαν είναι εγγυημένη η ταχύτητα στα 49 τουλάχιστον. Πάνω που χάρηκα μου είπαν και την τιμή και το έκλεισα...(από τα 16 ευρώ που δίνω τώρα μέσω προσφοράς στα 40...) Απαγορευτική...Άρα να ρωτήσω για το snr στην τεχνική υποστήριξη μπας και δω καμιά μικρή βελτιώση...:(

ΥΓ μου είπε δεν παίζει ρόλο η απόσταση από το κέντρο , όταν του είπα ότι ειμαι μακρυά..Ήταν άσχετος ή έλεγε ψέμματα;Η όντως δεν παίζει ρόλο σε κάποιες περιπτώσεις;

MitsosDaBest13
21-10-14, 15:21
Τους πήρα μου είπαν υπάρχει διαθεσιμότητα , ρώτησα αυτό για την καμπίνα και μου είπαν είναι εγγυημένη η ταχύτητα στα 49 τουλάχιστον. Πάνω που χάρηκα μου είπαν και την τιμή και το έκλεισα...(από τα 16 ευρώ που δίνω τώρα μέσω προσφοράς στα 40...) Απαγορευτική...Άρα να ρωτήσω για το snr στην τεχνική υποστήριξη μπας και δω καμιά μικρή βελτιώση...:(

ΥΓ μου είπε δεν παίζει ρόλο η απόσταση από το κέντρο , όταν του είπα ότι ειμαι μακρυά..Ήταν άσχετος ή έλεγε ψέμματα;Η όντως δεν παίζει ρόλο σε κάποιες περιπτώσεις;


Το ότι δεν παίζει ρόλο η απόσταση από το κέντρο, μάλλον εννοούσε για την καμπίνα VDSL... Απ' όσο γνωρίζω, αν βρίσκεται το πολύ 300 μ. από το σπίτι σου, θα παίρνεις από εκεί VDSL, άσχετα με το που βρίσκεται το Αστικό Κέντρο.

Αφού δε σηκώνει VDSL η τσέπη σου, πες τους να κατεβάζουν το SNR. Αρχικά πες τους στο 9 και αν η γραμμή σου παίζει καλά, στείλε κι ένα mail στο customercare@hol.gr με τα στοιχεία σου (έστω το σταθερό), ζητώντας να στείλουν το μήνυμα στο Τεχνικό τμήμα και να σου βρουν έναν Τεχνικό που να μπορεί να βάλει το SNR στο 6... Από το τηλέφωνο δύσκολο να πετύχεις κάποιον που να το βάζει κάτω από 9. Αν με SNR 6 δεν παίζει σωστά, ζήτα τους να το γυρίσουν πάλι στο 9 (από τηλέφωνο).

jkoukos
21-10-14, 15:21
Αν υπάρχουν νέες καμπίνες VDSL στην περιοχή σου, δεν παίζει ρόλο η απόσταση, αφού σίγουρα θα είναι μικρή, οπότε η ταχύτητα θα είναι η μέγιστη.
Ρόλο παίζει αν παίρνεις σύνδεση VDSL από το αστικό κέντρο, όπως ισχύει και στο ADSL.

iguana
21-10-14, 15:28
Οκ κατανοητά αυτά , δεν μπορώ να βρω όμως κάπου που να λέει που μπήκαν καινούριες καμπίνες.. Αυτός που μου απάντησε τόσο εύκολα ότι ειναι εγγυημένη η ταχύτητα είχε πρόσβαση σε αυτήν την πληροφόριά η το είπε έτσι;
Ενδεικτικά η απόσταση μου είναι 2766 μέτρα (από το τεστ της CYTA ) .Πόσο μπορώ να ελπίζω να ότι θα ανέβει από τα 5mbit που είμαι τωρα ρίχνοντας το SNR ;

jkoukos
21-10-14, 15:34
Τελικά πόσο SNR έχεις τώρα; 11 ή 9;
Στα περίπου 2,8 χλμ λογικά έχεις Attenuation 38dB, οπότε με 9 SNR φυσιολογικά θα πρέπει να παίζεις περίπου στα 7Mbps και με 6 (αν παίξει) περίπου στα 8,5Mbps

iguana
21-10-14, 15:38
11 έχω τώρα...Οκ οπότε από τα 5 στα 8,5 στην καλύτερη...Αλλιώς περιμένουμε καμιά καλύτερη προσφορά στο vdsl..

MitsosDaBest13
21-10-14, 15:45
Πάρε και τώρα στο 13844 αν θες. 1 λεπτό υπόθεση είναι, από τότε που απαντήσουν. Δεν ξέρω όμως πόση κίνηση θα έχει το τηλεφωνικό κέντρο τέτοια ώρα. Συνήθως μέχρι τις 6-7 μμ είναι αρκετή. ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.