PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά νέου συστήματος



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

mavlok
27-08-04, 01:47
Μετα απο απιστευτες περιπετειες προσπαθοντας να σωσω τα αδυνατα, (virus scans, malware scans, spyware scans, hardware checkings) με πικρα καταλαβα οτι ειναι καιρος για αναβαθμιση. Εδω και αρκετες ημερες προσπαθω να καταλαβω τι δεν παει καλα στο &%#^@!% μηχανημα μου, και αφου δοκιμασα τα ΠΑΝΤΑ, κουραστηκα, και αποφασισα οτι μονο με ενα καινουριο pc (και τους παλιους δισκους) θα βρω την ησυχια μου.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης: αυριο στο Πλαισιο με την πιστωτικη στο χερι, τι μηχανημα να προτιμησω?

Thx

WAntilles
27-08-04, 02:35
- AMD Athlon-64 3500+ (Socket 939)

- ASUS A8V Deluxe

- ATi RADEON 9800 Pro 128MB

- Kingston 2x512 CAS2.5 DDR-400 (PC-3200)

Desperado
27-08-04, 04:59
εξαρταται για τι το θες... παντως το μονο στανταρ ειναι 1 gb RAM

kadronarxis
27-08-04, 05:08
Συμφωνώ και εγώ με wantilles.
AMD athlon 64, πάρα πολύ καλός.
Τώρα αν είναι ο 3000 ή ο 3500 εσύ θα το δεις, πόσο θα τιγκάρεις την κάρτα.
Κάρτα γραφικών οπωσδήποτε ΑΤΙ.
Καλή αγορά, με καθαρό μυαλό.

Άντε γερά.

Papous
27-08-04, 08:21
Αν έπαιρνα σήμερα μηχάνημα θα προτιμούσα κι’ εγώ τη σύνθεση που προτείνει ο WAn.

psyxakias
27-08-04, 08:29
mavlok, ελπίζω αυτή τη φορά να φροντίσεις κάπως για το cooling του tower να μην τηγανίζει αυγά πάλι... :wink:

pontifikas
27-08-04, 10:06
Αν δεν παίζεις παιχνίδια ίσως θα πρέπει να το σκεφτείς πριν πάρεις πολύ ακριβό μηχάνημα.
Αν πάλι παίζεις, εφόσον μπορείς να ανταποκριθείς, μην το σκεφτείς καθόλου.

Για επεξεργαστή πάρε σίγουρα AMD-64 .Τώρα στα πόσο, αυτό σκέψου το εσύ. Αξίζει πάντως να δώσεις κάτι παραπάνω για μια κάρτα γραφικών από ότι για τον επεξεργαστή.
Πάρε τον 3200+ και χτύπα μια ATI 9800XT να γίνεις άνθρωπος.Αν μπορείς πάρε την 6800 της Nvidia(να γίνεις θεός :mrgreen:).

Μητρική πάρε Abit για να μπορείς να κάνεις και o/c αργότερα όταν θα χρειαστεί :twisted:

Αν παίζεις παιχνίδια πρέπει να σκεφτείς και την κάρτα ήχου.Χωρίς EAX δεν λέει να παίζεις. :wink:

Papous
27-08-04, 10:16
mavlok, ελπίζω αυτή τη φορά να φροντίσεις κάπως για το cooling του tower να μην τηγανίζει αυγά πάλι... :wink:

Το water-cooling kit της Zalman είναι μια καλή λύση.
Εγώ το έχω βάλει στο μάτι. 8)

Επίσης με τέτοια θεριά CPU και VGA κρίσιμο είναι και το τροφοδοτικό.
Μια και είπες για Πλαίσιο, το Zalman είναι καλό και αθόρυβο αλλά αν μπορείς να βρεις το Tagan πάρτο! :wink:

antonis_GR
28-08-04, 01:16
Αύριο μη πας στο πλαίσιο....
τουλάχιστον πάρε προσφορές για την ίδια σύνθεση απο 2-3 μαγαζιά και σύγκρινε τες.

Εγώ για μνήμη είχα πάει στο πλαίσιο έχοντας δεί τη τιμη του DIMM στο
PC Master και έβγαλα καντήλες στο πλαίσιο..
δεν λέω ωραίο μαγαζί, εγώ θα το πληρώσω?
Τελικά πήγα απέναντι σε μια "τρύπα" και το πηρα 15Euro φθηνότερα το Kingston....
:evil: Πλαίσιο ου 666 :evil:

WAntilles
28-08-04, 01:58
Για επεξεργαστή πάρε σίγουρα AMD-64 .

Σωστό. Οι AMD x86-64 είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ.


Τώρα στα πόσο, αυτό σκέψου το εσύ.

Τον φτηνότερο από το socket που έχει μέλλον. Δηλαδή το 939.


Αξίζει πάντως να δώσεις κάτι παραπάνω για μια κάρτα γραφικών από ότι για τον επεξεργαστή.

Σωστό.


Πάρε τον 3200+

Όχι γιατί είναι Socket 754 που δεν έχει μέλλον.

Γνωρίζω ότι αυτή τη στιγμή ο 3500+ είναι σχετικά ακριβός.

Αλλά είναι Socket 939 και συνεπώς έχει σίγουρο μέλλον.

Γι' αυτό στον προτείνω.


ATI 9800XT να γίνεις άνθρωπος.

Έχει +5% απόδοση από την 9800 Pro και τιμή πολύ παραπάνω.

Άρα δε συμφέρει.

Συμφέρει η 9800 Pro 128MB.


Αν μπορείς πάρε την 6800 της Nvidia

Ποτέ nVidia από κάρτες γραφικών.


Μητρική πάρε Abit για να μπορείς να κάνεις και o/c αργότερα όταν θα χρειαστεί.

Ποιότητα και αξιοπιστία ASUS.

Για την συγκεκριμένη ASUS A8V είναι όλα της τα εξαρτήματα 1 κι 1.


Αν παίζεις παιχνίδια πρέπει να σκεφτείς και την κάρτα ήχου. Χωρίς EAX δεν λέει να παίζεις.

Η παραπάνω ASUS έχει ενσωματωμένη κάρτα ήχου.

Αν ωστόσο θες κάτι καλύτερο, προς Θεού ΟΧΙ CREATIVE.

Προτείνω ανεπιφύλακτα Terratec.

Όλα της τα μοντέλα (5.1, 7.1, DMX 6Fire 24-96) έχουν άριστη συμπεριφορά σε IRQ sharing, πολύ χαμηλά latencies και πολύ καλή απόκριση συχνοτήτων σε recordings, ενώ υποστηρίζουν πλήρως όλα τα 3D sound APIs.


Επίσης με τέτοια θεριά CPU και VGA κρίσιμο είναι και το τροφοδοτικό.
Μια και είπες για Πλαίσιο, το Zalman είναι καλό και αθόρυβο αλλά αν μπορείς να βρεις το Tagan πάρτο!

Άκου τον Παππού.

Επίσης πολύ καλά τροφοδοτικά είναι και τα Antec True Power (480 & 550).

Τέλος, ΜΗΝ τσιγκουνευτείς στις... διαστάσεις του κουτιού.

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ FULL TOWER.

Full Tower σημαίνει:

- 4 κρυφές 3.5
- 2 φανερές 3.5
- 6 φανερές 5.25

Αυτά γιατί:

- χώρος για πολλές συσκευές
- χώρος για επαρκή κυκλοφορία αέρα -> καλή ψύξη
- χώρος για να εργάζεσαι άνετα με τα χέρια σου μέσα στο κουτί
- μπαίνει κάτω ή δίπλα απ' το γραφείο χωρίς να φαίνεται και δεν ενοχλεί καθόλου

Half-X
28-08-04, 05:02
Η δικιά μου πρόταση:

CPU : Athlon 64 3200+ (Clawhammer).

Mobo: LANPARTY UT nF3 250Gb (Σε μια βδομάδα πιστεύω θα αρχίσει να είναι διαθέσιμη).

ΑGP : ATI 9800XΤ ή Αsus 9800 pro 256mb (για να την flash-άρεις σε XT αλλά είναι λίγο απίθανο να την βρείς) ή HIS Excalibur X800 Pro IceQ II (λίγο ακριβούτσικη αλλα γίνεται ΧΤ και σπέρνει).

RAM : Εξαρτάται απο το πόσο "enthusiast" είσαι :wink: .(Δυστυχώς κι εγώ θα πρότεινα Kingston 2x512 CAS2.5 DDR-400 αφού είναι τα μοναδικά που βρίσκεις εύκολα,σε λογική τιμή και λένε και κάτι).

Τροφοδοτικό : Οτιδήποτε σε Antec,Enermax,Thermaltake πάνω απο 400W.

Σκληρός : Western Digital PATA ή 2 Raptors 74gb σε raid 0(για μανία το είπα αυτό :twisted: ).

ΥΓ1.Επειδή ακούστηκε κάτι σε Αsus A8V Deluxe να πω οτι ψιλοαξίζει ΜΟΝΟ αν είναι η Revision 2.
ΥΓ2.Αν σε ενδιαφέρουν παιχνίδια να ρυθμίσεις τα λεφτά σου με βάση το οτι η κάρτα γραφικών είναι πιο βασική απο τον επεξεργαστή.
ΥΓ3.Sorry αν αυτά που προτείνω είναι άσχετα με τον προυπολογισμό η τις ανάγκες σου αλλα δεν διευκρίνησες :P .

mpouf
28-08-04, 06:00
αν το θες για επαγελματικη χριση παρε ενα intel cpu

psyxakias
28-08-04, 08:16
mpouf, αν και εγώ είμαι συνηθισμένος αρκετά σε Intel επεξεργαστές, θα διαφωνήσω κάθετα με τον συλλογισμό ότι για επαγγελματική χρήση παίρνεις intel, που έχει ως άμεσο συμπέρασμα ότι οι amd (athlonxp/athlon64) δεν είναι για επαγγελματική χρήση.

Πάντως αν και όπως είπα είμαι συνηθισμένος με Intel, θα συμφωνήσω με την πρόταση του WAntilles για τον Athlon64 3500+ με αυτά που πρότεινε ο WAn.

wintech2003
28-08-04, 09:01
Δεν αντιλέγω στην προτίμηση της ASUS (και εγώ αυτη θα έπαιρνα αν είχε nForce3) αλλά δεν θα ήταν καλύτερο να κάνει λίγη υπομονή μέχρι να βγει μια ASUS για 939 που να έχει nForce3 πάνω?
Εγώ έχω σταμπάρει μια MSI K8N Neo2 Platinum ( http://www.msi.com.tw/program/products/mainboard/mbd/pro_mbd_detail.php?UID=607 ), και εντάξει φυσικά δεν ειναι ASUS, αλλά οπως και να έχει τα VIA chipsets δεν τα πολυσυμπαθώ.
Anyway, σαφώς και η καλύτερη περίπτωση θα ήταν μια ASUS ή μια ABIT με nForce3 αλλά εγώ προσωπικά αν καιγόμουν να αγοράσω ΤΩΡΑ, θα έπαιρνα την MSI.

mistac75
28-08-04, 10:01
- AMD Athlon-64 3500+ (Socket 939)

- ASUS A8V Deluxe

- ATi RADEON 9800 Pro 128MB

- Kingston 2x512 CAS2.5 DDR-400 (PC-3200)

Τουλάχιστον όσον αφορά τo πρώτo μέρoς δεν υπάρχει στο Πλαίσιο.

elias24
28-08-04, 10:34
- Athlon 64 2800+
- Chaintech VNF3-250
- 2x512 MB RAM, που να μην είναι TWINMOS
- NVIDIA GeForce FX 5900

Το CPU θα το κάνεις overclock στα 2.2 - 2.4 GHz. Με την κάρτα γραφικών, όσο κι αν κοροϊδεύουν τα NV3x οι ATI fanboyz, δεν κολλάνε και παίζουν όλα τα games χωρίς προβλήματα καταρχίν και με πολύ ικανοποιητικές ταχύτητες & ποιότητα εικόνας.

iron_gr
28-08-04, 10:50
- Athlon 64 2800+
- Chaintech VNF3-250
- 2x512 MB RAM, που να μην είναι TWINMOS
- NVIDIA GeForce FX 5900

Το CPU θα το κάνεις overclock στα 2.2 - 2.4 GHz. Με την κάρτα γραφικών, όσο κι αν κοροϊδεύουν τα NV3x οι ATI fanboyz, δεν κολλάνε και παίζουν όλα τα games χωρίς προβλήματα καταρχίν και με πολύ ικανοποιητικές ταχύτητες & ποιότητα εικόνας.

Γιατί όχι TwinMOS; :?

Εγώ έχω 2x512MB TwinMos PC3200 και είναι μια χαρά. Τις έχω και με CL2 και όχι 2.5

Δεν είναι όπως οι Corsair ή οι Crucial, αλλά σίγουρα είναι πολύ ανώτερες από τις Kingston.

Όσο για vga κι εγώ NVidia προτείνω. Δεν μπορώ να καταλάβω τί έχουν πάθει με την nvidia μερικοί.
Για την ATi δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα. Άσε που η NVidia έχει τους τεχνικούς της Voodoo, από τότε που έκλεισε :twisted:

XTCgr
28-08-04, 11:23
καταρχάς ελπιζω να μην πας στο πλαίσιο! καλύτερα να πάρεις και προσφορές και απο άλλα μαγαζιά! επίσης πολλά απο τα όσα έχουν προτείνει τα παιδιά παραπάνω δεν υπάρχουν ούτε στην αγγλία και ούτε αναμένονται να υπάρξουν για τις επόμενες 1-2 εβδομάδες! θα κάνεις overclock ? αν είναι να μην κάνεις δεν χρειάζονται ιδιαίτερα ψαγμένες λύσεις!!!
και κάτι τελευταίο....πόσα λεφτά μπορείς να διαθέσεις?

elias24
28-08-04, 12:32
Γιατί όχι TwinMOS; :?

Εγώ έχω 2x512MB TwinMos PC3200 και είναι μια χαρά. Τις έχω και με CL2 και όχι 2.5

Οι double sided 512 TWINMOS έχουν πολλά προβλήματα με τα NVIDIA chipset. Ειδικά σε socket 754 & 2x Double Sided μνήμες, θα πρέπει να το βάλει σε 2T command rate, που σέρνεται. Σε VIA chipset δεν έχει πρόβλημα, αλλά ποιος παίρνει VIA ...

XTCgr
28-08-04, 12:46
Σε VIA chipset δεν έχει πρόβλημα, αλλά ποιος παίρνει VIA ...

.....σσσσσσσσ, μην τα λες αυτά δυνατά!!!! :wink: 8)

coftaras
28-08-04, 13:15
Επειδή θέλω να κάνω μια ερευνά αγοράς για ένα Η/Υ επαγγελματικής χρήσεις και συγκεκριμένα επεξεργασία βίντεο (μοντάζ) , και με πολύ καλή κάρτα ήχου τι μου προτείνεται? Να πάρω απλό dvd recorder ή τα καινούργια dual με μεγαλύτερη χωρητικότητας. (συνολικη τιμη περιπου 2500 ευρω)

WAntilles
28-08-04, 14:00
Σε VIA chipset δεν έχει πρόβλημα, αλλά ποιος παίρνει VIA ...

Όχι ο βλάκας πάντως που θα πάρει nForce-3-150.


Όσο για vga κι εγώ NVidia προτείνω. Δεν μπορώ να καταλάβω τί έχουν πάθει με την nvidia μερικοί.

"Μερικοί" που δεν τρώνε κουτόχορτο, έχουν "πάθει" με την nVidia ότι για 1.5 χρόνο σε όλη τη σειρά της 5xxx έκλεβε λεπτομέρεια και ποιότητα απεικόνισης πίσω από τη πλάτη των χρηστών για να αποκρύψει το γεγονός ότι οι κάρτες της ΣΕΡΝΟΝΤΑΝ στο DirectX 9.0 λόγω ΚΑΚΙΣΤΟΥ σχεδιασμού.

Αυτό εγώ το ονομάζω ΕΜΠΑΙΓΜΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ.

Εσύ πές το όπως θες.


Για την ATi δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα.

Κλασική διατύπωση πλήρους άγνοιας χωρίς ίχνος επιχειρημάτων.

Δηλαδή ποιά είναι αυτά "όχι και τα καλύτερα";


Άσε που η NVidia έχει τους τεχνικούς της Voodoo, από τότε που έκλεισε.

Τους έχει δεν τους έχει δεν την βοήθησε καθόλου. Και ΕΝΕΠΑΙΖΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.


Το CPU θα το κάνεις overclock στα 2.2 - 2.4 GHz.

Μην κρίνεις για την αγορά ενός συστήματος από την overclockability του. Αυτό θα πρέπει να είναι μακράν το τελευταίο κριτήριο. Με αξιοπιστία, επιδόσεις, βιωσιμότητα-ευελιξία να είναι πρώτα.


Με την κάρτα γραφικών, όσο κι αν κοροϊδεύουν τα NV3x οι ATI fanboyz, δεν κολλάνε και παίζουν όλα τα games χωρίς προβλήματα καταρχίν και με πολύ ικανοποιητικές ταχύτητες & ποιότητα εικόνας.

Αυτά τα "fanboyz" όπως τα είπες:

1. ΔΕΝ ΕΦΑΓΑΝ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ όπως εσύ να πάνε να πάρουν σαβούρα nVidia 5xxx.

2. Έδωσαν λιγότερα λεφτά από σένα και πήραν κάτι καλύτερο.

WAntilles
28-08-04, 14:05
και με πολύ καλή κάρτα ήχου τι μου προτείνεται

Terratec DMX 6Fire 24-96.

Την έχω εδώ και 1 χρόνο.

- εξαιρετική απόκριση συχνοτήτων

- πολύ χαμηλά latencies

- άψογη συμπεριφορά σε IRQ sharing - όχι τριξίματα και κολλήματα creative δηλαδή

- πολύ καλός driver (τρέχει και σε 2003)

- από εισόδους και εξόδους έχει κυριολεκτικά τα πάντα σε μπροστινό 5.25 panel

- κάνει recording και σε 24 bits 96KHz

Έχω βγάλει αρκετά DVD με αυτήν και την Hauppauge.

iron_gr
28-08-04, 14:20
WAntilles, οι nVidia/ATi, είναι ισάξιες. Αυτό φαίνεται απ' τα χίλια δυο bench που υπάρχουν. Προσωπική εμπειρία δεν έχω. Ένας φίλος μου όμως (gamer), μπορεί και παίρνει απ' τη δουλειά του hardware και το δοκιμάζει. Αν του αρέσει το κρατάει. Πολλές φορές έχει πάρει ATi, αλλά μου είπε ότι είναι το ίδιο με nVidia. Τον ξέρω χρόνια και τον εμπιστεύομαι. Παίζουμε και σχεδόν τα ίδια παιχνίδια. Αυτά!

Κολλάς! Επειδή έχει κάνει κάτι λάθος μία εταιρία ΜΙΑ φορά, πάει! Την καταδικάζεις και εντάξει. Να μην ξαναγοράσουμε από αυτή. Τα ίδια έλεγες και για τα lite-on. Όποιος αγοράζει είναι ΒΛΑΚΑΣ κτλ
... :| :shock:

WAntilles
28-08-04, 15:12
WAntilles, οι nVidia/ATi, είναι ισάξιες. Αυτό φαίνεται απ' τα χίλια δυο bench που υπάρχουν. Προσωπική εμπειρία δεν έχω. Ένας φίλος μου όμως (gamer), μπορεί και παίρνει απ' τη δουλειά του hardware και το δοκιμάζει. Αν του αρέσει το κρατάει. Πολλές φορές έχει πάρει ATi, αλλά μου είπε ότι είναι το ίδιο με nVidia. Τον ξέρω χρόνια και τον εμπιστεύομαι. Παίζουμε και σχεδόν τα ίδια παιχνίδια. Αυτά!

Κολλάς! Επειδή έχει κάνει κάτι λάθος μία εταιρία ΜΙΑ φορά, πάει! Την καταδικάζεις και εντάξει. Να μην ξαναγοράσουμε από αυτή. Τα ίδια έλεγες και για τα lite-on. Όποιος αγοράζει είναι ΒΛΑΚΑΣ κτλ
... :| :shock:

Εδώ δεν είναι το ίδιο.

Η Lite-On έκανε ΧΟΝΤΡΟ μεν αλλά ΜΟΝΟ ΛΑΘΟΣ.

Η nVidia ΕΠΕΛΕΞΕ ΛΑΘΟΣ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ, δεν της βγήκε, και μετά αντί να βγει να πει, περιμένετε ένα χρόνο μέχρι να φτιάξουμε από την αρχή όλο τον driver να κάνει real-time μετατροπή τις κλήσεις DirectX 9.0 σε Cg (γιατί αυτό γίνεται), ΑΠΕΚΡΥΨΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΡΟΪΔΕΥΕ "ΚΟΒΟΝΤΑΣ" ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΗΣ ΚΡΥΦΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ.

ΔΗΛΑΔΗ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΟΣ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΚΟΡΟΪΔΕΥΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ.

Ανέχεσαι εσύ να σε κοροϊδεύουν;

Προσωπικά εγώ ΟΧΙ.

teodor_ch
28-08-04, 15:16
WAntilles sorry κι'όλας αλλά δε θα συμφωνήσω για την nvidia. γιατί όλα τα παιχνίδια θέλουν nvidia? όσο για τα asus motherboards δεν έχω και την καλύτερη άποψη. για μένα τα καλύτερα είναι τα gigabyte.
εγώ έχω πάλι kingston hyper-x 2x256 CL2 333Mhz και έιμαι full ικανοποιημένος.
για την αγορά κομματιών παίζει και απο εξωτερικό. δές www.overclockers.co.uk για κομμάτια που εδώ αργούν. λίγο off-topic αλλά πρέπει να ακούγοντε και άλλες απόψεις.

XTCgr
28-08-04, 15:17
wantilles αυτό που μετράει είναι οι επιδόσεις και η τιμή, όλα τα άλλα.... κουβέντα να γίνεται!

elias24
28-08-04, 15:28
WAntilles,

- Το χωριάτικο στυλ ομιλίας που έχεις είναι ενοχλητικό

- Τα "quote" :
Όσο για vga κι εγώ NVidia προτείνω. Δεν μπορώ να καταλάβω τί έχουν πάθει με την nvidia μερικοί.
Για την ATi δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα
Άσε που η NVidia έχει τους τεχνικούς της Voodoo, από τότε που έκλεισε.

δε ξέρω απο που τα φαντάστικες, αλλα δεν τα έγραψα εγώ

- Οι κάρτες ΑΤΙ έχουν πολλών ειδών προβλήματα με τα drivers και λέγε ότι θέλεις, ενω οι NV3x κάρτες, αν και ο σχεδιασμός τους δεν ταιριάζει βέλτιστα σε DIRECTX 9.0, εν τούτης παραμένουν ανταγωνιστικότατες σε σχέση με τις ΑΤΙ.

- Σχετικά με τα κουτόχορτα που εφάγαν όσοι αγόρασαν NV3x, την FX5900 την αγόρασα στην τιμή μιάς 9600 XT (οι οποίες βγήκαν με πόσα προβλήματα) και ήτανε flashable και working σε 5950 Ultra, παίζοντας όλα τα games με maximum details με τέλειο IQ. Κάτσε εσυ με την R3xx σου να παίζεις τα μισά games και για τα άλλα μισά να περιμένεις μήπως η επόμενη έκδοση drivers λύσει το πρόβλημα τους.

- To NFORCE3-150 chipset δεν σου άρεσε. Παρόλα αυτά έχει PCI lock. Μην αρχίσουμε να μιλάμε για VIA και για τίποτα KT266 ή και μεταγενέστερα K7 chipsets, την περίοδο 2002-2003 που η AMD θα είχε χρεωκοπήσει αν δεν υπήρχε το NFORCE 2

WAntilles
28-08-04, 15:32
WAntilles sorry κι'όλας αλλά δε θα συμφωνήσω για την nvidia. γιατί όλα τα παιχνίδια θέλουν nvidia?

Πού το είδες αυτό να το δούμε και εμείς;


όσο για τα asus motherboards δεν έχω και την καλύτερη άποψη.


για μένα τα καλύτερα είναι τα gigabyte.

Τα Gigabyte είναι επίσης πολύ καλά.

Αλλά στην συσκεκριμένη κατηγορία έχει χειρότερα υποσυστήματα από την ASUS.

Promise ATA-RAID και 3COM LAN είναι σαφώς ποιοτικότερα από τα αντίστοιχα της Gigabyte.

Και έχουν βγάλει και 64-bit drivers.


εγώ έχω πάλι kingston hyper-x 2x256 CL2 333Mhz και έιμαι full ικανοποιημένος.

Μα δεν είπα κάτι το ανάποδο. Όλες οι Kingston είναι πολύ καλές μνήμες.


λίγο off-topic αλλά πρέπει να ακούγοντε και άλλες απόψεις.

Δεν του είπα να αγοράσει από το ΠΛΑΙΣΙΟ.

Αντίθετα είπα ότι το ΠΛΑΙΣΙΟ ΔΕΝ ΤΟ ΧΩΝΕΥΩ.

WAntilles
28-08-04, 15:47
WAntilles,

- Το χωριάτικο στυλ ομιλίας που έχεις είναι ενοχλητικό

"Χωριάτες" έλεγες και όλους τους Αθηναίους που σωστά γιούχαραν και έδειξαν ότι δεν τρώνε κουτόχορτο και δεν άγονται και φέρονται σαν άβουλα όντα από καθυστερημένους (retarded) προέδρους και τα media.


- Τα "quote" :
Όσο για vga κι εγώ NVidia προτείνω. Δεν μπορώ να καταλάβω τί έχουν πάθει με την nvidia μερικοί.
Για την ATi δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα
Άσε που η NVidia έχει τους τεχνικούς της Voodoo, από τότε που έκλεισε.

δε ξέρω απο που τα φαντάστικες, αλλα δεν τα έγραψα εγώ

Έχεις δίκιο.

Λάθος λόγω μαζικών copy-paste.

Διορθώθηκε.


- Οι κάρτες ΑΤΙ έχουν πολλών ειδών προβλήματα με τα drivers και λέγε ότι θέλεις

Έχω 3+1 διαδοχικές γενιές RADEON (7200, 8500, 9600SE, 9700 Pro). Πές μου ποιά είναι αυτά τα δήθεν "πολλών ειδών προβλήματα" να τα μάθω και εγώ.


ενω οι NV3x κάρτες, αν και ο σχεδιασμός τους δεν ταιριάζει βέλτιστα σε DIRECTX 9.0

Το κουτόχορτο που λέγαμε.


- Σχετικά με τα κουτόχορτα που εφάγαν όσοι αγόρασαν NV3x, την FX5900 την αγόρασα στην τιμή μιάς 9600 XT

Φθηνότερη γιατί αλλιώς θα τους έμεναν χιλιάδες στα ράφια. Ξεπουλούσαν όσο-όσο.


Κάτσε εσυ με την R3xx σου να παίζεις τα μισά games και για τα άλλα μισά να περιμένεις μήπως η επόμενη έκδοση drivers λύσει το πρόβλημα τους.

Ξανά σου λέω, πές μου με ποιά "μισά" games δήθεν "περιμένω μήπως η επόμενη έκδοση drivers λύσει το πρόβλημα τους"; Όχι τίποτα άλλο δηλαδή, μήπως περιμένω και δεν το έχω καταλάβει ακόμα;

Που παίζω τα πάντα σε full detail 1600x1200x32@85Hz με VSync.


- To NFORCE3-150 chipset δεν σου άρεσε.

To NFORCE3-150 είναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ CHIPSET ΓΙΑ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ λόγω πετσοκομμένου HyperTransport. Για να βγάλουν οι γύφτοι της nVidia 1$ παραπάνω, πετσόκοψαν ένα από τα κυριότερα ατού της αρχιτεκτονικής Κ8 και ενέπαιζαν τον κόσμο.

Ούτε SATA έχει.


Παρόλα αυτά έχει PCI lock.

Αφορά ΜΟΝΟ τους οβερκλοκάδες.


Μην αρχίσουμε να μιλάμε για VIA και για τίποτα KT266 ή και μεταγενέστερα K7 chipsets, την περίοδο 2002-2003 που η AMD θα είχε χρεωκοπήσει αν δεν υπήρχε το NFORCE 2

Εάν εσύ είσαι αντι-VIA γενίτσαρος και δεν βλέπεις πέρα από τη μύτη σου θα σου πω τα εξής:

Καί VIA καί nVidia έχουν βγάλει καλά και κακά chipsets. Παραθέτω αναλυτικά:

nVidia ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ:
- nForce 3 150

nVIDIA ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ:
- nForce 1
- nForce 2 και παράγωγα (ultra 400 κλπ.)
- nForce 3 250

VIA ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ:
- KT-100A
- KT-133A
- K8T800
- K8T800 Pro

Για τα υπόλοιπα της VIA δεν έχω γνώμη.

Τώρα, ποιός είναι καλύτερα πληροφορημένος, και λιγότερο εμπαθής;

Θα κρίνουν όσοι μας διαβάζουν.

teodor_ch
28-08-04, 16:47
κοίταξε, χρόνο δεν έχω να μπλέξω σε αντιπαραθέσεις μαζί σου.απο ότι βλέπω στο forum παντού το παίζεις έξυπνος.


teodor_ch έγραψε:
WAntilles sorry κι'όλας αλλά δε θα συμφωνήσω για την nvidia. γιατί όλα τα παιχνίδια θέλουν nvidia?


Πού το είδες αυτό να το δούμε και εμείς;

αγόρασε κανένα παιχνίδι να δείς τι γράφει απο πίσω.



teodor_ch έγραψε:
εγώ έχω πάλι kingston hyper-x 2x256 CL2 333Mhz και έιμαι full ικανοποιημένος.


Μα δεν είπα κάτι το ανάποδο. Όλες οι Kingston είναι πολύ καλές μνήμες.

δε μιλούσα σε εσένα.



teodor_ch έγραψε:
λίγο off-topic αλλά πρέπει να ακούγοντε και άλλες απόψεις.


Δεν του είπα να αγοράσει από το ΠΛΑΙΣΙΟ.

Αντίθετα είπα ότι το ΠΛΑΙΣΙΟ ΔΕΝ ΤΟ ΧΩΝΕΥΩ.

πάλι δεν αναφερόμουν σε εσένα.


elias24 έγραψε:
WAntilles,

- Το χωριάτικο στυλ ομιλίας που έχεις είναι ενοχλητικό


"Χωριάτες" έλεγες και όλους τους Αθηναίους που σωστά γιούχαραν και έδειξαν ότι δεν τρώνε κουτόχορτο και δεν άγονται και φέρονται σαν άβουλα όντα από καθυστερημένους (retarded) προέδρους και τα media.

νομίζω πως ο χαρακτηρισμός του elias24 βασίστηκε στο λόγο σου...
δέν έχω καταλάβει γιατί ο χαρακτηρισμός "χωριάτης" θεωρείται ύβρις.

τέλος απο μένα.

iron_gr
28-08-04, 16:55
Εγώ έχω το VIA KT266A σε MSI μητρική.
Έχω επίσης Creative SB Live! :mrgreen: :arrow: Τραγικός συνδιασμός ε;

Χρησιμοποιούσα το "PCI Latency patch" του George Breese, αλλά τώρα το έχω βγάλει.

Όντως έχουν ακουστεί πολλά για την VIA. Εγώ πάλι, δεν έχω προβλήματα :)

WAntilles
28-08-04, 16:57
κοίταξε, χρόνο δεν έχω να μπλέξω σε αντιπαραθέσεις μαζί σου.απο ότι βλέπω στο forum παντού το παίζεις έξυπνος.

Ναι ε;

Και δεν το είχα πάρει χαμπάρι.




teodor_ch έγραψε:
WAntilles sorry κι'όλας αλλά δε θα συμφωνήσω για την nvidia. γιατί όλα τα παιχνίδια θέλουν nvidia?


Πού το είδες αυτό να το δούμε και εμείς;

αγόρασε κανένα παιχνίδι να δείς τι γράφει απο πίσω.

Ναι δηλαδή τί γράφει;

Ότι recommended είναι ΜΟΝΟ οι κάρτες της nVidia και όχι οι της ATi;

Έχεις μετοχές nVidia;




elias24 έγραψε:
WAntilles,

- Το χωριάτικο στυλ ομιλίας που έχεις είναι ενοχλητικό


"Χωριάτες" έλεγες και όλους τους Αθηναίους που σωστά γιούχαραν και έδειξαν ότι δεν τρώνε κουτόχορτο και δεν άγονται και φέρονται σαν άβουλα όντα από καθυστερημένους (retarded) προέδρους και τα media.

νομίζω πως ο χαρακτηρισμός του elias24 βασίστηκε στο λόγο σου...
δέν έχω καταλάβει γιατί ο χαρακτηρισμός "χωριάτης" θεωρείται ύβρις.

Καμμία σχέση.

Είχε πει χωριάτες τους σκεπτόμενους κατ' εμέ Αθηναίους που γιούχαραν προχθές χοντρά στο στάδιο τους αμερικανούς 200άρηδες.

WAntilles
28-08-04, 16:58
Εγώ έχω το VIA KT266A σε MSI μητρική.
Έχω επίσης Creative SB Live! :mrgreen: :arrow: Τραγικός συνδιασμός ε;

Χρησιμοποιούσα το "PCI Latency patch" του George Breese, αλλά τώρα το έχω βγάλει.

Όντως έχουν ακουστεί πολλά για την VIA. Εγώ πάλι, δεν έχω προβλήματα :)

Το πρόβλημα είναι στις SB Live και ο,τιδήποτε PCI της Creative.

Όχι στα chipset της VIA.

iron_gr
28-08-04, 17:10
αγόρασε κανένα παιχνίδι να δείς τι γράφει απο πίσω
Μη στηρίζεσαι σε αυτό. Είναι καθαρά διαφιμιστικό κόλπο.
Από 'δω και πέρα οι ATi/nVidia, θα βάζουν την στάμπα τους σε διάφορα παιχνίδια, ΑΛΛΑ:

Doom 3 vs. Half Life 2: Regardless of Which is Better, We All Lose. - We may be on the cusp of a new sea change in gaming, but unlike all the others I'm not sure this one is a positive change. With the launch of Doom 3 two weeks ago and Half Life 2 (supposedly) going gold in roughly a week it looks as though we're entering a new era of "Optimized" Gaming where hardware and software manufacturers work hand-in-glove to ensure titles are absolutely optimized for their own technology.
http://www.sudhian.com/showdocs.cfm?aid=581 :arrow: ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ και θα καταλάβετε τι παν' να κάνουν!

iron_gr
28-08-04, 17:18
Εγώ έχω το VIA KT266A σε MSI μητρική.
Έχω επίσης Creative SB Live! :mrgreen: :arrow: Τραγικός συνδιασμός ε;

Χρησιμοποιούσα το "PCI Latency patch" του George Breese, αλλά τώρα το έχω βγάλει.

Όντως έχουν ακουστεί πολλά για την VIA. Εγώ πάλι, δεν έχω προβλήματα :)

Το πρόβλημα είναι στις SB Live και ο,τιδήποτε PCI της Creative.

Όχι στα chipset της VIA.
Το πρόβλημα το έχουν τα chipset της VIA, σε συνδιασμό με τις SBLive!, αλλά και:

"PCI Latency" patch for VIA chipsets

This is a Windows driver that will patch motherboards that have VIA chipsets. It is intended to solve many problems, including these:

* Files copied from one IDE hard disk drive to another are corrupted
* The computer stops ("freezes", "hangs", "locks up") when playing sounds, especially to a Creative SoundBlaster LIVE! card
* The computer stops when copying to or from an IDE DVD, CDROM, or CDRW drive
* Sounds played by a Creative Labs sound card are distorted

Πηγή: http://www.georgebreese.com/net/software/

Επίσης, και η Pinnacle έχει το "PCI Performance Enhancer". Στο help λέει:

The PPE tool attempts to fix these problems by changing some BIOS PCI settings. In most cases it cures the dropped frames / bad frames problem, in some cases it does not help, and in extreme cases it can cause the PC to work worse than before.It needs to be used to operate a Pinnacle video editing board in a PC using a VIA motherboard chipset.

XTCgr
28-08-04, 17:47
είναι γνωστό πρόβλημα της VIA και οχι της Creative, είχε κυκλοφορήσει και official patch στο www.viarena.com - είχα τις ASUS A7V-266E και Abit KX7-333 με soundblaster Live

elias24
28-08-04, 18:52
Σίγουρα WAntilles, κάτι τύποι σαν κι εσένα ήταν στο ΟΑΚΑ, αποδοκίμαζαν τους Αμερικανούς αθλητές και δε σταματούσαν να φωνάζουν για να εμποδίσουν την έναρξη του αγώνα, θέλοντας να δείξουν ότι είναι και "κάποιοι". Το μόνο που ευχαριστήθηκα ήταν το 1-2-3 που έκαναν, ως απάντηση στη μισαλλοδοξία σε βάρος τους.

Και εγώ δεν είπα κανέναν χωριάτη, αλλά μίλησα για "χωριάτικες" συμπεριφορές, με τη μεταφορική έννοια που έχει ο όρος, χωρίς να υπονοεί κάτι για τους γνήσιους χωριάτες.

Για τις κάρτες ΑΤΙ δεν έχω όλη τη λίστα με τα driver bugs τους. Το "τα μισά games" είναι λίγο υπερβολικό και ίσως είναι λίγο λιγότερα απο τα μισά. Το τελευταίο που θυμάμαι είναι ένα ενοχλητικότατο bug στο Battlefield Vietnam, πέρα απο γενικότερου τύπου προβλήματα συμβατότητας & ανεξήγητα game crashes

Το ΚΤ266Α που αναφέρθηκε, τουλάχιστον είναι πολύ καλύτερο απο το ΚΤ266, το οποίο είναι το πιο ασταθές chipset που έχω ποτέ δουλέψει. Και στην pre-NFORCE εποχή, πολλοί συμπεραίνανε ότι η AMD δεν έχει σταθερούς επεξεργαστές επειδή τους είχαν δεί πάνω σε VIA chipsets. Αλλά αν και ταχύτερο απο το NFORCE, όλη αυτή η σειρά της VIA είναι πολύ πιο αργή απο το NFORCE 2. Συν το πρόβλημα με τις επιδώσεις του PCI BUS σε όλα τα VIA Southbridge πριν το VT8235. Αν η SoundBlaster Live απαιτούσε 100-110 Mb/sec bandwidth απο το PCI BUS είναι ένα μειονέκτημά της. Το να μήν μπορεί όμως το VIA southbridge να δώσει πάνω απο 80-90 Mbyte/sec bandwidth στο PCI BUS όταν το θεωριτικό είναι 133,3, είναι περισσότερο απο απλά μειονέκτημα.

WAntilles
28-08-04, 18:53
είναι γνωστό πρόβλημα της VIA και οχι της Creative, είχε κυκλοφορήσει και official patch στο www.viarena.com - είχα τις ASUS A7V-266E και Abit KX7-333 με soundblaster Live

Και τότε γιατί το πρόβλημα το παρουσιάζουν μόνο οι κάρτες της Creative;

Η Terratec μου τσακίζει στο VIA KT-133A που έχω.

XTCgr
28-08-04, 19:19
είναι γνωστό πρόβλημα της VIA και οχι της Creative, είχε κυκλοφορήσει και official patch στο www.viarena.com - είχα τις ASUS A7V-266E και Abit KX7-333 με soundblaster Live

Και τότε γιατί το πρόβλημα το παρουσιάζουν μόνο οι κάρτες της Creative;

Η Terratec μου τσακίζει στο VIA KT-133A που έχω.

ο iron_gr απάντησε ολοκληρωμένα! αντιστρέφω το ερώτημα - γιατι το πρόβλημα εμφανίζεται όταν via chipset + creative και οχι όταν intel chipset + creative ? δεν μπορώ να ρίξω την ευθυνη στην creative ή στην Via μόνο !

WAntilles
28-08-04, 19:41
Σίγουρα WAntilles, κάτι τύποι σαν κι εσένα ήταν στο ΟΑΚΑ, αποδοκίμαζαν τους Αμερικανούς αθλητές και δε σταματούσαν να φωνάζουν για να εμποδίσουν την έναρξη του αγώνα, θέλοντας να δείξουν ότι είναι και "κάποιοι". Το μόνο που ευχαριστήθηκα ήταν το 1-2-3 που έκαναν, ως απάντηση στη μισαλλοδοξία σε βάρος τους.

Δεν ήμουν εκεί. Αλλά θα είχα γιουχάρει αγριότατα και εγώ.

Γιούχαρα πάντως τις αμερικάνες στον τελικό του ποδοσφαίρου γυναικών που κέρδισαν τις πολύ καλύτερες βραζιλιάνες με πασιφανές σπρώξιμο της διαιτησίας.

Και έχε υπόψη σου ότι ύστερα από τις πολύ καλές αναλύσεις του Βοργιά κατά τη διάρκεια του Euro έχω πλέον αρκετά καλό διαιτητικό αισθητήριο.


πέρα απο γενικότερου τύπου προβλήματα συμβατότητας & ανεξήγητα game crashes

Πάλι γενικολογείς χωρίς στοιχεία και επιχειρήματα.


Το ΚΤ266Α που αναφέρθηκε, τουλάχιστον είναι πολύ καλύτερο απο το ΚΤ266, το οποίο είναι το πιο ασταθές chipset που έχω ποτέ δουλέψει.


Και στην pre-NFORCE εποχή, πολλοί συμπεραίνανε ότι η AMD δεν έχει σταθερούς επεξεργαστές επειδή τους είχαν δεί πάνω σε VIA chipsets.

Όπως είπα και δεν πρόσεξες, όλες οι εταιρίες έχουν βγάλει καί εξαιρετικά και λιγότερο καλά chipsets.

Ξανά λέω, ότι από VIA, τα παρακάτω chipsets βγήκαν ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ:

- VIA KT-100
- VIA KT-133A
- VIA K8T800
- VIA K8T800 Pro


Αν η SoundBlaster Live απαιτούσε 100-110 Mb/sec bandwidth απο το PCI BUS είναι ένα μειονέκτημά της. Το να μήν μπορεί όμως το VIA southbridge να δώσει πάνω απο 80-90 Mbyte/sec bandwidth στο PCI BUS όταν το θεωριτικό είναι 133,3, είναι περισσότερο απο απλά μειονέκτημα.

Καλά, είναι σοβαρή μία κάρτα ήχου όταν απαιτεί 100 MB/sec bandwidth; Δηλαδή τα 3/4 του συνολικού bandwidth του PCI bus;

Μήπως πρέπει να τους λιανίσουνε στο ξύλο αυτούς της Creative;

elias24
28-08-04, 20:09
Όπα; WAntilles μου φαίνεται πως χάνεις τον καλό σου εαυτό. Μιλάς και δεν αισθάνομαι ότι ετοιμάζεσαι να με πλακώσεις στο ξύλο :)

Πάντως στον γυναικείο του ομίλου αγώνα Αμερική - Βραζηλία του ομίλου που είχα πάει, υποστήριζα τόσο πολύ τις Αμερικανίδες που με κοίταζαν περίεργα οι γύρω μου. Ο αγώνας εκείνος ήταν ότι καλύτερο, γιατί για τον επόμενο Ελλάδα - ΜLI στους άντρες βαριόμουνα και μόνο που τους έβλεπα.

AYN@N@S
28-08-04, 22:31
χεχε παιδια μια χαρα ατμοσφαιρα παιζει στο τοπικ αυτο, ετσιιιιιιιιιιι!!

Δεν μου λετε λεω να φτιαξω ενα νεο φτηνο και καλο πισακι εδω ωστε να μην μενω πολυ πισω απο εξελιξεις..
Τι γνωμη εχετε για:

AMD ATHLON 64 2800+ ΤΙΜΗ : € 132.00
ASUS K8V LAN ΤΙΜΗ : € 87.90
ALBATRON GeForce FX5900XT - 128MB ΤΙΜΗ : € 163.90

Καθε συμβουλη καλοδεχουμενη μπας και έχεται να μου προτεινετε κανεναν καλυτερο συνδιασμο??
Το σκεπτικο ειναι οσο το δυνατο καλυτερη αγορα συνδιασμου αποδοσης/ΤΙΜΗΣ/επεκτασιμοτητας.

Ευχαριστω

keep the flame alive:)

Half-X
28-08-04, 22:53
Εγώ πάλι δεν κατάλαβα πως πήγε το θέμα στον τελικό των 200μ... :lol:


Ξανά λέω, ότι από VIA, τα παρακάτω chipsets βγήκαν ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ:

- VIA KT-100
- VIA KT-133A
- VIA K8T800
- VIA K8T800 Pro
Όχι και διαμάντι το Κ8Τ800...Κάρβουνο μπορεί :wink:

elias24
28-08-04, 22:53
χεχε παιδια μια χαρα ατμοσφαιρα παιζει στο τοπικ αυτο, ετσιιιιιιιιιιι!!

Δεν μου λετε λεω να φτιαξω ενα νεο φτηνο και καλο πισακι εδω ωστε να μην μενω πολυ πισω απο εξελιξεις..
Τι γνωμη εχετε για:

AMD ATHLON 64 2800+ ΤΙΜΗ : € 132.00
ASUS K8V LAN ΤΙΜΗ : € 87.90
ALBATRON GeForce FX5900XT - 128MB ΤΙΜΗ : € 163.90

Καθε συμβουλη καλοδεχουμενη μπας και έχεται να μου προτεινετε κανεναν καλυτερο συνδιασμο??
Το σκεπτικο ειναι οσο το δυνατο καλυτερη αγορα συνδιασμου αποδοσης/ΤΙΜΗΣ/επεκτασιμοτητας.

Ευχαριστω

keep the flame alive:)

Το σχόλιο που θα κάνω είναι ότι ο Athlon 64 2800+ λειτουργεί σε default frequency 1800 MHz. Στατιστικά, αυτά τα CPU δείχνουν ότι μπορούν να λειτουργήσουν overclocked 2.2-2.4 GHz χωρίς αύξηση στην vcore.

Με mainboard με VIA chipset έχεις 0% περιθώριο ασφαλούς overclock λόγω απουσίας PCI lock, σε συνδοιασμό με τα locked higher mulipliers. Με τα NFORCE3-250 boards αυτό το πρόβλημα δεν υπάρχει

WAntilles
28-08-04, 23:24
Εγώ πάλι δεν κατάλαβα πως πήγε το θέμα στον τελικό των 200μ... :lol:


Ξανά λέω, ότι από VIA, τα παρακάτω chipsets βγήκαν ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ:

- VIA KT-100
- VIA KT-133A
- VIA K8T800
- VIA K8T800 Pro
Όχι και διαμάντι το Κ8Τ800...Κάρβουνο μπορεί :wink:

Γιατί τί δεν σ' αρέσει σ' αυτό;

euromedi
29-08-04, 00:29
Εγώ πάντος πάνω από όλα θα πρότεινα λίγο χαλαρότητα στα σχολία μας , δεν υπάρχει λόγος για αντιπαλότητες , ούτε για " ξερόλικες" νοοτροπίες . Σαφώς έχουμε διαφορετικές απόψεις , αυτό όμως δεν σημαίνει ότι φτάνουμε τα πράγματα σε πόλωση , έτσι ούτε και εμείς βοηθιόμαστε , ούτε και οι υπόλοιποι χρήστες νιώθουν άνετα να γράψουν την αποψή τους . Εγώ πάντος είμαι της σχολής ......να το πω ? ....SIS για μητρικές με intel cpu ( ουσιαστικά οι μητρικές που φοράνε SIS είναι πολύ φτηνές , και οι επεξεργαστές της INTEL είναι ακριβοί, Στο σύνολο ο΄μως η διαφορά είναι σχεδόν ίδια) . Βέβαια έχω να ασχοληθώ με αγορά μητρικής πάνω από 4 μήνες. Για κάρτες γραφικών δεν έχω άποψη , δεν ασχολούμε καθόλου με παιχνίδια.

XTCgr
29-08-04, 00:38
@aunanas!!!

καλύτερα 3000+ λόγω μεγαλύτερου multiplier σε σχέση με τον 2800+

AYN@N@S
29-08-04, 01:14
H asus δεν βγαζει nforce3 chipsets?? Επειδη λογο πειρας ολα τα pc που ειχα/εχω ειναι με asus μ/β γενικα την εμπιστευομαι οσο καμια αλλη..

Half-X
29-08-04, 01:58
Γιατί τί δεν σ' αρέσει σ' αυτό;
Λέω κι εγώ τι μου θυμίζει... :idea:
Είχα ξαναπεί κάτι για το θέμα εδώ (http://www.adslgr.com/forum/thread5894-0-asc-15.html#10) (πριν 4-5 μήνες) και θυμάμαι οτι είχα βαρεθεί ακόμα και να απαντήσω μετά το επόμενο post σου.
Αν και μου κάνει εντύπωση που επιμένεις να χαρακτηρίζεις "διαμάντι" το συγκεκριμένο chipset αφού πλέον εκτός απο το 250gb έχεις δει και το pro νομίζω οτι είναι λίγο εκτός χρόνου να το συνεχίσουμε.

Επίσης βλέπω οτι έχουμε τελείως διαφορετική προσέγγιση στην επιλογή κάποιων προϊόντων οπότε ξέχνα το.(πχ για εμένα το agp/pci lock είναι το πρώτο που κοιτάω σε ένα chipset ενώ εσύ όπως είδα σε προηγούμενο post σου το τελευταίο).

Τέσπα ας επιστρέψουμε στο θέμα μας.Τον τελικό των 200μ. :mrgreen:

@ ADSLgr.com All rights reserved.