PDA

Επιστροφή στο Forum : fritzbox αυτόματη επιλογή δρομολόγησης



atux_null
20-10-14, 11:31
καλημέρα σας. έχω στο γραφείο μια ISDN με 2 msn(210χχχχ & 213χχχ) και 2 εσωτερικά πάνω στο fritzbox 7170. έχω επίσης, συνδρομή με freevoipdeal και voipstunt όπου τα έχω πιστοποιήσει και μου δίνουν τα ίδια νούμερα στην εξερχόμενη με την ISDN. Έχω κάνει register τους 2 λογαριασμούς πάνω στο fritz και είναι ΟΚ όπου με πληκτρολόγηση προθέματος χ βγαίνει από voipbuster και y από freevoipdeal.
θα ήθελα αν είναι εφικτό να έχω το msn 210 να καλεί όλα τα κινητά από freevoipdeal και όλα τα κινητά του 2130xx να βγαίνουν από voipstunt.
είναι εφικτό κάτι τέτοιο?

jkoukos
20-10-14, 13:56
Το dial plan του Fritz είναι απλό και επιλέγει από ποια γραμμή θα βγει ο πληκτρολογούμενος αριθμός.
Οι κανόνες ισχύουν ταυτόχρονα για όλες τις τηλεφωνικές συσκευές και για όλες τις γραμμές.
Δεν μπορούμε να ορίσουμε το ίδιο νούμερο (ή ομάδα) να βγαίνει ταυτόχρονα από 2 γραμμές

atux_null
20-10-14, 15:21
οπότε τζίφος.
τουλάχιστον να βγάζω όλα τα κινητά από το voipstunt, γίνεται?

jkoukos
20-10-14, 15:31
Γίνεται. Πας Telephony > Dialing Rules και πατάς το "New Dialing Rule".
Στο νέο παράθυρο βάζεις το 69 (για όλα τα κινητά) και στο "Connect via" επιλέγεις το Viopdiscount.

gsan
22-10-14, 20:33
Γίνεται. Πας Telephony > Dialing Rules και πατάς το "New Dialing Rule".
Στο νέο παράθυρο βάζεις το 69 (για όλα τα κινητά) και στο "Connect via" επιλέγεις το Viopdiscount.
Εχω βρεί παλιά υπόλοιπα απο voipbuster ,Freecall και απο κανα 2 άλλους κλώνους της betamax και έκανα ένα balance .
Π.χ ότι αρχίζει απο 69 και 2 (στο 2 έχω Freedays απο freevoipdeal) καλεί απο freevoideal , και εχω ορίσει κάποια νούμερα κινητών και σταθερών που χρησμοποιώ πολύ συχνα να βγαίνουν τους άλλους παρόχους βάζοντας ολόκληρο το νούμερο στο dial plan. Το Fritz τα διαχειρίζεται τέλεια.
Μέχρι βέβαια να ξοδευτεί το υπόλοιπο .

atux_null
27-10-14, 10:23
μπορεί κάποιος να μου πει πως θα καλώ πχ 2101234567 χωρίς 0030, μπροστά?
το freevoipdeal και όλα τα συναφή το έχουν ως απαραίτητο για να βγει η κλήση.

jkoukos
27-10-14, 12:53
Πας πρώτα στο Telephony > Internet telephone number, στον λογαριασμό το Freevoipdeal και ενεργοποιείς το 00 30 στο πεδίο "Adjust Number Format".
Κατόπιν στο Dialing Rules φτιάχνεις έναν νέο κανόνα (New Dialing Rule) στον οποίο γράφεις τον αριθμό 2 (για όλα τα σταθερά Ελλάδος) ή ότι θέλεις εσύ.
Στο πεδίο "Connect via" επιλέγεις τον λογαριασμό του Freevoipdeal.

@ ADSLgr.com All rights reserved.