PDA

Επιστροφή στο Forum : Τέλος στην 24ωρη εξυπηρέτηση πελατών του ΟΤΕ



sifi
20-10-14, 23:41
Σήμερα πάλευα από το πρωί να επικοινωνήσω με την εξυπηρέτηση πελατών του ΟΤΕ για να ενεργοποιήσω την αναγνώριση κλήσεων και είτε δεν το σήκωνε κανείς- περίμενα μέχρι και 20 λεπτά στην αναμονή, είτε έβγαινε μία ηχογραφημένη ανακοίνωση που έλεγε ότι όλες οι γραμμές είναι κατειλημμένες και να προσπαθήσω αργότερα. Αυτό όλη την ημέρα μέχρι που πριν από λίγο που πήρα το ηχογραφημένο μήνυμα λέει...

"...παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας από Δευτέρα έως Κυριακή από τις 8 το πρωί έως τις 11 το βράδυ ή επισκεφτείτε το ηλεκτρονικό μας κατάστημα...".

Στην συνέχεια για κάποιες υπηρεσίες σε παραπέμπει σε ηχογραφημένες πληροφορίες αλλά αν και στο αρχικό μενού αναφέρει την αναγνώριση κλήσεων στο επόμενο που σε παραπέμπει η αναγνώριση κλήσεων δεν υπάρχει καθόλου. Δηλαδή μας δουλεύουνε.

Χθες που πήρα πάλι για άλλο λόγο και μίλησα με μία υπάλληλο μου άφησε τις χειρότερες εντυπώσεις αφού ήταν εμφανώς εκνευρισμένη, αγενής, καθόλου εξυπηρετική ή θετική και ανενημέρωτη σχετικά με τη δουλειά της.

ΟΤΕ...bye bye :hello Σαράντα χρόνια πελάτες του ΟΤΕ αυτό το πράγμα που βιώνω τις τελευταίες 15 μέρες δεν έχει προηγούμενο. Μέχρι πρόσφατα συνέστηνα τον ΟΤΕ σε γνωστούς και φίλους ως τον καλύτερο αφού ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος. Με αυτή τη νέα σύνδεση που έκανα λόγο μετακόμισης έχω δει το χειρότερο πρόσωπο του ΟΤΕ. Από που να το πιάσω και που να τελειώσω...θα τα έγραφα αλλά θα θεωρηθούν off topic. Θα γράψω όμως ένα άλλο άρθρο γιατί αυτά πρέπει να τα γνωρίζει ο κόσμος. Θα γράψω και ένα άρθρο ειδικά για την κομπίνα της FON Service που κλέβουνε τον κοσμάκη εν αγνοία του μπας και ξυπνήσουμε...άντε γιατί παράγινε το κακό με δαύτους.

emeliss
20-10-14, 23:55
Οι χρόνοι στο 13888 πρέπει να ξαναπέσουν στα νούμερα από όταν ήταν 134.

Ενημερωτικά πολλές από τις παραγγελίες μπορούν να γίνουν από το MY OTE (https://www.ote.gr/web/guest/login). Με το FON δεν υπάρχει κάποια κομπίνα. Τα πάντα περιγράφονται εδώ (https://www.ote.gr/web/guest/consumer/products-services/ote-my-wifi).

sifi
21-10-14, 01:24
Συμφωνώ φίλε μου ότι οι χρόνοι πρέπει να βελτιωθούν. Όλα να καταρρεύσουν αυτό δεν πρέπει να το αφήσουν να συμβεί γιατί θα γίνει ότι έγινε και με την βιομηχανική επανάσταση που η Ελλάδα ούτε που την κατάλαβε. Το internet ΤΩΡΑ ανθεί και είναι και αυτό μία επανάσταση. Αυτοί όμως αντί να το στηρίξουν κάνουν περικοπές.

Το γνωρίζω το MY OTE και στις προηγούμενες συνδέσεις μου το είχα ενεργοποιήσει όμως για να γίνει αυτό απαιτείται ένας κωδικός που αναγράφεται πάνω στον λογαριασμό του τηλεφώνου. Η σύνδεση μου είναι καινούργια κι έτσι λογαριασμό θα λάβω για πρώτη φορά σε 2 περίπου μήνες. Αυτός ήταν και ο λόγος που πήρα χθες τηλέφωνο στην "Εξυπηρέτηση Πελατών", για να τους ζητήσω αυτόν τον κωδικό και η απάντηση τους ήταν ότι δεν μπορούν να μου τον δώσουν αφού δεν έχει εκδοθεί ακόμη λογαριασμός. Αυτή την υπηρεσία την έχουν βαφτίσει "Ψηφιακές Ευκολίες". Και σε ρωτάω εγώ...τι "Ψηφιακές Ευκολίες" είναι αν δεν μπορείς να τις ενεργοποιήσεις παρά μόνο 2 μήνες μετά (?). Ρητορικό το ερώτημα...κλάιν μάιν. Αυτός ο κωδικός έπρεπε να εκδίδετε μαζί με το συμβόλαιο και να είναι διαθέσιμος από την πρώτη μέρα.

Διαφωνώ με το ότι η FON Service δεν είναι κομπίνα. Κομπίνα λέγεται κάτι όταν γίνεται εν αγνοία του πελάτη για να κονομήσουν και μάλιστα ΜΕΓΑΛΗ. Η FON Service ή My Wifi όπως λέγεται στον ΟΤΕ στους νέους συνδρομητές έρχεται προ-εγκαταστημένη στο router τους και προ-ενεργοποιημένη ενώ στα συνοδευτικά έγγραφα του router ΔΕΝ αναφέρεται ΤΙΠΟΤΑ για αυτό. Ο ΟΤΕ σε συνεργασία με τα λιγκόνια της FON σου κλέβουν 1Mbps (τόσο τουλάχιστον λένε) από την ήδη ΑΘΛΙΑ σύνδεση που πληρώνεις ΕΣΥ χωρίς να σε ενημερώσουν και το πουλάνε για 2,5 ευρώ την ώρα (τόσο διάβασα σε ένα έρθρο) σε όσους δεν είναι μέλη του δικτύου. Σε βάζουν και στον χάρτη, πάλι εν αγνοία σου για να ξέρουν που θα σε βρουν οι πελάτες τους και σε υποχρεώνουν να έχεις την κεραία τους μέσα στο σπίτι σου θες δεν θες, γιατί το ασύρματο της FON είναι ξεχωριστώ ασύρματο.

Την ενεργοποίηση του My OTE γι' αυτό την ήθελα για να απενεργοποιήσω το My Wifi που γίνεται είτε από εκεί, είτε από το "Service Activation". Όταν το είπα στην υπάλληλο επέμενε ότι το My Wifi είναι απενεργοποιημένο και ότι αν θες να το ενεργοποιήσεις πρέπει να επισκεφτείς το My OTE. Στην σελίδα όμως του My Wifi το λέει ξεκάθαρα και μάλιστα το γράφει και με bold γράμματα (Απόσπασμα από την σελίδα τους "Ερωτήσεις/Απαντήσεις"):

"Πώς μπορεί κάποιος να ενταχθεί στο OTE My WiFi;

Σε κάθε νέο πελάτη ΟΤΕ Double Play (εξαιρούνται τα ΟΤΕ Business Double Play), η υπηρεσία θα παρέχεται προ-ενεργοποιημένη στο router του, ενώ όσοι από τους υφιστάμενους πελάτες OTE Double Play επιθυμούν να ενταχθούν στην υπηρεσία και κατέχουν συμβατό router, τότε μπορούν να επισκεφτούν την ιστοσελίδα ote.gr/mywifi για να ενεργοποιήσουν την υπηρεσία".

Πιο κάτω γράφει...

"Υπάρχει η δυνατότητα ενεργοποίησης/απενεργοποίησης της υπηρεσίας μέσω του web interface του router;
Δεν παρέχεται τέτοια δυνατότητα".

Αφού δεν μπόρεσα να ενεργοποιήσω το My OTE επισκέφτηκα το "Service Activation" και όταν έκανα login διαπίστωσα ότι η υπηρεσία ΕΙΝΑΙ ενεργοποιημένη. Το είχα καταλάβει βέβαια και από πριν αφού ακόμη και όταν έκλεινα το δικό μου ασύρματο από το interface του router το λαμπάκι του Wifi εξακολουθούσε να μένει ανοιχτό.

Αν μπεις στον κόπο να επισκεφτείς την σελίδα του My Wifi και πας στον "Χάρτη δωρεάν πρόσβασης" θα δεις ότι σχεδόν όλη η Ελλάδα είναι πορτοκαλί (κάθε hot spot είναι μία πορτοκαλί κουκίδα). Από αυτές όλες τις κουκίδες - πελάτες αμφιβάλω αν γνωρίζει τι παίζει το 10% αφού από την πείρα μου το 90% των χρηστών internet δεν γνωρίζει καν ότι το router τους έχει και σελίδα ρυθμίσεων.

Όταν λοιπόν σε μετατρέπουν σε κεραία με σκοπό το προσωπικό τους οικονομικό όφελος εν αγνοία σου λέγεται κομπίνα. Εμένα προσωπικά δεν με ενημέρωσε κανένας, μόνος μου το ανακάλυψα.

ΙΣΩΣ ΟΤΑΝ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ ΥΠΟΣΧΟΤΑΝ “ΤΖΑΜΠΑ” INTERNET ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΕΝΝΟΥΣΕ.

tolis1989
21-10-14, 06:56
Και εσύ ρε μεγάλε στον ύπνο σου έβλεπες πρωί πρωί να πάρεις το εμπορικό του οτε;
Το εμπορικό έτσι και αλλιώς πάντα ηταν μετα τις 8. Ποιος ο λογος άλλωστε να είναι πριν. Οι βλάβες πάντως είναι 24 ώρες.

emeliss
21-10-14, 07:08
Σήφη, το FON δεν χρησιμοποιεί καθόλου από την σύνδεση αν δεν είναι κάποιος πάνω. Αν μπει κάποιος τότε μπορεί να χρησιμοποιήσει μέχρι 1Mbps.

Όπως σωστά βρήκες και μόνος σου, δεν χρειάζεται να έχεις το my OTE για να το κλείσεις. Το κάνεις από το service activation με τους κωδικούς του email. Προφανώς και έχω μπει για να το ενεργοποιήσω παλαιότερα. Οι παλιοί πελάτες το έχουν default κλειστό. Οι νέοι default ανοικτό. Τουλάχιστον σε αυτό το site δεν έχουν νόημα οι καταγγελίες για αυτό. Η υπηρεσία έχει σχολιαστεί πολλλεεεές φορές, όπως και τα κέρδη που έχουμε ως χρήστες από αυτό.

Για τα προβλήματα με την εξυπηρέτηση δεν έχω να πω κάτι πλην του να αφήσεις ένα σχόλιο στην σελίδα του ΟΤΕ για να τα αναδείξεις.
https://www.ote.gr/web/guest/help-and-support/customer-service/contact-form

Vitruvian78
21-10-14, 15:00
Αν βάλεις ένα διαφορετικό ρούτερ από αυτό που δίνει ο ΟΤΕ έχεις ξεμπερδέψει με τη συγκεκριμένη υπηρεσία, αν νιώθεις ότι εκμεταλλεύεται την σύνδεση σου ο ΟΤΕ έτσι. Και είναι απόλυτα θεμιτό αυτό που σκέφτεσαι. Θα συμφωνήσω κι εγώ μαζί σου ότι η εξυπηρέτηση στον ΟΤΕ, ειδικά στο τηλεφωνικό κέντρο έχει γίνει κάκιστη. Απλά να σε ενημερώσω ότι αν πας σε εναλλακτικό και σου σκασει καλωδιακή βλάβη, θα δεις όχι μόνο το άσχημο πρόσωπο του ΟΤΕ, που δεν θα φτιάχνει την καλωδιακή βλάβη, αλλά και την ανυπαρξία του εναλλακτικού παρόχου που θα έχεις επιλέξει και δεν θα μπορεί να κάνει το παραμικρό για να σου λύσει το πρόβλημα, πέρα από κάποιες επιβεβαιώσεις ότι έχεις απόλυτο δίκιο, ότι ο ΟΤΕ τους σαμποτάρει και ότι θα υποβάλλουν επίσημα παράπονα κτλ!! Η αδελφή μου με Forthnet είναι χωρίς υπηρεσίες από τις 28/09. εχουν κάνει παράπονα προς πάσα κατεύθυνση και δεν γίνεται τίποτα, ούτε από την πλευρά του ΟΤΕ, ούτε και από την πλευρά της Forthnet!! Γενικώς η ποιότητα στις υπηρεσίες έχει πάρει την κατω βόλτα, λόγω κρίσης, δεν υπάρχουν υπάλληλοι ούτε στα τηλεφωνικά κέντρα να απαντάνε τις κλήσεις, ούτε στο τεχνικό τμήμα να σου φτιάχνουν τη βλάβη σχεδόν άμεσα!

sifi
21-10-14, 16:48
Και εσύ ρε μεγάλε στον ύπνο σου έβλεπες πρωί πρωί να πάρεις το εμπορικό του οτε;
Το εμπορικό έτσι και αλλιώς πάντα ηταν μετα τις 8. Ποιος ο λογος άλλωστε να είναι πριν. Οι βλάβες πάντως είναι 24 ώρες.

Δεν τους πήρα πρωί - πρωί φίλε μου. Τους έπαιρνα από το πρωί 10-11 μέχρι το βράδυ που δημοσίευσα το post χωρίς να μπορέσω να τους πετύχω.

Αν και είναι γνωστό, άμα Googl-άρεις θα βρεις εκατοντάδες θέματα από την εποχή ακόμα του 1242 που αναφέρονται στην 24ωρη εξυπηρέτηση / 7 ημέρες την εβδομάδα. Σε αυτό το νούμερο που στη συνέχεια έγινε 13888, εκτός από τις βλάβες βρίσκει κανείς και το Help Desk του ΟΤΕ.

- - - Updated - - -


Σήφη, το FON δεν χρησιμοποιεί καθόλου από την σύνδεση αν δεν είναι κάποιος πάνω. Αν μπει κάποιος τότε μπορεί να χρησιμοποιήσει μέχρι 1Mbps.

Όπως σωστά βρήκες και μόνος σου, δεν χρειάζεται να έχεις το my OTE για να το κλείσεις. Το κάνεις από το service activation με τους κωδικούς του email. Προφανώς και έχω μπει για να το ενεργοποιήσω παλαιότερα. Οι παλιοί πελάτες το έχουν default κλειστό. Οι νέοι default ανοικτό. Τουλάχιστον σε αυτό το site δεν έχουν νόημα οι καταγγελίες για αυτό. Η υπηρεσία έχει σχολιαστεί πολλλεεεές φορές, όπως και τα κέρδη που έχουμε ως χρήστες από αυτό.

Για τα προβλήματα με την εξυπηρέτηση δεν έχω να πω κάτι πλην του να αφήσεις ένα σχόλιο στην σελίδα του ΟΤΕ για να τα αναδείξεις.
https://www.ote.gr/web/guest/help-and-support/customer-service/contact-form

Δεν μου λέει κάτι αυτό. Καταρχήν στη νέα μου γειτονία, στα 30-40 μέτρα βρίσκεται η είσοδος μίας μεγάλης Τεχνικής Σχολής (δεν αναφέρω το όνομα για ευνόητους λόγους). Οπότε αν δεν το έπαιρνα χαμπάρι και λαμβάνοντας υπόψη ότι ο ΟΤΕ σε βάζει και στο χάρτη το σπίτι μου θα γινόταν στέκι με εμένα να αναρωτιέμαι το γιατί και όπως καταλαβαίνεις σχεδόν μονίμως θα είχα κάποιον συνδεμένο στο router μου.

Δεύτερον εγώ πληρώνω 24Mbps (στη γειτονιά αυτή δεν υπάρχει VDSL) και έχω πραγματική ταχύτητα 9.5Mbps (για την ακρίβεια 9673 kbps). Δηλαδή πληρώνω ADSL2+ και είμαι σχεδόν στα όρια του ADSL. Αφαιρώντας και το 1Mbps που θα μου καβατζάρει ο ΟΤΕ για να κονομάει, το οποίο αν θες την άποψη μου δεν υπάρχει εγγύηση ότι θα είναι μόνο 1Mbps...πλέον ναι έχω απλό ADSL! Και φυσικά αφού ο ΟΤΕ φρόντισε εντέχνως και ουδόλως τυχαίως να εξαφανίσει το πρόγραμμα των 8Mbps και σου λέει ή 2 ή 24 (ποιός θα βάλει 2???), σου πουλάει το ADSL σε τιμή ADSL2+. Και σαν να μην φτάνει αυτό, θέλει να εμπορεύεται και μέρος της σύνδεσης λες και δεν την χρυσοπληρώνουμε ήδη.

Το θέμα όμως δεν είναι αυτό αλλά το ότι δεν ενημερώνουν τον κόσμο πως από την σύνδεση που εκείνος πληρώνει και μέσα από το ίδιο του το σπίτι θα στήσουν μαγαζάκι. Εκπλήσσομαι πραγματικά που το προσπερνάτε έτσι και το δέχεστε σαν να είναι κάτι απολύτως φυσιολογικό. Φαίνεται πως η χρόνια "εκπαίδευση" πλέον αποδίδει καρπούς...δυστυχώς όχι για εμάς.

Δεν θα υπήρχε κανένα απολύτως πρόβλημα αν η συγκεκριμένη υπηρεσία ήταν απενεργοποιημένη από default, όπως είναι και πολλές άλλες (τα email, το ConnX Secure, το My OTE και όσες περιέχονται σε αυτό) και μέσα στα ήδη πολλά έγγραφα που λαμβάνεις με το router αναφερόταν και αυτό. Δεν βολεύει όμως γιατί σε θέλουνε κεραία αλλά δεν σε θέλουν ως τζαμπατζή στο δίκτυο "τους" να επιβαρύνεις τη μπίζνα τους.

Αναφορικά με το "Τουλάχιστον σε αυτό το site δεν έχουν νόημα οι καταγγελίες για αυτό" έχω να πω ότι όσο κι αν έχει σχολιαστεί κάτι όταν αλλάζουν τα δεδομένα του αξίζει και οφείλουμε να το σχολιάσουμε ξανά, ειδικά όταν σχετίζεται με πρακτικές όπως αυτήν. Δεν θα το κάνω βέβαια μετά από αυτό γιατί όπως καταλαβαίνω τα bytes είναι πολύτιμα για το "ADSLGR.COM". Αν θες τη γνώμη μου όμως αυτά είναι που πρέπει να σχολιάζονται αφενός για να διατηρήσει αυτό το site τη θέση που έχει στον χώρο και αφετέρου γιατί οδεύουμε (ή βρισκόμαστε ήδη???) σε μία εποχή που παραδοσιακές εκφράσεις του τύπου "Λογάριαζε χωρίς τον νοικοκύρη" τείνουν να χάσουν το νόημα τους και μάλλον πρέπει να αναθεωρηθούν αφού λογαριάζουν χωρίς τον νοικοκύρη κι εμείς κουκιά σπέρνουμε.

- - - Updated - - -


Αν βάλεις ένα διαφορετικό ρούτερ από αυτό που δίνει ο ΟΤΕ έχεις ξεμπερδέψει με τη συγκεκριμένη υπηρεσία, αν νιώθεις ότι εκμεταλλεύεται την σύνδεση σου ο ΟΤΕ έτσι. Και είναι απόλυτα θεμιτό αυτό που σκέφτεσαι. Θα συμφωνήσω κι εγώ μαζί σου ότι η εξυπηρέτηση στον ΟΤΕ, ειδικά στο τηλεφωνικό κέντρο έχει γίνει κάκιστη. Απλά να σε ενημερώσω ότι αν πας σε εναλλακτικό και σου σκασει καλωδιακή βλάβη, θα δεις όχι μόνο το άσχημο πρόσωπο του ΟΤΕ, που δεν θα φτιάχνει την καλωδιακή βλάβη, αλλά και την ανυπαρξία του εναλλακτικού παρόχου που θα έχεις επιλέξει και δεν θα μπορεί να κάνει το παραμικρό για να σου λύσει το πρόβλημα, πέρα από κάποιες επιβεβαιώσεις ότι έχεις απόλυτο δίκιο, ότι ο ΟΤΕ τους σαμποτάρει και ότι θα υποβάλλουν επίσημα παράπονα κτλ!! Η αδελφή μου με Forthnet είναι χωρίς υπηρεσίες από τις 28/09. εχουν κάνει παράπονα προς πάσα κατεύθυνση και δεν γίνεται τίποτα, ούτε από την πλευρά του ΟΤΕ, ούτε και από την πλευρά της Forthnet!! Γενικώς η ποιότητα στις υπηρεσίες έχει πάρει την κατω βόλτα, λόγω κρίσης, δεν υπάρχουν υπάλληλοι ούτε στα τηλεφωνικά κέντρα να απαντάνε τις κλήσεις, ούτε στο τεχνικό τμήμα να σου φτιάχνουν τη βλάβη σχεδόν άμεσα!

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, χαίρομαι που επιτέλους κάποιος μπορεί να δει το θέμα στην ουσία του γιατί για κάποια στιγμή άρχισα να αναρωτιέμαι μήπως γερνάω και να παραξενεύω. Ίσως είναι και η ημέρα που σήμερα έχω γενέθλια. Όσον αφορά τη συμβουλή σου για αλλαγή router δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι αφού είναι σεταρισμένο και με ένα παλιότερο BaudTec που δοκίμασα προ ημερών δεν μπορούσα καν να συνδεθώ στο interface για να περάσω ρυθμίσεις. Θα πρέπει όμως κάποια στιγμή να το δω αγοράζοντας κάποιο καλό router γιατί αυτό που μου έδωσε τώρα ο ΟΤΕ (το ZTE H108NS) είναι για πέταμα.

Vitruvian78
21-10-14, 23:27
Χρόνια σου πολλά με πολλή υγεία!! :)
Για κοίταξε αυτή εδώ τη σελίδα https://www.ote.gr/web/guest/help-and-support/internet/adslνα δεις μήπως βρεις το ρούτερ σου και τις οδηγίες που χρειάζεσαι. Αν δεν είναι αυτό το BaudTec που έχεις, ενημέρωσε μας με το ακριβές μοντέλο. Νομίζω ότι αυτά είναι τα μόνα συμβατά ρούτερ πλέον στις γραμμές του ΟΤΕ. Δεν είναι σίγουρος αν τα προγενέστερα έίναι ακόμη συμβατά....

sifi
22-10-14, 22:11
Χρόνια σου πολλά με πολλή υγεία!! :)
Για κοίταξε αυτή εδώ τη σελίδα https://www.ote.gr/web/guest/help-and-support/internet/adslνα δεις μήπως βρεις το ρούτερ σου και τις οδηγίες που χρειάζεσαι. Αν δεν είναι αυτό το BaudTec που έχεις, ενημέρωσε μας με το ακριβές μοντέλο. Νομίζω ότι αυτά είναι τα μόνα συμβατά ρούτερ πλέον στις γραμμές του ΟΤΕ. Δεν είναι σίγουρος αν τα προγενέστερα έίναι ακόμη συμβατά....

Να 'σαι καλά φίλε, σ' ευχαριστώ πολύ!:)
Με τη βοήθεια σου τα κατάφερα και το ρύθμισα! Κατ' αρχήν να πω ότι μετά από ένα hard reset που από χαζομάρα δεν είχα κάνει το router συνδέθηκε από μόνο του στο internet. Βέβαια του πήρε περισσότερο από τον κανονικό χρόνο (2-3 λεπτά) αλλά μπήκε.

Στη συνέχεια όμως όταν επιχείρησα να μπω στο web interface και ενώ έβαζα τον σωστό κωδικό που χρησιμοποιούσα δεν τον δεχόταν με τίποτα. Δοκίμασα και τη MAC address που λέει και η σελίδα που μου έδωσες, ολόκληρη...χωρίς κενά...χωρίς τα αρχικά μηδενικά...τίποτα. Δοκίμασα όλους τους άλλους αριθμούς που βρίσκονται τυπωμένοι στο αυτοκόλλητο και κάθε γνωστό ή πιθανό default κωδικό (1234, admin, pass, password, "blank", 0000,...) όπως και μία σειρά δικών μου κωδικών για την πιθανότητα που τον είχα αλλάξει και δεν το θυμόμουνα...που δεν παίζει. Δοκίμασα ακόμη και το password του νέου router μπας και παίζει κανένα τέτοιο παράδοξο αλλά και τα username/password της παλιάς και της νέας ΣΥΝΔΕΣΗΣ αλλά και πάλι τίποτα.

Αφού είχα αγανακτήσει άνοιξα μία σελίδα στο Google και άρχισα το διάβασμα και σύντομα διαπίστωσα πως το συγκεκριμένο φαινόμενο είναι γνωστό και σύνηθες για το συγκεκριμένο μοντέλο της BaudTec (Baudtec TW...). Τελικά όπως διάβασα το password ΕΙΝΑΙ η MAC address με τη διαφορά ότι όσα γράμματα περιέχονται σε αυτήν πρέπει να γραφτούν ως μικρά και όχι ως κεφαλαία όπως είναι στο αυτοκόλλητο κάτω από τη συσκευή. Επίσης αν η MAC address περιέχει κενά αυτά δεν πρέπει να συμπεριληφθούν (η δική μου είναι γραμμένη ως: XXX XXX XXXXXX).

Το περίεργο είναι πως απ' ότι διάβασα αυτό συνέβη στους περισσότερους όταν κάνανε κάποιο firmware update. Εγώ δεν έκανα, εκτός κι αν έγινε αυτόματα σε αυτή την παρατεταμένη σε διάρκεια αρχική προσπάθεια σύνδεσης, πράγμα απίθανο αφού δεν είχε επιτευχθεί ακόμη σύνδεση. Anyway...τέλος καλό, όλα καλά!

Για την ιστορία η υπάλληλος του ΟΤΕ όταν περίμενα να παραλάβω το router (2-3 μέρες - χρειάστηκε να μου το στείλουν ταχυδρομικά) και της είχα ζητήσει να μου δώσει τηλεφωνικά τα username/password της σύνδεσης για να συνδεθώ με το παλιό, μου είχε πει ότι..."Δεν γίνεται αυτό πλέον, δεν θα τα καταφέρετε γιατί τα νέα router είναι σεταρισμένα και το παλιό σας router δεν θα δουλεύει”. ΄Κλάιν μάιν ξανά! Αναρωτιόμουνα για λίγη ώρα...καλά κι αν θελήσω να αγοράσω ένα router πως θα δουλέψει??? Μπα, λ@λ@κίες λέει σκέφτηκα και έβαλα το παλιό να δοκιμάσω αλλά όταν δεν συνδεόταν με τίποτα στο interface ενισχύθηκε η ιδέα ότι μπορεί να 'ναι κι έτσι ή ότι θα χρειάζεται κάποια πολύπλοκη διαδικασία. Όπως αποδείχτηκε αυτό που χρειαζόταν ήταν ένα καλό reset και ούτε καν να περάσω τα στοιχεία της σύνδεσης (user/pass)...τα πήρε αυτόματα όλα.

Αυτά όλα τα γράφω για την πιθανότητα που βρεθεί και κάποιος άλλος σε αυτή τη θέση αλλά και για να αναδείξω όπως πρότεινε ο φίλος Emeliss τα προβλήματα εξυπηρέτησης και το κορυφαίο επίπεδο κατάρτισης των υπαλλήλων του ΟΤΕ. Όπως λέει και το motto..."Μαζί, είμαστε ένα". Βέβαια αυτό εξαρτάτε πως θα το ερμηνεύσει κανείς, εγώ όταν το ακούω μου έρχεται στο μυαλό...όλοι μαζί, (οι υπάλληλοι του ΟΤΕ) για να κάνουν την δουλειά που θα έκανε ένας. lol
145878

nmavro73
27-10-14, 16:48
Που είναι το service activation;

emeliss
27-10-14, 17:12
https://ps.otenet.gr/active/ServiceActivation/csLoginAuthentication.jsp

Οδηγίες
https://www.ote.gr/documents/10280/30001858/OTE_WiFi_with_Fon_Odigies_Activate_Deactivate.pdf/782ea5cd-ec6e-4e06-92ab-6d4ea588c141

daywalker06
27-10-14, 17:12
http://my.otenet.gr/

manu
05-11-14, 17:44
Να αναφερω οτι στην δικια μου περιπτωση ενεργοποιησης υπηρεσιας adsl απο τον ΟΤΕ τον προηγουμενο μηνα, η default κατασταση του OTE My WiFi ειναι απενεργοποιημενη απο το Service Activation.

Απ΄οτι διαβαζω και απο το συμβολαιο που μου στειλανε δεν εχει επιλεγει η ενεργοποιηση της υπηρεσιας , αφου το κουτακι επιλογης ενεργοποιησης της δεν ειναι τικαρισμενο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.