PDA

Επιστροφή στο Forum : Cosmote: Ανακοίνωση Προγραμματισμένης Αναβάθμισης Συστημάτων 23/10/2014



nnn
22-10-14, 11:56
Ανακοινώνεται ότι λόγω εργασιών αναβάθμισης των συστημάτων της COSMOTE από την 00:00 π.μ έως και 06:00 π.μ της 23/10/2014, δε θα είναι δυνατή η Ενεργοποίηση Υπηρεσιών, η Ανανέωση Χρόνου Ομιλίας, η Ενημέρωση διαθέσιμου Χρηματικού Υπολοίπου και διαθέσιμου Υπολοίπου σε λεπτά ομιλίας, SMS και ΜΒ για τους συνδρομητές Καρτοκινητής & ΚαρτοΣυμβολαίου της COSMOTE.


Πηγή: Cosmote

DVader
22-10-14, 12:05
Τι σόι αναβάθμιση είναι αυτή ...Εποχές 3000000000 πίσω !:rofl:

Nikiforos
22-10-14, 14:30
ευτυχώς το κανουν αργα, προσωπικα δεν θα με χαλασει, αλλα τοσες ωρες τι κανουν δλδ? :hmm:

DVader
22-10-14, 14:46
Και εγώ απόρισα ! εμένα δεν με νοιάζει Εχω Wind !

purpleaura
22-10-14, 14:57
Τι σόι αναβάθμιση είναι αυτή ...Εποχές 3000000000 πίσω !:rofl:

Μάλλον δεν έχεις κάνει ποτέ ανάβαθμιση mission critical υποδομών και συστημάτων.

balander
22-10-14, 15:49
Τι σόι αναβάθμιση είναι αυτή ...Εποχές 3000000000 πίσω !:rofl:

Και 4000000000000 εποχές πίσω μην σου πω... :down:

kalicatzaros
22-10-14, 16:28
Έξω από το χορό..

mikem4600
22-10-14, 16:29
Έξω από το χορό..

Πραγματικά...

DVader
22-10-14, 16:35
Μάλλον δεν έχεις κάνει ποτέ ανάβαθμιση mission critical υποδομών και συστημάτων.

Επειδή έχω το κάνει το λέω ! Και από την άλλη περιμένω εταιρείες όπως είναι η Cosmote/Wind/Vodafone να μπορούν να έχουν και άλλους προσωρινούς τρόπους να παίξουν τα συστήματα τους χωρίς να υπάρξει διακοπή ετσι ώστε τα κύρια να μπορεί να γίνει η αναβάθμιση !

- - - Updated - - -

Δεν μιλαμε για εταιρίες που στήνουν ιστοσελίδες .... :down:

purpleaura
22-10-14, 16:40
Επειδή έχω το κάνει το λέω ! Και από την άλλη περιμένω εταιρείες όπως είναι η Cosmote/Wind/Vodafone να μπορούν να έχουν και άλλους προσωρινούς τρόπους να παίξουν τα συστήματα τους χωρίς να υπάρξει διακοπή ετσι ώστε τα κύρια να μπορεί να γίνει η αναβάθμιση !

ΔΕΝ έχεις κάνει. Τουλάχιστον αυτό δείχνουν τα γραπτά σου. Ολόκληρο AWS ΔΕΝ μπορεί να κάνει update/upgrade χωρίς κάποιο dowtime (μιλάμε για cloud με πολλαπλά data centers). Mην επιμένεις, γιατί εκτίθεσαι.

teodor_ch
22-10-14, 19:46
ΔΕΝ έχεις κάνει. Τουλάχιστον αυτό δείχνουν τα γραπτά σου. Ολόκληρο AWS ΔΕΝ μπορεί να κάνει update/upgrade χωρίς κάποιο dowtime (μιλάμε για cloud με πολλαπλά data centers). Mην επιμένεις, γιατί εκτίθεσαι.

Χωρίς να έχω ιδέα,
το gmail όταν αναβαθμίζεται πέφτει?

Όλα κρίνονται στο κερδίζω/χάνω πιστεύω.
Πόσα άτομα θα επηρεαστούν για να μπούν στη διαδικασία να μήν υπάρξει downtime?

DVader
22-10-14, 21:14
ΔΕΝ έχεις κάνει. Τουλάχιστον αυτό δείχνουν τα γραπτά σου. Ολόκληρο AWS ΔΕΝ μπορεί να κάνει update/upgrade χωρίς κάποιο dowtime (μιλάμε για cloud με πολλαπλά data centers). Mην επιμένεις, γιατί εκτίθεσαι.

Αν ήταν έτσι όπως το λές τότε στην Google θα έπρεπε να το κλείνουν κάθε τρεις και λίγο ...το Facebook να έιναι κάτω...κ.τ.λ.π
Μην φωνάζεις για να φωνάζεις... Τι τι εμπειρία έχει ο καθένας εδώ μέσα δεν μπορείς να το ξέρεις .....οπότε άστο !

Ετσι και αλλιώς δεν με ενδιαφέρει γιατί δεν εχω Cosmote αλλά και να έιχα πάλι δεν με ενδιέφερε... Απλά σχολίασα ένα γεγονός ... και τέλος !

- - - Updated - - -


Χωρίς να έχω ιδέα,
το gmail όταν αναβαθμίζεται πέφτει?

Όλα κρίνονται στο κερδίζω/χάνω πιστεύω.
Πόσα άτομα θα επηρεαστούν για να μπούν στη διαδικασία να μήν υπάρξει downtime?

Κοίτα επειδή το κάνουν βράδυ κανένας.... ή ελάχιστοι

Απλά μου έκανε εντύπωση η ανακοίνωση..Δεν θυμάμαι να το έχει ξανά η Cosmote ή άλλη κινητή και μου έκανε εντύπωση ! Δεν θυμάμαι πάντως !

Η Πειραιώς πάντως επειδή τυχαίνει να είμαι πελάτης το κάνει ...στο Paycenter συχνά πυκνά να το κόβει βράδια αλλά λίγη ώρα !

dpa2006
22-10-14, 23:12
Ελπίζω να μην "πέσουν" οι υπηρεσίες τους, όπως είχε συμβεί πριν χρόνια που έπεσε το 2G δίκτυο τους και για μια ημέρα είχαν τηλέφωνο μόνο όσοι είχαν 3G...:roll:

darax
22-10-14, 23:30
Ελπίζω να μην "πέσουν" οι υπηρεσίες τους, όπως είχε συμβεί πριν χρόνια που έπεσε το 2G δίκτυο τους και για μια ημέρα είχαν τηλέφωνο μόνο όσοι είχαν 3G...:roll:

Ακριβώς:oneup: .Αυτό έχει σημασία!!!!

ATG
22-10-14, 23:36
Αν ήταν έτσι όπως το λές τότε στην Google θα έπρεπε να το κλείνουν κάθε τρεις και λίγο ...το Facebook να έιναι κάτω...κ.τ.λ.π
Μην φωνάζεις για να φωνάζεις... Τι τι εμπειρία έχει ο καθένας εδώ μέσα δεν μπορείς να το ξέρεις .....οπότε άστο !

Ετσι και αλλιώς δεν με ενδιαφέρει γιατί δεν εχω Cosmote αλλά και να έιχα πάλι δεν με ενδιέφερε... Απλά σχολίασα ένα γεγονός ... και τέλος !

- - - Updated - - -

Όλες το κάνουν αλλά δεν βγάζουν ανακοίνωση


Κοίτα επειδή το κάνουν βράδυ κανένας.... ή ελάχιστοι

Απλά μου έκανε εντύπωση η ανακοίνωση..Δεν θυμάμαι να το έχει ξανά η Cosmote ή άλλη κινητή και μου έκανε εντύπωση ! Δεν θυμάμαι πάντως !

Η Πειραιώς πάντως επειδή τυχαίνει να είμαι πελάτης το κάνει ...στο Paycenter συχνά πυκνά να το κόβει βράδια αλλά λίγη ώρα !


Ελπίζω να μην "πέσουν" οι υπηρεσίες τους, όπως είχε συμβεί πριν χρόνια που έπεσε το 2G δίκτυο τους και για μια ημέρα είχαν τηλέφωνο μόνο όσοι είχαν 3G...:roll:

Εργασίες στην prepay platform είναι. Δεν πειραζει τη μεταγωγή των κλήσεων.

charly130.mk2
24-10-14, 16:07
Εργασίες στην prepay platform είναι. Δεν πειραζει τη μεταγωγή των κλήσεων.

Yup! Αυτή ήταν και η δική μου εκτίμηση. Και ΟΧΙ, δεν δουλεύω για την Cosmote. Και ΝΑΙ, όταν αλλάζεις και πας σε ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ σύστημα (και πολύ καλά κάνει), δεν μπορούν να δουλέψουν κάποιες βοηθητικές υπηρεσίες. Θα ήθελα να δω τι θα λέγατε, αν έκανε κάποιος top up με την παλιά πλατφόρμα (για να μην γκρινιάζουν κάποιοι) κατά την διάρκεια της ενεργοποίησης, και μετά στην καινούργια πλατφόρμα δεν υπήρχαν τα δεδομένα του top up! Αυτό νομίζω θα ήταν ΠΟΛΥ χειρότερο. Σωστά; Άρα, μέχρι να μεταφερθούν δεδομένα κλπ, και να γίνει το switchover, είναι λογικό να υπάρχει downtime. Ή νομίζετε ότι όταν τα MSCs είναι σεταρισμένα να μιλάνε με κάποια PP SCPs, μπορείς έτσι απλά να αλλάξεις SCPs; Για διαβάστε λίγο για SS7/INAP/CAMEL κλπ, και μετά ξαναμιλάμε... ;)

Όσο για google, facebook, κλπ, είναι τελείως διαφορετικές υπηρεσίες, οπότε η οποιαδήποτε σύγκριση είναι άκυρη (το ένα ΕΙΝΑΙ real-time, το άλλο ΜΟΙΑΖΕΙ real-time).

Ελπίζω να βοήθησα λίγο στο να κατανοήσετε τις διαφορές. Και ελπίζω ο purpleaura να μην έγινε ban για αυτό, γιατί στην τελική είχε δίκιο ο άνθρωπος... :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.