PDA

Επιστροφή στο Forum : κλειδωμένα αρχεία δίσκου



spyros9088
23-10-14, 10:58
Καλημέρα σε όλους,
έχω το παρακάτω πρόβλημα και χρειάζομαι την βοήθειά σας
crasαρε ένα pc στο γραφείο και δεν άνοιγε με τίποτα ( τουλάχιστον με τις δικές μου γνώσεις)
Μόλις εμφάνιζε την οθόνη των windows έκανε επανεκκίνηση μόνος του.
Χρειαζόμουν οπωσδήποτε υπολογιστή στην θέση εργασίας οπότε είχα έναν παλιότερο που είχε καμένο τροφοδοτικό , του το άλλαξα με του συγκεκριμένου υπολογιστή και τουλάχιστον αντιμετώπισα το κύριο πρόβλημα μου που ήταν να υπάρχει υπολογιστής στην θέση εργασίας.
Tον προβληματικό δίσκο τον έβαλα στο ίδιο pc σαν δευτερεύον. Tον διαβάζει κανονικά αλλά το πρόβλημα είναι ότι -όπως αναμενόταν- τα αρχεία του χρήστη στον δίσκο αυτό δεν είναι προσβάσιμα, (αφού όταν ήταν primary δίσκος στο άλλο pc προστατευόταν από password για να μπεις στα windows)
Tο password το γνωρίζουμε βέβαια αλλά δεν ξέρω με ποιόν τρόπο θα εμφανίσει τα δεδομένα
Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη!
Ευχαριστώ!

sweet dreams
23-10-14, 12:30
Αν απλά είχες κλειδώσει την είσοδο σου στα Windows(κωδικό χρήστη δηλαδή), τα αρχεία τα βλέπεις αν μπεί ο δίσκος σαν δεύτερος.

Πες μας τι ακριβώς σου κάνει.

chillath
23-10-14, 12:37
Σε τί περιβάλλον είσαι? domain ή workgroup και με τί windows?
Το Password των windows δεν είναι αυτό που σε εμποδίζει να δεις αρχεία αν μετακινήεσεις ένα φυσικό δίσκο σε άλλο μηχάνημα. Μήπως ήταν κωδικοποιημένος ο δίσκος με το bitlocker των windows στο pc που είχε αρχικά? Αν ναι τότε θα πρέπει να έχει τα κλειδιά του Bitlocker σε ένα στικακι πχ και να τα μεταφέρεις στο νέο pc για να γίνουν τα αρχεία αναγνώσιμα.
Διαφορετικά ξαναβάλε τον δίσκο στο αρχικό pc και με windows recovery από το dvd προσπάθησε να μπεις έστω και μια φορά στο μηχάνημα να πάρεις τα αρχεία σου.

spyros9088
23-10-14, 12:47
Αν απλά είχες κλειδώσει την είσοδο σου στα Windows(κωδικό χρήστη δηλαδή), τα αρχεία τα βλέπεις αν μπεί ο δίσκος σαν δεύτερος.

Πες μας τι ακριβώς σου κάνει.
όχι δεν τα διαβάζει , γράφει access denied στον συγκεκριμένο user (τα αρχεία υπήρχαν στην επιφάνεια εργασίας του)

- - - Updated - - -


Σε τί περιβάλλον είσαι? domain ή workgroup και με τί windows?
Το Password των windows δεν είναι αυτό που σε εμποδίζει να δεις αρχεία αν μετακινήεσεις ένα φυσικό δίσκο σε άλλο μηχάνημα. Μήπως ήταν κωδικοποιημένος ο δίσκος με το bitlocker των windows στο pc που είχε αρχικά? Αν ναι τότε θα πρέπει να έχει τα κλειδιά του Bitlocker σε ένα στικακι πχ και να τα μεταφέρεις στο νέο pc για να γίνουν τα αρχεία αναγνώσιμα.
Διαφορετικά ξαναβάλε τον δίσκο στο αρχικό pc και με windows recovery από το dvd προσπάθησε να μπεις έστω και μια φορά στο μηχάνημα να πάρεις τα αρχεία σου.

Δεν ήταν κρυπτογραφημένα , τουλάχιστον από τον χρήστη με κάποιο πρόγραμμα. Και δεν ανοίγει με τίποτα. Θα τσεκάρω λίγο τα δικαιώματα στον 2ο δίσκο , σε safe mode να δω αν θα καταφέρω κάτι...

chillath
23-10-14, 13:02
Μήπως τα αρχεία στο desktop ήταν δικτυακοί φάκελοι και πρέπει να ξαναρυθμίσεις το path τους?
Δοκίμασε να μπεις και με administrator user αν έχεις το password για το συγκεκριμένο μηχάνημα.

spyros9088
23-10-14, 14:32
Μήπως τα αρχεία στο desktop ήταν δικτυακοί φάκελοι και πρέπει να ξαναρυθμίσεις το path τους?
Δοκίμασε να μπεις και με administrator user αν έχεις το password για το συγκεκριμένο μηχάνημα.

όλα τα αρχεία ήταν τοπικά αποθηκευμένα.
Ο υπολογιστής λειτουργούσε μεν σε περιβάλλον terminal server αλλά αυτά που μας ενδιαφέρουν ήταν τοπικά και όχι στο δίκτυο.
Ήταν στην επιφάνεια εργασίας του χρήστη (την τοπική) οπότε με τον δίσκο σαν slave υποθέτω ότι η διαδρομή τους είναι C:\Documents and Settings:\xxxUSER\Επιφάνεια εργασίας....
Ο συγκεκριμένος user ήταν administrator στον υπολογιστή. Υπάρχει και άλλος ένας user ο αρχικός administrator του οποίου τα αρχεία για κάποιο παράξενο λόγο μπορώ να τα δω παρόλο που και αυτή η επιφάνεια είχε προστασία (windows κωδικός στην εκκίνηση )
Μάλλον υποθέτω κάποια σχέση έχει με την κοινή χρήση του δίσκου και τα δικαιώματα ασφαλείας των φακέλλων αλλά αυτές τις επιλογές δεν έχω καταφέρει να τις εντοπίσω.
Θα προσπαθήσω και αργότερα που θα έχω χρόνο και θα ανεβάσω ότι αποτέλεσμα έχω

chillath
23-10-14, 14:57
Οπότε το μόνο που χρειάζεσαι είναι να κάνεις αλλαγή τον owner, στον καινούριο user που κάνει login στα windows. Οπότε δεξί κλικ στα αρχεία που σου βγάζουν το μήνυμα deny access -> properties-> security ->advanced -> change εκεί που λέει owner και επιλέγεις τον user/administrator που έχεις τώρα.

spyros9088
23-10-14, 15:15
Οπότε το μόνο που χρειάζεσαι είναι να κάνεις αλλαγή τον owner, στον καινούριο user που κάνει login στα windows. Οπότε δεξί κλικ στα αρχεία που σου βγάζουν το μήνυμα deny access -> properties-> security ->advanced -> change εκεί που λέει owner και επιλέγεις τον user/administrator που έχεις τώρα.

Αυτή την επιλογή δεν εχω καταφέρει να βρω ακόμη. Με δεξί κλικ δεν μου δίνει επιλογή security ούτε μου δίνει επιλογές για προχωρημένους!
WIN XP HOME είναι

iliteo
23-10-14, 16:16
και αυτή την επιλογή έχεις που σου είπε ο φίλος παραπάνω, ή μπορείς να βάλεις ένα LiveCD ή usb και να μπείς σε ubuntu, θα έχεις πλήρη πρόσβαση σε όλα τα αρχεία των Windows.

ZORO
24-10-14, 23:03
Αφτό γίνεται γιατί τα windows ξέρουν ότι τα αρχεία αυτά ανήκουν σε άλλον χρήστη και όχι σε αυτόν που χρησιμοποιείς αυτή την στιγμή. Το ότι χρησιμοποιούσατε κωδικό στην παλιά εγκατάσταση δεν έχει καμιά σχέση. Το ίδιο θα γινόταν και αν δεν είχατε κωδικό αφου αυτός ήταν μόνο για τα windows. Θα πρέπει να πεις τα windows ότι αυτά τα αρχεία ανήκουν σε άλλον χρήστη και να του δώσεις δικαιώματα πάνω στα αρχεία. Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/47767-%CE%9A%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CF%86%CE%AC%CE%BA%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%82?p=766506#post766506) και αν έχεις πρόβλημα τα ξαναλέμε

badweed
24-10-14, 23:08
απορια ...
αν φτιαξει στον υπολογιστη που εχει προσθεσει τον δισκο σαν δευτερο , εναν χρηστη με τα ιδια διαπιστευτηρια (ονομα χρηστη , κωδικο , domain -αν υπαρχει - ) δεν θα εχει προσβαση μεσω αυτου ;

ZORO
24-10-14, 23:27
απορια ...
αν φτιαξει στον υπολογιστη που εχει προσθεσει τον δισκο σαν δευτερο , εναν χρηστη με τα ιδια διαπιστευτηρια (ονομα χρηστη , κωδικο , domain -αν υπαρχει - ) δεν θα εχει προσβαση μεσω αυτου ;

Όχι ακόμη και αν φτιάξει έναν χρήστη με το ίδιο όνομα τα windows ξέρουν ότι είναι διαφορετικός χρήστης.

@ ADSLgr.com All rights reserved.