PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχύτητα σύνδεσης και τιμή Attenuation



slash1000
24-10-14, 22:41
Καλησπέρα παιδιά!Έχω το ZXV10 H108L της wind,συγχρονίζομαι στα 11.5 mbps~ με downstream attenuation στα 20.5 dB και downstream noise margin 9 dB.
Χρησιμοποιώντας τον calculator που υπάρχει στο Forum,έβγαλα μια θεωρητική τιμή στα 21 mpbs.Όπως καταλαβαίνετε,μια τέτοια διαφορά μου κίνησε την περιέργεια και αφού έψαξα και είδα ότι ο θόρυβος είναι σε μέτρια σχετικά τιμή(δηλαδή δεν είμαι και χάλια :p ),τους πήρα τηλέφωνο να δω αν υπάρχει περιθώριο αύξησης της ταχύτητας.Αφού ο ένας τεχνικός μου έβγαλε με calculator δικό του,ότι με βάση τα 20 db εξασθένιση είμαι πάνω από 3 χιλιόμετρα μακριά από κέντρο(προχωρημένα μαθηματικά!!!), ο άλλος μου είπε ότι δεν γίνεται κάτι και δεδομένων του καλωδίου,του attenuation και του θορύβου,δεν πάει παραπάνω.
Στέκουν αυτά που μου λένε;Είμαι αχάριστος με την ταχύτητα μου;Ψαρεύουν για vdsl συνδρομές και απλά μου κόβουν ταχύτητα;Βοηθήστε με σας παρακαλώ γιατί ψάχνομαι μια εβδομάδα και άκρη δεν βγάζω!
Ευχαριστώ!

nyannaco
25-10-14, 11:46
ο ένας τεχνικός μου έβγαλε με calculator δικό του,ότι με βάση τα 20 db εξασθένιση είμαι πάνω από 3 χιλιόμετρα μακριά από κέντρο... Στέκουν αυτά που μου λένε;... Βοηθήστε με σας παρακαλώ γιατί ψάχνομαι μια εβδομάδα και άκρη δεν βγάζω!
Και ούτε θα βγάλεις ποτέ άκρη με αυτούς, παπαριές σου λένε. Με 20dB attenuation, δεν θα έπιανες το θεωρητικό μέγιστο των 21Mbps του calculator, αλλά ένα 16άρι τουλάχιστον πιστεύω ότι θα έπρεπε να το έχεις. Για αρχή ζήτα να σου κατεβάσουν το target SNR στα 6dB (εκείνοι θα σου πουν όχι, εσύ θα επιμείνεις) κι αν η γραμμή συμπεριφέρεται καλά το κρατάς, αν έχεις dc γυρνάς στα 9dB. Στα έξι μπορεί να κερδίσεις κανα δυάρι Mbps.



αφού έψαξα και είδα ότι ο θόρυβος είναι σε μέτρια σχετικά τιμήΕδώ σε χάνω λίγο. Πώς το έψαξες και τί είδες δηλαδή;

slash1000
25-10-14, 14:13
Πάλι σε thread του forum είδα ότι στα 9 db δεν κινδυνεύω από αποσυνδέσεις,ενώ στα 6 ναι.Αυτό εννοώ.Τα 15-16 επιδίωξα και εγώ αλλά δεν είδα προκοπή.Πιστεύεις αξίζει όλη αυτή η διαδικασία για 2 Mbps πάνω;Πήγαινα απευθείας για το μεγάλο ψάρι αλλά τζίφος...Ευχαριστώ για το χρόνο σου!

theopan
25-10-14, 18:29
Ούτε στα 6dB "κινδυνεύεις" από αποσυνδέσεις. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, συμπληρώνω 52 μέρες uptime. Πριν κανα μήνα διαπίστωσα ότι σε τυχαίες χρονικές στιγμές που το κοίταζα ήμουν μεταξύ των 4-4,5dB στο snr χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν είναι ακριβές αυτό που έγραψε ο nyannaco. Υπάρχει κανονικά προφίλ για 6dB στη Wind, σε αλλάζουν εντός 2 ημερών το πολύ (συνήθως αυθημερόν) και δε φέρνουν την παραμικρή αντίρρηση για αυτό.

slash1000
25-10-14, 21:03
Απ'ότι βλέπω στο προφίλ σου theopan,κλειδώνεις κοντά 14 με 6 dB Snr και ίδιο attenuation με μένα.Λέω να το δοκιμάσω από Δευτέρα...Αν και κάτι δεν μου κάθεται καλά στην όλη ιστορία..Νιώθω ότι με κοροϊδεύουν....:hmm::hmm::hmm:

theopan
26-10-14, 01:23
15100 είμαι αυτόν τον καιρό με τα ίδια περίπου λοιπά στοιχεία. Δεν το ανανεώνω κάθε βδομάδα ή σε κάθε διακύμανση που συμβαίνει το info προφανώς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.