PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL αλλαγή router



Andreaslar
25-10-14, 19:46
Καλησπέρα, στο πατρικό μου έχω HOL και router το NetFaster IAD 2 (PSTN). Η γραμμή συγχρονίζει στα 7600/880 (πριν λίγα χρόνια με Forthnet στα 12000/1024, είμαι γενικά μακριά από το κέντρο).

Θέλω να αλλάξω router, γιατί το ασύρματο του NetFaster είναι επιεικώς χάλια (ή φταίει η κατασκευή του σπιτιού) με αποτέλεσμα ενώ το router είναι στο υπνοδωμάτιο (δεν δύναται να μεταφερθεί), το WiFi στο σαλόνι/καθιστικό είναι απαράδεκτο.

Θα ήθελα, να ρωτήσω αν μπορώ έτσι απλά να αλλάξω router μέσω της HOL, να μου δώσουν ένα νέο (ποιο δίνουν τώρα; ) ή να αγοράσω κάποιο άλλο με σχετικά καλό WiFi με max 40e

Ευχαριστώ.

kraftwerk
25-10-14, 22:16
καλησπερα φιλε εγω τουσ ειχα παρει τηλεφωνο πριν κατι μηνεσ για να μου στειλουνε νεο router ε ακομα περιμενω.ασε που εδο και 2 εβδομαδεσ με το που μπαινω ι ταχυτητα στο speedtest δειχνει 6.800 και μολισ το βγαζω και το χαναβαζω ανεβαινει στο 10.ασε που κολλαει ι γραμμη που και που.το alcatec δινουνε απο τι χερω.εγω εχω το linksys tis cisco.πριν 6 μηνεσ μου ειχανε στειλει τεχνικο αλλα εκεινη τιν μερα πεταγε ι γραμμη.

dikal
25-10-14, 23:06
Στα 7+ χρόνια που είμαι στη hol, όποτε δήλωσα βλάβη στο router (τουλάχιστον 5-6 φορές) έγινε αντικατάσταση μέσα σε 3-4 μέρες.

shocked
26-10-14, 03:03
εμενα πριν λιγους μηνες μου εδωσαν το ZXHN H108N

raspoutiv
26-10-14, 04:04
δοκίμασε με το ZTE που θα σου στείλουν πρώτα κι αν το ασύρματό του δε σε καλύπτει πάλι, πράγμα πολύ πιθανό, κοιτάμε για κάποιο router. 40€ είναι αρκετά λεφτά για οικιακό router. μπορείς να πάρεις κάτι αρκετά δυνατό. αν δε σε ενδιαφέρει το οικιακό δίκτυο αλλά μόνο η ασύρματη κάλυψη μπορείς να τη βγάλεις και με κανα 10άρικο

Andreaslar
26-10-14, 04:58
δοκίμασε με το ZTE που θα σου στείλουν πρώτα κι αν το ασύρματό του δε σε καλύπτει πάλι, πράγμα πολύ πιθανό, κοιτάμε για κάποιο router. 40€ είναι αρκετά λεφτά για οικιακό router. μπορείς να πάρεις κάτι αρκετά δυνατό. αν δε σε ενδιαφέρει το οικιακό δίκτυο αλλά μόνο η ασύρματη κάλυψη μπορείς να τη βγάλεις και με κανα 10άρικο

Η ασύρματη κάλυψη με ενδιαφέρει, στο πατρικό μένουν μόνο οι γονείς. 1 pc που συνδέεται ενσύρματα υπάρχει μόνο, απλά προστέθηκε μια smart tv στο σαλόνι και στην γωνία που είναι δεν πιάνει καν το wifi (!).

dikal
26-10-14, 19:34
Δες μήπως κάτι τέτοιο (http://www.e-shop.gr/homeplug-l?table=PER&category=HOMEPLUG&filter-10004=1) σου λύνει το πρόβλημα ...

vOOz
31-10-14, 00:56
τα ρουτερς μηχανηματα ειναι οπως ενας υπολογιστης, εχουν και αυτα μνημη. αμα κατεβαζουμε τορρεντς ολη την ωρα, λογικο να γεμιζει. οποτε ενα ρισταρτ μια στο τοσο δεν κανει κακο.
επισης δοκιμασε να αλλαξεις καναλια στο ασυρματο, 13 ειναι συνολο, ενα απο αυτα θα παιξει στον χωρο σου σωστα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.