PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλότερο download μετά από διακοπή ρεύματος.



Slackulator
27-10-14, 00:06
Καλησπέρα, έχω VDSL Wind, 50mbps και κλειδώνω στα 45 (down). Εχθές έγινε διακοπή ρεύματος και από τότε κλειδώνω γύρω στα 35mbps (δοκίμασα και restarts στο router).
Μετά από επικοινωνία μου με την Wind μου είπαν ότι μπορεί να οφείλεται σε βραχυκύκλωμα και να φωνάξω ηλεκτρολόγο για να ελέγξει.

Αυτό που παρατήρησα και στα στατιστικά στο router είναι πως δεν έχουν αλλάξει, απλά μειώθηκε η ταχύτητα.
Σε upload είμαι στα ίδια όπως και πριν (4.5 mbps).

Noise: Up / Down - 18.9 / 9.6
Attenuation - 4.6 / 13.3

Slackulator
12-11-14, 21:19
Τελικά μετά από επίσκεψη ηλεκτρολόγου αλλά και τεχνικών του ΟΤΕ και της WIND δεν έχει δοθεί ακόμη απάντηση στο τι φταίει για την μείωση της ταχύτητας.
Το περίεργο είναι πως η ταχύτητα μειώθηκε μόνο στο Download. Αν μπορεί κανείς να βοηθήσει ας το κάνει...
Παραθέτω στατιστικά πριν και μετά το πρόβλημα (μην σας απασχολεί το fast/interleaved της πρώτης screenshot μιας και είναι κάπως παλαιότερη, και σε fast/fast τα ίδια είχα).

Επίσης να πω πως παρόλο που κλειδώνει τώρα στα 42 κατεβάζω με 35mbps ενώ πριν κλείδωνε στα 49 και κατέβαζα με 45 από http://speedtest.ftp.otenet.gr/
Ένα άλλο περίεργο είναι πως μειώθηκε κατά πολύ το Max Rate:

Πριν το πρόβλημα:
http://i.gyazo.com/fb30f14b301e4e533b9aa199e78a9413.png

Μετά το πρόβλημα:
http://i.gyazo.com/d4acd5b643399db3a5ae96d21e31b95e.png

theopan
16-11-14, 13:47
1) Δεν είναι περίεργο το ότι επηρεάστηκε μόνο το download. Σχεδόν πάντα σε περιπτώσεις που για κάποιο λόγο υπάρχει πτώση, μόνο το download πέφτει. Γιατί το upload στις adsl/vdsl παρέχεται "κομμένο" από τους παρόχους με συγχρονισμούς έτσι κι αλλιώς πολύ κάτω από τα όρια των τηλεφωνικών γραμμών.
2) Με απασχολεί το fast/interleaved σε σχέση με το fast/fast που έχεις τώρα. Εκεί βρίσκεται πιθανότατα το αίτιο της πτώσης του συγχρονισμού. Ζήτησες να σε αλλάξουν σε fast και αν ναι, πότε (σε σχέση με τη στιγμή που εντόπισες την πτώση); Γενικά όταν μεταβούμε από interleaved σε fast path υπάρχει πτώση στο συγχρονισμό. Το ότι υπήρξε και περίοδος που αν και είχες πάει σε fast path διατήρησες για λίγο τον παλιό υψηλότερο συγχρονισμό δε δίνει κάποιο αξιόλογο συμπέρασμα, εφόσον δεν δίνεις το snr που είχες τότε, το οποίο υποπτεύομαι ότι θα ήταν χαμηλότερο από το τωρινό. Στη συνέχεια με τη διακοπή ρεύματος το ρούτερ επανασυγχρόνισε με υψηλότερο snr και ο συγχρονισμός σου -αναμενόμενα- έπεσε.

Slackulator
16-11-14, 16:30
Το γνωρίζω αυτό για το fast/interleaved γι αυτό και σχολίασα πως η φωτογραφία είναι "παλιά". Fastpath είχα από τότε που έκανα την σύνδεση (καλοκαίρι) απλά δεν κράτησα στατιστικά σε φωτογραφία, ήταν όμως ίδια με την παραπάνω screenshot, δηλαδή κλείδωνε στα 49down και κατέβαζα με 45mbps max (ftp/speedtest). Πριν 2 βδομάδες περίπου έπεσε το ρεύμα και μόλις συνδέθηκα εμφανίστηκε το πρόβλημα και τώρα κατεβάζω με 35mbps max.

Να παρουσιάστηκε πρόβλημα στο router; αν είναι να τους πω να μου στείλουν άλλο. Γενικά έχω δηλώσει βλάβη αρκετές φορές και κάθε φορά μου λένε πως δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα στην σύνδεση. Έχω φωνάξει και ηλεκτρολόγο για να ελέγξει εδώ το σπίτι και βλέπουμε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.