PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνικό πρόβλημα με οικιακό δίκτυο



tosodoulis
27-10-14, 17:01
Καλησπέρα σ όλη την παρέα...

Τις τελευταίες δέκα μέρες αντιμετωπίζω ένα παράξενο πρόβλημα: Έχω δύο σταθερούς υπολογιστές με 7 ultimate, καθαρούς από άλλα προβλήματα και σχετικά νέους σε ηλικία. Πριν από ένα μήνα έφτιαξα ένα οικιακό δίκτυο, η διαδικασία τελείωσε εύκολα και γρήγορα (να σημειώσω πως υπάρχει και ένας εξωτερικός δίσκος που "παίρνει" αυτόματα backup σε τακτικά χρονικά διαστήματα). Όλα δούλευαν ρολόι, ώσπου πριν από μερικές μέρες βλέπω ότι το backup που αφορά τον δεύτερο υπολογιστή δεν βλέπει το δίκτυο. Προσπαθώ να μπω χειροκίνητα στο δίκτυο και μου πετά παράθυρο και ζητά κωδικό δικτύου και username. Δοκιμάζω τον κωδικό δικτύου αρχικά, τίποτα, δοκιμάζω και τον κωδικό εισόδου, τα ίδια. Κάνω μια επανεκκίνηση και ω! του θαύματος, όλα λειτουργούν στην εντέλεια, μπαίνω χωρίς κωδικό στο δίκτυο και το backup (software: syncbackfree) λειτουργεί και πάλι αυτόματα χωρίς πρόβλημα. Τις επόμενες μέρες τα ίδια - ανοίγω τους υπολογιστές πρόβλημα με τον κωδικό, κάνω επανεκκίνηση όλα μια χαρά. Να πω επίσης ότι:

- Έχω απενεργοποιήσει τον κωδικό από το κέντρο δικτύου - τίποτα.
- Το δίκτυο είναι καθορισμένο ως οικιακό, δοκίμασα όλα τα υπόλοιπα (δημόσιο, γραφείο), τίποτα και πάλι.
- Έψαξα τη βάση της microsoft, βρήκα κάποιο παρόμοιο πρόβλημα με μία μπακαλίστικη λύση (αλλαγή του ονόματος του υπολογιστή και επαναφορά), την δοκίμασα, μία από τα ίδια.

Σίγουρα η λύση πρέπει να είναι απλή, μα δεν μπορώ να τη δω, ίσως όμως να χρειάζεται πολύ μεγαλύτερη εμπειρία από την δική μου (σχετικά αρχάριος) και κάποια ρύθμιση στην εκκίνηση, δεν ξέρω...

Ευχαριστώ πολύ για κάθε απάντηση και βοήθεια...

sdikr
27-10-14, 17:08
η ημερομηνία και ώρα είναι σωστά και στους δύο;
Ακόμα το όνομα χρήστη είναι το ίδιο ή διαφορετικό μετάξυ των δυο υπολογιστών;

tosodoulis
27-10-14, 17:31
Ναι, η ημερομηνία και η ώρα είναι σωστά... Το όνομα δικτύου φυσικά το ίδιο, το όνομα χρήστη διαφορετικό... α! δεν ξέρω αν το έγραψα πριν, το δίκτυο είναι ενσύρματο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.