PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολλά προβλήματα με Forthnet VDSL και ξαφνικός "κόφτης" στο upload.



ThanosWf
28-10-14, 05:29
Καλησπέρα,

Ελπίζω μέσα από το ADSL.gr να βρω άκρη μήπως και πέσω επιτέλους σε κάποιον άνθρωπο που ξέρει να κάνει σωστά την δουλειά του. Ας πάμε την ιστορία από την αρχή.
Μετακομίζω από την Wind με VDSL γραμμή στα 33/6 και με 19 attenuation στο down. Από την μέρα που συγχρόνισα στην forthnet η γραμμή μου με το ίδιο attenuation έπεσε στα 28/3.5, κάτι που μου δημιουργούσε ιδιαίτερα προβλήματα στην δουλειά μου ως αρχισυντάκτης γνωστού gaming website.

Μετά από πάρα πολλά τηλέφωνα και με πολλές υποσχέσεις ότι θα επικοινωνήσει ένας σοβαρός τεχνικός μαζί μου ενημερώνομαι μετά από μια βδομάδα ότι αυτά είναι τα όρια της γραμμής μου και δεν παίρνει άλλο. Επίσης μου λένε και το αστείο ότι δεν θα έπρεπε εξαρχής να με είχαν δεχτεί για ADSL. Γνωρίζοντας την κατάσταση του Ελληνικού adsl τα παρατάω προσωρινά γιατί γνώριζα ότι δεν θα βρω άκρη.

Σαν να μην έφτανε αυτό, σήμερα ενώ είχα προγραμματισμένο Livestream στο Twitch παρατηρώ ότι η γραμμή μου δεν θέλει να ανεβάσει τίποτα. Εκεί που είχα ένα σταθερό bitrate των 2000 σε κάθε stream γεμίζω dropped frames και η γραμμη μου δεν θέλει να ανεβάσει με πάνω από 400, οτιδήποτε παραπάνω φτάνει τα όρια, ενώ ταυτόχρονα παραμένω συγχρονισμένος στα 3.5 όπως μου δηλώνει το router.

Παίρνω τηλέφωνο στην υποστήριξη για το συγκεκριμένο θέμα και μετά από πολλά λεπτά περιμένοντας την τεχνικό να σπάει το κεφάλι της να βρει λύση λέγοντας μου παράλογα πράγματα φτάνει στην λύση να μου στείλει τεχνικό σπίτι. Τι να μου κάνει ο τεχνικός στο σπίτι από την στιγμή που δεν τίθεται θέμα διαφορετικού συγχρονισμού; Είναι σαν να υπάρχει ένα hardlimiter στο upload μου.

Ένας μήνας σχεδόν στην forthnet και από την αρχή μόνο προβλήματα.

146065

Forthnet.Nova.Rep1
28-10-14, 13:03
Καλησπέρα ThanosWf.

Λυπούμαστε για την ταλαιπωρία.

Αν θέλεις, ενημέρωσέ μας μέσω προσωπικού μηνύματος με κάποιο απο τα στοιχεία της σύνδεσής σου, ώστε να ελέγξουμε το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις και να εξυπηρετήσουμε.

Αλέξης, Forthnet Support

@ ADSLgr.com All rights reserved.