PDA

Επιστροφή στο Forum : Eνας τσακαλος λιγακι?(us robotics)



stakis3
19-03-07, 02:37
Καλησπέρα.Έψαξα σε ολα τα ήδη υπάρχοντα θέματα που αφορούν τα router της us!Παρολα αυτα δεν τα κατάφερα,επιπλέον εχω καποιες ερωτήσεις ακομα.Άντε να ξεκινίσω,είναι τόσα πολλά!Λοιπον,σταθερός,φορητός και ενα us 9108.Δεν μπορώ να κάνω δύκτιο lan.Έχουν ιντερνετ και τα 2 pc,όμως lan με τίποτα.Όλα τα firewall ειναι κλιστά,εκτός και αν το μπλοκάρει το firewall απο το router για το
οποιο ψάχνω να βρώ ακρη και δεν βρίσκω.Eκει που λεει κατι για encode,encryption,δεν θυμαμαι ακριβώς την λέξη,εβαλα none,στο router εννοώ.Έδωσα τις σχετικές ip(σωστές είναι) που δίνουμε στα 2 pc,έκανα share τους φακέλους μου αλλα πάλι τιποτα.Έτρεξα και το network setup wizard με επιτυχία παρόλα αυτα μετα την επανεκκίνηση,τίποτα!Πηγα και στα administrator tools αλλα παλι,ΤΙΠΟΤΑ :( Α,ο φορητός συνδέεται ασύρματα.Δοκίμασα ping αλλα δεν βλέπει το ενα Pc το αλλο,μονο το router βλέπουν.Καποιος που να έχει ίδιο ή που γνωρίζει ας βοηθήσει παρακαλώ,αγανάκτησα!:closed: Επίσης εκανα με επιτυχία forward την πόρτα απο το utorrent μου,όμως με το σατζεμακι που εχω πιάνω καλύτερες ταχύτητες(αυτο πως γίνετε πάλι,βλακεία τα 102 ευρω που έδωσα?τζάμπα πήγαν?).Απο ftp,direct download πως το λένε,κατεβάζω το ίδιο και με τα δυο Επίσης πως γίνετε το πανάκριβο us router να έχει περισσοτερο θόρυβο απο το παλιό απλό μοντεμ sagem μου.
us attenuation 44 sagem attenuattion 40. Αντε πείτε μου!Δύσκολη δουλεια τα δύκτια.Παρακαλώ απαντηστε μου οποιος γνωρίζει γιατι κυριακη σήμερα και δεν πήγα ούτε για ποτό..ας κάνω κατι σωστό τουλάχιστον.Ευχαριστώ.

stakis3
19-03-07, 14:28
Εεεεε κανενας?Κατι ?Μια ιδεα ρε παιδι μου :)

sdikr
19-03-07, 15:00
How-To: Απλό οικιακό δίκτυο σε Windows με aDSL (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=12670)


How to για USR 9107 / 9108 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25165)

(για να ανοίξεις τις πόρτες)

k_koulos
19-03-07, 15:13
και τρέξε και τους οδηγούς δικτύου στα 2 μηχανάκια [αν έχουν παραθύρια πάνω]

stakis3
19-03-07, 16:10
Φιλε ευχαριστώ αλλα τα εκανα ήδη αυτα,έψαξα πολυ και μετα εφόσον δεν τα κατάφερα αποφάσισα να κανω post.Καταλαβαίνω πόσο κουραστικό είναι,εχει κατι γελίους ολο τα ίδια και τα ίδια ρωτάνε..βαρέθηκα να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια ψάχνωντας να βρώ απάντηση.Καμια ιδέα του τι μπορεί να μου συμβαίνει?

Skoni
19-03-07, 17:20
Μια δοκιμή κάνε. Βάλε και στους 2 Η/Υ που έχεις static IP όπου θα είναι στο ίδιο range π.χ. 192.168.1.2 και στο άλλο 192.168.1.3
Στο πεδίο subnet mask 255.255.255.0 και στο default getway θα βάλεις την IP του us 192.168.1.1 -> το ίδιο και στο DNS.

Για δες και πες μας

stakis3
19-03-07, 19:43
Skoni φιλε το αναφέρω οτι το δοκίμασα και αυτο στο πρώτο μου ποστ ποιο πάνω.'Εβαζα και καρφωτές τις ιρ ή το ονομα του υπολογιστή ομως και πάλι δεν επικοινωνούσαν.Βασικά δεν βλεπει το ένα πσ το αλλο.Η πινγκ δεν εχει απάντηση!Μονο το ρουτερ βλεπουν και τα 2 πσ με πινγκ.Κατι αλλο?

HARRY256
19-03-07, 21:16
Ειναι στο ιδιο workgroup?
Γενικα οταν 2 pc ειναι στο ιδιο network ID επικοινωνουν πχ 192.168.1.χχχ
Μαλλον εσενα ομως δεν επικοινωνουν...Περιεργο...
Κριτικαλ Ερρορ στο Firewall? ισως...παλι κανε tracert και στα δυο pc.
Ανοιγεις κομμαντ προμπτ και βαζεις στο Α pc
tracert 192.168.1.3 (για να δεις αν φτανει στο δευτερο pc)
Αντοιστοιχα .2 για να δεις αν το δευτερο φτανει στο πρωτο.
Κοιτα λιγο το icmp αν ειναι disabled.
Κοιτα το firewall των windows να αφηνει να περασουν ολα τα πακετα του δυκτιου.(ψηλοχ#@ε δηλαδη την ασφαλεια..)
Κοιτα να δεις αν οι καρτες δυκτιου βαζουν ιντερνετ στα 2 πσ ξεχωριστα...
Ειναι και τα 2 πσ administrator ?

Δεν ξερω τι αλλο παιζει αλλα αμα παλι δεν παιζει βαλε gentoo η knoppix και κοιτα απο εκει...
Αν παλι δεν γινει τιποτα με τα 2 Λινουξακια βαφτο μπλε και πετατο στην θαλασσα :P
(πλακιτσα)

μάκης
20-03-07, 10:53
Δεν ξέρω.
Αυτό που θα έκανα εγώ είναι μία επανεγκατάσταση στα win σαν έσχατη λύση.
Δυστυχώς!

iq200
20-03-07, 11:03
Από το web interface έλεγξε στο Wireless / Advanced Settings το πεδίο AP Isolation να είναι Disabled.

stakis3
20-03-07, 19:07
iq200 disabled το εχω.Και εγω πιστευω καποια ρύθμιση απο το ρουτερ θα είναι αλλα ποια οεο?100 ευρω οποιος μου το κανει. :)

minovg
20-03-07, 19:09
Kαι γ...ώ τους τίτλους θέματος ρε φίλε. Περιεκτικότατος. :rotfl: :rotfl: :lol: :lol:

maxtak
20-03-07, 20:00
ειναι στο ιδιο WORKGROUP...??????
;)..;)

stakis3
20-03-07, 20:02
Πάντος απαρατηρητος δεν περασα.Καλο αυτο!Περιμένω...αντε πριν φαω τα 100 :)

stakis3
21-03-07, 07:00
Οχι ρε συ,θα το λεγα αλλιως!!Τι να πω..καπου 8α γινεται μλκια :)

iq200
21-03-07, 13:46
Λοιπόν, το πρόβλημα είναι παράξενο...

Το γεγονός ότι και από τους δύο υπολογιστές έχεις Internet δείχνει ότι και οι δύο επικοινωνούν σωστά με το router. Υπάρχουν τα εξής ενδεχόμενα:

1. Είσαι σίγουρος ότι κάνεις σωστά τις ρυθμίσεις για τη δημιουργία τοπικού δικτύου; Δοκίμασε να συνδέσεις ενσύρματα και τα δύο PC και να στήσεις το δίκτυό σου. Αν και πάλι δεν τα καταφέρεις, σημαίνει ότι κάτι γίνεται λάθος στις ρυθμίσεις και θα εστιάσουμε εκεί την προσοχή μας. Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=992826#post992826).

2. Κάποια ρύθμιση στο router σου, που δεν μπορούμε αυτή τη στιγμή να εντοπίσουμε, δεν επιτρέπει τη δικτύωση. Απίθανο, αλλά δοκίμασε να επαναφέρεις το router στις εργοστασιακές ρυθμίσεις του, και να το ξαναρυθμίσεις από την αρχή. Με τις βασικές ρυθμίσεις επιτρέπεται η δικτύωση μεταξύ ethernet θυρών και wireless.

3. Υπάρχει πρόβλημα με το router. Μόνο η αντιπροσωπεία μπορεί να σε βοηθήσει.

Καλή επιτυχία
:oneup:

zeibekis
21-03-07, 14:04
Μην απελπίζεσαι πάντως γιατι στο τέλος θα τα καταφέρεις.

Πες λίγο ποιο firewall χρησιμοποιείς. Σε ρωτάω γιατί σε κάποια firewall ακόμα και να τα απενεργοποιήσεις αν δεν τα ρυθμίσεις σωστά σε εμποδίζουν (zonealarm)



Έχω το 9108 laptop και desktop με zonealarm και ξλερω τι τράβηξα μεχρι να βρω άκρη

stakis3
21-03-07, 15:09
Όχι ρε συ,θα το έλεγα αν ήταν!Τζίφος παντος

stakis3
21-03-07, 18:48
Παιδιά κουράστικα παντος.Θα δοκιμάσω με καλώδιο μήπως και πετύχει αλλιως θα περιμένω βοήθεια απο εναν φιλο,καταντησε αιδία :).Εχω απενεργοποιημένο το firewall των windows καθώς επίσης και το nod32 που χρησιμοποιώ.Με προβληματισατε τωρα που μου ειπατε για ελλατωματικό ρουτερ.zeibekis οταν σε πεταει το νετ μετα ξαναμπαίνει αυτόματα?Εμένα οχι,μένει εκτος.Καμιά ιδέα?τωρα που σε βρήκα εσένα με ίδιο ρουτερ!!

zeibekis
21-03-07, 20:01
Δεν μου έχει τύχει αλλά νομίζω με ένα restart είσαι Ok. Λοιπόν θα σου πω μερικά βήματα για το δίκτυο.

1 Δώσε και στα 2 pc σταθερες ip καθώς και τους σωστους dns servers. (κάνε επανεκκινηση)
2 Τρέξε τον οδηγό για δίκτυο και διάλεξε το "Άλλο" και μετά το "Αυτός ο υπολογιστής συνδέεται μέσω hub" . Βεβαιώσου οτι είναι στο ίδιο workgroup (κάνε επαννεκινηση). Μην ενεργοποιησεις την κοινή χρήση αρχείων και εκτυπωτή
3 Κάνε ping από τον ένα στον άλλο. Δοκίμασε να μοιράσεις έναν φάκελο και δες αν τον βλέπει ο άλλος.


Αν δεν πετύχει τπτ κάτέβασε το networkmagic που είναι και free και τελείωσες

stakis3
10-04-07, 18:51
Το θεμα λυθηκε μετα απο τοσο καιρο.Ενα φορματ εδωσε την λύση!!Τι να είχε γίνει?Κανείς δεν θα μαθει ποτε :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.