PDA

Επιστροφή στο Forum : συνεχείς επανεκινήσεις



yiannakos
28-10-14, 19:22
Καλησπέρα σε όλους.
Ξαφνικά (μετα απο κόλημα δυο λεπτών) το pc -xp έσβησε κι απο τότε με το άνοιγμα κάνει μόνο επανεκίνηση δηλ με υο που ξεκινάει τo xp logo μετράει εκει κολλημένο κανα δίλεπτο κ ξανα μόνο του επανεκίνηση.Μπόρεσα κ το πέρασα σε safo mode κι επαναφορά, δούλεψε για λίγο κανονικά αλλά μετά πάλι τα ίδια.
Υπάρχει κάποfree εργαλείο να το σκανάρω μήπως εχει κολλήσει κατι?
Δεν είχα antivirus ,μόνο καθαριστήρι.
Θα πρέπει βεβαια να το καταφέρω πάλι έστω για λίγο να το επαναφέρω σε κανονική για να σκανάρω με antivirus γιατί σε safe mode δεν εχω internet.

συγγνώμη για τα λάθη, γράφω απο μικρό κινητό.

NoMoreDos
28-10-14, 19:40
Πολύ πιθανό να τα έχει φτύσει το τροφοδοτικό σου και να μην αντέχει ποια να βγάλει το φόρτο που χρειάζεται έτσι κουτσό δουλεύει στο bios μέχρι και safe mode αλλά αν είναι να δώσει παραπάνω ρεύμα και για την μεγαλύτερη ανάλυση που θέλει η vga για μέσα στα windows να μην αντέχει ποια.
Με το ίδιο σκεπτικό μπορεί να είναι και η ίδια η vga που έχει το πρόβλημα.
Αν έχεις δυο μια στην μητρική και μια εξτρά,βγάλε την εξτρά και δες πως δουλεύει μόνο με αυτήν της μητρικής.

sweet dreams
28-10-14, 22:53
Καλησπέρα σε όλους.
Ξαφνικά (μετα απο κόλημα δυο λεπτών) το pc -xp έσβησε κι απο τότε με το άνοιγμα κάνει μόνο επανεκίνηση δηλ με υο που ξεκινάει τo xp logo μετράει εκει κολλημένο κανα δίλεπτο κ ξανα μόνο του επανεκίνηση.Μπόρεσα κ το πέρασα σε safo mode κι επαναφορά, δούλεψε για λίγο κανονικά αλλά μετά πάλι τα ίδια.
Υπάρχει κάποfree εργαλείο να το σκανάρω μήπως εχει κολλήσει κατι?
Δεν είχα antivirus ,μόνο καθαριστήρι.
Θα πρέπει βεβαια να το καταφέρω πάλι έστω για λίγο να το επαναφέρω σε κανονική για να σκανάρω με antivirus γιατί σε safe mode δεν εχω internet.

συγγνώμη για τα λάθη, γράφω απο μικρό κινητό.

Στο Safe mode μπορείς να επιλέξεις και σύνδεση στο Internet. 146100 Μπορείς να κάνεις και σκανάρισμα από safe mode

και με Live CD (http://www.adslgr.com/forum/threads/822575-Toπικη-συνδεση-ιδιοτητες-Δικτυο-Προβλημα?p=5430303#post5430303). Mπορείς να κάνεις επιδιόρθωση κατά την εκκίνηση (http://windows.microsoft.com/el-gr/windows7/products/features/startup-repair). Μπορείς να κάνεις και επιδιόρθωση αρχείων (http://www.adslgr.com/forum/threads/827408-Προβλήμα-κατα-την-εκκίνηση-των-win?p=5451594#post5451594), αν επιλέξεις Safe mode with commant

prompt.

cranky
28-10-14, 22:54
Πολύ πιθανό να τα έχει φτύσει το τροφοδοτικό σου και να μην αντέχει ποια να βγάλει το φόρτο που χρειάζεται έτσι κουτσό δουλεύει στο bios μέχρι και safe mode αλλά αν είναι να δώσει παραπάνω ρεύμα και για την μεγαλύτερη ανάλυση που θέλει η vga για μέσα στα windows να μην αντέχει ποια.
Ακριβώς αυτό. :oneup:

yiannakos
29-10-14, 02:17
Πολύ πιθανό να τα έχει φτύσει το τροφοδοτικό σου και να μην αντέχει ποια να βγάλει το φόρτο που χρειάζεται έτσι κουτσό δουλεύει στο bios μέχρι και safe mode αλλά αν είναι να δώσει παραπάνω ρεύμα και για την μεγαλύτερη ανάλυση που θέλει η vga για μέσα στα windows να μην αντέχει ποια.
Με το ίδιο σκεπτικό μπορεί να είναι και η ίδια η vga που έχει το πρόβλημα.
Αν έχεις δυο μια στην μητρική και μια εξτρά,βγάλε την εξτρά και δες πως δουλεύει μόνο με αυτήν της μητρικής.
οτι έχω μόνο μία είναι σίγουρο και πάντως όχι μητρικής, είναι απο τις παλιές που ούτως ή άλλως δεν είχαν επάνω. Θα δοκιμάσω πάντως πχ βγάζοντας μια μια συσκευές ξεκινώντας απτο 2ρο δίσκο + το dvd.


Στο Safe mode μπορείς να επιλέξεις και σύνδεση στο Internet. 146100 Μπορείς να κάνεις και σκανάρισμα από safe mode

και με Live CD (http://www.adslgr.com/forum/threads/822575-Toπικη-συνδεση-ιδιοτητες-Δικτυο-Προβλημα?p=5430303#post5430303). Mπορείς να κάνεις επιδιόρθωση κατά την εκκίνηση (http://windows.microsoft.com/el-gr/windows7/products/features/startup-repair). Μπορείς να κάνεις και επιδιόρθωση αρχείων (http://www.adslgr.com/forum/threads/827408-Προβλήμα-κατα-την-εκκίνηση-των-win?p=5451594#post5451594), αν επιλέξεις Safe mode with commant

prompt.
ασφαλή με δίκτυο δυστηχώς δεν μου έμπαινε, έβγαινε prompt για missing αρχείο, το ίδιο περίπου & επιδιόρθωση, όπου κόλησε. Θα το δοκιμάσω με live cd. Aυτή τη στιγμή δουλεύει πάλι για 3 ώρες κανονικό mode απο επαναφορά, αλλά...

yiannakos
30-10-14, 19:06
1)ένα link με οδηγίες για δημιουργία scanning εργαλείου για φλασάκι αντί cd? To live cd/φλκασάκι ελέγχει & το τροφοδοτικό/υλικό ή μόνο για ιούς?

2)Αποσύνδεσα σταδιακά όλες τις συσκευές εκτός απο τον master δίσκο, και έχω τα ίδια:
*όλα ξεκινούν απο σταδιακό "σύρσιμο" του ff, φτάνουμε σε κόλημα του, και αρχίζει ο master(λειτουγικό) δίσκος μόνιμο+έντονο τρίξιμο & φυσικά κόλημα των πάντων. Δηλ εκεί πιά ούτε Διαχείρηση δεν μου βγαίνει..
Ολα τα παραπάνω μέσα σε 15 λεπτά απο άνοιγμα.
*Miα φορά που δουλεψα με ie δεν συνέβει το παραπάνω αλλά γενικά σέρνεται.
*Κατα το chkdisk που κάνει απο την επαναφορά κ μετά, βρίσκει σειρά αρχείων "unreadable", αλλά συνεχίζει & μπaινει κανονικά στα Xp.
Ο τρόπος που κολάει σας λέει κατι για ιό ή για τροφοδοτικό/vga?

kmpatra
30-10-14, 19:21
1)ένα link με οδηγίες για δημιουργία scanning εργαλείου για φλασάκι αντί cd? To live cd/φλκασάκι ελέγχει & το τροφοδοτικό/υλικό ή μόνο για ιούς?

2)Αποσύνδεσα σταδιακά όλες τις συσκευές εκτός απο τον master δίσκο, και έχω τα ίδια:
*όλα ξεκινούν απο σταδιακό "σύρσιμο" του ff, φτάνουμε σε κόλημα του, και αρχίζει ο master(λειτουγικό) δίσκος μόνιμο+έντονο τρίξιμο & φυσικά κόλημα των πάντων. Δηλ εκεί πιά ούτε Διαχείρηση δεν μου βγαίνει..
Ολα τα παραπάνω μέσα σε 15 λεπτά απο άνοιγμα.
*Miα φορά που δουλεψα με ie δεν συνέβει το παραπάνω αλλά γενικά σέρνεται.
*Κατα το chkdisk που κάνει απο την επαναφορά κ μετά, βρίσκει σειρά αρχείων "unreadable", αλλά συνεχίζει & μπaινει κανονικά στα Xp.
Ο τρόπος που κολάει σας λέει κατι για ιό ή για τροφοδοτικό/vga?

για πρόβλημα στο δίσκο μου φαίνεται. Αν δεν κάνω λάθος ο ιος δεν μπορει να επηρεασει το chkdisk γιατί δουλεύει πριν φορτωσουν τα windows.

sweet dreams
30-10-14, 21:06
1)ένα link με οδηγίες για δημιουργία scanning εργαλείου για φλασάκι αντί cd? To live cd/φλκασάκι ελέγχει & το τροφοδοτικό/υλικό ή μόνο για ιούς?

2)Αποσύνδεσα σταδιακά όλες τις συσκευές εκτός απο τον master δίσκο, και έχω τα ίδια:
*όλα ξεκινούν απο σταδιακό "σύρσιμο" του ff, φτάνουμε σε κόλημα του, και αρχίζει ο master(λειτουγικό) δίσκος μόνιμο+έντονο τρίξιμο & φυσικά κόλημα των πάντων. Δηλ εκεί πιά ούτε Διαχείρηση δεν μου βγαίνει..
Ολα τα παραπάνω μέσα σε 15 λεπτά απο άνοιγμα.
*Miα φορά που δουλεψα με ie δεν συνέβει το παραπάνω αλλά γενικά σέρνεται.
*Κατα το chkdisk που κάνει απο την επαναφορά κ μετά, βρίσκει σειρά αρχείων "unreadable", αλλά συνεχίζει & μπaινει κανονικά στα Xp.
Ο τρόπος που κολάει σας λέει κατι για ιό ή για τροφοδοτικό/vga?

To Link που σου έχω δώσει έχει δημιουργία και για Live USB. Τροφοδοτικό και υλικό τι να ελέγξει;;;μόνο έλεγχο ιών κάνει.

Τσεκάρισε τον δίσκο σου με το διαγνωστικό του κατασκευαστή και εναλλακτικά με το HDS. (http://www.hdsentinel.com/)

Δούλεψε τον υπολογιστή και με το Live USB, αν λειτουργεί σωστά είναι θέμα λειτουργικού-δίσκου.

cranky
30-10-14, 22:37
To live cd/φλκασάκι ελέγχει & το τροφοδοτικό/υλικό ή μόνο για ιούς?
Τα τροφοδοτικά ελέγχονται μόνο με psu testers.

yiannakos
31-10-14, 03:56
Ουτως ή άλλως όσο δούλεψε έστω κι έτσι, έσωσα οτι ήθελα για φορματ.
1) δεν καταλαβαίνω όμως, γιατί δεν εκινεί χωρίς τον d που έχω ορίσει secondary/slave? Αυτό δείχνει πως πράγματι έχει πρόβλημα ο c του λειτουγικού κ δεν μπορει να φορτωσει?
2) τώρα πια με επανεγκατάσταση xp (αγορασμένα) υπάρχει κανα θέμα?
Ελπίζω η ms να τα ενεργοποιεί κανονικά.

cranky
31-10-14, 10:28
2) τώρα πια με επανεγκατάσταση xp (αγορασμένα) υπάρχει κανα θέμα?
Ελπίζω η ms να τα ενεργοποιεί κανονικά.
Δεν χρειάζεται επανεγκατάσταση.
Δές εδώ με φωτο (http://ronin.gr/repair-windows-xp) πώς θα κάνεις επιδιόρθωση της εγκατάστασης.

Να έχεις πρόχειρο το serial key, γιατί θα σ' το ζητήσει.

Comicfan
04-11-14, 23:07
Εφόσον έχεις πάρει backup, δοκίμασε να κάνεις format. Μετά το format όμως, τρέξε πάλι ένα chkdisk. Αν σου βρίσκει πάλι unreadable αρχεία, μάλλον έχει πρόβλημα ο δίσκος σου.

yiannakos
05-11-14, 18:01
δεν μπορούσε τελικά ούτε επιδιόρθωση. Αυτό απο τη στιγμή που σκάναρα full με malwarebytes και έσβησα οτι βρήκε. Διάβασε ένα σαν trojan και τα λοιπά σαν πιθανή απειλή. Λογικα΄απο κει έσβησα ένα dll των xp που δεν έβρισκε κατα την εκκίνηση.
Τώρα πια με νέο σκληρό κ φορματ να δούμε τη συμπεριφορά του τροφοδοτικού...

@ ADSLgr.com All rights reserved.