PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά οθόνης



Durdyn
27-08-04, 18:57
Η οθόνη μου μετά από παρατατεμένη χρήση 5 ετών έχει αρχίσει να αναβοσβήνει και να κάνει "τσαφ"
Ήρθε η ώρα να πάρω κάποια άλλη.
Θα ήθελα τις απόψεις σας πάνω στο θέμα.
Οι TFT είναι αρκετά ακριβές.
Σίγουρα δεν έχεις έναν ολόκληρο όγκο μπροστά σου, αλλά με πολύ λιγότερα λεφτά αγοράζεις CRT μεγαλύτερων διαστάσεων.
Γενικά όσες TFT βλέπω μπορώ να πω ότι μου μοιάζουν αρκετά σκοτεινές και τα χρώματά τους δεν είναι τόσο ζωντανά.
Από την άλλη από ό,τι λένε αυτοί που έχουν είναι αρκετά πιο ξεκούραστες και λένε ότι δεν τις αλλάζουν.
Όσον αφορά στο gaming όμως υστερούν κάπως από ότι έχω καταλάβει.
Η ερώτησή μου είναι να πάρω μια 19αρα CRT αντί να χρυσοπληρώσω μια 17αρα TFT ?
Kαι αν όχι γιατί ;

Επίσης θα το εκτιμούσα αν μου λέγατε και ποιες μάρκες είναι οι καλύτερες ή έστω ποιες να αποφύγω...

drtequila
27-08-04, 19:25
19αρα crt ειναι τεραστια,αν δεν εχεις επαγγελματικο λογο τοτε μια 17αρα ειναι μια χαρα.Εχω την philips 107p και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Ριξε μια ματια στο ram και σε αλλα περιοδικα που εχουν site και κρατανε τα τεστ που κανουν,για να εχεις μια σωστη εικονα της αγορας και μια γενικη για τις μαρκες.
Αυτο που βλεπεις στις tft το βλεπει ολος ο κοσμος εκτος αν προκειται για πολυ ακριβα μοντελα.Εχω την εντυπωση πως για να πλησιασεις σε ποιοτητα εικονας μια 19αρα crt ξεφευγεις κατα πολυ απο τα 400-500 ευρω με tft 17αρα.
Το θεμα της κουρασης ειχε συζητηθει σε παλιοτερο θρεντ,ριξε και εκει μια ματια.

Αν δυσκολευσαι με τα λινκ πες να ποσταρω μερικα

Durdyn
27-08-04, 19:33
Όχι, το διάβασα ένα παλαιότερο topic με αυτά που λες.
19'' είναι πολύ λες δηλαδή ;
Δεν την θέλω για επαγγελματικούς λόγους.

WAntilles
27-08-04, 21:06
Εχω την εντυπωση πως για να πλησιασεις σε ποιοτητα εικονας μια 19αρα crt ξεφευγεις κατα πολυ απο τα 400-500 ευρω με tft 17αρα.

Εδώ τί εννοεί ο φίλος μας;

Ούτε και ο ίδιος δεν κατάλαβε.


Ριξε μια ματια στο ram και σε αλλα περιοδικα που εχουν site και κρατανε τα τεστ που κανουν,για να εχεις μια σωστη εικονα της αγορας και μια γενικη για τις μαρκες.

Μην εμπιστεύεσαι τα περιοδικά και ειδικά το RAM.


19αρα crt ειναι τεραστια,αν δεν εχεις επαγγελματικο λογο τοτε μια 17αρα ειναι μια χαρα.Εχω την philips 107p και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Με την ελάχιστη διαφορά τιμής που έχουν αυτά είναι ανοησίες.

17 με 19 είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.

Είναι 1024x768 με 1280x960.

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ !!!

Εάν κάτσεις μπροστά σε μία 19άρα, δεν θα την αφήνεις από τα μάτια σου.

Η οθόνη, είναι ΕΠΕΝΔΥΣΗ.

Παίρνεις οθόνη κάθε 5-8-10 χρόνια.

Πάρε κάτι καλό.

Αντιπαθώ μεν το ΠΛΑΙΣΙΟ αλλά την εκπληκτική οθόνη που θα σου προτείνω μόνο αυτό την φέρνει:

Iiyama Vision Master Pro 454

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=888&Nav_Section_Id=5&Catalog_Id=1&Product_Id=113888&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Σου παραθέτω χαρακτηριστικά:

- Καθοδικός DIAMONTRON (της Mitsubishi) (μαζί με τους TRINITRON της SONY θεωρούνται μακράν οι ποιοτικότεροι καθοδικοί του πλανήτη)

- αναλύσεις και μέγιστα Hz:

- 640x480 -> 200Hz
- 800x600 -> 200Hz
- 1024x768 -> 160Hz
- 1152x864 -> 120Hz
- 1280x960 -> 120Hz
- 1600x1200 -> 100Hz

Έχω εδώ και 4 χρόνια το προηγούμενο μοντέλο της (την 450) που είναι μία σκάλα κάτω στα μέγιστα Hz και είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ.

Papous
27-08-04, 21:20
Αγόρασα μια 17’ TFT μέσης κατηγορίας γιατί η μια οθόνη μου βρήκε off (Δες και ανάλογο thread).
Ούτε σύγκριση με την βασική μου. (Iiyama 512)
Μάλλον πρέπει να τα σκάσεις ιδιαιτέρως χοντρά για να πάρεις TFT που να πλησιάζει μια καλή CRT.

netrinos
27-08-04, 22:35
Είχα αυτό το δίλλημα για όλο το καλοκαίρι και τελικά κατέληξα σε 19άρα crt για 3 λόγους.
1. Καλύτερα χρώματα.
2.Μπορείς να δουλέψεις σε πολλές αναλύσεις(πχ ένα παιχνίδι σε 1200 ανάλυση είναι πολύ βαρύ,στην 19αρα το κατεβάζεισ πχ και στα 800χ600 και παίζεισ μια χαρά..Για δοκίμασε να το κάνεις και σε μια τφτ να δεις τι ωραία που θα βλέπεις-ως γνωστόν οι τφτ έχουν μια μόνο βέλτιστη ανάλυση.)
3. Το κόστος. Με τα 200 € που γλύτωσα πήρα ένα 250άρη σκληρό, γιατί τώρα με το dsl τα GB τα τρώω για πλάκα.

Αγόρασα 320€ την Philips 109P4 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

kadronarxis
28-08-04, 00:24
Το θέμα της οθόνης πιστεύω είναι αρκετά μεγάλο και περιέχει πολλές παραμέτρους.
Η βασική παράμετρος είναι η χρήση της οθόνης και ο χρόνος που κάθεσαι μπροστά σε αυτήν.
Εξηγούμαι: Αν παίζεις συνέχεια παιχνίδια, τότε σίγουρα προτίμησε μια καλή crt.Αν κάθεσαι μία το πολύ δύο ώρες στον υπολογιστή σου την ημέρα, τότε πάλι crt.

Αν γράφεις κείμενα, διαβάζεις βιβλία στον υπολογιστή σου, surfάρεις,και που και που παίζεις και κανένα παιχνίδι, τότε TFT με κλειστά μάτια.Το σίγουρο είναι ότι αν ξημεροβραδιάζεσαι στον υπολογιστή σου, προτίμησε TFT όπως και να χει.

Αν προτιμήσεις TFT, διάλεξε Sony και καλά Sony.
Απίστευτα χρώματα και βάθος χρώματος.

Άντε γερά, και με γεια!!

Durdyn
28-08-04, 00:31
Και αν τα κάνω όλα αυτά τι γίνεται ;
:wink:

Είναι πολύ συχνό το φαινόμενο να χρειάζεται να διαβάζω .pdf κείμενα ή να γράφω εργασίες και σίγουρα κάνω και αρκετό surfing.
Από την άλλη όμως τη θέλω και για games (αν και αισθάνομαι κάπως παππούς τώρα τελευταία και βαριέμαι).
'Oταν τόσα χρόνια βολεύομαι με 15αρα Sony ακόμα και μια CRT δεν θα είναι πρόοδος ;

H αλήθεια είναι ότι θέλω και έναν σκληρό και με τα λεφτά που θα γλιτώσω θα ήθελα να τον πάρω.

Οπότε WANtilles πιστεύεις ότι αξίζει μια 19αρα CRT και ας είναι ψιλοκτήνος ε;
Ως γνήσιος άσχετος περί οθονών δεν την ήξερα την μάρκα αυτή. Οι Viewsonic και οι Philips τι λένε ;

ΥΓ Κι εγώ δεν το πάω το Πλαίσιο...

drtequila
28-08-04, 00:42
1.Να το εκφρασω καλυτερα :μια 17αρα tft ειναι πολυ πιο ακριβη απο μια 19αρα crt με την ιδια ποιοτητα εικονας .

2.Οταν βρω σοβαρους λογους να μην εμπιστευομαι τα περιοδικα του χωρου,θα παψω να το κανω ευχαριστως.

3.Durdyn αν εχεις το χωρο να βολεψεις μια 19αρα και διαθετεις τα παραπανω (εστω και λιγα) χρηματα ,τοτε προχωρα σε 19αρα.

WAntilles παντα ξερω τι λεω,εστω και αν δεν καταφερνω να το 'περασω' και στους αλλους
και
το αν ειναι ανοησιες η αποψη μου η οχι μπορει να το κρινει καθε μελος απο μονο του,αν φανηκε οτι μιλαω για κατι που θεωρω αδιαμφησβητητο γεγονος τοτε sory.

Durdyn
28-08-04, 00:51
No need to argue.
Απόψεις ήθελα, γι'αυτό το έκανα και το topic.
:wink:
Συγκλίνω προς 19αρα CRT, το μόνο που με προβληματίζει είναι αυτό για την "ξεκούραστη" TFT μια που χρησιμοποιώ αρκετές ώρες το pc.

WAntilles
28-08-04, 01:44
Οταν βρω σοβαρους λογους να μην εμπιστευομαι τα περιοδικα του χωρου,θα παψω να το κανω ευχαριστως.

Δεν θα σου παραθέσω τους λόγους και τα σχετικά γεγονότα διότι θα κρασάρει ο server του adslgr λόγω TB πληροφοριών.

Ξανά λέω, ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ τα περιοδικά.

Είναι καί άσχετοι καί πληρωμένοι καί ημιμαθείς και biased.

Ducklord
28-08-04, 04:16
Εγώ δεν θα σου πω να "μην εμπιστεύεσαι τα περιοδικά", μα να μην βασίζεσαι ΜΟΝΟ σε αυτά. Ποιός είπε, όμως, πως το να ρίξεις μια ματιά και σε ένα απο αυτά για να δεις "τι κυκλοφορεί" είναι κακό; Και, Wantilles, μην είσαι απόλυτος... :-)

Όσο για την οθόνη, ναι, τα έχουμε ξανασυζητήσει και θα σε παραπέμψω στη δυνατότητα search του aDSLgr.com για περισσότερες πληροφορίες. Με την ευκαιρία, όμως, να σου πω κάποια πράγματα "απο προσωπική εμπειρία".

1. Οι 17'' TFT έχουν, περίπου, το ίδιο μέγεθος με τις 19'' CRT. Στις CRT στο "μέγεθος απεικόνισης" υπολογίζουν και το μαύρο border που περικλύει την εικόνα και, νομίζω, το... πλαίσιό της! Για του λόγου το αληθές, πήγαινε σε ένα κατάστημα και δες δύο τέτοιες οθόνες δίπλα - δίπλα.

2. Δεν είναι ανάγκη μια CRT να σου κουράζει τα μάτια. Απλώς, αυτό που είπε ο φίλος Netrinos με βρίσκει αντίθετο: αντί να "γλυτώσεις χρήματα" σε σχέση με μια TFT παίρνωντας μια CRT, σκάσ`τα για να πάρεις μια ακόμη καλύτερη CRT... ;-)

3. Είμαι ο τυχερός κάτοχος μιας Eizo 21''. Στο δεύτερο PC μου έχω την παλιά, 17'' Eizo μου, η οποία έχει ηλικία, τώρα πια, περίπου 8-9 χρονάκια. Όταν την είχα πάρει, όλοι είχαν 14'' οθόνες. Τα έσκασα τότε ΧΟΝΤΡΑ (κόστισε όσο και το PC) και το αποτέλεσμα ήταν πως είχα, για όλο αυτό το διάστημα, μια τεράστια και εξαιρετικής ποιότητας οθόνη που, πρόσεξε, ΔΕΝ-ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ-ΝΑ-ΑΛΛΑΞΩ. Αυτό εννοεί ο Wantilles όταν σου λέει όσα σου λέει, και έχει δίκιο. Δεν ένοιωσα την ανάγκη να πάρω μεγαλύτερη, καλύτερη, άλλης τεχνολογίας. Τώρα, χτύπησα μια 21'' - και ας "πεθαίνουν" οι CRT, ξέρω πως θα "με βγάλει" για μια 5ετία δίχως προβλήματα. Όσον αφορά την οθόνη, μην τσιγκουνεύεσαι - και, κυρίως, ΜΗΝ σκέφτεσαι "πως θα γλυτώσεις φράγκα για να πάρεις κάτι άλλο". Το είχα πει και στο άλλο θρέντ, θα το πω και εδώ: αν έπαιρνες γυαλιά μυωπίας απο τα οποία θα εξαρτώταν η όρασή σου, θα τα έπαιρνες απο περίπτερο, ή απο ειδικό κατάστημα όπου θα τα χρυσοπλήρωνες; Ε, το ίδιο είναι και η οθόνη.

4. Ρώτησες για τη διαφορά μεταξύ 17'' και 19''. Όπως σου είπα, αν συγκρίνεις TFT με CRT, είναι περίπου τα ίδια. Αν συγκρίνεις CRT μεταξύ τους... άστα..! Για να καταλάβεις, όσοι βλέπουν τις δύο οθόνες στο γραφείο μου και τις συγκρίνουν, νομίζουν πως η 17'' είναι... 14'' !!!!! Όταν τους δείχνω την πράσινη οθόνη του Commodore και τους ενημερώνω πως "ΑΥΤΗ είναι 14'', η άλλη είναι 17''" δεν με πιστεύουν. Η σχέση μεταξύ μιας 21'' ή 19'' με μια 17'' είναι η ίδια με αυτήν που έχει μια 17'' με αυτές που βλέπεις στα... Super Market να δείχνουν εικόνα απο το σύστημα ασφαλείας! Να στο ξανατονίσω όμως: ΜΗΝ δίνεις σημασία στο μέγεθος. Το σημαντικότερο είναι η ποιότητα. Καλύτερα να τα σκάσεις σε μια κορυφαία 17'' CRT, παρά σε μια 19''. Και, για να σας θυμίσω τη μαμά σας, "θα στραβωθείς μπροστά σε αυτό που κάθεσαι"... ;-)

Όχι αν είναι ΚΑΛΟ... :-)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

aguila21
28-08-04, 07:19
Έχω μια HITACHI CM640ET 17" εδώ και 5 χρόνια.Την είχα αγοράσει 120.000 δρχ.Είμαι στον Η/Υ περίπου 5 ώρες ημερησίως και δεν κουράζονται καθόλου τα μάτια μου.Στη δουλειά μας έχουν φέρει κάτι samsung 15" TFT.Η δικιά μου είναι σαφώς καλύτερη στο θέμα της κούρασης.

odd
28-08-04, 11:49
από 19άρες η AOC (http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=888&Nav_Section_Id=5&Catalog_Id=1&Product_Id=165544&Merchant_Id=1&sts_cid=3) τί λέει;

WAntilles
28-08-04, 13:40
από 19άρες η AOC (http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=888&Nav_Section_Id=5&Catalog_Id=1&Product_Id=165544&Merchant_Id=1&sts_cid=3) τί λέει;

Χωρίς να είναι κακή οθόνη, είναι 2 σκαλιά κάτω από την Iiyama που σου προτείνω (εννοώ την ακριβή AOC αυτή που είχε επίσης DIAMONTRON - αν τώρα την άλλαξαν θα είναι σαβούρα).

Πολύ σωστά αυτά που σου είπε ο Πάπιας.

Αλλά η Iiyama που σου προτείνω είναι ΚΟΡΥΦΑΙΑ 19άρα.

Επίσης να πας να τις δεις με τα μάτια σου.

Π.χ. για μένα προσωπικά, δεν αμφιβάλλω ότι οι EIZO είναι πολύ καλές οθόνες (αν και πουλάνε λίγο και αέρα κατά τη γνώμη μου) αλλά ποτέ δεν πήρα EIZO.

Γιατί;

Γιατί θεωρώ προσωπικά τα χρώματά τους πολύ μουντά, πολύ "ξεπλυμμένα".

Ενώ ο DIAMONTRON είναι "άλλο φρούτο".

lazar
28-08-04, 13:57
Εγώ πάλι από την Iiyama Vision Master Pro 410 (17'') δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος. Τα χρώματα της δεν μου αρέσουν καθόλου και την είχα ακριβοπληρώσει. Η φτηνότερη Hitachi, επίσης 17άρα, μου αρέσει σαν εικόνα πολύ περισσότερο.

lazar
28-08-04, 14:00
Έχω μια HITACHI CM640ET 17" εδώ και 5 χρόνια.Την είχα αγοράσει 120.000 δρχ.Είμαι στον Η/Υ περίπου 5 ώρες ημερησίως και δεν κουράζονται καθόλου τα μάτια μου.Στη δουλειά μας έχουν φέρει κάτι samsung 15" TFT.Η δικιά μου είναι σαφώς καλύτερη στο θέμα της κούρασης.

Αυτήν ακριβώς εννοώ παραπάνω. Πολύ καλή και φτηνή, όπως και άλλες Hitachi που έχω δει.

mpouf
28-08-04, 14:09
samsung 753dfx 17" πολη καλη για της 90.000 δρχ που την αγορασα πριν απο 3 χρονια και δεν με κουραζη καθολου.

Sofos
28-08-04, 14:31
Αν είναι να πάρεις 17αρα TFT να πάρεις κάποια που σου προσφέρει 0 pixel εγγύηση!!!όπως LG!!

XTCgr
28-08-04, 14:52
δες και τα monitor της Samsung, ειδικά η 959NF είναι πολύ καλή (19' CRT)

Durdyn
28-08-04, 15:17
Για αυτή εδώ τι λέτε ;

http://tomshardware.bizrate.com/marketplace/product_info/overview/index__cat_id--416,prod_id--6436699.html

Έχει κανείς ;

smartie
28-08-04, 16:56
CRT χωρις δευτερη σκεψη.
Ηθελα κι εγω να αλλαξω την δικια μου η οποια ειναι μια NEC 19" FP950 με μια TFT
και την εχω 4 χρονια.
Οταν το εψαξα ομως αλλαξα γνωμη.. οι TFT δε φτάνουν σε καμία περιπτωση την ποιοτητα εικονας που εχω τωρα και ειναι πολυ ξεκουραστη παρολο που δουλευω σε 1600X1200.

To μονο πλεονεκτημα της TFT ειναι το μεγεθος και οπως και να το κανουμε ειναι cool. Αλλα ας περιμενουμε μερικα χρονια ακομη οποτε θα βγουν πραγματικα καλες και παρα πολυ slim οθονες οι OLED.
Θ αργήσει αλλα αξίζει..

snips
28-08-04, 18:37
Όταν πραγματικά ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΄πάνω στον υπολογιστή αλλά για παιχνίδια και 3d modelling τι να πάρεις???? Αλήθεια υπάρχει καμιά TFT που να πιάνει μια crt σε αυτόν τον τομέα????...

(ΣΤΗΝ ΑΠΟΚΡΙΣΗ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ και στη γνωστή "θολούρα" που έχουν ολες tft που έχω δει μέχρι τώρα)

Ducklord
30-08-04, 14:28
Παίδες, σχετικά με τα χρώματα (που είπε ο Wan και ανέφεραν αργότερα και άλλοι) μάλλον, απλά, δεν ξέρετε να ρυθμίσετε την οθόνη σας - και, συγνώμη, δεν το λέω με κακία.

Ειδικά οι Eizo είναι δεδομένο πως έχουν "πιστή απόδοση χρωμάτων" (περιέχουν ακόμη και ανεξάρτητες ρυθμίσεις "θερμότητας" χρωμάτων με έτοιμα πρότυπα) έτσι ώστε ό,τι βλέπεις στην οθόνη να είναι αυτό που θα έβλεπες και σε ένα έντυπο. Βέβαια, εδώ θυμάμαι και μια φάση με τις nVidia και ATi (για να ξεφεύγουμε λίγο): οι nVidia που δοκίμασα παλαιότερα είχαν, εξαρχής, υψηλότερο contrast και χαμηλότερη φωτεινότητα σε σχέση με τις ATi με αποτέλεσμα να παρουσιάζουν πιο "arcade" χρώματα. Στις φωτογραφίες, όμως... πάπαλα...
Κάτι τέτοιο ισχύει και με τις οθόνες. Δεν πρέπει κανείς να συγκρίνει την αρχική εικόνα που δείχνει κάθε οθόνη, μα αυτήν που παρουσιάζει κατόπιν ρυθμίσεων. Ένα απο τα πρώτα που πρέπει να ελέγχει κανείς είναι η μέγιστη φωτεινότητα και αντίθεση: σε φωτισμένο χώρο, με αμφότερα στο 70% τα πάντα θα πρέπει να είναι ευδιάκριτα και με σωστή απόδοση χρωμάτων / φωτεινότητας. Σε σκοτεινό χώρο, η τιμή πέφτει στο 40-50% και ακόμη και σε 10% - 20% θα πρέπει να είναι ορατά, έστω, στοιχεία μιας εικόνας. Αν -ΔΕΝ- βλέπετε καλά το τι απεικονίζεται, ή πρέπει να δουλεύει στο 90-95% η οθόνη για να "σας ικανοποιεί", τότε με την πτώση του φωσφόρου κατά την χρήση, μετά απο 1 χρόνο δεν θα μπορείτε να ανεβάσετε κατά 5-10% το contrast και τη φωτεινότητα (που θα το πάτε, στο 110%;;; ;-) ) οπότε η οθόνη θα φαίνεται χάλια!

Πέρα απο αυτά, η σωστή ρύθμιση φωτεινότητας γίνεται με τον εξής τρόπο:
Τρέχεις ένα Photoshop και δημιουργείς 4 gradients, απο πάνω μέχρι κάτω στην οθόνη. Το ένα έχει τόνους του γκρί (άκρα: μαύρο / άσπρο) τα άλλα μπλέ, κόκκινο, πράσινο (Blue:255, Red:255, Green:255 με το άλλο άκρο να είναι πάντα το μαύρο). Μειώνεις την αντίθεση στο μηδέν, αυξάνεις τη φωτεινότητα στο 100. Ρίχνεις τη φωτεινότητα μέχρι το μαύρο να είναι μαύρο και όχι γκρί. Μετά, την ρίχνεις 1-2% περισσότερο. Αυξάνεις την αντίθεση μέχρι να είναι ορατές και ομαλές οι διαβαθμίσεις των χρωμάτων. Τέλος, αν στο επιτρέπει η οθόνη σου - αλλιώς απο την κάρτα γραφικών σου - "παίζεις" με τις αυτόνομες τιμές των R,G και B μέχρι να φαίνονται το ίδιο ομαλά το σκοτεινότερο και το φωτεινότερο απο τα χρώματα των gradients. Ωραία όλα αυτά; Συνεχίζουμε...

Έστω πως η οθόνη υποστηρίζει προφίλ. Εδώ αρχίζει το ωραίο πανηγύρι, αφού αυτό "σώζει την κατάσταση" και, μαζί, τα μάτια σας. Παίζουμε πια με "θερμότητα χρωμάτων" και "ιδανικά χρώματα για κάθε δουλειά".

1. Φτιάξτε ένα προφίλ για το browsing και την εργασία σε κείμενο. Μειώστε το πράσινο κατά 7-8%, αυξήστε το κόκκινο κατά 2-3% και το μπλέ κατά 5-6%. Μειώστε την αντίθεση κατά 10-20% αν δουλεύετε σε Word (λευκό background, μαύρα γράμματα) και αυξήστε τη φωτεινότητα κατά 5-10%. Προφίλ 1, έτοιμο.

2. Φτιάξτε ένα προφίλ για ταινίες, στο οποίο αυξήστε το κόκκινο κατά 8%, το γαλάζιο κατά 5-10% (προσωπική προτίμηση του καθενός) και το πράσινο κατά 3-7% (μια απο τα ίδια). Αυξήστε την αντίθεση κατά 15% και μειώστε τη φωτεινότητα κατά 5-10%.

3. Το προφίλ ταινιών κάνει και για τα περισσότερα παιχνίδια. Όχι και για το... Doom! Στο 2, αυξήστε το μπλέ κατά άλλο ένα 5%, το πράσινο κατά ένα 2% και μειώστε το κόκκινο κατά 4-6%. Αυξήστε την αντίθεση άλλο ένα 10% και τη φωτεινότητα ένα 7-12%. Συγχαρητήρια: πετύχατε τα ιδανικά μεταλικά χρώματα της βάσης δίχως να χάνετε σε "οργανική" απεικόνιση.

Όπως βλέπετε, οι ρυθμίσεις παίζουν σημαντικό ρόλο στο "πόσο καλή είναι μια οθόνη" και αλλάζουν ανάλογα με τη χρήση που κάνει κανείς. Προσωπικά, δεν έχω μόνο προφίλ ανάλογα με το τι δείχνει, μα και για τις διαφορετικές ώρες της μέρας - το βράδυ η οθόνη είναι πιο "σκοτεινή" για να μην κουράζει τα μάτια. Πέρα απο αυτά, χρυσός κανόνας:

φως ΠΟΤΕ πίσω απο το κεφάλι σας και φάτσα κάρτα στην οθόνη, ή άμεσα ορατό στο οπτικό σας πεδίο. Πίσω και κάτω απο την πλάτη σας είναι καλό, πίσω απο την οθόνη και κοιτώντας προς την αντίθετη (ώστε να διαθλάται σε τοίχο και να "απλώνεται" στο χώρο) το καλύτερο. Η οθόνη να μην "κοιτά" φώτα, παράθυρα, πόρτες κ.λπ.

Αυτάααααααααααααααα

Φιλικά
Παπιάρχοντας

wintech2003
30-08-04, 14:44
Ducklord για άλλη μια φορά έγραψες!!

Ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες!

dpetka2001
30-08-04, 14:54
εγραψες...το μονο που μου λειπει ειναι μια κανουρια οθονη για να παιξω με τις ρυθμισεις...θα ερθει και αυτη...

ΥΓ: η Iyama εχει προφιλ για να αποθηκευσει κανεις διαφορετικες ρυθμισεις??

ArChEaN
30-08-04, 14:58
Επειδή είδα αρκετά posts να αναφέρονται στις ViewSonic θα ήθελα να παραθέσω και εγώ την ταπεινή μου γνώμη.

Η ViewSonic V90 FB (Μαύρη) είναι εξαιρετική στην απόδοση των χρωμάτων, που εμφανίζονται ολοζώντανα και διαθέτει καλή γεωμετρία.

Αυτό που οι περισσότεροι δεν μπορούν να αντιληφθούν μέσω μιας φωτογραφίας, είναι ότι στα 120 Hz που την δουλεύω δεν είναι τόσο ξεκούραστη όσο ήταν η προηγούμενη Sony G200 μου. Το flickering υπάρχει, δεν είναι βέβαια αισθητό, αλλά στο μάτι που έχει συνηθίσει σε μια καλή οθόνη είναι εμφανές.

Παρόλα αυτά την οθόνη την πήρα 250€ τον περασμένο Οκτώβριο και μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος από θέμα απόδοσης/τιμής. Οι αντίστοιχες Sony κόστιζαν 400+, το ίδιο και όσες είχαν καθοδικό Diamontron.

TFT οθόνες δεν συνιστώ παρά μόνο σε όσους εργάζονται μόνο σε επεξεργαστές κειμένου κτλ. Για όλα τα υπόλοιπα, επιλέξτε CRT. Άριστες από κάθε άποψη.

Είπα αρκετά αλλά δεν είπα ακόμα το παράπονό μου. Ψάχνοντας για οθόνη λοιπόν, είχα στο μάτι μια της Samsung που ξεπερνούσε σε επιδόσεις την 959NF (δεν θυμάμαι μοντέλο). Τελικά μου έμεινε ο καημός αφού το συγκεκριμένο μοντέλο δεν το έφερνε κανείς στην Ελλάδα και από το εξωτερικό δεν μπορούσα να βρω ένα online shop που θα μπορούσε να την στείλει εδώ.

Α και κάτι που μου ‘ρθε μόλις τώρα. Οι ViewSonic έχουν ένα μικρό πρόβλημα κατά την διάρκεια προθέρμανσης του καθοδικού. Έτσι θέλουν 5-10’ για να ζεσταθούν και να «απλωθούν» σε όλο το viewing area της οθόνης. Αυτό μπορεί αρχικά να δημιουργήσει σύγχυση καθώς αρκετοί νομίζουν ότι γίνονται reset τα settings.

Όπως και να έχει αν την βρείτε σε καλή τιμή αποτελεί μια πολύ καλή λύση. Δεν είναι επιπέδου Sony ή Eizo αλλά μόλις ένα σκαλί παρακάτω.

Αυτά :)

mistac75
30-08-04, 17:30
Κατά τον Απρίλιο ή Μάϊο δεν θυμάμαι ακριβώς,μου κάηκε μια Sony 15' που είχα για 5 συναπτά έτη.ΤΕΛΕΙΑ οθόνη αλλά όλα τα καλά πράγματα κάποτε τελειώνουν.Έτσι λοιπόν για μια βδομάδα έψαχνα να βρω οθόνη.Φυσικά μόνο CRT 17' καθώς έίμαι φανατικός gamer.Είμουν ανάμεσα σε 3. Την Samsung 757DFX.Πολύ καλή οθόνη. Την IYAMA αλλά δεν θυμάμαι πιο μοντέλο, αυτό που θυμάμαι όμως είναι ότι είχε ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΆ ΖΩΗΡΑ χρώματα. Και την Viewsonic P75F+.Από τις 3 πιστεύω ότι η IYAMA ήταν η καλύτερη, αλλά ήταν και η πιο ακριβή. Τελικά κατέληξα στην Viewsonic και αυτό γιατί βγάζει φοβερές αναλύσεις:
1792x 1344 @ 69Hz
1600 x 1200 @ 77Hz
1280 x 1024 @ 89Hz
1024 x 768 @ 118Hz
800 x 600 @ 148Hz
Μακάρι να είχε και τα χρώματα της IYAMA, αλλά μην τα θέλουμε και όλα δικά μας. Πάντως πιστεύω ότι είναι απλώς ένα σκαλί παρακάτω.Δυστυχώς δεν έχει πολύ καλή γεωμετρία.Αυτα...

Ducklord
30-08-04, 22:44
Μουχαχά! Εδώ θα αρχίσω να λέω αναλύσεις που πιάνει η δικιά μου!
...
...
...
...μάλλον όχι... Θα με βαρέσετε... ;-)

Για τις μάρκες που λέτε τώρα... Προσοχή, είναι προσωπικές απόψεις απο 1-2 μοντέλα που έχω δει, και ΟΧΙ για τις δικές σας, τα μοντέλα που λέτε, το τι θα αγοράσετε - που θα σκάσετε τα χρήματά σας κ.λπ...

1. Μακριά απο Sony-Sony. Δεν έχουν καλή ποιότητα κατασκευής, εκτός αν μιλάμε για "καλά" μοντέλα (μα, τότε, μην κοιτάτε καθόλου αυτές και πηγαίντε σε άλλες φάσεις). Προτιμήστε οθόνες με καθοδικό Sony και "δικά τους" κυκλώματα ή παρόμοιες φάσεις.

2. Viewsonic: Στην αρχή είναι εξαιρετικές. 2 στις 3 που είδα όμως συνολικά, μετά απο 2 χρόνια όχι-πολύ-έντονης λειτουργίας παρουσίαζαν κάπως "θολή" εικόνα.

3. Ilyama: Έχω ακούσει μόνο καλά σχόλια απο όσους τις είχαν. Τα "ζωηρά χρώματα" που είπε ο Mistac, όπως είπα παραπάνω, μπορούν να "βγούν" και με άλλες οθόνες (ειδικά οι Sony διαπρέπουν σε αυτό τον τομέα). Το σημαντικότερο είναι τα "πιστά" χρώματα για όποιον θέλει να εργαστεί σοβαρά σε αυτές - και ναι, τα καταφέρνουν ΚΑΙ αυτά απο το λίγο που έχω δει.

Viewsonic και Ilyama όμως έχουν ένα μειονέκτημα σε σχέση με LG και SONY που έχω δει, μα προσοχή, για τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ μάτια - εσείς μπορεί να μην το παρατηρήσετε καν, ή απλά να... είναι ιδέα μου: λίγο "πειραγμένη" γεωμετρία στο πλάι. Όλες οι οθόνες έχουν μια μικρή καμπύλη που δεν είναι πολύ ορατή απο κάθετη γωνία. Ε, σε αυτές εγώ βλέπω μια μικρή αλλοίωση. Βέβαια, ποιός κοιτά αυτές τις καμπύλες όταν στο κέντρο παίζει βιντεάκι με "άαααλλες" καμπύλες ( :shock: :shock: :shock: :twisted: :twisted: :twisted: ) ή το Farcry, είναι άλλη υπόθεση - ανάλογα με τη χρήση (και την τσέπη) επιλέγετε!

Απλώς, να θυμάστε: καλύτερα μια κορυφαία 17'' με €300, παρά μια μέτρια 19''...

Φιλικά
Παπιάρχοντας

morfeas-dsl-
30-08-04, 22:53
Οι philips ειναι αυτες που προτιμαω λογω αποδοσης και κοστους.Θα παραγγειλω αυτες τις μερες την 109Ρ(19αρα crt)

mistac75
31-08-04, 00:58
Viewsonic και Ilyama όμως έχουν ένα μειονέκτημα σε σχέση με LG και SONY που έχω δει, μα προσοχή, για τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ μάτια - εσείς μπορεί να μην το παρατηρήσετε καν, ή απλά να... είναι ιδέα μου: λίγο "πειραγμένη" γεωμετρία στο πλάι. Όλες οι οθόνες έχουν μια μικρή καμπύλη που δεν είναι πολύ ορατή απο κάθετη γωνία. Ε, σε αυτές εγώ βλέπω μια μικρή αλλοίωση. Βέβαια, ποιός κοιτά αυτές τις καμπύλες όταν στο κέντρο παίζει βιντεάκι με "άαααλλες" καμπύλες ( :shock: :shock: :shock: :twisted: :twisted: :twisted: ) ή το Farcry, είναι άλλη υπόθεση - ανάλογα με τη χρήση (και την τσέπη) επιλέγετε!

Απλώς, να θυμάστε: καλύτερα μια κορυφαία 17'' με €300, παρά μια μέτρια 19''...

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Όντως όπως είπα και στο post μου δεν έχει η Viewsonic μου καλή γεωμετρία.Και μάλιστα έχω παρατηρήσει και εγώ αυτό το "πείραγμα". Επειδή όμως ακριβώς δεν δίνω και πολύ σημασία στις... καμπύλες της γεωμετρίας της οθόνης δεν με πολυενεοχλεί.Εξάλλου την ώρα που σε κυνηγάνε οι Death Knights και οι Revenant στο Doom 3 την γεωμετρία της οθόνης θα κοιτάς; :wink: :wink:

wintech2003
31-08-04, 01:18
Λοιπον κοιτάξτε τώρα και πείτε μου τι παίζει σε μια απο τις "οθονάρες" μου ;)

Στην άκρη αριστερα πάνω πάνω (Φώτο 1) βλέπετε οτι ξεθωριάζει το χρώμα...
Ε λοιπον λεω κανενας μαγνήτης θα είναι.. την κουνάω, την φερνω απο δώ, απο κει.. τίποτα.. το ξεθώριασμα ξεθώριασμα (το εκανα με κοκκινο backround για να φαίνεται).

Εκει που (εν λειτουργία) την κουνουσα για να δώ αν θα φύγει (φυσικά έχω κάνει άπειρα degauss) γέρνει και την βλέπω να κιτρινίζει απο την μια μερια.. ε λοιπον σας το έβγαλα και αυτό φώτο (Φωτο 2). Είναι σαν να "πέφτει" το χρώμα. Φυσικά αμα την γύρω απο την άλλη δεν έχει κανενα πρόβλημα η άλλη πλευρα, το κιτρίνισμα φευγει, αλλα το ξεθώριασμα παραμένει..

Υπαρχει γιατρια? Ή πάμε για άλλη?

Dslmaniac
31-08-04, 01:55
Πάντως παίδες τσίμπησα μία LG 1715S TFT σήμερα και έχω πάθει πλάκα. Η Eizo F55S αγορασμένη από το Δεκέμβριο του 1998 νομίζω ότι είχε αρχίσει να τα παίζει παρουσιάζοντας πολύ μικρές και αργές μεταβολές στο μέγεθος του πλαισίου και είχε αρχίζει να με ζαλίζει και έβλεπα και κάτι μικρές θολούρες στα γράμματα στο desktop κατά διαστήματα ( ή μπορεί να τα έβλεπα επειδή ήθελα να αλλάξω οθόνη :P ). Τελικά πέντε χρόνια είναι πολλά για μια οθόνη. Οι οθόνες που υπάρχουν σήμερα δεν έχουν καμία σχέση με τα σχετικά φθηνά μοντέλα που υπήρχαν πριν από πέντε - έξι χρόνια.
Οι TFT είναι σίγουρα πιο ξεκούραστες από τις Crt. Όσον αφορά το surfing, επεξεργασίες κειμένου και γενικά δουλειές που έχουν να κάνουν με τα πάντα εκτός απο το gaming τα πάνε άψογα. Όχι πως στα παιχνίδια μένουν πίσω. Οι φθηνές TFT όμως χάνουν σίγουρα λίγο σε σχέση με τα χρώματα που έχουν στα παιχνίδια οι CRT. Όσο βέβαια τη συνηθίζω και μαθαίνω και τις ρυθμίσεις που ταιριάζουν, τόσο καλύτερα τα βλέπω τα πράγματα. Άσε που η αίσθηση της έλλειψης του τεράστιου όγκου της CRT είναι πραγματικά άλλο πράγμα. Ουσιαστικά 17άρα TFT = 19άρα CRT χωρίς το μπαούλο από πίσω.

wintech2003
31-08-04, 01:57
Καλα και γιατι δεν πήρες το καινουργιο μοντελο το 1730 της LG? Έχει πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά και ουσιαστικά μόνο 30-40 ευρώ διαφορά στην τιμή...

Dslmaniac
31-08-04, 02:13
Είναι από τις πολύ λόγες φορές που δεν το ταλαιπώρησα πολύ το πράγμα όσον αφορά το ψάξιμο σχετικά με όλα τα μοντέλα, άσε που εδώ στην Πάτρα φαίνεται ότι έχουν κάνει μαζική εισαγωγή LG1715S και δεν έχουν από τις άλλες. Κατά τα άλλα μια χαρά είναι η οθονούλα άσε που δεν ήθελα να ανέβω ούτε 40 ευρώ ακόμη γιατί είχα ήδη ανέβει από αυτό που είχα αρχικά στο μυαλό μου (19αρι CRT).

George978
31-08-04, 09:31
philips εχω TFT , την 170C4 και ειναι εξαιρετικη. Πολυ καλα χρωματα και γεωμετρια αλλα 25ms τα οποια δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα δεν ειναι και πολυ εντονο.

Dslmaniac
31-08-04, 10:45
Wintech από ότι είδα η διαφορές τους είναι στο χρόνο απόκρισης (16ms η 1715 και 12 ms η 1730) και στο contrast ratio (450:1 η πρώτη, 550:1 η δεύτερη) και στην πιο μοντέρνα σχεδίαση που έχει η 1730.

Ducklord
31-08-04, 13:37
Wintech, χωρίς να είμαι ειδικός ή να ξέρω πως φταίει αυτό...

1. Degauss
2. Κλείσε την για κανένα δεκάωρο και βγάλε την απο την πρίζα (να αποφορτιστεί). Ξανάναψέ την. Τα ίδια;

Φιλικά
Παπιάρχοντας

wintech2003
31-08-04, 13:54
Thnx Ducklord,

Θα το δοκιμάσω μόλις πάω σπίτι..

WinMik
31-08-04, 14:44
Εγώ πάλι είμαι έτοιμος να αγοράσω τη Iiyama Vision Master Pro 454, αλλά με αποκλειστικό αντιπρόσωπο το Πλαίσιο το φοβάμαι αρκετάαααα. Φοβάμαι πολύ ότι οι εγγυήσεις τους είναι της πλάκας και αν πάθει κάτι θα περιμένω αιώνια μέχρι να "επισκευασθεί". Είχε κανείς παρόμοια εμπειρία με χαλασμένη/ελαττωματική Iiyama? Τι αντιμετώπιση είχε από το Πλαίσιο? :(

@ ADSLgr.com All rights reserved.