PDA

Επιστροφή στο Forum : FRITZ!Box Fon και integrated Answering Machine! (τηλεφωνητής)



iliteo
02-11-14, 18:32
Έχω το 'προϊστορικό' FRITZ!Box Fon WLAN 7140 :rolleyes: σε μια γραμμή στο πατρικό μου, που για μεγάλα διαστήματα δεν μένει κανείς.
Το έχω για να βλέπω τις αναπάντητες κλήσεις. Πάντα όμως με προβλημάτιζε οτι μπορεί να χαθεί μια επείγουσα κλήση
ή κάποιος που σε θυμήθηκε μετά από χρόνια κλπ.
Κάποια στιγμή έπεσε το μάτι μου στο whatsnew (http://download.avm.de/fritz.box/fritzbox.fon_wlan_7140/firmware/english/annex_a/info.txt)
Βλέπω ότι ήδη από το προηγούμενο firmware 39.04.67 εκτός των άλλων, έχει προστεθεί:

- Telephony: NEW! integrated answering-machine, records incoming calls and forwards recording via email
- Telephony: NEW integrated fax-machine, receive faxes without the need of a dedicated fax-machine and (optionally) forward them via email
Φυσικά μένω κάγκελο! Δεν το είχα προσέξει τόοσα χρόνια!
Εμένα βέβαια με ενδιαφέρει το πρώτο, φαντάζομαι και το fax μπορεί να μπει με παρόμοιο τρόπο.
Άρχισα λοιπόν να ψάχνω τα μενού του ρούτερ, να δω πώς μπορώ να το σετάρω.
Δεν βρήκα κάποια εμφανή ρύθμιση, οπότε έψαξα για οδηγίες.
Να πω εδώ οτι δεν έχω φυσική πρόσβαση στο ρούτερ καθώς είναι Αθήνα ενώ εγώ επαρχία για αρκετό καιρό.
Όλα γίνονται remote με DDNS!
Για να μην τα ξαναγράφω η σελίδα που τα λέει όλα είναι: http://en.avm.de/nc/service/fritzbox/fritzbox-7360/knowledge-base/publication/show/6_Configuring-and-using-the-FRITZ-Box-answering-machine/
Είναι για το 7360 αλλά κάνει για όλα!
Αν θέλετε να σας στέλνει και email με τα ηχογραφημένα μηνύματα,
πρέπει να σετάρετε την υπηρεσία Push Service που είναι στο Advanced Settings-->System-->Push Service
και τσεκάρετε το Enable FRITZ!Box Push Service.
Εδώ πρέπει να μπουν στοιχεία από SMTP server.
Μετά από το σχετικό ψάξιμο ανακαλύπτω οτι ακόμα και Διαδικτυακού
τύπου e-mails πχ. Yahoo, Gmail κλπ. παρέχουν και SMTP service! (πόσο πίσω είμαι τελικά!!!) :hmm:
Εδώ είναι η σελίδα για το Push Service που θα σας βοηθήσει αν σκαλώσετε κάπου: http://en.avm.de/nc/service/fritzbox/fritzbox-7360/knowledge-base/publication/show/523_Push-service-mails-cannot-be-sent/
Παρατήρησα ακόμα ότι ο server που δίνει ως προεπιλογή το fritz, 'smtp.mail.yahoo.de' λειτουργεί στην δικιά μου περίπτωση!
Δεν χρειάστηκε καν να τον αλλάξω για email από και προς το Yahoo.
H υπηρεσία Push Service δεν είναι απαραίτητο να είναι μόνιμα ενεργοποιημένη καθώς κάνει και άλλες δουλειές.
Αφού συμπληρώσετε τα πεδία, κάνετε Test Push Service και μετά ξε-τσεκάρετε το Enable FRITZ!Box Push Service.
Αυτό θα συνεχίσει να σας στέλνει τα e-mails με τα ηχογραφημένα! :)
Φυσικά μπορείτε να πάρετε τα μηνύματα και από άλλο τηλέφωνο πατώντας το PIN,
να σβήσετε τα παλιά μηνύματα κλπ. όπως οποιοσδήποτε τηλεφωνητής.
Αν τα βρείτε σκούρα κάπου, θα σας βοηθήσω, αν και είναι απλό!

Συνεχίζει να με εκπλήσσει το fritzaki με τις δυνατότητες του..!!! :respekt: :respekt: :respekt:

gsan
02-11-14, 22:34
Οτι και να πείς γιαυτά τα εργαλεία λίγα θα είναι.
Σπίτι έχω ενα 7390 Γερμανικό που το κατάφερα και το έκανα international.
Πήρα και το Fritzfon mt-f το DECT που το σύνδεσα πάνω του.
Παπάδες κάνουνε μαζί (με βόλεψε πάρα πολύ το ιντερνετικό ραδιόφωνο).
Δεν θα απαριθμήσω τι άλλα κάνει το 7390 γιατί θα έπρεπε να γράφω επί ώρες.
Οπως το block list που έχουν που τα λέει όλα.
Προμηθεύτηκα πρίν απο λίγες μέρες και ένα 7140 μεταχειρισμένο με τιμή 20 ευρώ (απο αγγελία - απλά έλειπε το y cable και το κουτί του-) το οποίο το έβαλα στο γραφείο μου.
Το σετάρισα (έφτιαξα και ένα y cable) και ησύχασα και απο ενοχλητικές κλήσεις και έχω και ένα μίνι τηλεφωνικό κέντρο με τις δύο αναλογικές συσκευές που έχω συνδέσει πάνω του.
Για μέσαίου μεγέθους απαιτήσεις αλλά ίσως και για μερικές high-end νομίζω είναι πολύ καλές λύσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.