PDA

Επιστροφή στο Forum : Και η οτεΝΕΤ τον ΧΑΒΑ της!!!!



Crosstalk
08-05-03, 00:49
Τηλέφωνο & Internet σε μία κάρτα ΟΤΕnet

ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ ON LINE
Τετάρτη, 7 Μαϊου 2003 18:12
Την κάρτα «Smile & Web» παρουσίασε η OTEnet, εμπλουτίζοντας τις υπηρεσίες της στον τομέα των προπληρωμένων καρτών.

Ο κάτοχος της κάρτας «Smile & Web» μπορεί να τη χρησιμοποιήσει μόνο για τηλεφωνικές κλήσεις ή μόνο για σύνδεση με το Internet ή και για τα δύο, μοιράζοντας την αξία της ανάλογα με τις ανάγκες του.

Η κάρτα μπορεί να χρησιμοποιηθεί από οποιαδήποτε συσκευή σταθερού τηλεφώνου και η έκπτωση στις κλήσεις προς κινητά στην Ελλάδα, αλλά και διεθνείς προορισμούς φτάνει έως και 80%. Η χρέωση γίνεται στην κάρτα από την οποία αφαιρούνται μονάδες και όχι στο τηλέφωνο από το οποίο γίνονται οι κλήσεις.

Η σύνδεση με το δίκτυο της OTEnet γίνεται σε υψηλές ταχύτητες μετάδοσης δεδομένων, πληκτρολογώντας μόνο το pin της κάρτας. Η χρέωση γίνεται ανά λεπτό, και χωρίς ζώνες διαφορετικής χρέωσης. Επί παραδείγματι, με την κάρτα των τριών ευρώ ο χρήστης μπορεί να συνδεθεί στο Internet τρεις ώρες, με την κάρτα των εννέα ευρώ, 11 ώρες και με την κάρτα των 15 ευρώ, 20 ώρες.

Η χρήση της «Smile & Web» διαρκεί μέχρι και έξι μήνες μετά την πρώτη ενεργοποίηση, και διατίθεται από όλα τα καταστήματα ΟΤΕ [OTEr.AT] και ΟΤΕshops, τα ΕΛΤΑ, το δίκτυο καταστημάτων Γερμανός και σε όλα τα περίπτερα.


:arrow: ΕΔΩ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΧΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΟΤΕΝΕΤ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΡΤΟΥΛΕΣ ΤΗΣ!!!!!!!!!!!
ΒΡΕ ΟΥΣΤ

Cafeeine
08-05-03, 03:47
Καλά θα τρελαθούμε εδω πέρα... 0.75 € κοστος ιντερνετ την ώρα και μιλάνε και για εκπτώσεις? Ειναι ξεκάθαρο οτι δεν κοιτανε να εξυπηρετήσουν σοβαρες αναγκες Ιντερνετ με αυτο, απλα υπαρχει σαν υπηρεσία για το διαφημιστικό φυλλαδιο..
Δεν υπαρχει σοβαρος χρήστης του διαδικτύου που θα έκανε χρηση μιας τετοιας καρτας.

st0rmrd
08-05-03, 04:08
εγώ αναρωτιέμαι ΤΙ είδους χρήστης θα αγοράζω αυτό το προϊόν που έχει χρέωση ανά λεπτό. Την ώρα που αρκετοί εναλλακτικοί παρέχουν με χρέωση στο δευτερόλεπτο...

φοβερό προϊόν... :evil:

troll
08-05-03, 10:24
Παιδιά μην το ψάχνετε στηρίζονται στην αμάθεια.
Εμένα τα δίκτυα και οι εταιρείες είναι η δουλειά μου ξέρετε τι μ******ς ακούω συνέχεια, ο πιο πολύς κόσμος δε ξέρει που παν τα τέσσερα γι' αυτό σταματήστε να απορείτε που όλοι αυτοί μας εμπαίζουν.

Θυμηθείτε την περίπτωση των περιοδικών για computer που συνέχεια χαρακτηρίζουν σαν καλύτερα, προϊόντα που στο τέλος τις πιο πολλές φορές αποδεικνύονται άχρηστα γιατί τα έχουν πάρει από κάποιο μεγαλοεισαγωγέα και βέβαια γιατί γνωρίζουν ότι οι περισσότεροι που τους διαβάζουν δε ξέρουν να τους κρίνουν.(αν θέλετε παραδείγματα έχω πολλά από την επαγγελματική μου εμπειρία).

UGF_GreekMind
08-05-03, 13:00
εγώ αναρωτιέμαι ΤΙ είδους χρήστης θα αγοράζω αυτό το προϊόν που έχει χρέωση ανά λεπτό. Την ώρα που αρκετοί εναλλακτικοί παρέχουν με χρέωση στο δευτερόλεπτο...


όπως ;;; .......

yiapap
08-05-03, 13:10
Την ώρα που αρκετοί εναλλακτικοί παρέχουν με χρέωση στο δευτερόλεπτο...

Όπως ας πούμε οι κλήσεις ΕΠΑΚ, σωστά;
ΛΑΘΟΣ!

Όχι μόνο οι κλήσεις είναι ανά λεπτό, αλλά με το που συνδέεσαι "πέφτει" μια μονάδα (0.027€+ΦΠΑ), δηλαδή το αντίστοιχο σύνδεσης περίπου 6 λεπτών!
Άσε, το διαπίστωσα "the hard way" όταν ενεργοποίησα το να ανοιγοκλείνει το 2ο κανάλι της ISDN on demand. Άνοιγε για 2 λεπτά... πάρε 0.027... Άνοιγε για 30'', άλλα τόσα...
Φυσικά, ως έξυπνος, το είχα βάλει να ανοίγει και να κλείνει όσο το δυνατόν γρηγορότερα για να μην χρεώνομαι.

UGF_GreekMind
08-05-03, 13:24
Την ώρα που αρκετοί εναλλακτικοί παρέχουν με χρέωση στο δευτερόλεπτο...

Όπως ας πούμε οι κλήσεις ΕΠΑΚ, σωστά;
ΛΑΘΟΣ!

Όχι μόνο οι κλήσεις είναι ανά λεπτό, αλλά με το που συνδέεσαι "πέφτει" μια μονάδα (0.027€+ΦΠΑ).
Άσε το διαπίστωσα "the hard way" όταν ενεργοποίησα το να ανοογοκλείνει το 2ο κανάλι της ISDN on demand. Άνοιγε για 2 λεπτά... πάρε 0.027... Άνοιγε για 30'', άλλα τόσα...
Φυσικά, ως έξυπνος, το είχα βάλει να ανοίγει και να κλείνει όσο το δυνατόν γρηγορότερα για να μην χρεώνομαι.

Σωστός !!!

Απ' ότι ξέρω κανένας εναλλακτικός δεν προσφέρει χρέωση ανά δευτερόλεπτο. Ο τελευταίος που το είχε, "το ξέχασε" στις 5 Μαρτίου 2003. Μιλάω για την Q-Telecom (1765), γιατί δεν το άντεχε οικονομικά (και μιλάω για αστικές κλήσεις).

TZO2004
08-05-03, 16:48
Την ώρα που αρκετοί εναλλακτικοί παρέχουν με χρέωση στο δευτερόλεπτο...

Όπως ας πούμε οι κλήσεις ΕΠΑΚ, σωστά;
ΛΑΘΟΣ!

Όχι μόνο οι κλήσεις είναι ανά λεπτό, αλλά με το που συνδέεσαι "πέφτει" μια μονάδα (0.027€+ΦΠΑ), δηλαδή το αντίστοιχο σύνδεσης περίπου 6 λεπτών!
Άσε, το διαπίστωσα "the hard way" όταν ενεργοποίησα το να ανοιγοκλείνει το 2ο κανάλι της ISDN on demand. Άνοιγε για 2 λεπτά... πάρε 0.027... Άνοιγε για 30'', άλλα τόσα...
Φυσικά, ως έξυπνος, το είχα βάλει να ανοίγει και να κλείνει όσο το δυνατόν γρηγορότερα για να μην χρεώνομαι.

Δυστυχώς είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα. Οι κλήσεις ΕΠΑΚ χρεώνοντγαι με μονάδα που πέφτει κάθε 266 δευτερόλεπτα, δηλ. 4,5 λεπτά περίπου, κι όχι ανά λεπτό. Με άλλα λόγια αν συνδεθεις ή ανοίξεις 2ο κανάλι για 5 λεπτά πληρώνεις για 9!! Πώς σας φαίνεται αυτό;

kinq1
09-05-03, 16:15
Εμείς που ενδιαφερόμαστε για DSL υποτίθεται ότι είμαστε Heavy Users.
Αυτοί που θα αγοράσουν κάρτες για να μπουν δέκα ώρες το μήνα στο ίντερνετ λογικά δεν θα αγοράσουν ποτέ DSL και άρα ίσως βρίσκονται σε λάθος forum.

Tony_Ts
09-05-03, 19:06
Δυστυχώς είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα. Οι κλήσεις ΕΠΑΚ χρεώνοντγαι με μονάδα που πέφτει κάθε 266 δευτερόλεπτα, δηλ. 4,5 λεπτά περίπου, κι όχι ανά λεπτό. Με άλλα λόγια αν συνδεθεις ή ανοίξεις 2ο κανάλι για 5 λεπτά πληρώνεις για 9!! Πώς σας φαίνεται αυτό;

Ξεφύγαμε λίγο αλλά θα συνεχίσω για να τονίσω και κάτι άλλο.
Κάποτε ο πΟΤΕ έδινε τα netmods με προρυθμισμένη την επιλογή για να ενεργοποιούνται και τα δύο κανάλια και ΧΩΡΙΣ manual για να μπορείς να το δεις και να το ρυθμίσεις. Το αποτέλεσμα ήταν κάθε 20'' να προσπαθεί να "σηκώσει" και το δεύτερο κανάλι αλλά επειδή η σύνδεση ήταν 64Κ ο ISP το έκοβε. Συνεπώς μέσα στα 266'' που αναφέρεις είχαν πέσει ακόμα 13 περίπου μονάδες!!!!
Τι να υποθέσουμε; Εγκληματική αμμέλεια του πΟΤΕ;
Φυσικά ποτέ κανείς από όσο ξέρω δεν πήρε χρήματα πίσω από τους τρελούς λογαριασμούς! Κάποτε (αρκετά αργότερα από το ξεκίνημα) άρχισε ο πΟΤΕ να δίνει και manuals μαζί αλλά και να το αναφέρει στο site του....

Όσο τώρα για τις καρτούλες, τι να πω βρε παιδιά, την είδα κι εγώ τη διαφήμιση στην Ναυτεμπορική και πικράθηκα όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά γιατί το έχω σε υπόληψη το συγκεκριμένο site και είναι κρίμα να αναφέρει σαν "ειδήσεις" τέτοιες (ας μην πω απατεωνιές) αθλιότητες!

bond
09-05-03, 19:13
Όσο τώρα για τις καρτούλες, τι να πω βρε παιδιά, την είδα κι εγώ τη διαφήμιση στην Ναυτεμπορική και πικράθηκα όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά γιατί το έχω σε υπόληψη το συγκεκριμένο site και είναι κρίμα να αναφέρει σαν "ειδήσεις" τέτοιες (ας μην πω απατεωνιές) αθλιότητες!

Η Ναυτεμπορικη, αναδημοσιευει δελτία τυπου, κυρίως για ενημερωση των επενδυτων (π.χ. των μετοχων του ΟΤΕ). Σπανια παιρνει θέση σε τέτοιου είδους θεματα.

Tony_Ts
14-05-03, 17:42
Κάπου εδώ (http://www.chip.gr/CHIP_NEWS/preview_news.asp?id=1716) είδα επίσης για κάρτες Internet!

@ ADSLgr.com All rights reserved.