PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξεκλειδωτο to web interface του technicolor 5136v2????



dartanian
03-11-14, 23:07
Καλησπερα, προσπαθωντας να δωσω ενα password στο user του web interface του router, καταληξα στο οτι, το technicolor 5136v2, εχει δεν εχει password στο user , εχεις προσβαση απο οποιοδηποτε pc μεσα απο το δικτυο σου χτυπωντας την ip του στον browser... Ειναι λογικο??? καναμε πιο ευκολο το εργο του γειτονα που θελει να κλεψει το wifi μας , αφηνωντας το ξεκλειδωτο... Στους βασικους κανονες του να προστατεψω οσο μπορω το wifi απο τους γυρω μου ειναι να βαλεις WPA2 password στο wireless και να αλλαξεις τα default username και password του router. Ειναι bug του ρουτερ αυτο ή η forthnet το εχει αφησει ξεκλειδωτο για καποιο λογο??

Roussos
04-11-14, 15:07
Το web interface password δεν δημιουργεί πρόβλημα στην ασφάλεια του wifi, αφού για να μπει κάποιος στο router θα πρέπει ήδη να έχει σπάσει τον κωδικό από το wifi σου

dartanian
13-11-14, 23:44
Εχεις απολυτο δικιο, ομως γιατι να μπορει να μπει ο φιλος που ερχετε σπιτι, ή ο γιος μου και να "σκαλισει" διαφορα στο router???

corduroy27
24-11-14, 17:03
Πολύ σωστή παρατήρηση και από τη στιγμή που ισχύει, θα πρέπει να λυθεί νομίζω άμεσα στην πρώτη αναβάθμιση του Firmware από την forthnet...!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.