PDA

Επιστροφή στο Forum : FORMAT C: *** ΕΠΕΙΓΟΝ ***



mavlok
28-08-04, 11:57
ΟΚ, το πηρα αποφαση και χθες αγορασα εναν Athlon 64 3200. Μετα απο απανωτες εγκαταστασεις των XP τη μια πανω στη αλλη.....αποφασισα να κανω τελικα format και να εγκαταστησω τα XP καθαρα. Πως θα κανω format στον primary c: ομως? Δοκιμασα με boot disk σε msdos αλλα ειναι ntfs και δεν τον βλεπει. Το CD των XP δεν εχει επιλογη για format, μονο delete partition.

Εχω κανει απειρες εγκαταστασεις στο παρελθον χωρις προβληματα, αλλα δεν εχω καθολου καθαρο μυαλο αυτη τη στιγμη... Τι να κανω ρε παιδια?

androu
28-08-04, 12:01
Λογικά μετά που επιλέγεις Partition θα πρέπει να σου βγαλει τι είδους φορμάτ θες να κάνεις (quick, κανονικό) ..

Εαν έχεις και άλλα λειτουργικά (αν και δεν ξέρω αν μπορεις να μπεις, μπορείς με Partition magic να κάνεις τη δουλειά)

wintech2003
28-08-04, 12:19
mavlok οταν με το CD των Windows κάνεις delete το partition και δημιουργησεις αυτά που θες με το κουμπι C, μόλις πατήσεις Enter στο partition που θες να ρίξεις τα Windows, θα σε ρωτήσει αν θες να το formaρεις με NTFS ή FAT32 (φυσικά διαλέγεις NTFS).

Και η εγκατάσταση συνεχίζεται :)

lazar
28-08-04, 13:08
Σου έχει μόνον deleteόταν δεν καταλαβαίνει την partition. Εάν είχες π.χ. linux partition. Κάνε delete και create new one, στη συνέχεια format (quick, αν δεν θέλεις να περιμένεις πολύ)

WAntilles
28-08-04, 13:49
1. ΜΗΝ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ partitions με το FDISK. Είναι απαράδεκτο. ΜΟΝΟ με το text-mode setup ή το Disk Management.

2. Βάλε XP Pro SP2 με slipstreamed CD.

3. ΜΗΝ φτιάξεις όλο το δίσκο ένα partition. Τουλάχιστο άλλο ένα για τα αρχεία σου, και αν θες άλλο ένα για TEMP & browser caches και άλλο ένα για pagefile. Όλα φυσικά NTFS.

4. Δες τη μέθοδο που προτείνω για το πού να βάλεις τον boot loader εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/post-83468.html#83468

5. Πριν κάνεις εγκατάσταση βάλε το τελευταίο BIOS στη motherboard (αλήθεια ποιά πήρες; Πήρες socket 754. Ελπίζω να πήρες την ASUS K8V).

6. Θα αντισταθείς στον πειρασμό να βάλεις Windows AMD64; Είναι πλήρως νόμιμο να ψάξεις σε P2P για την τελευταία build 1218 διότι την έχει κάνει η Microsoft public beta. Ψάξε για "amd64" ή "1218".

7. Επίσης υπάρχει και Gentoo AMD64 εδώ:

http://www.gentoo.org/

8. Για τα υπόλοιπα (ειδικά για Windows AMD64) εδώ:

http://www.planetamd64.com/

mavlok
28-08-04, 14:00
Ναι παιδια, τελικα μετα το delete μου εβγαλε επιλογη format. Παρολα αυτα, με το clean install στο desktop εχω μονο το recycle bin. ΤΙΠΟΤΑ αλλο. Χμμμ...

Αρχιζω τωρα τα updates απο την ms. Τι εφιαλτης ειναι αυτος...τοσα προγραμματα πανε ολα.

WAntilles ναι, to ASUS K8V πηρα, πιο ακριβο και απο τη CPU ηταν το ατιμο...Πηρα και ενα συστημα ψυξης ZALMAN το οποιο το αφησα για μετα. Τωρα ομως βλεπω οτι πρεπει να βαλω ενα πατο ΚΑΤΩ απο το M/B για να το εγκαταστησω. Αντε παλι ολα εξω.

Θα κανω post νεωτερα σε λιγο για το χαος που επικρατει εδω.

GP
28-08-04, 14:03
1. ΜΗΝ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ partitions με το FDISK. Είναι απαράδεκτο. ΜΟΝΟ με το text-mode setup ή το Disk Management.

Πέρα από την ταχύτητα γιατί όχι;

lazar
28-08-04, 14:07
Παρολα αυτα, με το clean install στο desktop εχω μονο το recycle bin. ΤΙΠΟΤΑ αλλο. Χμμμ...


Έτσι είναι τα XP. Πρώτη φορά τα βάζεις μάλλον. Κάνε δεξί κλικ στο start -> properties και επίλεξε "Classic Start Menu".

WAntilles
28-08-04, 14:11
1. ΜΗΝ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ partitions με το FDISK. Είναι απαράδεκτο. ΜΟΝΟ με το text-mode setup ή το Disk Management.

Πέρα από την ταχύτητα γιατί όχι;

Γιατί καταρχήν δεν πληρεί τα παγκόσμια standards για partitioning.

Δεν σε αφήνει π.χ. να κάνεις πάνω από 1 primary partition.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

Το standard ορίζει μέχρι 4.


WAntilles ναι, to ASUS K8V πηρα, πιο ακριβο και απο τη CPU ηταν το ατιμο...

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ CHIPSET ΚΑΙ ΥΠΟΣΥΣΤΗΜΑΤΑ.

ΕΥΓΕ.

Βάλε τους δίσκους όλους έναν σε κάθε κανάλι το Promise και μετά άρχισε να "γεμίζεις" τα κανάλια του chipset αν δεν σου φτάσουν τα άλλα.

Yngwiedis
28-08-04, 14:12
Η σε κάθε εικονίδιο που υπάρχει στο start menu και θέλεις να το έχεις στο desktop, πάτα δεξί click και διάλεξε show on desktop...

mavlok
28-08-04, 14:14
[quote]


Έτσι είναι τα XP. Πρώτη φορά τα βάζεις μάλλον.

Μακαρι να ηταν ετσι φιλε μου. Απλα εδω και κανα δυο χρονια δεν ειχα κανει σχεδον καμμια αναβαθμιση σε harware και δεν χρειαστηκε να ασχοληθω με installs οπως παλιοτερα. Παντως τις τελευταια εβδομαδα ασχοληθηκα αρκετα για τα επομενα δυο χρονια τουλαχιστον...

WAntilles
28-08-04, 14:14
Παρολα αυτα, με το clean install στο desktop εχω μονο το recycle bin. ΤΙΠΟΤΑ αλλο. Χμμμ...


Έτσι είναι τα XP. Πρώτη φορά τα βάζεις μάλλον. Κάνε δεξί κλικ στο start -> properties και επίλεξε "Classic Start Menu".

Δεν έχει σχέση αυτό με την "καθαρότητα" του desktop.

Δεξί κλικ στο desktop -> Properties -> Desktop -> Customize desktop...

Εδώ βάλε τί θες να φαίνεται και τί όχι.

Άσε το καινούριο μενού.

Θα σου πάρει καμμιά βδομάδα να το συνηθίσεις μα είναι πολύ καλύτερο τελικά.

mavlok
28-08-04, 14:21
WAntilles, αν καταλαβα καλα (δεν ειχα και καιρο με oλα αυτα για το manual) εννοεις να φτιαξω ενα συστημα RAID? Εχω εναν 120GB και εναν 20GB, ΑΤΑ. Σε τι θα με εξυπηρετουσε αυτο?

Sofos
28-08-04, 14:29
Δέ ξέρω άν έρχομαι 2ος αλλά: Κάνε βοοτ με τα δισκάκι των ΧΡ και φορμάτ σε ΝΤΦΣ Η ΦΑΤ, αν βέβαια όντως δε σου βγάζει τέτοια επιλογή, κάνε delete το partision και μετά ξαναφτιάξε το, τότε σίγουρα θα μπορείς να κάνεις φορμάτ!!!

mavlok
28-08-04, 14:32
Επισης, θελω να ρωτησω κατι για το SP2. Οποιος θελει να να βοηθεισει ας μου πει να στειλω pm.

thx

WAntilles
28-08-04, 15:20
WAntilles, αν καταλαβα καλα (δεν ειχα και καιρο με oλα αυτα για το manual) εννοεις να φτιαξω ενα συστημα RAID? Εχω εναν 120GB και εναν 20GB, ΑΤΑ. Σε τι θα με εξυπηρετουσε αυτο?

Όχι δεν εννοώ να φτιάξεις ένα σύστημα RAID.

Όλοι οι "έξτρα" controllers μπορούν να λειτουργήσουν και σε κανονικό (όχι RAID) mode.

Αλλά επειδή:

- είναι βελτιστοποιημένοι για δίσκους
- υποστηρίζουν ΜΟΝΟ δίσκους - δεν υποστηρίζουν CD-DVD-οειδή

Λογικό δεν είναι να αρχίσεις να "γεμίζεις" πρώτα τα κανάλια αυτών με δίσκους και μετά αν δεν σου φτάνουν να αρχίσεις να γεμίζεις και του chipset τα κανάλια;

@ ADSLgr.com All rights reserved.