PDA

Επιστροφή στο Forum : η wind μου έβαλε κόφτη στο download



xaris2335
05-11-14, 18:17
Έχω να καταγγείλω το εξής ότι μόλις διαπίστωσα ότι η wind μου έβαλε κόφτη στα 700ΚB/s.
Ενώ έχω το πρόγραμμα wind double pay στα 24 Μbps.
ορίστε και η απόδειξη θα πάρω αύριο τηλ και θα τους κράξω

DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 19:12:49
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.018 / 7.214
Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 548,27 / 3,87
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 13,0 / 24,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,0 / 17,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 28 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 574 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 519.256
CRC Errors (Up/Down): 0 / 873
HEC Errors (Up/Down): 7.074 / 799

- - - Updated - - -

δεν μπορώ να τους κάνω μύνηση για αθέτηση συμβολαίου;:rtfm:

rc31
05-11-14, 20:57
Καμία εταιρεία δεν παρέχει ADSL internet στα 24 αλλά όλες ως 24 .
Αν διαβάσεις προσεκτικα και στο site τους http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-double-play/ αναφέρει ως 24 .

Η ταχυτητα του ADSL εχει απολυτη σχεση με την αποσταση απο το κεντρικο κουτι που εξηπηρετει την περιοχη καθως και την ποιότητα της γραμμης (καλώδια κτλ) .

Βάση του πακέτου που λες οτι έχεις αγοράσει η ταχήτητα που πρέπει να σου παρέχουν είναι ΩΣ 24 και με βάση τα στατιστικά της γραμμής σου λογικό να είναι ποιο κάτω απο 24 .

mdplus
05-11-14, 22:17
Από το site της WIND [ΕΔΩ (http://www.wind.gr/gr/wind/faq/faq/?filter=71)]:


Τι σημαίνει ‘Internet έως 24 Mbps’;

Η ταχύτητα πρόσβασης στο Internet εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως η απόσταση του σπιτιού σου από το Αστικό Κέντρο, η ποιότητα της εσωτερικής καλωδίωσης του σπιτιού σου και άλλους αστάθμητους παράγοντες. Η ταχύτητα των 24 Mbps είναι η μέγιστη θεωρητικά δυνατή ταχύτητα. Από την πλευρά μας κάνουμε ότι είναι δυνατόν για να έχεις τη μέγιστη δυνατή ταχύτητα, χωρίς να επηρεάζεται η σταθερότητα της σύνδεσής σου.

Επίσης πάντα διαβάζουμε τους όρους χρήσης που υπογράφουμε.

psylos
06-11-14, 00:33
Επισης κανε επανεκκινηση το ρουτερ σου, γιατι εχει κλειδωσει σε περιεργη φαση και εχει καταληξει να εχει snr 17 db που ειναι τεραστιο! Το default ειναι 9.

xaris2335
06-11-14, 12:33
ναι οκ το ξέρω ότι είναι έως 24mbps αλλά όχι και αυτή η ελεεινή ταχύτητα .
Στη φόρθνετ που ήμουνα δεν είχα τέτοια προβλήματα.
Εμφανίστηκε το πρόβλημα όταν πήγα στην wind και αυτό δεν είναι τυχαίο έτσι.

hannibal_
06-11-14, 13:27
Παρτους τηλέφωνο να δεις σε τι προφίλ σε έχουν

xaris2335
06-11-14, 13:55
Παρτους τηλέφωνο να δεις σε τι προφίλ σε έχουν
όταν λες προφίλ τι εννοείς;

hannibal_
06-11-14, 14:09
όταν λες προφίλ τι εννοείς;

Μήπως σε βάλανε κατά λάθος σε 8άρι.

xaris2335
06-11-14, 14:26
τώρα δείχνει να είναι οκ, κάποιες φορές όμως δεν είναι.


Link Information

Uptime: 0 days, 4:24:13
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.018 / 13.403
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 322,44 / 104,08
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 9,0 / 24,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,5 / 9,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 11 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 2 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 63 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 47.282
CRC Errors (Up/Down): 0 / 176
HEC Errors (Up/Down): 7.151 / 150

Θα το παρακολουθώ απο εδώ και πέρα να δω τι γίνετε. :mad:

jkoukos
06-11-14, 14:44
Τους πήρες τηλέφωνο ή έφτιαξε μόνο του;
Τα στοιχεία της γραμμής είναι φυσιολογικά τώρα. Λογικά με Forthnet πρέπει να έπιανες περίπου 16Mbps λόγω χαμηλότερου SNR.
Ζήτα να στο κατεβάσουν από το 9 που είσαι και θα έχεις τα ίδια και στη Wind.

xaris2335
06-11-14, 14:49
τους πήρα τηλ χθες και ο τεχνικός μου είπε να κλείσω το ρούτερ και να αποσυνδέσω τα τηλ από τις μπρίζες.
χθες ήταν οκ για ένα διάστημα μετά ξανά είχα τα ίδιο πρόβλημα.

Σήμερα έφτιαξε μόνο του, πραγματικά δεν ξέρω τι γίνετε;:mad:
όπως είπα απο εδώ και πέρα θα το παρακολουθώ.

Το snr πόσο να τους πω να το βάλουν;

hannibal_
06-11-14, 14:59
Στο 6 αν δεν έχεις αποσυνδέσεις.

theopan
09-11-14, 14:04
Σήμερα έφτιαξε μόνο του, πραγματικά δεν ξέρω τι γίνετε;:mad:



Σου είπε ήδη κάποιος τι γίνεται... Για κάποιο λόγο (μπορεί να είναι είτε προβληματικό το ρούτερ σου, ή πρόβλημα στο άλλο άκρο -την πόρτα σου- ή σκαμπανεβάσματα στον θόρυβο της γραμμής σου), κλείδωσες σε χαμηλή ταχύτητα κάποια στιγμή και έφτασε το snr στα 17dB. Δεν υπάρχει καμία ...συνωμοσία της Wind από πίσω ούτε τίθεται θέμα μηνύσεων... Α και όσοι ζητάτε στοιχεία γραμμής -γενικά όταν αυτό συμβαίνει-, κάντε τουλάχιστον έναν κόπο και κοιτάξτε τα όλα. Το νούμερο που γράφει στο download rate από μόνο του δε λέει κάτι... Μαζί με τα υπόλοιπα κάποιο συμπέρασμα βγαίνει.
Τα συμβόλαια επίσης αναφέρουν όντως περί παρεχόμενης ταχύτητας "έως 24Mbps", αλλά με την αυτονόητη προϋπόθεση ότι είναι τεχνικά άρτια η σύνδεση και δεν υπάρχουν ή αποκαθίστανται εκκρεμή προβλήματα και άρα ο συγχρονισμός πάει όσο επιτρέπει ο βρόχος. Και τα 500Kbps όμως, "έως 24Mbps" είναι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι απαλλάσει τον πάροχο από την υποχρέωση να αποκαταστήσει βλάβη στο ρούτερ ή στην πόρτα του συνδρομητή που είναι κατά πάσα πιθανότητα το αίτιο τόσο χαμηλής ταχύτητας. Αν δεις το φαινόμενο αυτό να ξαναπαρουσιάζεται, να δηλώσεις βλάβη στην Τ.Υ. για να ερευνήσουν τι συμβαίνει.

xaris2335
09-11-14, 19:34
το ρουτεράκι Thomson tg784 μια χαρά είναι το πρόβλημα παρουσιάστηκε απο τη στιγμή που έβαλα wind.
Γιατί όταν ήμουν στη φόρθνετ δεν το έκανε;
Και σιγά μην μπω στη διαδικασία να αγοράσω ρούτερ επειδή το θέλει η wind.
Με ρωτάς καταρχήν αν έχω την οικονομική δυνατότητα να το κάνω;
Είναι υποχρέωση της εταιρείας να τα παρέχει όλα αυτά συμβατό ρούτερ,adsl filter,κτλ. απο τη στιγμή που επηρεάζουν σαφώς τη σύνδεση έτσι.
Όσο για την καλωδίωση στο σπίτι είναι καινούρια οικοδομή δεν τίθεται θέμα παλαιότητας γραμμών.
Και πες ότι αγοράζω αυτά που πρέπει να αγοράσω ποιος μου εγγυάται ότι θα φύγει το πρόβλημα;
υπάρχουν πολλοί παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν την γραμμή μου.

παραθέτω κάτι που βρήκα εδώ (http://www.kitz.co.uk/adsl/slowspeeds.htm)


There seem to be a fair few complaints going around at the moment whereby users are complaining about poor speeds across all ISPs.

Slow speeds can be attributable to several different factors, but in view of the fact that I haven't seen so many users complain about such poor speeds since the advent of the 1Mb trials, I think its fair to assume that am awful lot of these complaints may be down to exchange congestion - especially after the recent round of BTw bulk upgrades which has left many users with free speed upgrades and eager to use them. :/

However, we should never assume and there are 4 main areas where speed problems can arise:-

Your own PC/network.
BT's network.
Your ISP's network.
The remote network.


και κάτι τελευταίο το γεγονός ότι στο φόρουμ στο section της wind υπάρχουν πολλοι που αντιμετωπίζουν πρόβλημα αυτό λέει πολλά έτσι.

theopan
09-11-14, 20:31
Σου έγραψα ήδη ότι το πρόβλημά σου, είναι ότι κάποια στιγμή και για κάποιο λόγο από τους τρεις που παρέθεσα, το snr σου ανέβηκε στο 2πλάσιο από το καθορισμένο και αυτό είχε αναμενόμενη συνέπεια το να πέσει δραματικά ο συγχρονισμός σου. Αυτό θα λυνόταν -μάλλον- άμεσα αν έκανες επανεκκίνηση στο ρούτερ εκείνη τη στιγμή. Δεν ανέφερα τίποτα από τα τετριμμένα περί "παλαιότητας καλωδιών" κλπ. που επαναλαμβάνουν μερικοί σε οτιδήποτε πρόβλημα κι αν αναφερθεί, γιατί σε πρώτη ανάγνωση δεν φαίνεται να έχεις τέτοιο πρόβλημα, ούτε σου είπα να αγοράσεις καινούργιο ρούτερ σώνει και καλά, παρά μόνο ότι είναι ανάμεσα στα ενδεχόμενα. Παρακολούθησέ το, δες αν το ξανακάνει και αν ναι δώσε βλάβη στην Τ.Υ. Ακόμα κι αν σε είχαν κλειδώσει σε χαμηλό προφίλ όπως ισχυρίζεσαι (ο "κόφτης" που έγραψες) δε θα επανερχόσουν στον λογικό συγχρονισμό που είσαι τώρα αλλά θα παρέμενες εκεί, άρα δεν τίθεται τέτοιο θέμα.

xaris2335
09-11-14, 20:57
ok θέμα κόφτη δεν ισχύει αλλά για κάποιο λόγο πέφτει η ταχύτητα της σύνδεσης μου με μια επανεκκίνηση φτιάχνει απο ότι βλέπω.
Όταν λες Τ.Υ τι εννοείς;:hmm:

- - - Updated - - -

υποθέτω ότι εννοείς Τεχνική Υπηρεσία

@ ADSLgr.com All rights reserved.