PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά μητρικής (PCI Express, SATA-2)



iron_gr
28-08-04, 14:44
Με αφορμή ένα άλλο thread για αγορά νέου συστήματος.

Αξίζει να πάει κάποιος σε PCI Express τώρα ή αργότερα;
Είναι και το SATA2!
Δεν έχω δει μητρική με SATA2. Ίσως επειδή το ετοιμάζουν ακόμα http://www.serialata.org/

WAntilles
28-08-04, 15:26
Με αφορμή ένα άλλο thread για αγορά νέου συστήματος.

Αξίζει να πάει κάποιος σε PCI Express τώρα ή αργότερα;
Είναι και το SATA2!
Δεν έχω δει μητρική με SATA2. Ίσως επειδή το ετοιμάζουν ακόμα http://www.serialata.org/

Προσωπική μου γνώμη, ΣΑΦΩΣ και ΟΧΙ πριν περάσουν 1.5-2 χρόνια ώστε να γίνουν τα παρακάτω:

- να βγουν τουλάχιστο 2 γενιές chipset
- να εξαλειφθούν τα όποια bugs από το PCI Express και τα chipset του
- να μάθουν να προγραμματίζουν σωστά drivers για chipsets με PCI Express
- να μάθουν να προγραμματίζουν σωστά drivers για PCI Express κάρτες γραφικών
- να μπει σωστή υποστήριξη στα λειτουργικά για PCI Express
- να ξεκαθαρίσει η κατάσταση με τα κουτσουρεμένα - πετσοκομμένα slots που δεν είναι όλα 16x όπως οφείλουν και κοροϊδεύουν τον κόσμο
- να έχει γίνει ολική μετάβαση σε PCI Express (εξαφάνιση του PCI από τα motherboards) ώστε να υπάρχει απόλυτη ευελιξία του χρήστη

Αυτά μας τα διδάσκει η ιστορία.

Το AGP πρωτοπαρουσιάστηκε το 1997.

Αλλά από το 1999 και μετά ήταν πια χωρίς προβλήματα και αξιοποιήσιμο.

morfeas-dsl-
28-08-04, 16:06
Προσθεσαι κιολας οτι οι ddr2 που υποστηριζουν οι τωρινες μητρικες ειναι πιο αργες απο τις ddr και φτανεις στο συμπερασμα οτι αν παρεις τωρα μητρικη με pc-xpress εισαι..πειραματοζωο!

WAntilles
28-08-04, 16:32
Προσθεσαι κιολας οτι οι ddr2 που υποστηριζουν οι τωρινες μητρικες ειναι πιο αργες απο τις ddr και φτανεις στο συμπερασμα οτι αν παρεις τωρα μητρικη με pc-xpress εισαι..πειραματοζωο!

Σωστά και είναι και πανάκριβες.

Άλλο ένα κουτόχορτο Intel όπως οι RAMbus.

iron_gr
28-08-04, 16:42
Τί :?: Οι DDR2 είναι πιο αργές από τις DDR :shock:

Πώς γίνεται;

Δεν θα πάρει και η AMD τις DDR2 ή λέτε να βγάλει τιποτ' άλλο;

morfeas-dsl-
28-08-04, 16:53
Εχουν μεγαλο cl.Για παραδειγμα οι ddr εχουν 2, 2,5 ή 3 ενω οι ddr2 εχουν 3+,4 ή 5! Μελλοντικα θα διορθωθει αλλα οπως λεει πιο πανω ο wantilles αυτο θα γινει σε 1,5 χρονο περιπου.Αν παρεις μητρικη με ddr2 τωρα δε θα μπορεις να βαλεις ουτε ddr ουτε τις νεες ddr2 που θα βγουν τοτε.
Η amd δεν ενδιαφερεται ακομα για τα νεα chipset και κατα τη γνωμη μου καλα κανει καθως δεν εχει εξαντληθει η υπαρχον τεχνολογια(ο agp8x για παραδειγμα δεν εχει κορεστει) ασε που νομιζω οτι η Intel βιαζεται τοσο να αλλαξουμε μητρικες για να λεει και καλα οτι εχει το "μελλον" ενω ξερει πως υστερει της amd

WAntilles
28-08-04, 17:02
Εχουν μεγαλο cl.Για παραδειγμα οι ddr εχουν 2, 2,5 ή 3 ενω οι ddr2 εχουν 3+,4 ή 5! Μελλοντικα θα διορθωθει αλλα οπως λεει πιο πανω ο wantilles αυτο θα γινει σε 1,5 χρονο περιπου.Αν παρεις μητρικη με ddr2 τωρα δε θα μπορεις να βαλεις ουτε ddr ουτε τις νεες ddr2 που θα βγουν τοτε.
Η amd δεν ενδιαφερεται ακομα για τα νεα chipset και κατα τη γνωμη μου καλα κανει καθως δεν εχει εξαντληθει η υπαρχον τεχνολογια(ο agp8x για παραδειγμα δεν εχει κορεστει) ασε που νομιζω οτι η Intel βιαζεται τοσο να αλλαξουμε μητρικες για να λεει και καλα οτι εχει το "μελλον" ενω ξερει πως υστερει της amd

Ακριβώς.

Σοφά τα είπες.

Η Intel ιδρώνει και θέλει να πασάρει δήθεν καινούρια πράματα.

Η AMD με τον Memory Controller μέσα στη CPU και με το ταχύτατο HyperTransport δεν καταλαβαίνει τίποτα.

Θα πάει κατευθείαν ύστερα από 3+ χρόνια σε DDR3.

@ ADSLgr.com All rights reserved.