PDA

Επιστροφή στο Forum : WIND ΚΑΙ ΑΘΕΤΗΣΗ ΟΡΩΝ ΣΥΜΦΩΝΙΑΣ



LoveHate
05-11-14, 23:05
Καλησπέρα,
είχα συμβόλαιο vdsl μέσω wind + απεριόριστα σταθερά και υπεραστικά + 2 ωρες το μήνα σε κινητά και όλα αυτά για ένα χρόνο με 35 ευρω.
Στις αρχές Ιουλίου το συμβόλαιο 12μηνης διάρκειας έληγε και έκανα μια αίτηση στον Οτε για να αλλάξω πάροχο.
Στις 14/7 με πήραν τηλέφωνο εκ μέρους της wind και μου προσέφεραν καινούργιο συμβόλαιο με τις εξής παροχές. Απεριόριστα αστικά υπεραστικά vdsl 50/5 και 5 ώρες σε κινητά συνολικής αξίας 27 ευρώ συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ.Αποδέχτηκα την προσφορά τους και παρέμεινα στην εταιρία τους και από τότε ξεκίνησε το μαρτύριο.
Μου έχουν στείλει 2 λογαριασμούς των 61 ευρώ έκαστος + άλλον ένα στα 45 ευρώ με μια μικρή πίστωση κάτι που δεν ανταποκρίνεται σε αυτά που συμφώνησα με την υπάλληλο που μου έκανε την προσφορά.
Τους έστειλα ένα email στις 4/10 που το κοινοποίησα στην ΕΕΤΤ και στην Γεν Γραμ Καταναλωτή γιατί από τα τηλεφωνήματα δεν έβγαζα άκρη που περιέγραφα τις αποκλίσεις που υπάρχουν σε αυτά που μου είχαν προσφέρει με τους λογαριασμούς που μου έστειλαν και ζητούσα την ανάλογη πίστωση + τη απομαγνητοφώνηση της συνομιλίας που είχα με την υπάλληλο που μου έκανε την προσφορά και που αποδεικνύει αυτά που ισχυρίζομαι.
Από τότε έχω λάβει μια κλήση από μέρος τους αλλά επειδή βρισκόμουν στο εξωτερικό τους είπα να με πάρουν όταν επιστρέψω στην Ελλάδα.Μετά την κλήση έλαβα και ένα μήνυμα που γράφει για πίστωση 40 ευρώ που και πάλι δεν ανταποκρίνεται σε αυτά που έχουν συμφωνηθεί στο τηλ της 14/7.Όταν επέστρεψα στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στις 29/10 με ξαναπήραν από την wind και μετά από 2 λεπτά επικοινωνίας ο υπάλληλος μου είπε θα σε πάρω σε λίγο και δεν πήρε ποτέ και κανείς τους από τότε.
Αυτή την στιγμή έχουν κάνει φραγή σε τηλέφωνο και ίντερνετ.

Εγώ μετά από όλα αυτά μπορώ να κάνω διακοπή συμβολαίου για αθέτηση όρων συμφωνίας χωρίς να πληρώσω κάποιο πέναλτυ και γενικά τι είμαι νομικά καλυμένος να κάνω μετά από την ανεκδιήγητη συμπεριφορά της wind προς το πρόσωπο μου;
Ευχαριστώ

yiannis010
06-11-14, 02:53
πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία.είναι 3η ή 4η φορά που ακουω παρόμοια περίπτωση και όλες στην wind.έχεις απόλυτο δίκιο.φυσικά και είναι αθέτηση όρων συμβολαίου αλλά μπορεί να θεωρηθεί και με δόλο.μπορείς να κάνεις μήνυση όχι μόνο για όρους αθέτησης συμβολαίου αλλά και να ζητήσεις αποζημίωση για όσες μέρες σε έχουν σε φραγή.για τα υπολοιπα δεν το συζήτω σε ότι αναφορά καταγγελία στην ΕΕΤΤ θεωρείται αυτονόητη.μην τυχών και ξεγελαστείς και πληρώσεις τίποτα αν δεν βγει το πιστωτικό αφαιρεσης του λογαριασμού.σε περίπτωση που τα βρείτε θα ζητήσεις επιπλέον πιστωτικό γαι τις μέρες που ήσουν σε φραγή και δεν είχες επικοινωνια.στο φινάλε αν δεν έχεις όρεξη γαι δικαστήρια συζητήσεις κτλ,θα φροντίσεις να τους τηλεφωνήσεις θα ζητήσεις η συνομιλία να ηχογραφηθεί και θα τους αναφέρεις πως θα κάνεις διακόπη γιατί δεν τηρούν τους όρους συμβολαίου και για αυτό τον λόγο δεν πληρώνεις ρήτρα.θα κρατήσεις back up ώρα ημερομηνια διαρκεια συνομιλίας και το όνομα του υπαλλήλου.φεύγεις καρφί σε κάποιον άλλο πάροχο και ξεκινάς νέα σύνδεση.και ας τους να σου κάνουν αυτοί μηνυση αν θέλουν.αν έχεις απορία στο αν μπορείς να πας σε άλλο πάροχο ενώ χρωστάς σε κάποιν άλλον σου λέω πως μπορείς πανευκολα απλά δεν μπορείς όμως να επιστρέψεις που λογικά καρφί δεν σου καίγεται για επιστροφή πλεον.αυτα από μενα

- - - Updated - - -

ξέχασα να ανφέρω πως στην περιπτωση που έχεις παιδιά στο σπίτι ή υπερήλικες στην συγκεκριμένη περίπτωση που ανφέρεις πιο πάνω, μπορείς να τους κάνεις χοντρή ζημιά,αυτό αναφέρεται για όλους μας γιατί από την μία η εταιρεία αθετεί του όρους συμβολαίου και από την άλλη αυτό μπορεί να βάζει σε κίνδυνο την οικογενειά με οποιοδήποτε τρόπο.τώρα αυτό μπορέι σε κάποιους να ακούγεται σαν ανέκδοτο αλλά στο δικαστήριο έχει την σημασία του.....γι αυτό φροντίστε να το αναφέρεται και αυτό όταν ηχογραφείται η συνομιλία σας

LoveHate
06-11-14, 16:55
Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε.
τελικά σημερα το πρωι εκανα μια αιτηση για να αλλαξω πάροχο και τους εστειλα και ενα email που το κοινοποίησα στον συνήγορο του καταναλωτη και στην εεττ που στην ουσια ηταν καταγγελια της συμβασης.
Δικαστικός δεν ξέρω αν θα κανω κατι ειναι και τα εξοδα στην μεση αλλα αν θελουν να με πανε απο την wind ας το κανουν εγω δεν τους πληρωνω τιποτα και πιστευω ειμαι και καλυμενος απο τα 2 email.Εδω δεν στελνουν την απομαγνητοφώνηση της συνομιλιας που μου εκαναν την προσφορα και την εχω ζητησει προφορικος και γραπτος.Αρκετα υπομονη εκανα με δαυτους.

yiannis010
06-11-14, 17:03
καλό είναι να φροντίσεις να τα τους τα πεις τηλεφωνικά και να ζητήσεις να ηχογραφηθει ή συνομιλία.δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα εφόσων άλλα συμφωνήσατε και άλλα κάνουν.αν μπεις στην σελίδα τους στο φβ,πεφτει το μπινελίκι σύννεφο απο παρόμοιες πειρτώσεις

- - - Updated - - -

ηχογραφημένη συνομιλία μόνο για προσωπική τους χρήση και στο δικαστήριο μπορεί να ακουστεί.δεν την στέλνιυν πουθενά.είναι τα προβλήματα που έχουν αναφερθει και σε άλλα νήματα .το γεγονός πως υπάρχει γραπτό συμβόλαιο μόνο όταν αλλάζεις πάροχο είναι εκνευριστικό και κρύβει και κινδύνους.αυτό πρεπει να άλλαξει κάποια στιγμή.όταν γίνεται συμβολαιο θα πρεπει να έχει ένα υπογεγραμμένο αντίγραφο ο πελάτης και το πρωτότυπο η εταιρεία

LoveHate
06-11-14, 17:06
Αυτη την στιγμη εχω φραγη στο σταθερο της γραμμης και δεν μπορω να τους παρω τηλεφωνο,ουτε θα χαλασω μοναδες απο το κντ μου για να τους πω κατι που τους το εχω στειλει γραπτος.
Μονο απο την δουλεια μου μπορω τους παρω τηλ αλλα και παλι δεν θελω να τους ξανακουσω, ετσι και αλλιως τους το ειχα πει και την προηγουμενη Πεμπτη πως αν δεν με παρουν τηλ μεχρι την παρασκευη απο Δευτερα θα τους κανω καταγγελια για αθετηση ορων συμφωνιας.Ολες οι συνομιλιες καταγραφονται δεν χρειαζεται να τους το ζητησω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.