PDA

Επιστροφή στο Forum : VDSL με ταχυτητα ADSL



denial
06-11-14, 01:15
Οτε - ZTE 931VII
Ειχα ADSL 24 και συγχρονιζα στα 17-17500 .
Εγινε αλλαγη σε VDSL σημερα και συγχρονιζω στα 16 :/ .
Γνωριζει κανεις τι μπορει να φταιει; Δοκιμασα και αλλο modem & φυσικα αλλο splitter ακριβως τα ιδια.

ads
----
Link Status Connected
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate (Up/Down) 1123/17484 kbps
Attainable Rate (Up/Down) 1168/18876 kbps
Noise Margin (Up/Down) 10.3/9.2 dB
Line Attenuation (Up/Down) 10.3/17 dB
Output Power (Up/Down) 12.1/18.8 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth (Up/Down) 8/64
Interleave Delay (Up/Down) 9/7 ms


Vdsl
----
Link Status Connected
Modulation Type VDSL2
Actual Rate (Up/Down) 2495/16437 kbps
Attainable Rate (Up/Down) 2996/16568 kbps
Noise Margin (Up/Down) 9.2/9.1 dB
Line Attenuation (Up/Down) 55.5/23.8 dB
Output Power (Up/Down) 5.2/14.5 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth (Up/Down) 17/83
Interleave Delay (Up/Down) 2/10 ms

Catchphrase
06-11-14, 09:01
Να υποθέσω πως παίρνεις από Κέντρο;

jkoukos
06-11-14, 11:52
Οι τιμές στο ADSL είναι φυσιολογικές για την απόσταση. Στο VDSL από αστικό κέντρο θα περίμενα περίπου 27Mbps.
Κάνε έναν έλεγχο μόνο με το modem στην πρώτη πρίζα και αποσυνδεδεμένη την γραμμή προς τις υπόλοιπες πρίζες.
Αν έχεις τα ίδια ζήτα έλεγχο της γραμμής από τον πάροχο.

denial
06-11-14, 18:54
Δοκιμασα και με τα 2 και zte και speedport και στις 2 μπριζες του σπιτιου απευθειας συνδεδεμενα χωρις καμια αλλη συσκευη στην δευτερη μπριζα οταν εβαζα τον router για δοκιμη στην αλλη.
Η ταχυτητα σταθερη στα:
Actual Rate (Up/Down) 2495/16437 kbps
Attainable Rate (Up/Down) 2996/16568 kbps

Πηρα 13888 και εδωσαν βλαβη να το δει τεχνικος του Οτε.
Βοηθεια μου... :/

iliteo
06-11-14, 19:40
κάτι πρόβλημα έχεις γιατί αυτό --> Line Attenuation (Up/Down) 55.5/23.8 dB δεν είναι φυσιολογικό.
δεν μπορεί το Up να έχει περισσ. att απ' το Down! και τόσο μεγάλη διαφορά!

jkoukos
06-11-14, 21:45
Δοκιμασα και με τα 2 και zte και speedport και στις 2 μπριζες του σπιτιου απευθειας συνδεδεμενα χωρις καμια αλλη συσκευη στην δευτερη μπριζα οταν εβαζα τον router για δοκιμη στην αλλη.
Σου έγραψα στην πρώτη πρίζα να είναι συνδεδεμένη μόνο το καλώδιο που έρχεται από τον πάροχο και το καλώδιο που πάει στις άλλες πρίζες αποσυνδεδεμένο (στον αέρα).
Το να είναι όλη η καλωδίωση συνδεδεμένη και να κάνεις απλά έλεγχο σε διαφορετική πρίζα, δεν δείχνει τίποτα σπουδαίο, εκτός κι αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

denial
07-11-14, 10:31
Σου έγραψα στην πρώτη πρίζα να είναι συνδεδεμένη μόνο το καλώδιο που έρχεται από τον πάροχο και το καλώδιο που πάει στις άλλες πρίζες αποσυνδεδεμένο (στον αέρα).
Το να είναι όλη η καλωδίωση συνδεδεμένη και να κάνεις απλά έλεγχο σε διαφορετική πρίζα, δεν δείχνει τίποτα σπουδαίο, εκτός κι αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

Δικιο εχεις το σκεφτηκα και εγω αλλα δεν ειχα χρονο να ανοιξω τις μπριζες, σημερα που θα εχω θα κατσω να ανοιξω και τις 2 μπριζες να αποσυνδεσω τα καλωδια στον αερα να δοκιμασω και θα ενημερωσω να δουμε μπας και φταιει κατι εκει.

pstratos
07-11-14, 11:08
Χαζή ερώτηση: (γιατί την έπαθα και εγώ)
Μετά την αναβάθμιση άλλαξες router se VDSL? Εμείνες στιγμιαία χωρις σύνδεση μέχρι να "μάθει" η κάρτα του ΟΤΕ για το νέο router και φάσμα?
Εμένα η ολη διαδικασία πήρε ~30 ώρες με συνεχείς αποσυνδέσεις - γκρίνια και τηλέφωνα

babis3g
07-11-14, 12:15
Χαζή ερώτηση: (γιατί την έπαθα και εγώ)
Μετά την αναβάθμιση άλλαξες router se VDSL? Εμείνες στιγμιαία χωρις σύνδεση μέχρι να "μάθει" η κάρτα του ΟΤΕ για το νέο router και φάσμα?
Εμένα η ολη διαδικασία πήρε ~30 ώρες με συνεχείς αποσυνδέσεις - γκρίνια και τηλέφωνα

απο το πρωτο ποστ που εχει σταστικα το modulation εχει κλειδωσει σε vdsl 2, αρα ειναι οκ, αλλα καλο σημειο που επεσημανες
Πιστευω και εγω μαλλον κατι στην γραμμη με πρωτο σημειο ελενχο στην πριζα οπως συστηθηκε

tolis1989
07-11-14, 23:37
13888 επιλογή 3 και μετά επιλογή 2 αν τα έχεις ελέγξει όλα μέσα στο σπίτι. Πιθανόν να είναι η πόρτα που σε έχουν συνδέσει.

john84
10-11-14, 14:11
Η Αντιστροφη και η αυξηση του Att συμαινει καπου βραχικυκλωμα ή καποιο καλωδιο απο το ζευγος στον κατανεμητη να εχει βγει (ενα απο τα 2 του ζευγους). αυτο μπορει να εχει γινει σε επιπεδο εσκαλιτ (κατανεμητη κατοικίας) ή τοπικου κατανεμητη (KV ή Καφαο) ή μεσα στο κεντρο κατα την νεα μοικτονομιση κατι να να μην εχει κουμπωθει σωστα. Οπως σου ειπαν παραπανω βαλε το μοντεμ στην μπριζα που ερχεται κατευθειαν απο την καταμητη, αν δεν αλλαξει κατι , τοτε ειναι βλάβη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.