PDA

Επιστροφή στο Forum : forthnet---και ξαφνικά δέχομαι κλήσεις μόνο από κινητά αλλά καμία κλήση από σταθερά!!!



provlimaforth
07-11-14, 17:58
forthnet---και ξαφνικά δέχομαι κλήσεις μόνο από κινητά αλλά καμία κλήση από σταθερά!!!

Τι συμβαίνει???

Πώς μπορεί ξαφνικά και επί μέρες να μην ισχύει το τηλέφωνό σου για τα άλλα σταθερά αλλά μόνο για τα κινητά???

Η εταιρεία που έχω είναι η Forthnet. Αλλά δεν ακόμη δεν μου έχει απαντήσει τι γίνεται!!!

billybiros
07-11-14, 22:49
Στην Ελλάδα η σταθερή τηλεφωνία δουλεύει με το σύστημα QoR (Query on Release).
H κινητή με την ACQ (All Call Query).

Όταν καλούν στο σταθερό σου από κινητό - ελέγχεται η βάση φορητότητας (η βάση λέει ότι είσαι στη Forthnet) έτσι η κλίση κατευθύνεται στην Forthnet.

Όταν καλούν απο σταθερό δεν ελέγχεται η βάση αλλά η κλήση πηγαίνει στον αρχικό πάροχο που ονομάζεται "δότης" (αν το νούμερο είναι 210*** στον ΟΤΕ κοκ). Ο αρχικός πάροχος στέλνει κατάλληλο μήνυμα ότι ο πελάτης έχει φύγει (REL14 η REL27 ανάλογα με την προτυποποίηση - ITU/ANSI) και στην συνέχεια κατευθύνεται στον παροχο σου (για την ακρίβεια γίνεται ερώτηση στη βάση). Το πρόβλημα είναι στον αρχικό πάροχο (σε αυτόν που σου έδωσε για πρώτη φορά το νούμερο σου). Εσύ δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό. Θα πρέπει να επικοινωνήσει ο παροχος σου με το δίκτυο του δότη.

provlimaforth
08-11-14, 10:25
Είμαστε συνδρομητές στη Forthnet χρόνια τώρα.

Και ξαφνικά και αναίτια και χωρίς ειδοποίηση και χωρίς ενημέρωση, μάς "νεκρώνει" το τηλέφωνο - μας μπλοκάρει όλες τις εισερχόμενες κλήσεις από σταθερά. Με αποτέλεσμα να μην ξέρουμε ούτε ποιος ούτε πότε μας καλεί. Κι αυτό ισχύει μία εβδομάδα τώρα.

Θα έλεγε κανείς, αν μάθαινε όλα τα παραπάνω: "Ωραία εταιρεία η Forthnet, ξαφνικά και για μία εβδομάδα σε αφήνει χωρίς τηλέφωνο - ενώ την πλήρωνες κάθε μήνα και επί χρόνια".
Επίσης, θα έλεγε κανείς: "τέτοιες πρακτικές είναι καλό να γίνουν γνωστό σε όλους απολύτως - να ξέρουν όλοι τις συμπεριφορές κάποιων εταιρειών και το ενδιαφέρον τους για τους συνδρομητές τους"

- - - Updated - - -

Και μην απαντήσουμε ότι φταίει ο πάροχος από τον οποίο ενοικιάζει γραμμές η κάθε Forthnet.
Εγώ πληρώνω την Forthnet και περιμένω να έχω τηλέφωνο συνέχεια και όχι να μου κόβει τις εισερχόμενες κλήσεις από σταθερά (και μόνο από σταθερά) επί μία εβδομάδα και να μην με ενημερώνει.
Ντροπή πλέον. Θα έλεγε κάποιος κάποιες εταιρείες ενδιαφέρονται μόνο να εισπράτουν - δεν τους ενδιαφέρει τίποτα άλλο.

billybiros
08-11-14, 13:26
Φίλε provlimaforth ρώτησες παραπάνω πως συμβαίνει να λαμβάνεις κλήσεις μόνο από κινητά και όχι από σταθερά και σου απάντησα το πως και γιατί συμβαίνει και που ακριβώς είναι το πρόβλημα.

Το πρόβλημα είναι πρόβλημα φορητοτητας και όχι γραμμής έτσι δεν μπορεί να οφείλεται στον διαχειριστή του δικτύου (αυτός από τον οποίο ενοικιάζει γραμμές) γιατί πολύ απλά δεν είναι θέμα καλωδιακού δικτύου. Οφείλεται στον "δότη" (σε αυτόν που σου έχει δώσει αρχικά το νούμερο) - αν τυχόν συνπεφτει ο "δότης" και ο διαχειριστής δικτύου να είναι ο ίδιος (πχ το νούμερο είναι 210*** ) είναι καθαρά τυχαίο.

Το αν εσύ εχεις θέμα με τον τωρινό παροχο σου, σου αρέσει η δεν σου αρέσει η συμπεριφορά τους (πχ δεν σε ενημέρωσαν σωστά) και απαιτείς λύση από αυτόν που πληρώνεις και καλά κάνεις και είναι καθαρά δικό σου θέμα.

Απλά κάποια από αυτά που γράφεις όπως πχ ότι σου έκοψε ο τωρινός παροχος τις κλήσεις από σταθερά τεχνικά δεν ισχύει. Στην Ελλάδα (και σε αρκετές ακόμα χώρες) η σταθερή η τηλεφωνία δουλεύει με συγκεκριμένο τρόπο (QoR / ITU-T Standard και ερώτηση στην βάση μόνο μετά από REL14) και στην περίπτωση σου το πρόβλημα οφείλεται στο δίκτυο του "δότη" ο οποίος δεν δίνει σωστά το Release 14 (δεν τερματίζει κατάλληλα την κλήση, έτσι την δρομολογεί στον αέρα και δεν φτάνει πότε στον προορισμό του).

provlimaforth
08-11-14, 14:59
Αν μία εταιρεία
ξαφνικά και αναίτια
"χάνει" τις τηλεφωνικές γραμμές των συνδρομητών της, δηλαδή των ανθρώπων που την πληρώνουν επί χρόνια,
και τους "βασανίζει" κόβοντας τις εισερχόμενες κλήσεις επί μέρες, ξαφνικά και χωρίς να τους ενημερώνει ούτε τότε ούτε στη συνέχεια,
τότε το πρόβλημα είναι σοβαρότατο.

mdplus
08-11-14, 16:24
Αν έχεις δηλώσει το πρόβλημα θα είναι ήδη προς επίλυση.

Ο billybiros σου εξήγησε και το γιατί υπάρχει το πρόβλημα κάτι που σίγουρα δεν μπορούν να σου πούν από την πρωτοβάθμια τεχνική υποστήριξη που κάλεσες. Και να σου έλεγαν δεν έχει σημασία, το θέμα είναι η επίλυση του προβληματος. Σίγουρα κανένας δεν έχει βίτσιο να κόβει τη γραμμή κάποιου ούτε πιστεύω ότι υπάρχει εταιρία που να ψήνεται να δημιουργεί βλάβες για να την κακολογούν στα φόρα.

Επίσης η πιθανότητα να υπάρχει δυσλειτουργία ή βλάβη στη γραμμή δεν μειώνεται ανάλογα με το πόσα χρόνια είναι κάποιος συνδρομητής.

provlimaforth
08-11-14, 17:19
Συμφωνώ απολύτως.
Το θέμα είναι να επιλύουν το πρόβλημα γρήγορα: όχι να χρειάζονται, όπως χρειάζονται τώρα, ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ...

Επίσης, συμφωνώ με το δεύτερο σημείο της απάντησής σου: οι τεχνικές υπηρεσίες πρέπει να λένε ΑΜΕΣΩΣ ποιο είναι το πρόβλημα και όχι να σου λένε "ααα, λαμβάνεις εισερχόμενες από κινητά και όχι από σταθερά - ωραία, άλλαξε τις τηλεφωνικές συσκευές σου, ίσως έχουν πρόβλημα αυτές...".

Συμφωνώ απολύτως και με το τρίτο σημείο της απάντησής σου: το θέμα είναι να επιλύει η εταιρεία το πρόβλημα που δημιουργείται: Το κακό είναι να σου λέει μετά από ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ ότι ΑΚΟΜΗ ΑΔΥΝΑΤΕΙ ΝΑ ΛΥΣΕΙ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
Δεν με ενδιαφέρει ποιος προμηθευτής ή ποιο μηχάνημα της εταιρείας ή ποιο υλικό της εταιρείας φταίει. Εγώ πληρώνω και μάλιστα ακριβά την εταιρεία, και περιμένω ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ να λύνει ΤΕΤΟΙΑ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΜΕΣΩΣ.

Συμφωνώ απολύτως και με το τελευταίο σημείο της απάντησής σου: τα χρόνια που είσαι συνδρομητής σημαίνουν ότι δεν μπορεί η εταιρεία ξαφνικά να σου λέει: "ΑΑΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΦΟΡΗΤΟΤΗΤΑΣ ΙΣΩΣ, ΤΩΡΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ, και θέλω χρόνο, πολύ χρόνο, πάρα πολύ χρόνο, να το λύσω." Έλεος.

sweet dreams
08-11-14, 19:32
Υπάρχουν αρκετές φορές απλά προβλήματα που κάνουν να τα λύσουν μέρες και ποιο περίπλοκα προβλήματα που τα λύνουν ποιο γρήγορα.

Το θέμα είναι ότι εμείς δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιο είναι απλό και ποιο είναι περίπλοκο για το τεχνικό τμήμα της κάθε εταιρίας.

Επίσης ένα απλό πρόβλημα που πρέπει όμως να εμπλακούν ώστε να λυθεί 2-3-4 τμήματα μαζί, σίγουρα θα πάρει και περισσότερο χρόνο.

Oι τηλεφωνητές στην τεχνική υποστήριξη θα σε ξεκινήσουν από τα απλά, μέχρι να καταλάβουν αυτό που εσύ ξέρεις και προσπαθείς να τους

το μεταφέρεις τηλεφωνικά.

Όταν δείς ότι δεν μπορείς να βγάλεις άκρη υπάρχει το τμήμα παραπόνων, η καταγγελία στην ΕΕΤΤ (http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Contact/Index.html) και φυσικά η αλλαγή παρόχου.

provlimaforth
08-11-14, 20:24
Συμφωνώ απόλυτα.
Σαφέστατα τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να γνωστοποιούνται πλέον προς ΟΛΟΥΣ: σε όλα τα τμήματα, στην ΕΕΤΤ, παντού. Όλοι πρέπει να μαθαίνουν τι μπορεί να συμβεί και τι ακριβώς συμβαίνει.
Λυπάμαι ειλικρινά για την ανευθυνότητα εταιρειών που μπορεί να αφήσουν ξαφνικά και για κάποιο λόγο δικό τους?? (μηχανημάτων τους?? συνεργασιών τους?? μη-συνεργασιών τους??) ένα σπίτι χωρίς εισερχόμενες κλήσεις από σταθερά για πάρα πολλές μέρες και χωρίς ειδοποίηση για το πότε πραγματοποιείται μία κλήση προς το τηλέφωνο του σπιτιού.
Λυπάμαι.

dkmaster
08-11-14, 21:58
Πραγματικά έχεις από τις πιο άκυρες νοοτροπίες που έχω διαβάσει ποτέ. Η λογική ΕΓΩ πληρώνω είναι από τις πιο ανόητες που έχω δει. Όπως και η λογική ότι κάποιος ΜΟΥ έκοψε επίτηδες την γραμμή μου. Επειδή δεν έχουν κάτι καλύτερο να κάνουν λένε ας πάμε να κόψουμε τις εισερχόμενες στον provlimaforth.
Όπως σου είπαν και τα παιδιά πιο πάνω δεν μπορείς να ξέρεις την φύση του προβλήματος. Φυσικά και είναι πρόβλημα να μην έχεις για μέρες εισερχόμενες από σταθερά, όμως δεν διορθώνεται μόνο από έναν άνθρωπο πίσω από μια οθόνη. Μεσολαβούν και άλλες εταιρίες και καλώς ή κακώς όση πίεση και να ασκεί οποιοσδήποτε πάροχος δεν ιδρώνει το αυτί τους. Από εκεί και πέρα είδες ότι πέρασαν 3 μέρες και δεν διορθώθηκε και δεν σε καλύπτουν οι απαντήσεις της ΤΥ κάνε καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Με το να κράζεις και με την κλασσική Ελληνική νοοτροπία ΕΓΩ πληρώνω κακό στον εαυτό σου κάνεις. Αν έχεις κάποιο κατάστημα ή είσαι υπάλληλος σε ένα, θυμήσου αυτήν την ατάκα στον επόμενο που θα σου έρθει και θα σου πει ΕΓΩ σε πλήρωσα κόψε τον λαιμό σου.

iliteo
08-11-14, 22:47
Δεν θα επενέβαινα αλλά νομίζω οτι δεν έχει νόημα να απαντάμε σε κάποιον που:

--Γράφεται σε ένα forum με το nick: 'provlimaforth'
--έχει Εγγραφή: 07-11-2014
--δημιουργεί ενα τόπικ την ίδια ημερομηνία, με όνομα: <forthnet---και ξαφνικά δέχομαι κλήσεις μόνο από κινητά αλλά καμία κλήση από σταθερά!!!>
--όλα του τα μηνύματα είναι όλα σε αυτό το τόπικ!
( εξάλλου είναι δυνατόν να πάει σε άλλο τοπικ και να γράψει οτιδήποτε με αυτό το nick; )

--Δεν ικανοποιείται με την εμπεριστατωμένη απάντηση που του έδωσε ο φίλος billybiros παραπάνω, ήδη από το δεύτερο post.

Νομίζω οτι όλοι καταλαβαίνουμε περί τίνος πρόκειται και υποθέτω είναι θέμα των υπευθύνων η όποια συνέχεια!

provlimaforth
09-11-14, 20:53
Ναι, γράφτηκα στο forum για να πω το πρόβλημα που αντιμετώπισα.
Αν δεν αρέσει σε κάποιον, δεν του ζητάω να διαβάσει το πρόβλημα που αντιμετώπισα και να απαντήσει - iliteo, δεν σου ζήτησα να απαντήσεις.

Γράφτηκα στο forum για να αναφέρω το πρόβλημα γιατί το θεώρησα ΑΚΡΩΣ σοβαρό και επικίνδυνο - αν κάποιος δεν συμφωνεί, δικαίωμά του.
Επίσης, πριν λάβω την απάντηση για το τι ακριβώς συμβαίνει με το τηλέφωνό μου από αυτό εδώ το forum (από τον billybiros), δεν είχα ακόμη καμία απάντηση από τη Forthnet - από τη Forthnet μου έλεγαν μέχρι τότε ότι δεν ξέρουν τι συμβαίνει.

Το σημαντικό θέμα είναι ότι ένα τέτοιο σοβαρό θέμα διαρκεί επί μέρες, χωρίς λύση ακόμη.
Ναι, θεωρώ σημαντικό ότι, όταν πληρώνεις μία εταιρεία, περιμένεις να μην σου δημιουργεί τέτοιες σοβαρές και επικίνδυνες καταστάσεις.
Ό,τι αναφέρω, λυπάμαι που θα το πω, αλλά είναι αλήθεια και έχουν ενημερωθεί και οι αρχές και η ΕΕΤΤ και μέσα ενημέρωσης.
Λυπάμαι.

mdplus
10-11-14, 02:05
5. ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ FORTHNET (http://www.forthnet.gr/media/broadband/aitisis/aitisi_broadband.pdf)
5.1. Η Forthnet φροντίζει για την ομαλή λειτουργία του Τηλεπικοινωνιακού Δικτύου και την παροχή των υπηρεσιών, δεν φέρει όμως ευθύνη για άμεσες ή έμμεσες ζημίες, διαφυγόντα κέρδη ή έσοδα ή οποιαδήποτε άλλη ζημία του Συνδρομητή (εκτός εάν οφείλονται αποκλειστικά σε δόλο ή αμέλειά της) ή σε περιπτώσεις ανώτερης βίας ή για τυχόν διακοπές παροχής της υπηρεσίας που οφείλονται σε προβλήματα ή βλάβες που εντοπίζονται στο δίκτυο του (περιλαμβανομένης και την τηλεφωνικής γραμμής) ΟΤΕ ή τρίτων Παρόχων. Η Forthnet υποχρεούται να τηρεί τα ποιοτικά χαρακτηριστικά που προβλέπει η κείμενη νομοθεσία, ήτοι τις εναρμονισμένες προδιαγραφές για τις τεχνικές διεπαφές ή/ και λειτουργίες των υπηρεσιών που ορίζονται από τα ισχύοντα πρότυπα ή/και σε κοινοτικό επίπεδο, όπως ειδικότερα προσδιορίζεται από την Άδεια της Forthnet, κατά τρόπο που να μην τίθεται σε κίνδυνο η ζωή, η σωματική ασφάλεια, η υγεία και η περιουσία του Συνδρομητή.

Σύμφωνα λοιπόν με αυτά που είπε ο billybiros πάμε σε πρόβλημα του παρόχου απ' όπου έγινε αρχικά η αριθμοδότηση (ΟΤΕ ή άλλος Πάροχος). Με το τελευταίο σου όμως σχόλιο και ειδικά στο σημείο που αναφέρεις τους "θεσμικούς παράγοντες" που ονομάζονται "Μέσα Ενημέρωσης" δικαιώνεις στο ακέραιο τον dkmaster και στη νοοτροπία που περιγράφει το "είμαι πελάτης, ΕΓΩ πλερώνω, ΕΣΥ υπαλληλάκι να κάθεσαι κλαρίνο" (δυστυχώς εκεί πάει από μόνο του), συμπληρώνουμε το "δεν πατάτε ένα κουμπί να φτιαχτεί η βλάβη ΑΡΑ θα σας πάω στα κανάλια".

Να με συγχωρείς που δεν συμφωνώ μαζί σου, γιατί όπως είναι παγκοσμίως γνωστό όποιος ανοίγει ένα νήμα συζήτησης (και μάλιστα με τόσο απόλυτο και επιθετικό τρόπο) είναι απόλυτος άρχοντας σε αυτό, άρα και όσοι σχολιάζουν οφείλουν να συμφωνούν μαζί του αλλιώς δεν τους ζήτησε κανένας να απαντήσουν.

Επίσης -για να τελειώνουμε με τα ανέκδοτα- από τη στιγμή που μπήκες στον κόπο να κάνεις λογαριασμό στο συγκεκριμένο φόρουμ, προφανώς θα είδες ότι υπάρχει και subforum (http://www.adslgr.com/forum/forums/217-Forthnet-Support) που απαντούν εξουσιοδοτημένοι εκπρόσωποι από τη forthnet και κατά γενική ομολογία από τις αναφορές που βλέπω συχνά πυκνά είναι εξυπηρετικοί (δεν έχω ίδια πείρα, είμαι σε άλλον πάροχο). Εκεί βέβαια θα αναγκαζόσουν κάποια στιγμή να δώσεις (σε pm προφανώς) αριθμό τηλ. σύνδεσης ή/και ΑΦΜ για να μιλάτε επί της ουσίας και όχι σε επίπεδο "ΕΓΩ πλερώνω".

Το συγκεκριμένο subforoum όμως (δυστυχώς για εσένα) δεν μπορεί να γίνει αρένα οπότε δικαιώνεται και ο iliteo με την τοποθέτησή του, με την οποία και συμφωνώ.

andreasp
10-11-14, 09:55
Πραγματικά έχεις από τις πιο άκυρες νοοτροπίες που έχω διαβάσει ποτέ. Η λογική ΕΓΩ πληρώνω είναι από τις πιο ανόητες που έχω δει. Όπως και η λογική ότι κάποιος ΜΟΥ έκοψε επίτηδες την γραμμή μου. Επειδή δεν έχουν κάτι καλύτερο να κάνουν λένε ας πάμε να κόψουμε τις εισερχόμενες στον provlimaforth.
Όπως σου είπαν και τα παιδιά πιο πάνω δεν μπορείς να ξέρεις την φύση του προβλήματος. Φυσικά και είναι πρόβλημα να μην έχεις για μέρες εισερχόμενες από σταθερά, όμως δεν διορθώνεται μόνο από έναν άνθρωπο πίσω από μια οθόνη. Μεσολαβούν και άλλες εταιρίες και καλώς ή κακώς όση πίεση και να ασκεί οποιοσδήποτε πάροχος δεν ιδρώνει το αυτί τους. Από εκεί και πέρα είδες ότι πέρασαν 3 μέρες και δεν διορθώθηκε και δεν σε καλύπτουν οι απαντήσεις της ΤΥ κάνε καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Με το να κράζεις και με την κλασσική Ελληνική νοοτροπία ΕΓΩ πληρώνω κακό στον εαυτό σου κάνεις. Αν έχεις κάποιο κατάστημα ή είσαι υπάλληλος σε ένα, θυμήσου αυτήν την ατάκα στον επόμενο που θα σου έρθει και θα σου πει ΕΓΩ σε πλήρωσα κόψε τον λαιμό σου.

Δεν είναι θέμα ότι δεν ιδρώνει το αυτί τους.
Είναι θέμα ότι ο πάροχος δεν έχει μόνο εμάς. Εχει μερικές δεκάδες ή εκαντοντάδες χιλιάδες συνδρομητές με λίστα ολόκληρη με βλάβες που τρέχουν, και πάνε με σειρά προτεραιότητας.
Απλά νομίζουμε ότι με 20 ευρώ τον μήνα, θα πηδήξουμε τον πλανήτη ολόκληρο!
Τιποτα δεν θα κάνει η ΕΕΤΤ. Η ΕΕΤΤ τυχαίνει να γνωρίζει ότι δεν είναι δικιά μου η Forthnet και η κάθε Forthnet.
Απασχολούμε τις ελεγκτικές υπηρεσίες -όπως και τα δικαστήρια- με τρίχες, και όταν πραγματικά χρειάζεται να ασχοληθούν δεν υπάρχει χρόνος ούτε κέφι. Οταν κάθε μέρα βομβαρδίζεται απο μπούρδες καταγγελίες (γιατί δεν το έφτιαξαν σήμερα και το έφτιαξαν αύριο), στο σοβαρό πρόβλημα ο ίδιος ο υπάλληλος που τα διαβάζει, απλά αρχειοθετεί άλλο ένα.
Με τον ίδιο ζήλο ασχολείται και ο δικαστής που όλη μέρα εκδικάζει υποθέσεις "με είπε Κατίνα" , "μου πέταξε νερά απο την βεράντα στη μπουγάδα" και "με είπε μαλάκα" !
Ειδικά για το τελευταίο... έτυχε να παρακολουθήσω δίκη με τον Top εισαγγελέα στην Ευελπιδων που δεν είχα φανταστεί ότι υπήρχε τέτοιος τύπος.
50αρης-60αρης , ομορφάντρας ακόμα και σήμερα, με 20 χρόνια στο ΣΔΟΕ. Αν παρακολουθεί την συζήτηση κανένας δικηγόρος της Ευελπίδων, θα τον ξέρει.

provlimaforth
10-11-14, 10:00
To θέμα/thread μεταφέρθηκε εδώ από τους διαχειριστές του φόρουμ: εγώ απλούστατα δεν ήξερα σε ποιο σημείο του φόρουμ έπρεπε να τεθεί.

Κάποιος θα έλεγε ότι είναι ιδιαίτερα περίεργο το γεγονός ότι κάποιος/οι συζητητής/ές (περισσότεροι ή τελικά μόνο ένας???), αντί να δείξει ότι καταλαβαίνει τη σοβαρότητα του θέματος, δείχνει να ενοχλείται ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ επειδή το θέμα έχει κοινοποιηθεί, ως όφειλε, και στις αρμόδιες αρχές και τα μέσα ενημέρωσης: θέλω να πω ότι εγώ δεν επανήλθα στο θέμα σε αυτό το φόρουμ: άλλος ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΓΙΑΤΙ... επανήλθε και θέλησε να το υποβαθμίσει με απαράδεκτους τρόπους και να δικαιολογήσει ακόμη και τα αδικαιολόγητα.

dkmaster
10-11-14, 12:42
Είναι μια συνηθισμένη βλάβη, μάλλον εσύ δεν θέλεις να το καταλάβεις. Το ότι καθυστερεί η επίλυσή της σαφώς και είναι πρόβλημα, αλλά μόνο στην ΕΕΤΤ μπορείς να το καταγγείλεις αλλά όπως είπε και ο andreasp δεν θα αλλάξει κάτι. Τα μέσα ενημέρωσης δεν πρόκειται καν να διαβάσουν όλο το κείμενο που τους απέστειλες. Μόλις διαβάσουν τις πρώτες γραμμές απλώς θα το κλείσουν καθότι δεν εμπεριέχει κάτι καινούργιο ή κάτι το σοβαρό κατά του παρόχου.
Στη Κρήτη πχ που όταν υπάρχει καλωδιακή βλάβη όλοι ανεξαρτήτως παρόχου μένουν χωρίς υπηρεσίες για 2 μήνες τι θα έπρεπε να κάνουν; Να κάψουν τους τεχνικούς του ΟΤΕ;

invaider
10-11-14, 13:09
Ωραιος!!! :twisted:




Στη Κρήτη πχ που όταν υπάρχει καλωδιακή βλάβη όλοι ανεξαρτήτως παρόχου μένουν χωρίς υπηρεσίες για 2 μήνες τι θα έπρεπε να κάνουν; Να κάψουν τους τεχνικούς του ΟΤΕ;

provlimaforth
10-11-14, 14:16
dkmaster
Συμφωνώ απολύτως ότι το πρόβλημα είναι η ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ στην επίλυση των συγκεκριμένων προβλημάτων από τη Forthnet, καθώς και η έλλειψη ενημέρωσης από τη Forthnet.
Για τα υπόλοιπα, νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να τα συζητούμε εδώ (εκτός κι αν ΚΑΠΟΙΟΣ έχει ειδικό λόγο...): οι κυρώσεις και τα υπόλοιπα θα επιβληθούν σε όποιον είναι υπαίτιος για τις βλάβες και τις καθυστερήσεις επίλυσής τους από τις ΑΡΜΟΔΙΕΣ ΑΡΧΕΣ - από κανέναν άλλο.

Pipis71
10-11-14, 15:24
dkmaster
Συμφωνώ απολύτως ότι το πρόβλημα είναι η ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ στην επίλυση των συγκεκριμένων προβλημάτων από τη Forthnet, καθώς και η έλλειψη ενημέρωσης από τη Forthnet.
Για τα υπόλοιπα, νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να τα συζητούμε εδώ (εκτός κι αν ΚΑΠΟΙΟΣ έχει ειδικό λόγο...): οι κυρώσεις και τα υπόλοιπα θα επιβληθούν σε όποιον είναι υπαίτιος για τις βλάβες και τις καθυστερήσεις επίλυσής τους από τις ΑΡΜΟΔΙΕΣ ΑΡΧΕΣ - από κανέναν άλλο.


Εχοντας παρόμοιο πρόβλημα με εσένα,προχωράω σε καταγγελία στην Ε.Ε.Τ.Τ.Και εαν δεν υπάρχει λύση του προβλήματος με αυτήν ,αίτηση για αλλαγή παρόχου(παρότι πήγα πρόσφατα στην forthnet απο τον ΟΤΕ)και φυσικά χωρίς να καταβάλω ουτε ενα ευρώ σαν ποινή.Εαν επιμείνουν,υπάρχει η νομική οδός που μετά χαράς θα την ακολουθήσω ειδικά στην συγκεκριμένη περίπτωση.

ΥΓ.Οι διάφοροι σχολιαστές στο παρών topic που σε κατακρίνουν για το πως λειτουργείς γράφουν εκ του ασφαλούς αφου οι ίδιοι δεν αντιμετωπίζουν το πρόβλημα σου και το πρόβλημα μου.Στη θαλπωρή του γραφείου τους σε θεωρούν υπερβολικό,κακό κ.τ.λ.Κλασσική Ελληνική νοοτροπία.Ο κώλος μας να είναι καλά και για τους άλλους.......

mdplus
10-11-14, 15:31
Κάποιος θα έλεγε ότι είναι ιδιαίτερα περίεργο το γεγονός ότι κάποιος/οι συζητητής/ές (περισσότεροι ή τελικά μόνο ένας???), αντί να δείξει ότι καταλαβαίνει τη σοβαρότητα του θέματος, δείχνει να ενοχλείται ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ επειδή το θέμα έχει κοινοποιηθεί, ως όφειλε, και στις αρμόδιες αρχές και τα μέσα ενημέρωσης: θέλω να πω ότι εγώ δεν επανήλθα στο θέμα σε αυτό το φόρουμ: άλλος ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΓΙΑΤΙ... επανήλθε και θέλησε να το υποβαθμίσει με απαράδεκτους τρόπους και να δικαιολογήσει ακόμη και τα αδικαιολόγητα.

Μάλιστα.

Εδώ η εικόνα του πελάτη "ΕΓΩ πλερώνω" συμπληρώνεται και γίνεται όλο και πιό ευκρινής. Όσοι διαφωνούν με τον τρόπο που προσεγγίζει τα πράγματα είναι εγκάθετοι της forthnet και μπορεί μάλιστα να είναι το ΙΔΙΟ άτομο-μίσθαρνο όργανο που έχει πάρει εργολαβία το να διαφωνεί με τον... provlimaforth. Μεγάλη ιδέα έχουμε για τον εαυτό μας ε; Τόσο μεγάλη που πιστεύουμε στα σοβαρά ότι θα ασχοληθεί μια ολόκληρη εταιρία με την αφεντιά μας.

Φυσικά μπορεί ο provlimaforth και ο κάθε provlimaforth αν πράγματι έχει τέτοια υποψία να πατήσει πάνω στο nick των "διαφωνούντων" και να δεί που και τι έχει ποστάρει ο καθένας.

Provlimaforth, αν είναι πράγματι το ίδιο άτομο οι διάφορες περσόνες αυτό φαίνεται και από τον τρόπο γραφής -ξέρεις- αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν έχεις μάθει να κατανοείς αυτά που διαβάζεις ή δεν σε ενδιαφέρει τι λέει ο άλλος αν δεν πάει με τα νερά σου. Και επειδή ΔΕΝ έχει καταλάβει για ΤΙ πράγμα σου γράφουμε θα σου το κάνω τάληρα: ΔΕΝ διαφωνούμε στο ότι υπάρχει πρόβλημα και πρέπει να επιλυθεί το συντομότερο, διαφωνούμε στη λογική με την οποία προσεγγίζεις το θέμα.

Ο billybiros (δηλαδή εγώ, ο mdplus, σύμφωνα με αυτά που γράφεις) σου είπε και μάλιστα μπήκε στον κόπο να σου αναλύσει και τεχνικά στο που οφείλεται το πρόβλημα (πάντα σύμφωνα και με αυτά που αναφέρεις):


Το πρόβλημα είναι πρόβλημα φορητοτητας και όχι γραμμής έτσι δεν μπορεί να οφείλεται στον διαχειριστή του δικτύου (αυτός από τον οποίο ενοικιάζει γραμμές) γιατί πολύ απλά δεν είναι θέμα καλωδιακού δικτύου. Οφείλεται στον "δότη" (σε αυτόν που σου έχει δώσει αρχικά το νούμερο) - αν τυχόν συνπεφτει ο "δότης" και ο διαχειριστής δικτύου να είναι ο ίδιος (πχ το νούμερο είναι 210*** ) είναι καθαρά τυχαίο.

Και η απάντησή σου έρχεται για να επιβεβαιώσει ότι δεν έχεις καταλάβει τίποτα ή δεν σε νοιάζει τι λέει ο άλλος αν μέσα στο κείμενό του δεν έχει στείλει στον διάολο την forthnet:


Αν μία εταιρεία
ξαφνικά και αναίτια
"χάνει" τις τηλεφωνικές γραμμές των συνδρομητών της (σ.σ: επίτηδες, με σκοπό ζωής, με δόλο), δηλαδή των ανθρώπων που την πληρώνουν επί χρόνια (σ.σ: ΕΓΩ πλερώνω),
και τους "βασανίζει" (σ.σ: αυτούς που πλερώνουν) κόβοντας τις εισερχόμενες κλήσεις επί μέρες, ξαφνικά και χωρίς να τους ενημερώνει ούτε τότε ούτε στη συνέχεια,
τότε το πρόβλημα είναι σοβαρότατο

Ο billybiros σωστά δεν ενδιαφέρθηκε να συνεχίσει στην συζήτηση. Είδε ότι αυτά που λέει πάνε στον βρόντο.

Ούτε εγώ θα συνεχίσω παραπέρα. Καλή τύχη με τα "Μέσα Ενημέρωσης" που ως θεσμικούς παράγοντες επέλεξες να παρέμβουν για να λυθεί το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις στο ΤΗΛΕΦΩΝΟ και μην ξεχνάς ότι τα πάντα λύνονται με μηνύσεις, προσφυγές και κράξιμο. Όλοι μας χρωστάνε γιατί πλερώνουμε και όσοι διαφωνούν είναι οχτροί/εγκάθετοι/πληρωμένοι


Υ.Γ.: Ενδιαφέρον θα είχε να μας πείς σε ποιό "Μέσο Ενημέρωσης" έκανες την "καταγγελία". Θα έβαζα στοίχημα ότι έχεις στείλει σε κάποιο/α μπλόγκ του στυλ "τρωκτικό". Υπάρχουν κάποιοι ανθρωπότυποι που είναι εντελώς προβλέψιμοι.

dkmaster
10-11-14, 15:34
Pipis71 πραγματικά πιστεύεις πως ποτέ δεν έχουμε αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα στις υπηρεσίες μας;
Δεν κατακρινουμε τις ενέργειές του ts ως προς την εταιρία, αλλά τη νοοτροπία του. Και να στο θέσω αλλιώς, αναφέρεις ότι έχεις το ίδιο πρόβλημα. Δεν είδα να ανοιγεις θέμα με ατυχες nickname λέγοντας για καταγγελίες σε μέσα ενημέρωσης και εγώ πλερωνω κλπ. Εκεί είναι και η διαφορά σας.
Δυστυχώς δεν στα γράφω από τη θαλπωρή του γραφείου μου, αλλά από ένα κλουβί εργασίας 12ωρης βαρδιας.

sdikr
10-11-14, 16:32
Τα πράγματα είναι απλά, ο χρήστης έχει πρόβλημα, δεν τον ενδιαφέρει σε ποιο σημείο είναι το πρόβλημα και δεν θα έπρεπε, ο πάροχος του που του παρέχει αυτή την στιγμή υπηρεσία και πληρώνεται πρέπει να βρεί την λύση και είναι ο μόνος αρμόδιος για να το κάνει.

Δεν έχει να κάνει με το εγώ πληρώνω, αλλά με το έγω (παροχος) παρέχω μια υπηρεσία

provlimaforth
10-11-14, 17:02
Pipis71
Το μόνο που είναι σημαντικό -πέρα από τη μανία κάποιων/κάποιου να απαντάει είναι για μένα / και ίσως και για άλλους το μήνυμα του Pipis71. Να που μαθαίνουμε τώρα ότι και άλλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα.
ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ:
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ...
ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΩ ΝΑ ΕΧΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΕΠΙΣΗΣ, ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ Ε.Ε.Τ.Τ. ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΑΡΧΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ.

hannibal_
12-11-14, 14:11
Ρε παιδιά ο άνθρωπος έχει πρόβλημα με τον πάροχο του, που τον πληρώνει για κάποια χρόνια για μια υπηρεσία που σταμάτησε να λειτουργεί. Αν η Forthnet τον καλούσε και του εξηγούσε πιο αναλυτικά το πρόβλημα και επίσης του προσέφερε μια γεναία πίστωση για όσο χρονικό διάστημα δεν έχει υπηρεσία, τότε δεν θα αντιδρούσε έτσι.

Και επηδή ακούω πάλι για το κλασικό θέμα του Ελληνα, μπορώ να σας αναφερω αντίστοιχες περιπτώσεις σε άλλες χώρες που οι πάροχοι αναγκάστηκαν να αποζημιώσουν με το παραπάνω τους συνδρομητές τους. Ας μάθουμε να είμαστε σωστοί καταναλωτές πρώτα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.