PDA

Επιστροφή στο Forum : Χανιά και πρόβλημα στο ίντερνετ...



angelospower
07-11-14, 22:40
Καλησπέρα μετα απο καιρό. Τελευταία μετακόμισα σε ένα χωριουδάκι έξω απο το καστέλι χανιών. Έβαλα wind και το ίντερνετ είναι απαράδεκτο απο την πρώτη στιγμή. Το περίμενα βέβαια να είναι χαμηλές οι ταχύτητες αλλά εδώ παραείναι χαμηλές. Συγκεκριμένα το βράδυ συγχρονίζει κάτω απο 3000kbps ενώ το πρωί φτάνει στο τσακίρ κέφι 4000kbps. Αφού τηλεφώνησα άπειρες φορές στη wind ήρθε τεχνικός. Έλεγξε τη γραμμή απο τη κεντρική πρίζα και διαπίστωσε ότι έχει όντως πρόβλημα αλλά δεν μπορεί να το δώσει σαν βλάβη στον οτε γιατί πρέπει να πάρει μέτρηση απο κουτί έξω απο το σπίτι. Δυστυχώς το καλώδιο του οτε έρχεται κατευθείαν απο τη κολόνα μέσα στο σπίτι. Οπότε είμαι αναγκασμένος να φωνάξω τεχνικό να βάλει ένα κουτί και μετα να μετρήσει, για να ξαναδιαπιστώσει οτι υπάρχει βλάβη. Και όλα αυτά γιατί δεν μπορεί ο τεχνικός της wind να μετρήσει τη γραμμή απο τη κολώνα του οτε. ΕΛΛΑΣ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ....
Και όλο αυτο το καιρό μου έχουν γίνει τα νεύρα κουρέλια και συνεχιζουν να τρέχουν οι λογαριασμοί και ίντερνετ να μην έχω. Καμιά βοήθεια παιδιά?


Τα στατιστικά της γραμμής είναι snr 8,5 και line attenuation 50,1.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

theopan
10-11-14, 22:40
Τα στατιστικά της γραμμής είναι snr 8,5 και line attenuation 50,1.


Θα έλεγα να μην ελπίζεις σε τίποτα καλύτερο από αυτό που έχεις. Τα 50dB attenuation, το χωριουδάκι έξω από το Καστέλλι και το εναέριο δίκτυο δικαιολογούν την κατάσταση...

@ ADSLgr.com All rights reserved.