PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσυνδεσεις σε γραμμη



gio44
08-11-14, 19:46
Καλησπερα παιδες. Πληροφοριακα ανοιγω το θεμα μιας και δεν εχω βρει καποια λυση ή εγω ή ο ΟΤΕ. Η γραμμη μου συγχρονιζει στα 10 μεγιστο με snr 7-8 και στα 8 με snr 9 ελα που ομως με τρελαινει στις αποσυνδεσεις καθε 10 λεπτο και περιπου στο 20 λεπτο με κλειδωνει μονο του στα 5700 με snr 12-13 και εκει μενει σταθερα μεχρι να κλεισω το ρουτερ ή να κλεισει το ρευμα. Εχει ερθει τεχνικος οτε αλλα δεν μου προτεινε καποια λυση. Μαλλον λεει ειναι παλιος ο χαλκος και γενικα μου λεει δεν γινεται τπτ. Η περιοχη γενικα πιανει στα 8. Η γραμμη μου εχει attenuation 32-33. Μου αλλαξαν και ζευγος και τπτ. Υπαρχει καποια λυση ή να σταματησω να το κυνηγαω?

sweet dreams
08-11-14, 22:09
Aν έχεις δοκιμάσει και με άλλο ρουτερ και έχεις κάνει και έλεγχο της εσωτερικής (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825)σου εγκατάστασης, κάνε και ένα τσεκάρισμα την διαδρομή του καλωδίου

του OTE μέχρι τον κατανεμητή, αν είσαι σε μονοκατοικία εννοείται.

gio44
08-11-14, 22:30
Εχω κανει ελεγχο εσωτερικης εγκαταστασης. Ολα καλα. Τωρα απο οτε μεχρι κατανεμητη ειμαι σε 7οροφη πολυκατοικια... Απλα ηθελα να ξερα αν μπορει ο οτε να το διορθωσει ή αν δεν γινεται τπτ.... (εννοειται κλειδωνω σε adsl2 οταν με ριχνει στα 5)

sweet dreams
08-11-14, 22:36
Οι αποσυνδέσεις είναι σοβαρό πρόβλημα, δεν είναι απλά μια πτώση της ταχύτητας. Αν όμως έχει έρθει τεχνικός και σου είπε δεν γίνεται τίποτα....

Έχεις ρωτήσει τους γείτονες, έχουν κι' αυτοί προβλήματα ή έτυχε σε σένα;;;

gio44
08-11-14, 22:42
Τπτ σε μενα μονο...... Οι γειτονες πιανουν 8 αλλα κανονικα χωρις αποσυνδεσεις.. Ναι ετσι ειπε ο τεχνικος λεει ειναι ο χαλκος παλιος και δεν γινεται τπτ. Ελεγα μηπως ξερεις κλασσικα βαριοταν να ασχοληθει κτλ κτλ..

sweet dreams
08-11-14, 22:47
To ότι οι άλλοι είναι εντάξει σε βάζει βέβαια σε υποψίες, μόνο η δική σου γραμμή και το άλλο ζευγάρι που σου αλλάξανε έχουν το πρόβλημα;;;; τόση

γκαντεμιά;; :hmm:

gio44
08-11-14, 23:08
Ναι μα αυτο με τρελαινει και θελω ολο και περισσοτερο να βρω τι στο καλο συμβαινει!! Γιατι παλιοτερα εποχες 2005 επιανα 12 και ημουν μια χαρα! Και στο ξαφνικο οταν εσκασε το adsl ευρυτερα ξεκινησε το προβλημα και αλλαξα εταιρια και πηγα On και δεν ασχοληθηκα αλλα τωρα με τον οτε (αλλαξα λογω καλης προσφορας με οτε tv) λεω γιατι να μην δοκιμασω να δω τι συμβαινει... Τι να πω σηκωνω τα χερια ψηλα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.