PDA

Επιστροφή στο Forum : Aντικατάσταση του router.



romankonis
10-11-14, 17:20
Μήπως ξέρει κάποιος σε ποιο κατάστημα της Forthnet υπάρχει το Technicolor όχι ZTE. :hmm:

kmyst
10-11-14, 19:10
Μήπως ξέρει κάποιος σε ποιο κατάστημα της Forthnet υπάρχει το Technicolor όχι ZTE. :hmm:

Εγώ φίλε romankonis το πήρα από το κατάστημα της Κυψέλης. Μιλάς για το technicolor td5136v2, έτσι;

romankonis
10-11-14, 19:33
Εγώ φίλε romankonis το πήρα από το κατάστημα της Κυψέλης. Μιλάς για το technicolor td5136v2, έτσι;

Ναι φίλε, σ'ευχαριστώ, θα τους πάρω τηλέφωνο να μάθω αν έχουν.

kmyst
10-11-14, 19:57
Ναι φίλε, σ'ευχαριστώ, θα τους πάρω τηλέφωνο να μάθω αν έχουν.

Και κατευθείαν να πας σίγουρα θα έχουν. Είχαν stock από ό,τι μου είπαν όταν το πήρα.

romankonis
11-11-14, 16:42
Λιπών, πήγα σήμερα στο κατάστημα της Forthnet στο Συνταγμα και μου δώσανε Technicolor 5136 V2, πριν είχα το ZTE. Μπορώ να πω ότι ειναι καλό το Technicolor αλλά η ταχύτητα μου κατέβηκε από 14888 στα 14472 με Max Bandwidth Down 15924 που δε περιμενω.

kmyst
11-11-14, 17:02
Λιπών, πήγα σήμερα στο κατάστημα της Forthnet στο Συνταγμα και μου δώσανε Technicolor 5136 V2, πριν είχα το ZTE. Μπορώ να πω ότι ειναι καλό το Technicolor αλλά η ταχύτητα μου κατέβηκε από 14888 στα 14472 με Max Bandwidth Down 15924 που δε περιμενω.

Έμενα που το έχω πάνω κάτω στα ίδια συγχρόνισε. Το ΖΤΕ ναι μεν συγχρόνιζε παραπάνω, αλλά έχανε την ip από το κινητό και δεν κρατούσε πάνω από βδομάδα και έκανε αποσύνδεση. Η αλήθεια είναι όμως ότι και το technicolor κάνει αποσυνδέσεις. Έχει καλό wifi και ταχυτητα 300 mbps. Πάντως μακράν το καλύτερο είναι το thomson 585v8. Το είχες ποτέ; Δες αν σου κάνει κι εσένα αποσυνδέσεις και γράψε αν μπορείς.

romankonis
11-11-14, 17:23
Από τη στιγμή που το έβαλα δεν έχει κάνει αποσυνδέσεις. Τοthomson 585v8 θέλω να βάλω στη γραμή μου αλλά πλέον δεν έχει κανένα κατάστημα για να το πάρω.

kmyst
11-11-14, 17:25
Από τη στιγμή που το έβαλα δεν έχει κάνει αποσυνδέσεις. Τοthomson 585v8 θέλω να βάλω στη γραμή μου αλλά πλέον δεν έχει κανένα κατάστημα για να το πάρω.

Εγώ το έχω και νομίζω ότι θα γυρίσω σε αυτό συντόμα. Πόσο καιρό το έχεις πάνω; Κάτσε να περάσουν κάποιες μέρες να δεις πως θα πάει και γράψε...

romankonis
13-11-14, 12:05
Πέρασαν 2 μέρες από τη στιγμή που το πήρα το Technicolor 5136 V2 της Forthnet, με αυτά τα χαρακτηριστικά έχω μένει. Το wi-fi λιτουργεί πολύ καλά χωρίς κανένα προβλημα.

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου δώσει το Τοthomson 585v8 για δοκιμή; :oops::)

utp
13-11-14, 21:43
Παιζω με το TG 585 V7 με το τελευταιο firmware της forthnet, το οποιο εχει πολυ βαρυ interface. Νομιζω οτι εχουν σεταρει σε αυτο το firmware το snr στα 7 με αποτελεσμα να χασω λιγο σε ταχυτητα. Με το linskys 200G πιανω σχεδον 22.000. Παρολα αυτα ειναι σταθεροτατο και συνεργαζεται και με το NOIP που το χρειαζομαι απαραιτητα.

Επισης τι πρεπει να κανω για να πιασω ασυρματα κοντα στα 20mbps? Βασικα τι φταιει ? το ρουτερ ή οι ασυρματες συσκυες που περιοριζομαι στα 10-11Mbps?

romankonis
14-11-14, 12:15
Πάρε τηλέφωνο στη Forthnet και πες στον τεχνικο να σε βάλει free profile και να είναι απενεργοποιημένο το fast pach και το snr margin στα 6. Σχετικά με το wifo φταίει το σημείο όπου βρίσκετε το router και μετά η συσκευές, πιο πολύ πεζει βασικό ρόλο το σημείο όπου βρίσκετε το router.

Μετά από την σημερινή νύχτα και της κεραυνούς που χτύπησαν κοντά από το σπίτι μου, το Technicolor 5136 V2 συνχρονισε με την μεγαλύτερη ταχύτητα και πήγε στα 15493 με Max Bandwidth Down 16976. Άρα δεν είναι κακό όσο νόμιζα για αυτό το μοδέλο, και πρόσεξα ότι δεν έχει κάνει αποσυνδέσεις και το wifi πιάνει μακριά και παντού.

147021

utp
14-11-14, 12:39
Πάρε τηλέφωνο στη Forthnet και πες στον τεχνικο να σε βάλει free profile και να είναι απενεργοποιημένο το fast pach και το snr margin στα 6. Σχετικά με το wifo φταίει το σημείο όπου βρίσκετε το router και μετά η συσκευές, πιο πολύ πεζει βασικό ρόλο το σημείο όπου βρίσκετε το router.

Μετά από την σημερινή νύχτα και της κεραυνούς που χτύπησαν κοντά από το σπίτι μου, το Technicolor 5136 V2 συνχρονισε με την μεγαλύτερη ταχύτητα και πήγε στα 15493 με Max Bandwidth Down 16976. Άρα δεν είναι κακό όσο νόμιζα για αυτό το μοδέλο, και πρόσεξα ότι δεν έχει κάνει αποσυνδέσεις και το wifi πιάνει μακριά και παντού.

147021

Οι δοκιμες του wifi γινανε διπλα στο ρουτερ οποτε δεν τιθεται θεμα θεσης/αποστασης.
Οσο για το θεμα snr πιστευω σε free ειναι ηδη γιατι με αλλα ρουτερ παω στα 6 με συγχρονισμο στα 22mbps. Μονο με το ρουτερ αυτο εχω τετοιο snr και 19Mbps.

invaider
14-11-14, 13:05
με windows xp?

utp
14-11-14, 14:35
Με win7

romankonis
14-11-14, 15:20
Οι δοκιμες του wifi γινανε διπλα στο ρουτερ οποτε δεν τιθεται θεμα θεσης/αποστασης.
Οσο για το θεμα snr πιστευω σε free ειναι ηδη γιατι με αλλα ρουτερ παω στα 6 με συγχρονισμο στα 22mbps. Μονο με το ρουτερ αυτο εχω τετοιο snr και 19Mbps.

Κάνε 2 τεστ, 1 στο speedtest.net και το δεύτερο εδώ ftp.forthnet.gr με wi-fi σύνδεση και δες πόσο πάει.

utp
16-11-14, 02:52
Κάνε 2 τεστ, 1 στο speedtest.net και το δεύτερο εδώ ftp.forthnet.gr με wi-fi σύνδεση και δες πόσο πάει.

Παει 1.3mb/sec το download εναντι 2.1mb/sec με το καλωδιο, και το speedtest δειχνει 10.5 mbps ασυρματα εναντι 18 mbps με το καλωδιο. Παραμενω κλειδωμενος στα ~20.000 και η αποσταση απο το ρουτερ για τις ασυρματες μετρησεις ηταν στο 1 μετρο σε καναλι που δεν εκπεμπει κανεις αλλος τριγυρω μου, το βρηκα μεσω μιας εφαρμογης απο το κινητο μου.

romankonis
16-11-14, 12:13
Φυσιολογικό είναι να είναι χαμηλή ταχύτητα με σύνδεση wifi.

pan05
17-11-14, 21:32
Παιζω με το TG 585 V7 με το τελευταιο firmware της forthnet, το οποιο εχει πολυ βαρυ interface. Νομιζω οτι εχουν σεταρει σε αυτο το firmware το snr στα 7 με αποτελεσμα να χασω λιγο σε ταχυτητα. Με το linskys 200G πιανω σχεδον 22.000. Παρολα αυτα ειναι σταθεροτατο και συνεργαζεται και με το NOIP που το χρειαζομαι απαραιτητα.

Επισης τι πρεπει να κανω για να πιασω ασυρματα κοντα στα 20mbps? Βασικα τι φταιει ? το ρουτερ ή οι ασυρματες συσκυες που περιοριζομαι στα 10-11Mbps?

Το πρώτο δεν ισχύει απόλυτα, καθώς με την ίδια συσκευή και firmware εμένα είναι στο 6.

Σχετικά με το δεύτερο, μην χάνεις τον καιρό σου. Ό,τι και να κάνεις με αυτό το router, στο ασύρματο δεν θα δεις download πάνω από 1-1.1 MB/sec.

utp
18-11-14, 19:03
Με ποια ρουτερ βλεπω ασυρματα οσο πιανει σχεδον η γραμμη μου?

Οσο για το SNR μονο με αυτο το firmware(της forthnet) ειναι στα 7, με αλλα nternational ειναι στο 6 με κανενα 1mbps επιπλεον συγχρονισμο δηλαδη φτανω 20700 καπου. Παντως με τιποτα δεν πιανει τα 22000 του linksys wag200g

Se7ev
19-11-14, 00:16
με zte ρουτερ σιγα μη κανω δευτερη συνδεση. τα εχουν χαμενα;

romankonis
21-11-14, 11:49
Δεν ξέρω τι έγινε με το technicolor 5136v2 αλλά όταν έβγαλα το τηλεφωνικό καλώδιο και ξαναέβαλα το technicolor 5136v2 κάτι epafe έκανε μόνο του reset και μετά τίποτα. Πάτησα το πίσω κουμπί power και ξανά ανηξα, αλλά το πρώτο λαμπάκι είναι κοκινο και δεν αλαζει. Πήρα τηλέφωνο στη forthnet δώσανε εντολή για αντικατάσταση πάω να πάρω αλο ένα καινούριο technicolor 5136v2 :)

stmour
25-11-14, 17:20
Φίλε μη σετταρεις το καναλι εκπομπης του Wi-Fi, αστο free και δοκιμασε πάλι.

kmyst
26-11-14, 18:15
Δεν ξέρω τι έγινε με το technicolor 5136v2 αλλά όταν έβγαλα το τηλεφωνικό καλώδιο και ξαναέβαλα το technicolor 5136v2 κάτι epafe έκανε μόνο του reset και μετά τίποτα. Πάτησα το πίσω κουμπί power και ξανά ανηξα, αλλά το πρώτο λαμπάκι είναι κοκινο και δεν αλαζει. Πήρα τηλέφωνο στη forthnet δώσανε εντολή για αντικατάσταση πάω να πάρω αλο ένα καινούριο technicolor 5136v2 :)

Εμένα μου έκανε αποσυνδέσεις και τελικά γύρισα στη σταθερή αξία thomson v8. Τελικά στο αλλάξανε;

romankonis
27-11-14, 20:06
Εμένα μου έκανε αποσυνδέσεις και τελικά γύρισα στη σταθερή αξία thomson v8. Τελικά στο αλλάξανε;

Φυσικά, πήρα τηλέφωνο, έδωσαν εντολή για αντικατάσταση και μου δώσανε καινούριο. Βρήκα και εγώ το thomson v8 αλλa έχει χαμηλότερη ταχύτητα στο wifi και συγχρονίσει με μικρότερη ταχύτητα. Τώρα έχω το καινούριο technicolor 5136v2 και δουλευει άψογα παιδιά.

anmangr
25-12-14, 18:54
Καλησπέρα και χρόνια πολλά
Πριν από μερικές μέρες αντικατέστησα τον Thomson με άνα technicolor. Η αλήθεια είναι ότι σταθεροποιήθηκε η κατάσταση και δεν έχω αποσυνδέσεις πλέον, στον βαθμό τουλάχιστον που είχα πριν. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζζω είναι ότι δεν έχω web πρόσβαση στο ρούτερ. Μετά από reset βάζω ένα pass στο χρήστη user και δεν μπαίνει πάλι με το δεδομένο pass.
Με καθαρό reset και προσθέτοντας μία έξτρα IP δεν με βάζει μέσα με το κενό Pass.
Εχει αντιμετωπίσει κάποιος το ίδιο πρόβλημα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.