PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ADSL-FORTHNET ΣΕ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΕ VDSL-FORTHNET



xristos85
11-11-14, 01:13
TO LINE ATTENUATION HTAN 14 dB DOWN ΣΕ ADSL ΕΝΩ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 21,2 ΣΕ VDSL. ADSL UPLOAD : 1.020 & DOWNLOAD : 22.280
VDSL UPLOAD : 3.694 & DOWNLOAD : 33.240

ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ NAT TYPE (VDSL) ΣΤΟ PS4 ΕΝΩ ΣΤΟ TEST CONNECTION EINAI NAT TYPE 2 ΣΤΟ CALL OF DUTY ADVANSE WARFARE EINAI ΝΑΤ TYPE STRICT ΕΝΩ ΣΤΟ (ADSL) HTAN ΝΑΤ TYPE OPEN...


ADSL ROUTER: THOMSON TG585 V8
VDSL ROUTER: TECHNICOLOR TG589vn v3


ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΥΜΝΑ ΚΑΙ ΧΥΜΑ,ΚΑΘΩΣ Η ΕΝΩΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΔΙΠΛΑΝΗ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΕΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ,ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΝΧΡΟΝΙΣΜΟΥ ΛΟΓΟ ΚΑΛΩΔΙΟΣΗΣ.
ΕΠΙΣΗΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ NAT TYPE,NA EINAI OPEN ΣΕ ΔΙΑΔΥΚΤΙΑΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ....

GSF
11-11-14, 02:40
Καλό είναι να γράφεις με μικρά γράμματα... είναι κάπως άσχημο με τα κεφαλαία. Για τα περισσότερα θα σου απαντήσω αύριο αν δεν με προλάβει κάποιος άλλος... για το NAT του PS3 υπάρχει εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/688703-Port-Forward-Technicolor-TG788vn?p=5403627#post5403627) μέσα οδηγός... Υποθέτω θα δουλεύει και για το PS4.

edit: βασικά δεν το λες και οδηγό.. μάλλον θα πρέπει να γράψω έναν οδηγό αύριο γιατι τώρα είναι αναγκαστικά ώρα ύπνου :p

xristos85
11-11-14, 13:08
Ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση,οσο για τα κεφαλαια δεν γνωριζα ειμαι νεος ειναι η πρωτη μου φορα που κανω post σε foroum.Που θα παει θα μαθω....:oneup: Περιμενω για νεοτερα,ευχαριστω εκ των προτερων...

uncharted
11-11-14, 16:28
Ο παρακατω οδηγος λυνει το προβλημα του NAT Type 3:

http://forums.whirlpool.net.au/forum-replies.cfm?t=1739702


:connection bind application=CONE(UDP) port=3074-3075

:connection bind application=CONE(UDP) port=3478-3479

:connection bind application=CONE(UDP) port=3658

:saveall

Με το saveall κραταει τις αλλαγες, εκτος απο μελλοντικο firmware update οπου θα πρεπει να ξαναπεραστουν οι εντολες.

User/pass για το router (δουλευει σε TG788vn):

username: dsath
password: f!g*h!X0


Εδω εχει οδηγιες για να ανοιξουμε στο telnet στο router: http://www.adslgr.com/forum/threads/688703-Port-Forward-Technicolor-TG788vn?p=5403634&viewfull=1#post5403634

ΥΓ: Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοσα χρονια εκει στην Thomson το ιδιο βιολι και δεν αλλαζουν το configuration στα routers τους. :down:

GSF
11-11-14, 17:34
ωραίος ο uncharted με γλύτωσε από να τα ξαναγράψω :P βέβαια ακόμα έχω τις υποψίες μου για το αν χρειάζονται τόσα πολλά port. Τόσο καιρό λέω να "ανοίγουμε" μόνο το 3478 και συνεχίζω να πιστεύω οτι μόνο αυτό χρειάζεται (αν και δεν έχω παίξει ποτέ με το ps3 για να ξέρω)

- - - Updated - - -


ΥΓ: Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοσα χρονια εκει στην Thomson το ιδιο βιολι και δεν αλλαζουν το configuration στα routers τους. :down:

δεν φταίει νομίζω η Thomson αν το PS3/4 χρησιμοποιεί μόνο STUN για επικοινωνία με τον server. βέβαια θα μπορούσαν να είχαν ενεργοποιημένο το stun helper απο default

uncharted
11-11-14, 17:37
Αυτα τα προβληματα υπαρχουν ΜΟΝΟ σε Thomson routers... και δεν ειναι μονο τα PS3/4 που εχουν προβλημα με τα Thomson.

Το θεμα ειναι οτι ουτε η Forthnet βαζει αυτες τις εντολες στο configuration, με αποτελεσμα να ταλαιπωρουνται οι casual χρηστες αδικα και να γεμιζει το CC τσαμπα κλησεις -> χαμενα λεφτα/εργατοωρες.

GSF
11-11-14, 18:49
υπάρχει μόνο στα thomson γιατι χρησιμοποιούν symmetric nat. Αλλά δεν είναι πρόβλημα, είναι ο τρόπος που λειτουργούν. Η Forthnet στο συγκεκριμένο θέμα είναι για κλάματα. θα έπρεπε να προσφέρει το support που δίνουμε εμείς εδω μέσα και πολύ περισσότερο.

uncharted
11-11-14, 19:04
Ε ναι, αυτη την εμμονη της Thomson με το Symmetric NAT δεν καταλαβαινω... αφου σπαει τοσες εφαρμογες. Γιατι το συνεχιζουν;

Οσο για την Forthnet, τι Ελλαδα, τι Αυστραλια. Τα ιδια μπαζα ειναι οι ISPs και τα CCs τους σε ολο τον κοσμο. Προσλαμβανουν ασχετα παιδακια και μετα καλουμαστε εμεις να βγαλουμε το φιδι απο την τρυπα...

GSF
11-11-14, 21:10
Ποιες εφαρμογές σπάει? ας πούμε το skype παίζει κανονικά, αν και χρειάζεται STUN (http://en.wikipedia.org/wiki/STUN). Αλλά επειδή δεν δουλεύει, γυρνάει σε TURN (http://en.wikipedia.org/wiki/Traversal_Using_Relays_around_NAT) Γιαυτό λέω ότι φταίει και το PS3 κατα ένα βαθμό, λύσεις υπάρχουν.
Άλλες εφαρμογές δεν ξέρω να σπάει... αλλά μπορεί να είναι επειδή δεν τις χρησιμοποιώ εγώ :p

Επίσης αν και το έχω ξαναπεί, το θέμα με το PS3/4 δεν είναι ότι βλέπει κλειστή την πόρτα, αλλά επειδή δεν βλέπει ίδια εσωτερική ip με την εξωτερική, δεν δουλεύει το STUN. Άρα δεν ανοίγουμε κάποια πόρτα, είναι ήδη ανοιχτή.

uncharted
11-11-14, 21:15
Τα ιδια προβληματα υπαρχουν και σε XBOX (360/One) με Thomson. Εγω δεν εχω κονσολες XBOX, απλα το αναφερω. :p

uncharted
18-11-14, 03:39
Τα ιδια και σε Nintendo και αλλες συσκευες:

http://www.3cx.com/blog/voip-howto/static-port-mappings/
https://jakebillo.com/better-mario-kart-8-connectivity-using-pfsense/

Το δευτερο λινκ εχει μια ωραια αναλυση του τι παιζει με το port randomization. Security through obscurity.

Πραγματικα εχω απηυδυσει με το ΝΑΤ... οχι γιατι δεν παιζει καλα το δικο μου setup, αλλα γιατι υπαρχουν εκατομμυρια casuals εκει εξω που δεν εχουν ιδεα τι να κανουν, με αποτελεσμα να σπαει το end-to-end connectivity principle του internet. :(

Καποτε δεν ημουν τοσο "θερμος" με το IPv6, αλλα πλεον ανυπομονω να γινει mainstream. Αντε να δουμε ποσο καιρο θα μας παρει... σε αλλους τομεις (x86-64 & IBAN) μας πηρε δεκαετια και βαλε να γινει η μεταβαση σε νεο addressing scheme.

GSF
18-11-14, 03:49
τι θα αλλάξει με το ipv6? εννοείς ότι θα είναι ανοιχτά τα πάντα όλα? και αυτό θα είναι καλό? άσε που δεν θα γίνει κάτι τέτοιο, απλά την θέση του napt υποθέτω θα την πάρει κάποιο firewall. (όπως γίνεται και τώρα δηλαδή).

Στο πρώτο link που πόσταρες γράφει ακριβώς αυτό που γράφω παραπάνω, και αντί για δύο άρθρα συνοψίζονται σε ένα απλό ποστ, ότι δηλαδή μόνο το πορτ του STUN έχει θέμα. το άρθρο βασικά τα λέει πολύ γενικά μπερδεύοντας τα ports με τα ip, και το ποιο ευθύνεται για τι. και βγάζει το συμπέρασμα ότι πρέπει να κλείσουμε το symmetric nat επειδή δεν δουλεύει ένα service σε ένα port, που για να δουλέψει θέλει απλά μια εντολή. εντάξει, πάω πάσο, αφού υπάρχει στο ίντερνετ θα είναι και σωστό...

uncharted
18-11-14, 04:27
IPv6 = no need for NAT

Διαβασε λιγακι για το end-to-end principle, πως ειχε οραματιστει ο Vint Cerf το internet και πως ειναι σημερα. Εσυ γιατι εισαι εναντιον του IPv6; :hmm:

Επισης, δεν καταλαβες το νοημα του post μου:

1) Το port randomization σπαει πολλες εφαρμογες. Security through obscurity = bad idea.

Δεν μας ενδιαφερει ποιος θα κατσει να κανει fingerprinting βασει ports.

2) Οι casuals εχουν προβλημα και το IPv6 θα βοηθησει να λυθουν πολλα προβληματα.

Δυστυχως αν δεν ασχοληθεις με online gaming δεν μπορει να αντιληφθεις το μεγεθος του προβληματος... ειναι PITA (pain in the ass) το NAT. Δεν μπορεις να κανεις join σε lobbies, να μπεις σε voice/party chat, εχεις αυξημενο lag (γιατι πρεπει να παρεμβαλλεται ο host για καποιους) κλπ.

GSF
18-11-14, 11:55
δεν είμαι εναντίον σου, ή του IPv6, και σίγουρα για τους casual θα έπρεπε αυτά να τα ρυθμίζουν οι ISP. Απλά εγώ ρίχνω εκεί την ευθύνη και τέλος. το πως σχεδιάζονται τα ρουτερ και τα πρωτόκολλα δεν θα έπρεπε να απασχολεί κανέναν άλλον εκτός από τις ISP. Αυτοί φταίνε που οι casual χρήστες έχουν προβλήματα. Είναι δυνατόν ολόκληρη Forthnet με εκατοντάδες χιλιάδες πελάτες να μην μπορεί να προσθέσει μια εντολή στο ρουτερ για όλους? Τουλάχιστον για κλάματα.
Manuals υπάρχουν, υποθέτω σαν εταιρία έχουν πρόσβαση και σε πιο επίσημα manuals για το κάθε ρουτερ, να κάτσουν και να τα φτιάξουν σωστά, όχι να περιμένουν απο εμένα και εσένα να "σπάσουμε" το ρούτερ και να φτιάξουμε πράγματα που δεν δουλεύουν όπως Content Sharing, Web Intercept, κ.α.

Από εκεί και πέρα δεν νομίζω να αφήσουν κανένα home ρούτερ χωρίς firewall που να εξομοιώνει τις λειτουργίες του NAT. Τουλάχιστον το ρουτερ που έχουμε απο Forthnet νομίζω πως αυτό κάνει.
Όσο για το online gaming επειδή έχω ασχοληθεί πολλά χρόνια (και ασχολούμαι) αλλά στο PC, το UPNP port forwarding πρέπει να είναι αρκετό (όταν δουλεύει σωστά από την πλευρά του game)

uncharted
18-11-14, 16:20
Δεν ειπα να μην υπαρχει firewall. Αυτη την στιγμη εχω IPv6 και το firewall ειναι ενεργο. Φυσικα ειναι προτιμοτερη αυτη η λυση, παρα το NAPT. ;)

Το θεμα ειναι ποτε θα γινει mainstream το IPv6... θα βγαλουμε ασπρα μαλλια μου φαινεται. :p Εδω φαντασου η Sony ακομα να βαλει υποστηριξη...

GSF
18-11-14, 18:56
μα αν δουλεύει σαν NAPT, δεν θα αλλάξει κάτι. δεν το έχω ψάξει και πολύ αλλά νομίζω τους έχει βολέψει το "firewall" του NAPT οπότε δεν θα το παρατήσουν εύκολα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.