PDA

Επιστροφή στο Forum : TD-W9980 - Πρόβλημα στη σύνδεση



Finik
12-11-14, 16:14
Δε βρήκα κάποιο thread για VDSL modem/routers, και καθώς σε άλλο ποστ (http://www.adslgr.com/forum/threads/842340-TP-LINK-TD-W9980-VDSL-OTE) η συζήτηση αφορούσε τον ΟΤΕ, είπα να το ρωτήσω εδώ.

Πέρασα τις ρυθμίσεις του babis3g (post #4), αλλά αρνείται να συνδεθεί στο VDSL. Αντίθετα, αν βάλω στο DSL Modulation είτε Auto, είτε ADSL2+ (και φτιάξω ένα αντίστοιχο προφιλ σύνδεσης για adsl) συνδέεται κανονικά.

vid 835 (το ίδιο έχει και το zte),
pppoe username/password,
mtu 1492 (έχει default 1480, αλλά ούτε με αυτό δουλεύει)
echo request 0 (default 30, επίσης δε δουλεύει)

Επίσης δοκίμασα με/χωρίς SPI Firewall, με/χωρίς NAT (τη ρύθμιση που έχει στο advanced).

Στο log μου βγάζει διάφορα xDSL μηνύματα (δε θυμάμαι ακριβώς τις ονομασίες τους), και κάποιο PEPO PAPO (ή κάπως έτσι :)) timeout.

Κάθε ιδέα/συμβουλή ευπρόσδεκτη!

polixros
20-11-14, 13:29
Καλημέρα Finik!Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα εχω και εγώ!Παίζει κανονικά στο ADSL2+ αλλά VDSL δεν......Βρήκες τίποτα εσύ?Έχεις και ΟΤΕ TV?

iliteo
20-11-14, 14:14
Έκανες Quick Setup και δεν λειτουργεί;
Στο username έβαλες της μορφής xxx@hol.gr;
VDSL VID:835
Τα SPI, Firewall, NAT δεν έχουν σχέση.

polixros
21-11-14, 15:11
Ναι...τα έχω κάνει όλα 3-4 φορές και απλά δεν συγχρονίζει με τίποτα!Καμιά ιδέα?

- - - Updated - - -

ok....Τελικά έκανα downgrade στο προηγούμενο firmware και την είδε κανονικά τη γραμμή!

Finik
03-02-15, 21:27
Αφού το παράτησα για λίγο καιρό, σήμερα είπα να κοιτάξω αν υπήρχε καινούριο firmware. Η τελευταία έκδοση με ημερομηνία 15/12/2014 γράφει στις προσθήκες: (1)Added some new ISP information, (2)Improved the compatibility with ISP OTE in Greece.

Το πέρασα και (χωρίς να αλλάξω απολύτως τίποτα από τις ρυθμίσεις που είχα πριν 2 μήνες) συνδέθηκε κανονικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.