PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθε μεσημερι στις 15:00 και καθε βραδυ στις 23:00 το noise margin πεφτει 3 μοναδες και αποσυνδεεται το router!!!



kjohn2006
12-11-14, 17:31
Οπως λεω και στο θεμα που ανοιξα το χω δηλωσει βλαβη 30 φορες λογω αποσυνδεσεων .Ειμαι σε 10αρι προφιλ τωρα απο 12αρι που ειμουν πριν γτ οσο κατεβαινω σε ταχυτητα αντεχει περισσοτερο.Οι τεχνικοι οτε εχουν ερθει προσπαθησαν αλλα μου ειπαν κατι οτι πριν το καφαο μου ειναι ενα καφαο και περναει void και εχω θεμα αλλα δν μπορουν να κανουν κατι.Στατιστικα γραμμης :10239download 863 upload- Noise margin (απο 13 κανονικα 9.6 τις ωρες που προειπα, στο download) και 13 upload σταθερο .Attenuation 21.9 download 10 upload σταθερο ολες τις ωρες.Τι μου προτεινετε να κανω?

sweet dreams
12-11-14, 19:00
Noise margin (απο 13 κανονικα 9.6 τις ωρες που προειπα, στο download) και 13 upload σταθερο .Attenuation 21.9 download 10 upload σταθερο ολες τις ωρες.Τι μου προτεινετε να κανω?

Tι εννοείς;; είσαι σε κλειδωμένο προφιλ και έχεις 13 SNR Margin και κάποια στιγμή πέφτει στο 9;;; Μόλις κάνει επανεκκίνηση επανέρχεται;;;

Ο ΟΤΕ δεν σου είπε γιατί γίνεται συγκεκριμένες ώρες;;; Mε το Attenuation που έχεις είσαι χαμηλά, άσχετα από τι σου λέει ο ΟΤΕ έχεις κάνει μέτρηση

στον κατανεμητή;; Eίσαι σε πολυκατοικία ή μονοκατοικία;;;

babis3g
12-11-14, 22:06
τι ειναι αυτο το void? δεν μπορουν να σου πουν τι ακριβως εννοουν

Εχεις παλι αποσυνδεσεις με το 10αρι προφιλ?

kjohn2006
12-11-14, 23:16
Ειμαι σε πολυκατοικια .Στον κατανεμητη ερχεται μεχρι 14500 στο σπιτι μου ελεγμενες πριζες απο ηλεκτρολογο ολα ειναι μια χαρα.Δεν μου ειπε γτ γινεται αυτες τις ωρες οχι και το noise margin ειναι οπως ειπα απο 13 παει 9 για καμια ωρα το μεσημερι και το βραδυ.babis οσον αφορα εσενα δεν μοθ ειπαν ακριβως τι ειναι το void με το 10αρι προφιλ παλι πεφτει το nm αλλα πσιλοκραταει η συνδεση γτ με το 12αρι προφιλ που ειμουν πριν ειχα 9.5 nm στα καλα του και 6 στις ωρες ποθ εχω πει οποτε επεφτε η γραμμη.

babis3g
12-11-14, 23:25
Χωρις να ζητησω στατιστικα και ελενχους στην εσωτερικη καλωδιωση, υπαρχει περιπτωση να παιζειται κατι τετοιο
http://support.zen.co.uk/kb/Knowledgebase/Broadband-Understanding-REIN-and-SHINE

Πιθανον παρεμβολες απο ηλεκτρικες/ηλεκτρονικες συσκευες, μπορει και μεσα σπιτι η κοντα στον κατανεμητη
Εχει τυχη και εδω στο φορουμ το ανσανσερ να ειναι κοντα στα καλωδια οτε
Αξιζει να κανεις ερευνα
Αν εχεις μεσα σπιτι το μοντεμ κοντα σε ψυγειο, κομπιουτερ, μεγαλη τελεοραση κλπ απομακρυνε το
Επισης δοκιμασε αλλη ηλεκτρικη μπριζα απο αυτην που παιρνει τροφοδοσια τωρα το μοντεμ
Αν εχεις πολλες μπριζες τηλεφωνου μπορει να γινεται και βραχυλυκλωμα
Αν εχεις μεγαλο καλωδιο απο την πριζα οτε στο μοντεμ , δοκιμασε με κοντοτερο το πολυ 1,5 μετρα στην πρωτη κεντρικη πριζα που ερχεται απο τον κατανεμητη και αν γινεται δοκιμασε χωρις φιλτρα και τηλαφωνο (τις ωρες με το προβλημα) με το μοντεμ απ'ευθειας στην πριζα οτε ... και κοιτα παλι το σνρ πως παει

kjohn2006
12-11-14, 23:39
Να σαι καλα θα το τσεκαρω

sweet dreams
12-11-14, 23:39
Ειμαι σε πολυκατοικια .Στον κατανεμητη ερχεται μεχρι 14500 στο σπιτι μου ελεγμενες πριζες απο ηλεκτρολογο ολα ειναι μια χαρα..

Δεν είναι φυσιολογικό να έχεις 4+ mbit/s διαφορά πρίζα-κατανεμητής. Yπάρχει πρόβλημα στο καλώδιο που έρχεται στο διαμέρισμα σου ή στην εσωτερική

σου καλωδίωση.

kjohn2006
12-11-14, 23:43
Ειμαι σε 10αρι προφιλ κλειδωμενος στο ελευθερο εως 24 πιανω 14400

- - - Updated - - -

Απλα πεφτρει το snr και αποσυνδεεται το router

sweet dreams
12-11-14, 23:47
Ειμαι σε 10αρι προφιλ κλειδωμενος στο ελευθερο εως 24 πιανω 14400

- - - Updated - - -

Απλα πεφτρει το snr και αποσυνδεεται το router

Όταν είχες κάνει μέτρηση με το ξεκλείδωτο προφίλ στον κατανεμητή, στην πρίζα τι ταχύτητα είχες;;;

kjohn2006
12-11-14, 23:58
Μετρηση εκαναν οι τεχνικοι του οτε και ειδαν 14500 στο router επιασα 14400

Φανερός Πράκτωρ
13-11-14, 00:05
Τι μου προτεινετε να κανω?

146914

sweet dreams
13-11-14, 00:06
Μετρηση εκαναν οι τεχνικοι του οτε και ειδαν 14500 στο router επιασα 14400

Δηλαδή είχες 14500 στον κατανεμητή και 14400 στην πρίζα του σπιτιου;;;;

kjohn2006
13-11-14, 11:39
Ναι η γραμμη μου απο κατανεμητη ως το διαμερισμα δεν χανει ειναι τελεια ..Οπως ειπα εφερα σπιτι και ηλεκτρολογο να ελεγξει τις πριζες και ολα ειναι οκ.

yiannis010
13-11-14, 14:14
ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα απο την στιγμη που έκανα 24αρα την γραμμή στον οτε.μπορει μεσα σε 12-14 μηνες να τους εφερα και 14 φορές στο σπίτι μπας και βρούμε το πρόβλημα....μέχρι και καινουργια καλωδίωση άλλαξα στο σπίτι και στο τέλος δεν βγήκε ακρη.στο τέλος η γραμμή μου χαρακτηρίστηκε υπερπροβληματική.2-3 αποσυνδέσεις μίνιμουμ την μέρα και σοβαρα προβλήματα συγχρονισμού γραμμής και ταχύτητας. στο τέλος άλλαξα πάροχο και λύθηκαν τα προβλήματα και ησυχάσαμε όλοι. και αυτοί και γω.πάντως το πρόβλημα που έχεις είναι απο παρεμβολή και είναι ότι χειροτερο αφού δεν προκειται να βρεθει με τίποτα.μπορεί να είναι απο οτιδήποτε και οπουδ'ηποτε.πάντως αν ξέρεις που είναι το κουτι καφαο ρίξε μια ματιά αν υπάρχει κανενα μαγαζί εκεί που ανοιγοκλείνει πινακίδα φωτισμού σε συγκεκριμένες ώρες.... γιατί το ειδαμε και αυτό να συμβαίνει.

babis3g
13-11-14, 16:15
15"00 - 24"00, Μηπως το μαγαζι ειναι πιταδικο? :p
Περαν απο την πλακα εγραψα πιο πανω τι να κοιταξει, αν δεν βρει κατι μεσα σπιτι και μπορει να ακολουθησει την γραμμη στον κατανεμητη η εξω απο το σπιτι καλο ειναι (δες την κολονα δεη που τα καλωδια ερχονται στην πολυκατοικια, και εγω πιστευω ειναι απο παρεμβολη
Αν ειναι απο παρεμβολη πραγματι ειναι δυσκολη πρεριπτωση γιατι μπορει να συνχρονισει κανονικα απλος η παρεμβολη ριχνει το σνρ με αποτελεσμα αποσυνδεση ... στο λινκ επανω που εδωσα εχει βιντεο με ραδιακι αν καταλαβει το θορυβο (βαζει το ραδιο διπλα στην γραμμη και την ακολουθει οσο μπορει)
Δοκιμασε πριν τις 12 για να καταλαβεις τον θορυβο που κανει η γραμμη και μετα τις 12 αν αλλαξει προς χειροτερα (και διπλα στο μοντεμ)

@ ADSLgr.com All rights reserved.