PDA

Επιστροφή στο Forum : SOS Γνώμες για το internet της WIND στα Χανία μετά από άσχημη εμπειρία με το internet της CYTA.



CRISKO
12-11-14, 23:15
Παρακαλώ μια γνώμη για την ταχύτητα του Internet της WIND στα Χανιά και την ποιότητα του τηλεφώνου μιας και μέχρι αύριο το μεσημέρι πρέπει να αποφασίσω αν θα μεταβώ σε αυτήν ή θα παραμείνω στην CYTA όπου το Internet σχετικά σέρνεται ενώ αν πέσει το ρεύμα δεν έχω τηλέφωνο. :respekt:

superalex405
12-11-14, 23:36
Αν βρίσκεσαι μακριά από το αστικό κέντρο μην περιμένεις να έχεις καλύτερες ταχύτητες. Το μόνο πλεονέκτημα που θα έχεις αν πάς στην Wind, θα είναι ότι αν πέσει το ρεύμα θα έχεις τηλέφωνο. Για δώσε μία τα στατιστικά από το ρούτερ.

CRISKO
13-11-14, 00:18
Δεν είμαι μακριά από το κέντρο Ακρωτηρίου στο ύψος της Χαλέπα είμαι. Την μέτρηση του router με τι θα την κάνω? Με ποιο πρόγραμμα εννοώ.

- - - Updated - - -

ping 80-100
uploading 0.90-1.00
downloading 1-3.00 με max λόγω συμβολαίου 4mbps

MitsosDaBest13
13-11-14, 01:47
Έχεις κάνει αίτηση στη WIND και βιάζεσαι ν' αποφασίσεις? Προσωπικά πιστεύω πως η Cyta σε υπηρεσίες και αξιοπιστία είναι καλύτερη από τη WIND (δε μένω Χανιά). Εκτός αν είσαι άτυχος και σ' εσένα η Cyta σέρνεται κι αν πας σε άλλη εταιρία, ίσως φτιάξει το ίντερνετ, ίσως και πάλι όχι...

CRISKO
13-11-14, 22:09
Ναι έχω κάνει αίτηση στην WIND. Αλλά με την CYTA σέρνεται το Internet και εκτός αυτού προχθές έπεσε το ρεύμα και δεν είχαμε τηλέφωνο για επικοινωνία με ΔΕΗ και ηλεκτρολόγο. Άσε τις αποσυνδέσεις.

- - - Updated - - -

Με την WIND στην Αθήνα την έχω 2 χρόνια δεν είχα κανένα θέμα εκτός από 2 φορές όπου την μία την έφτιαξαν σχεδόν γρήγορα και την δεύτερη έφταιγε ο ΟΤΕ όπου από καμία εταιρεία στην περιοχή δεν είχαν τηλέφωνο και Internet ακόμα και πελάτες του ΟΤΕ.

superalex405
13-11-14, 22:24
Για άλλη μία φορά, πόσταρε τα στατιστικά.Τα στατιστικά τα βρίσκεις από το router πληκτρολογόντας στην γραμμή διευθύνσεων 192.168.1.254 ή 192.168.1.1 ή 192.168.2.1 ανάλογα με το router. Ο κωδικός στο συνηθισμένο router της cyta είναι cytauser για username και πάλι cytauser για κωδικός. Αν δεν το παίρνει θα το λέει απάνω το router. Μόλις μπεις ποσταρε τα στατιστικά snr margin, attenuation και data rate. (Ψάξε λίγο και θα τα βρεις)

psylos
14-11-14, 03:57
Πάντως με τη wind και σχεδον με οποιαδηποτε άλλη εταιρεία πλην της cyta θα έχεις κανονικά τηλέφωνο σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, καθώς το τηλέφωνο λειτουργεί με το κλασικό pots και όχι voip. Δηλαδή το τηλέφωνο συνέεται στη πρίζα του τηλεφώνου απευθείας και όχι πάνω στο ρούτερ, που προφανώς χρειάζεται ρεύμα εκεί για να δουλέψει.

MitsosDaBest13
14-11-14, 04:45
Μια λύση για το τηλέφωνο είναι να πάρεις ένα φθηνό UPS (που συνδέουν υπολογιστές κλπ) και να συνδέσεις το ρούτερ πάνω του, ώστε όταν κοπεί το ρεύμα το ρούτερ να συνεχίσει να λειτουργεί και κατά συνέπεια να λειτουργεί και το τηλέφωνο... Το ρούτερ δεν τρώει πολύ ρεύμα, οπότε φαντάζομαι μ' ένα φθηνό UPS θα λειτουργεί για ώρες...

makis
14-11-14, 12:19
Έχεις κάνει αίτηση στη WIND και βιάζεσαι ν' αποφασίσεις? Προσωπικά πιστεύω πως η Cyta σε υπηρεσίες και αξιοπιστία είναι καλύτερη από τη WIND (δε μένω Χανιά). Εκτός αν είσαι άτυχος και σ' εσένα η Cyta σέρνεται κι αν πας σε άλλη εταιρία, ίσως φτιάξει το ίντερνετ, ίσως και πάλι όχι...

Καθαρά προσωπική μου άποψη , με Cyta είχα πολλά προβλήματα μέχρι και οι ίδιοι από το τεχνικό τμήμα δεν μπορούσαν να βγάλουν άκρη , έφυγα και δεν μου χρέωσαν τα τέλη αποσύνδεσης να φανταστείς ... Με wind που είμαι με την ίδια γραμμή που είχα και στην Cyta ειλικρινά ξέχασα τι θα πει πρόβλημα ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.