PDA

Επιστροφή στο Forum : Kαινούργιες εκδόσεις του Shareaza



Σελίδες : [1] 2

no_logo
29-08-04, 11:12
Hopefully, this should be the last beta before 2.1 final.

Note that we are not making any further changes or upgrades except where required to get 2.1 out.
We need to get the improvements out to the general public ASAP. And the sooner we finish 2.1, the sooner we can get back to adding new stuff!

This can also be considered 'final' for translations and skins- we will not make any further changes. Translators and skinners should have about a week to get any improvements, corrections, or additions in.
(2.1 will have a scrolling language selection box, so additional translations can be added)

Things to test carefully:

The ed2k search fix- make 100% certain that Shareaza's behaviour has been corrected in all situations.

BitTorrent- There have been several improvements to BT support. Seeding should work a little better with heavily loaded trackers.


Changes:


* BT icon added to 'seed torrent' box. (MogTheCat)
* Rejects own IP as source. (MogTheCat)
* Option to accept own IP if port is different. (MogTheCat)
* Download Code Cleanup. (MogTheCat)
* Tweaked BitTorrent tracker queries. (MogTheCat)
* Improved Source Sorting.
* eDonkey version glitch corrected. (MogTheCat)
* Implemented source sorting. (MogTheCat)
* Italic fonts added. (MogTheCat)
* Trusted hash BOOL added. (MogTheCat)
* Trusted status displayed in pop-up. (MogTheCat)
* Trusted status saved / Save version increased. (MogTheCat)
* BitTorrent double-start seeding bug corrected. (MogTheCat)
* BitTorrent Peer ID (Download ID) bug corrected. (MogTheCat)
* BitTorrent blank user-agent in upload display corrected. (MogTheCat)
* Download pop-up displays relevant info for seeding torrents. (MogTheCat)
* Upload ratio calculated using session stats (What the tracker uses). (MogTheCat)
* Added three more BT clients to recognised client list. (MogTheCat)
* Unrecognised BT clients named by intitials/version. (MogTheCat)
* BitTorrent Tracker error messages detected correctly. (MogTheCat)
* Duplicate #define removed. (MogTheCat)
* Tracker errors are displayed in the pop-up as well as network window. (MogTheCat)
* Seeding Torrents display 'Tracker Error' if there is a problem. (MogTheCat)
* Removed unnecessary data from download tooltip - unused graph hidden, etc. (MogTheCat)
* Shareaza no longer saves the random port chosen when it fails to bind to the specified port. (MogTheCat)
* Added Global "Connection Opening" limit. (MogTheCat)
* Implemented detection of Windows XP SP2, and added proper settings limiting. (MogTheCat)
* Removed source sorting (Optional- high CPU use). (MogTheCat)
* Added eD2K minimum upload check. (MogTheCat)
* Added minimum queue rotation time check. (MogTheCat)
* Added "Temp-Block" feature to stop hammering from misbehaving clients. (MogTheCat)
* 403 response limited to 1 per 5 mintes to prevent hammer if remote client does not understand error. (MogTheCat)
* Added Network Prioritizing for connecting under Windows XP SP2 (G2 has priority over G1) (MogTheCat)
* Improved torrent-at-once download limits (MogTheCat)
* Wizard sets upload limit at 90% of capacity. (MogTheCat)
* Bandwidth slider resets to 100%. (MogTheCat)
* Display glitch on network wizard page corrected. (MogTheCat)
* Don't try ed2k push downloads if not connected. (MogTheCat)
* eD2K low-id users have default 'Low ID' nick to prevent IP/Client ID confusion. (MogTheCat)
* 'Resume' can be used to force-start locally queued downloads/torrents. (MogTheCat)
* Added torrent ratio calculation function. (MogTheCat)
* Added torrent ratio and upload volume to tooltips. (MogTheCat)
* Fixed bug where paused torrents did not disconnect from tracker. (MogTheCat)
* Completed BitTorrent downloads do not turn green until the Uploadownload ratio is 1:1. (MogTheCat)
* Shareaza will no longer attempt to connect to itself, fixing a high CPU usage bug. (phuzi0n)
* Added a check of necessary disk space before extracting incomplete torrent downloads, and appropriate error notice. (phuzi0n)
* GWebCache queries now count as failures if response is only informational (phuzi0n)
* Security Code Cleanup (phuzi0n)
* Fixed verification bug for files over 4 GB (camper)
* Fixed an overflow in the TTH verification (camper)
* Timeout added for ed2k sources that are stuck on "connecting" (micro)
* Many installer enhancements (VTOLfreak)
* Several new skins addeded (Ogg123)
* Translations updated (Many people. )

οσοι εχουνε παλιότερες εκδόσεις του προγραμματος θα πρέπει οποσδήποτε να αναβαθμίσουνε γιατί υπάρχουνε πολλά προβλήματα με το ed2k, πολλοι servers τις παλιοτερες εκδόσεις τις εχουνε απαγορευσει (οπως ο razorback2) επίσης υπάρχουνε σημαντικες βελτιωσεις και για τα torrents και για το G2

no_logo
06-09-04, 02:51
This can be considered the 2.1 'release candidate'- It should be pretty much final.


Shareaza 2.0.4 Change log


* Setting to control 'trying download' time-out added. (MogTheCat)
* Additional comments added to code. (MogTheCat)
* Downloads with more sources try for longer. (MogTheCat)
* Downloads help fix. (MogTheCat)
* Safe/Never share list box fix. (MogTheCat)
* Tweaked default settings in wizard. (MogTheCat)
* Download control code cleaned up for readability. (MogTheCat)
* StopTrying() function added to downloads. (MogTheCat)
* Shareaza doesn't strip trailing '/' on webcaches. (MogTheCat)
* Shareaza 'gives up' on a download faster if it has no sources. (MogTheCat)
* Fixed bug where Shareaza didn't send search metadata on eD2k. (MogTheCat)
* Pause/resume button display glitch corrected. (MogTheCat)
* Firewalled ED2K sources may be filtered. (MogTheCat)
* Firewalled ED2K sources display (Server-IP) in search results. (MogTheCat)
* Firewalled ED2K sources display Client-ID@Server-IP in search results pop-up. (MogTheCat)
* ED2K client ID extracted from URL on load, since it isn't saved. (MogTheCat)
* Better high-bandwidth settings added to quickstart wizard. (MogTheCat)
* Firewalled ED2K sources display Client-ID@Server-IP on download screen. (MogTheCat)
* Firewalled ED2K sources display Client-ID@Server-IP in download pop-up. (MogTheCat)
* Removed skinning features on the language selection window. (MogTheCat)
* Optimized BitTorrent Source Limiting. (MogTheCat)
* "Verified" status bug corrected. (MogTheCat)
* Language selection box scrolls if required. (MogTheCat)
* Language box smaller if in a low res mode. (MogTheCat)
* Fixed Skin Redraw issue. (Mike)
* Skin/Translation fixes. (ogg123)
* BT keepalive bug corrected. (Zone-MR)

no_logo
18-09-04, 13:46
στην ευθεία για την official εκδοση οι δημιουργοί του shareaza εχουν φτάσει πια στην 2.0.6.0 beta εκδοση. Το shareaza πια είναι καλύτερο από ποτέ :lol:

Jim87
18-09-04, 14:37
Πλέον και στα Ελληνικά 8) 8)

no_logo
18-09-04, 14:49
Πλέον και στα Ελληνικά 8) 8)

πολύ σωστός jim :lol:

xantho
18-09-04, 19:56
Απο spyware τι λεει?? :twisted: :twisted: :twisted: :mrgreen: :mrgreen:

giorgosc61
18-09-04, 20:18
Το shareaza είναι καθαρό. Δεν περιέχει spyware. Εκτός των άλλων είναι και open source.

Jim87
18-09-04, 23:07
Πλέον και στα Ελληνικά 8) 8)

πολύ σωστός jim :lol:

Παιδιά αν βρίτε κάποιο λάθος στην μετάφραση ή κάπου αλλόυ please πείτε το με pm ώστε να το διορθώσω και να ανεβάσω την διορθωμένη έκδοση και εδώ αλλά και στον server του shareaza για να μπει στην επόμενη έκδοση :)

no_logo
19-09-04, 11:59
Μετά από επίπονη διαδικασία ελέγχου πολλών beta και alpha εκδόσεων το shareaza ειναι εδώ ενωμένο δυνατό. Κατεβάστε το με τους παρακάτω τρόπους.
Από το sourceforge http://prdownloads.sourceforge.net/shareaza/Shareaza_2.1.0.0.exe?download
Αν ήδη έχετε το shareaza πατήστε tools -->downloadfile/torrent στο πλαίσιο καντε copy paste το:
magnet:?xt=urn:bitprint:E3CHS364XAJEMVTEAM4J7W664KKXAL2Q.PFZCLPDYKOOU2V75WFJSG3IP2AIJAE6VSYEH3XI&dn=Shareaza_2.1.0.0.exe
αν έχετε emule το: ed2k://|file|Shareaza_2.1.0.0.exe|3304944|a63d221505e99043b7e7308c67f81986|/

οι καινούργιοι χρήστες με το που εγκαθιστούνε το πρόγραμμα δεν θα πρέπει να ξεχνάνε να κάνουνε τα παρακάτω:
1 να γυρνάνε το interface του shareaza από normal mode σε tabbed ή windowed mode. Με αυτό τον τρόπο φαίνονται περισσότερες επιλογές του προγράμματος.

2 να κατεβάσουνε το τελευταιό security update του shareaza (αυτή την στιγμή είναι το security update 2.9 αυγουστου) να το κάνουνε unzip σε κάποιο σημείο του pc τους και μετά αφού πατήσουνε view-->security να κάνουνε δεξί κλικ στο κενο λευκό χώρο, να επιλέξουνε import, να βρούνε τα αποσυμπιεσμένα αρχεια του security update και να τα σώσουνε στο shareaza πλέον. Προτείνονται από τα αρχεία τα: shareaza security update(100%) και από το old files το pg database. Προσοχή τα updates αυτά σε καμιά περίπτωση δεν μπορούνε να αντικαταστήσουνε το protowall ή οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα μπλοκαρίσματος ip's. Ειναι updates ειδικά για το shareaza.
Το shareaza security update μπορείτε να το βρείτε μεσα από ενα απλό search με το shareaza. Επίσης υπάρχει η δυνατότητα να δώσετε το mail σας εδώ: http://www.bluetack.co.uk/forums/index.php?showtopic=105 για να ξέρετε κάθε πότε υπάρχει update.

3 Ανανεώστε τους servers του shareaza για το emule
tools-->shareaza settings-->edonkey2000 (πρεπει να εχετε ήδη επιλέξει το tabbed mode δείτε παραπάνω)
πατήστε download edonkey serverlist from the web

4 Αν δεν μπορείτε να συνδεθείτε στο gnutella1 πηγαίντε στο:
http://gcachescan.jonatkins.com/
στο shareaza πατήστε F9 στην σελίδα που θα σας ανοίξει πατήστε δεξί κλίκ σε κενό χώρο, επιλέξτε add service από την λίστα που θα εμφανιστεί και κάντε copy paste ενα ενα τα links από την πιο πάνω σελίδα του browser σας. Να έχετε υπόψιν σας πως το gnutella1 θα συνδεθήτε με καθυστέρηση σε σχέση με τα άλλα δίκτυα. Προχωρείστε στο παραπάνω βήμα μόνο στη περίπτωση που στην πρωτη σελίδα του shareaza (home) σας δείχνει σαν disconnect από το gnutella1

5 Από την αρχή να έχετε επιλέξει
tools-->shareaza settings-->connection τσεκαρισμένα τα i can accept incoming connections
ignore private/local ip adresses

6 Από την αρχή να έχετε επιλέξει
tools--> shareaza settings--> General-->general
show rates in KB. σαν DEFAULT ειναι το kb, με αποτέλεσμα να μπερδευονται οι χρήστες.

7 Με tools-->shareaza settings-->edonkey2000 και επιλέγοντας import edonkey/emule partial downloads μπορούμε να περάσουμε στο shareaza ta partial downloads από τα μουλαροειδή. Προσοχή μετά την έκδοση 0.30 του emule δεν γίνεται εισαγωγή των downloads στο shareaza, θα πρέπει να τρέξετε πριν κάποια εκδοση του emule από την 0.30 και κάτω. Δεν είναι δύσκολο να την βρείτε στο δίκτυο. Αφού υπογράψει τα αρχεία μπορείτε μετά να τα περάσετε στο shareaza. Από το shareaza να περάσετε partial αρχεία στο emule δεν γίνεται, το emule δεν εχει ανάλογη λειτουργία.

no_logo
19-09-04, 12:55
επιτέλους η official έκδοση του shareaza. Ολοι οι χρήστες που εχουνε το προγραμμα και ειδικά εκδόσεις από την v 2.0.0.0 και κάτω θα πρέπει αμέσως να την αναβαθμίσουνε, τα links ειναι στο παραπάνω post

Changes:
Fixed an issue with download sorting. (MogTheCat)
Fixed a bug occuring with recieving bad eD2k sources. (MogTheCat)
Fixed a bug where a paused download would begin downloading again. (MogTheCat)
Improved and cleaned download code. (MogTheCat)
Search/Search more code neatened up and improved. (MogTheCat)
ED2k 'search by file type' now works in all languages. (MogTheCat)
Fixed a search bug that occured when restarting a stopped search. (MogTheCat)
SHA1 hashes will no longer be overwritten if the download recieves a partially invalid URL. (MogTheCat)
Improved searching on systems with suboptimal settings. (MogTheCat)
Blank SHA1 and Tiger Root hashes are now rejected. (MogTheCat)
Queryhits cut blank SHA1 and Tiger Root hashes. (MogTheCat)
URL Scanning rejects blank SHA1 and Tiger Root hashes. (MogTheCat)Blocked "AAAA" SHA1 hashes and "BVBV" Tiger Roots. (MogTheCat)
Fixed some settings in the QuickStart Wizard. (MogTheCat)
Small UI Fix in the Share Manager Dialog. (Spooky

l3ft3r1s
20-09-04, 20:46
Γιατί δεν κατεβάζει την τελευταία έκδοση 2.1.0.0?


The mirror you've selected, switch.dl.sourceforge.net does not currently have the file you requested. (This is an error on our part which will be fixed).

Κι αυτό το κάνει σε όλους τους mirrors! :(

Κανείς που να χει καταφέρει να το κατεβάσει?

Jim87
20-09-04, 21:20
Μια χαρά το κατέβασα εγώ απο το scourgeForce

no_logo
21-09-04, 00:37
Γιατί δεν κατεβάζει την τελευταία έκδοση 2.1.0.0?


The mirror you've selected, switch.dl.sourceforge.net does not currently have the file you requested. (This is an error on our part which will be fixed).

Κι αυτό το κάνει σε όλους τους mirrors! :(

Κανείς που να χει καταφέρει να το κατεβάσει?


καποιο πρόβλημα πρέπει να εχουν οι mirrors του sourceforge, τώρα μόλις και εγώ προσπάθησα και δεν τα κατάφερα. Αν θέλεις δοκίμασε και τους αλλους δύο τρόπους που αναφέρει το how to από πάνω
δες και εδώ http://www.chip.de/downloads/c_downloads_vorschalt_8940909.html?t=1095715968&v=3600&s=c3b564f1cb8fc3294ef95a91fede6b1b

l3ft3r1s
21-09-04, 02:39
Σε ευχαριστούμε xtouloyp! Χρησιμότατο thread! Και εις ανώτερα... :wink: Ξέρεις εσύ :D

andreasmd13
28-09-04, 15:09
μπορει καποιος να μου πει ποιες πορτες ειναι οκ για το shareaza? τιν διαδικασια εαν ειναι δυνατον ευχαριστω!!!!

andreasmd13
28-09-04, 15:10
μπορει καποιος να μου πει ποιες πορτες ειναι οκ για το shareaza? τιν διαδικασια εαν ειναι δυνατον ευχαριστω!!!!

no_logo
28-09-04, 16:36
μπορει καποιος να μου πει ποιες πορτες ειναι οκ για το shareaza? τιν διαδικασια εαν ειναι δυνατον ευχαριστω!!!!

δες εδώ http://wiki.shareaza.com/static/QuickGuide
http://wiki.shareaza.com/static/ShareazaSettingsDialog

αν θεωρεί πως κάτι δεν σε κάλυπτε ρώτα ξανά

andreasmd13
28-09-04, 21:17
xtouloyp δεν καταφερα τιποτα μηδεν...εαν μπορεις βοηθα!!! thank you

no_logo
28-09-04, 21:24
xtouloyp δεν καταφερα τιποτα μηδεν...εαν μπορεις βοηθα!!! thank you

θες να μου πεις σε παρακαλώ τι εχεις κάνει μεχρι τώρα;
τι προβλημα εχεις;
version που εχεις κατεβάσει;
μπορείς να ρίξεις και μια ματιά εδώ
http://forums.shareaza.com/forumdisplay.php?s=&forumid=41
http://forums.shareaza.com/forumdisplay.php?s=&forumid=40
http://forums.shareaza.com/forumdisplay.php?s=&forumid=39

giorgosc61
28-09-04, 21:24
Για το shareaza ανοίγεις τη 6346 port για UDP και ΤCP. Το πως ανοίγεις πόρτες εξαρτάται από το modem/router σου. Κάνε search το forum.

no_logo
28-09-04, 21:32
αν εχεις router δεν ξερω, μια και εχω μοντεμ στην σελίδα που σου επισυναπτω στο κάτω μέρος της εχει κάποια παραδείγματα από configurations
http://wiki.shareaza.com/static/FAQ.FirewallsRouters

no_logo
28-09-04, 21:35
Για το shareaza ανοίγεις τη 6346 port για UDP και ΤCP. Το πως ανοίγεις πόρτες εξαρτάται από το modem/router σου. Κάνε search το forum.

μα δεν το εχει δει απο το starting wizard :?:

andreasmd13
28-09-04, 23:57
ειμαι με vivodi εχω το alcatel 530i (isdn line) εκανα απο το nat wizard αυτο που μου ειπες αλλα τιποτα δεν θελω να σε κουρασω αμα μπορεις να κανεις κατι.......

no_logo
29-09-04, 00:17
ειμαι με vivodi εχω το alcatel 530i (isdn line) εκανα απο το nat wizard αυτο που μου ειπες αλλα τιποτα δεν θελω να σε κουρασω αμα μπορεις να κανεις κατι.......

εμένα πάντως δεν με κουράζεις, δες σε παρακαλώ το παρακάτω γι την ρύθμιση του router σου
http://portforward.com/alcatel/st530-portforwarding.htm

andreasmd13
29-09-04, 00:25
xtouloyp να σε καλα τωρα κατι κανω thank you :D

no_logo
29-09-04, 00:29
για να είναι ολα οκ θα δεις πως όταν συνδεθείς με το μουλάρι (για τεστ για παράδειγμα) στην σελίδα network δίπλα στο όνομα του server θα πρέπει να λέει high id.

andreasmd13
29-09-04, 20:32
εδω θελω βοηθεια στα μαρκαρισμενα ..... στην photo

no_logo
30-09-04, 01:25
τι ειναι αυτό;

andreasmd13
30-09-04, 02:03
xtouloyp ... τα καταφερα σε ευχαριστω πολυ και για την υπομονη σου :D :D :D

todo
04-10-04, 03:00
Καλησπέρα!
Όσο και αν έψαξα δεν μπόρεσα να βρω ποιες ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να μην μπουκώσει η σύνδεση χρησιμοποιώντας το Shareaza.Κάτι ανάλογο με τα hard limit και maximum connections του eMule,αν υπάρχουν στο Shareaza...
Θέλω να κατεβάζω γύρω στα 6-8 αρχεία,και οι συνδέσεις να μην υπερβαίνουν τις 200 .
Όσο για το πόσα sources θα έχει το κάθε αρχείο δεν ξέρω αν λειτουργεί όπως το eMule αλλά αν είναι έτσι μάλλον θα πρέπει να βάλω κάποιο όριο.
Επίσης θέλω να κατεβαίνει αυστηρά συγκεκριμένος αριθμός αρχείων και αν γίνεται τα υπόλοιπα να μπαίνουν σε queue και να ξεκινάνε μόνο όταν τελείωσει κάποιο αρχείο που κατεβαίνει(κάτι σαν "start next paused file when a download completes").
Αυτά μόνο
:D

no_logo
04-10-04, 03:34
Καλησπέρα!
Όσο και αν έψαξα δεν μπόρεσα να βρω ποιες ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να μην μπουκώσει η σύνδεση χρησιμοποιώντας το Shareaza.Κάτι ανάλογο με τα hard limit και maximum connections του eMule,αν υπάρχουν στο Shareaza...
Θέλω να κατεβάζω γύρω στα 6-8 αρχεία,και οι συνδέσεις να μην υπερβαίνουν τις 200 .
Όσο για το πόσα sources θα έχει το κάθε αρχείο δεν ξέρω αν λειτουργεί όπως το eMule αλλά αν είναι έτσι μάλλον θα πρέπει να βάλω κάποιο όριο.
Επίσης θέλω να κατεβαίνει αυστηρά συγκεκριμένος αριθμός αρχείων και αν γίνεται τα υπόλοιπα να μπαίνουν σε queue και να ξεκινάνε μόνο όταν τελείωσει κάποιο αρχείο που κατεβαίνει(κάτι σαν "start next paused file when a download completes").
Αυτά μόνο
:D

οι δικές μου ρυθμίσεις για 384/128 βιβοντι
tools->shareaza settings->internet->connection
στο πινακίδιο inbound address σαν speed 40KB ΠΡΟΣΟΧΉ ΌΧΙ kb
στο πινακίδιο outbound address speed 8KB
το πινακιδιο options και τα δυο τσεκαρισμένα

tools->shareaza settings->internet->downloads
maximum files βαλε αυτο που θες, λες παραπάνω για 6
maximum transfers 200 (το οριο των συνδεσεων)
transfers per file 50 (συνδεσεις ανα αρχειο)
από κάτω ακριβώς τσεκαρισμένο το only download and upload to networks which are connected

tools->shareaza settings->internet->upload
στο πινακιδιο bandwidth βαλε 7 KB και ακριβως από κάτω mode την επιλογή maximum

τελος στο tools->shareaza settings->networks->gnutella
για να δεις αυτή την επιλογή θα πρεπει πρωτα να εχεις επιλέξει view->power mode
στο πινακιδιο hub election ξετσεκαρε μόνο το allow this node to become a hub

στην επιλογή edonkey 2000 βαλε στο client link connections την επιλογη connect to no more than 200 ή 250 other edonkey clients

επίσης δεν ειναι ανάγκη να συνδεεσαι σε όλα τα δίκτυα, σαν default σίγουρα κράτα το G2 μια και είναι το προνομιακό δίκτυο για το shareaza και με τις μεγαλύτερες ταχυτητες χωρίς ουρές και από εκεί και πέρα να συνδέεεσαι κατά περίπτωση είτε με το emule (πολύ μεγάλα αρχεία) είτε με το gnutella1 για μεμονωμενα τραγούδια. Αν κατεβάζεις torrents και ταυτόχρονα εισαι συνδεδεμένος στα υπόλοιπα 3 δίκτυα τότε θα σερνεσαι μια και το shareaza θα κάνει πολλές συνδέσεις

todo
04-10-04, 03:53
Σ' ευχαριστώ πολύ! :)

kokonik
27-10-04, 00:28
Τελικα ειπα να το κατεβασω και εγω αλλα οσο και αν κανω αναζητηση δεν μου βρισκει τιποτα!Εκανα τις ρυθμισεις που γραφετε στη δευτερη σελιδα αλλα τιποτα..Μηπως ξεχασα κατι?Ειμαι με alcatel500 και dsl vivodi 256

no_logo
27-10-04, 00:42
εχεις συνδεθεί σίγουρα;
τρέξε το τεστ που σου γράφω με ανοικτο το shareaza http://www.crucial-forums.com/connectiontest/ τι σου λέει;
για να δεις αν εχεις συνδεθεί στα δίκτυα που θες θα πρεπει να εχεις επιλέξει
view-> power mode και αφού το κάνεις αυτό αν πας στο tab με το όνομα networks θα πρέπει να εχεις μια τέτοια εικόνα αν εχεις συνδεθει σε gnutella1 gnutella2 και ed2k.

kokonik
27-10-04, 01:05
http://img76.exs.cx/img76/28/shar1.jpg
---
Results
TCP: The TCP connection has timed out. This can be due to a stealth firewall or router that has not been configured properly for Shareaza.
UDP: No answer has been received from your client. This can have various reasons, like that your firewall or router isn't properly configured for Shareaza, or Shareaza is not running on this port, or not connecting to the networks.
At least one problem has been detected and you probably have to configure your firewall or router for Shareaza. If you need help with configuring your firewall or router, visit this page on the wiki:
Τι port πρεπει να εχω?Στα εργαλεια-επιλογες-εχει 28857 και αυτοματη διευθυνση
ΥΓ.Που με εμπλεξες παλι χαλανδριωτηηηηηηη :D

no_logo
27-10-04, 01:23
δεν εχω ρουτερ και δεν ξέρω πως μπορείς να ανοίξεις το port για το shareaza, ξέρω μόνο πως πρεπει να ανοίξεις το port 6346 που είναι default και για tcp και για udp. υπάρχει για βοήθεια αυτό το site www.portforward.com επίσης υπάρχει τομέας στο adslgr.com το site μας δηλαδή που εχει πολλά how to για ρουτεράκια.http://www.adslgr.com/forum/forum-21.html
καλά εκανα και σε εμπλεξα πρεπει σε καποια φαση να το μαθεις και αυτό :P

no_logo
27-10-04, 01:35
Τι port πρεπει να εχω?Στα εργαλεια-επιλογες-εχει 28857 και αυτοματη διευθυνση
στο τεστ σε σκάναρε στην 6346 ή εβαλες στο κουτάκι το port που λες εδώ;
αν κάνεις το τεστ πάντως γράφωντας στην σελίδα το port που είναι επιλεγμένο στο shareaza είτε το 6346 είτε αυτή που λες παραπάνω και σου βγάλει το ίδιο αποτέλεσμα τότε είναι ΜΟΝΟ πρόβλημα του ρουτερ σου και θα πρεπει αντίστοιχα να τον παραμετροποιήσεις. μην ξεχάσεις αν εχεις το firewall xp να το απενεργοποιήσεις ή να το παραμετροποιήσεις αντίστοιχα.

kokonik
27-10-04, 08:07
Λοιπον με 6346 μου βγάζει αυτο
Results
TCP: The TCP connection has timed out. This can be due to a stealth firewall or router that has not been configured properly for Shareaza.
UDP: No answer has been received from your client. This can have various reasons, like that your firewall or router isn't properly configured for Shareaza, or Shareaza is not running on this port, or not connecting to the networks
Το αλλο που σου ειπα ειναι όπως στο ειπα

Στα εργαλεια-επιλογες-εχει 28857 και αυτοματη διευθυνση
Το SP2 με το firewalls των χρ μου ανεφερε το γνωστο,αν θελω να αποκλεισω το προγραμμα ή να κανω αρση του αποκλεισμου και εκανα αρση

Plink
27-10-04, 09:58
Καλημέρα, εγώ δεν έχω firewall, ούτε XP ούτε κάποιο άλλο.
Αλλά στο τεστ μου βγάζει το ίδιο μύνημα!
Έχω το speedtouch...κάπου άκουσα ότι έχει ενσωματωμένο firewall, αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα πως θα το ρυθμίσω....

και μια άλλη ερώτηση, αν κάποιος ξέρει...
σχετικά με τα torrent...υπάρχει περίπτωση ένα πρόγραμμα άλλο, εκτός του shareezaa να δώσει για κάποιο λόγο μεγαλύτερες ταχύτητες (χρησιμοποιώ shareezaa, αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος από την ταχύτητα που δίνει και σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω άλλο client...

ευχαρστώ....

Plink
27-10-04, 11:34
οκ..τελικά απαντήθηκε το ερώτημά μου....
μόλις έβαλα το Azureus....και έπιασα αμέσως 5 φορές μεγαλύτερη ταχύτητα από ότι με το shareezaa!!!!

no_logo
27-10-04, 16:52
οκ..τελικά απαντήθηκε το ερώτημά μου....
μόλις έβαλα το Azureus....και έπιασα αμέσως 5 φορές μεγαλύτερη ταχύτητα από ότι με το shareezaa!!!!

τα πιθανότερα, ή δεν είχες παραμετροποιήσει σωστα το shareaza ή προσπαθούσες να κατεβάσεις κάποιο torrent αρχείο ενώ είχες σύνδεση με gnutella1, gnutella2, ed2k είτε όλα μαζί είτε ενα από αυτά. σε τέτοιες περιπτώσεις είναι λογικό να μην πιάνεις την ταχύτητα που θα επιανες με εναν client μόνο για torrents μια και η γραμμη σου μοιράζεται και σε αλλα δίκτυα και το upload και το download σου. η μεγάλη επιτυχία του shareaza είναι η επιτυχία του σαν multi network client με ενα πρόγραμμα μπορείς να κατεβάσεις πολλα αρχεία από πολλα δίκτυα. με τα torrents κατεβάζεις κυρίως προσφατα μεγάλα αρχεία, με το ed2k μεγάλα κυρίως αρχεία με εμφαση σε παλιοτερα, με το gnutella1 κυρίως τραγούδια, με το gnutella2 'ολα τα παραπάνω αρκεί βέβαια κάποιος αλλος να τα εχει κατεβάσει πριν από εσένα. στην επόμενη εκδοση του shareaza θα υπάρχει και υποστηριξη για ftp download, αυτό ανοιγει ακόμα περισσότερο τις προοπτικές.


Λοιπον με 6346 μου βγάζει αυτο
Results
TCP: The TCP connection has timed out. This can be due to a stealth firewall or router that has not been configured properly for Shareaza.
UDP: No answer has been received from your client. This can have various reasons, like that your firewall or router isn't properly configured for Shareaza, or Shareaza is not running on this port, or not connecting to the networks
Το αλλο που σου ειπα ειναι όπως στο ειπα
Παράθεση:
Στα εργαλεια-επιλογες-εχει 28857 και αυτοματη διευθυνση

Το SP2 με το firewalls των χρ μου ανεφερε το γνωστο,αν θελω να αποκλεισω το προγραμμα ή να κανω αρση του αποκλεισμου και εκανα αρση

ναι εχει firewall το ρουτερ σου και πιο πάνω σου εγραφα πως πρεπει να το παραμετροποιήσεις για τον τροπο σου ανέφερα και σχετικό site, επίσης μπορείς να πας και στον τομέα του adslgr.com για το adsl hardware μπορει να βρεις κάτι σχετικό

KyR-X
27-10-04, 17:01
Καλημέρα, εγώ δεν έχω firewall, ούτε XP ούτε κάποιο άλλο.
Αλλά στο τεστ μου βγάζει το ίδιο μύνημα!
Έχω το speedtouch...κάπου άκουσα ότι έχει ενσωματωμένο firewall, αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα πως θα το ρυθμίσω....

και μια άλλη ερώτηση, αν κάποιος ξέρει...
σχετικά με τα torrent...υπάρχει περίπτωση ένα πρόγραμμα άλλο, εκτός του shareezaa να δώσει για κάποιο λόγο μεγαλύτερες ταχύτητες (χρησιμοποιώ shareezaa, αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος από την ταχύτητα που δίνει και σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω άλλο client...

ευχαρστώ....

Ποιό Speedtouch έχεις?

no_logo
27-10-04, 17:18
το γραφει πιο πάνω alcatel 500

KyR-X
27-10-04, 18:06
Άραγε δουλεύει καλά με Vivodi? Έχει όντως Firewall? Αντί για 530 να χρησιμοποιήσω αυτό, κι αν οχι γιατί?

Plink
27-10-04, 19:45
Εγώ έχω το 530ι....

Το firewall και το NAT δεν τα ρύθμισα ακόμα.....
απλώς κατάλαβα ότι το Shareezaa δεν είναι ότι καλύτερο για torrents ... :roll:

Jim87
28-10-04, 17:45
Eμένα ενώ το connection test μου βγάζει την θύρα 21247 blocked με το γνωστό μηνυματάκι που αναφέρετε ποιο πάνω, συνδέετε κανονικά :? :? :?

no_logo
28-10-04, 17:58
Eμένα ενώ το connection test μου βγάζει την θύρα 21247 blocked με το γνωστό μηνυματάκι που αναφέρετε ποιο πάνω, συνδέετε κανονικά :? :? :?

το θεμα δεν ειναι αν συνδεεται αλλά τι θα σου κατεβάζει.
εχεις απενεργοποιήσει το firewall των xp;
εχεις παραμετροποιήσει το ρουτερ σου ή το firewall που μπορεί να χρησιμοποιείς πχ νορτον ;

στην σελιδα εβαλες να σε σκαναρει για την 21247;
εχεις τσεκαρισμενο το i can accept incoming connections;

Jim87
28-10-04, 20:16
Eμένα ενώ το connection test μου βγάζει την θύρα 21247 blocked με το γνωστό μηνυματάκι που αναφέρετε ποιο πάνω, συνδέετε κανονικά :? :? :?

το θεμα δεν ειναι αν συνδεεται αλλά τι θα σου κατεβάζει.
εχεις απενεργοποιήσει το firewall των xp;
εχεις παραμετροποιήσει το ρουτερ σου ή το firewall που μπορεί να χρησιμοποιείς πχ νορτον ;

στην σελιδα εβαλες να σε σκαναρει για την 21247;
εχεις τσεκαρισμενο το i can accept incoming connections;

Το firewall δεν το έχω απενεργοποιήση.
Βασικά ακόμα ψάχνω να ρυθμίσω το firewall του 652h.(όποια βοήθεια δεκτή... :oops: )

Ναι στην σελίδα την 21247 πόρτα έβαλα να σκανάρει.

Όσο για ταχύτητα...
απο 0,40 μέχρι και 10-11kb έχω δει αλλά για ελλάχιστα δευτερόλεπτα.

Την ποιο πολύ ώρα είναι στα 2 με 3 kb...

Την επιλογή για τις εισερχόμενες την έχω τσεκαρισμένη

no_logo
28-10-04, 20:20
οταν συνδεεσαι με το edonkey σου λεει πως εχει high ή low id;
το ρωτάω σε περίπτωση που η σελίδα δεν λειτουργεί αν και δεν το νομίζω
πηγες στο section του adslgr.com με το όνομα adsl hardware; εχει κάτι υπομνήματα για την ρύθμιση των ρουτερ σας, αναμεσα τους είναι και για το δικό σου νομίζω

Kotsus
11-11-04, 02:26
Εχει κατι αναλογο το Shareaza με το Horde του Edonkey2000 ή του Overnet?

@ ADSLgr.com All rights reserved.