PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη ρουτερ zte λογω χαμηλης εμβελειας wifi



ee4649
13-11-14, 11:23
καλησπερα.θελω να αλλαξω το ρουτερ της wind το zte λογω χαμηλης εμβελειας wifi...
μπορει να μου πει καποιος που εχει βαλει αλλο ρουτερ σε wind.ποιο εχει βαλει κ αν παιζει καλα; γτ το zte δεν παλεύεται. .κ επισης απο οτι καταλαβα δεν παιζουνε ολα τα ρουτερ..γιαυτο θελω να μου πει καποιος που εχει δοκιμασει καποιο συγκεκριμένο μοντελο..

Ευχαριστώ

yiannis010
13-11-14, 14:34
ματαξύ μας ότι ρουτερ και να πάρεις θα είναι 50 φορές καλύτερα απο το ρούτερ που έχεις τώρα.με 30-35 € θα βρείς πολυ δυνατα ρουτερ και αν πέσεις και σε καμια προσφορά μπορει να βρεις και ρουτερ με διπλή εξωτερική κεραία

ee4649
13-11-14, 16:48
επειδη ομως εχω ηδη δυο ρουτερ (ενα thompson της forthnet κ ενα netgear)
κ δεν συνδέονται με τπτ (προφανως λογω wind) θεκω να αγορασω ενα που θα το κουμπωσω κ θα παίξει. ..αν υπαρχει καμια σιγουρη λυση..

nyannaco
13-11-14, 17:39
Ολα παίζουν, απλά κάποιοα ίσως λίγο καλύτερα από άλλα. Είναι λίγο περίεργο να μην παίζουν αυτά. Μάλλον κάποια ρύθμιση. Εγώ θα το πάλευα για το Thomson κατ'αρχήν.
Βάλε πάνω το Thomson και πάρε οθονιά(ές) από τις ρυθμίσιες του και ανέβασέ τες, πιθανότατα κάποιος θα σου πει τί πρέπεινα αλλάξεις.

Tiven
13-11-14, 18:37
Βάλε κάποιο από αυτά που έχεις με στατική IP στο ίδιο Subnet του δικτύου σου, ρύθμισε το να μην μπαίνει στο ιντερνετ (WAN), κλείσε το DHCP και έχεις +1 δωρεάν access point. Διαφορετικές συχνότητες/κανάλια οπωσδήποτε στο κάθε WIFI!!

Στο σήμα έχεις μικρές διαφορές είτε βάλεις ΖΤΕ είτε βάλεις κάποιο με πολλά λεφτά, πίστεψε με. Τα σημαντικότερα είναι η θέση και η συχνότητα του κάθε access point σε σχέση πάντα με το περιβάλλον.

ee4649
13-11-14, 19:46
θα δοκιμάσω ξανα με το thompson κ θα ανεβασω τις ρυθμίσεις εδω...φιλε tiven τι εννοεις να το συνδεσω το ρουτερ σε μια πριζα τηλεφωνου κ να δουλεψει σαν access point ωστε να πιανει σε ολο το σπιτι; κ πως θα γινει αυτο αν δεν εχει wan για να συνδεθει στο ίντερνετ; θα του δωσω μια στατική ip οπως ειπες πχ 192.168.1.10(192.168.1.254 gateway) αλλα αυτο με το wan δεν καταλαβα

Tiven
13-11-14, 21:31
θα το βάλεις πάνω στο ρούτερ που έχεις τώρα με ethernet, το καλώδιο τηλεφώνου είναι άχρηστο.

ee4649
13-11-14, 22:09
α οκ κ θα συνδεομαι σε αυτο ασυρματα μετα με την προοπτικη να εχει καλυτερη εμβελεια..σωστα;;

Tiven
14-11-14, 03:46
Ναι, θα το συνδέσεις με το καλώδιο στο ρουτερ που εχεις τώρα, και θα είναι ουσιαστικά εμβέλεια από +1 access point.

iznodur
17-11-14, 11:07
To router που δίνει η Wind όπως και όλα τα άλλα δίκτυα είναι ένα απλό ρούτερ για να κάνεις την δουλειά σου και τίποτα άλλο. Προσωπικά πάντως έχω το ZTE ακόμη με 3 συσκευές συνδεδεμένες και δεν έχω πρόβλημα :)

dimitri_ns
17-11-14, 11:18
Και κλεισε και το wifi του zte για να μειωθεί ο θόρυβος στην μπάντα από wifi

techgirl
17-11-14, 19:54
To router που δίνει η Wind όπως και όλα τα άλλα δίκτυα είναι ένα απλό ρούτερ για να κάνεις την δουλειά σου και τίποτα άλλο. Προσωπικά πάντως έχω το ZTE ακόμη με 3 συσκευές συνδεδεμένες και δεν έχω πρόβλημα :)

Ναι μωρέ ΟΚ, είναι. Και στον γειτονα (τον απο κάτω) δίνω και νο προμπλεμ

lex_luthor
20-11-14, 20:02
To router που δίνει η Wind όπως και όλα τα άλλα δίκτυα είναι ένα απλό ρούτερ για να κάνεις την δουλειά σου και τίποτα άλλο. Προσωπικά πάντως έχω το ZTE ακόμη με 3 συσκευές συνδεδεμένες και δεν έχω πρόβλημα :)

Αντέχει και άλλο... Είμαι με Sonos, Chromecast, Smartphone, Laptop, PS4 και για κερασάκι στην τούρτα με ηχεία Philips Fidelio. Μέχρι στιγμής δε μου έχει δημιουργήσει το παραμικρό :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.