PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλός συγχρονισμός και όχι μόνο



Zavarenios
15-11-14, 16:41
Είμαι συνδρομητής Forthnet 6 χρόνια στην καλαμαριά Θεσσαλονίκης.

1. Αρχικά. Ταχύτητα 14-15Μbps με line attennuation 14-15
Χαμηλά μεν για την απόσταση από dslam αλλά για πολλά χρόνια το ίδιο χωρίς αποσυνδέσεις ή άλλα προβλήματα.

2. Ξαφνικά ξεκίνησαν οι αποσυνδέσεις (30-50 την ημέρα, ταχύτητες 2 έως το πολύ 11Mbps. Πολλαπλές επικοινωνίες με Forthnet.

3. Ανέβασμα SNR margin από Forthnet από 6 στα 8. Συνέχεια αποσυνδέσεων
(λιγότερες ~10 την ημέρα) ταχύτητες 2 με 7 Mbps. Ξανά επικοινωνία με Forthnet.

4. Επίσκεψη τεχνικού. Στο σπίτι και στην πολυκατοικία γραμμές εξαιρετικές. Κατέβασμα SNRM στα 6 reset στην πλακέτα στο κέντρο ταχύτητα σταθερά 11 Mbps μεταβίβαση βλάβης στον ΟΤΕ για βελτίωση του χαμηλού συγχρονισμού.

5. Μετά την όποια ενέργεια του ΟΤΕ, δεν είχα Ούτε τηλέφωνο Ούτε internet.

6. Ξανά επικοινωνία με forthnet και αφού έμεινα μια εβδομάδα χωρίς τηλέφωνο και internet, ξανά επίσκεψη τεχνικού forthnet, ξανά εξαιρετικές οι γραμμές στο σπίτι, αλλά δεν έχω καθόλου εξωτερική γραμμή. Ξανά επικοινωνία Forthnet με ΟΤΕ, ξανά ενέργειες ΟΤΕ και τώρα έχω τηλέφωνο και internet (σταθερά χωρίς διακοπές αλλά 10ΜBps).

7. Αυτή τη στιγμή τα στατιστικά της γραμμής μου είναι:
upstream / downstream
Current Rate (Kbps) 988 / 10308
Max Rate (Kbps) 992 / 10372
SNR Margin (dB) 6.1 / 6
Line Attenuation (dB) 5.7 / 15.8
Errors (Pkts) 0 / 0

Δεν ξέρω τι να κάνω και παρακαλώ για τις απόψεις σας
1. Δεν κάνω τίποτα και συμβιβάζομαι με την υποβάθμιση κατά 30% της ταχύτητας
2. Επικοινωνώ ξανά με Forthnet και μπαίνω ξανά στον ίδιο φαύλο κύκλο
3. Αλλάζω πάροχο (σκέφτομαι για ΟΤΕ μόνο και μόνο γιατί υπάρχει απευθείας επικοινωνία χωρίς μεσάζοντες και οι γραμμές είναι δικές του).
4. Βάζω VDSL (υποτίθεται ότι η γραμμή μου υποστηρίζει, αλλά άραγε θα πιάνω 20 MBps που θεωρητικά θα έπρεπε να πιάνει η γραμμή μου με απλό adsl2+ πληρώνοντας τα μαλλιοκέφαλα μου).

Κάθε άποψη δεκτή και ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων για το μακροσκελές post.

yiannis010
15-11-14, 17:53
το πρόβλημα που υπήρχε τελικά; σου ειπανε? μου κάνει εντύπωση γιατι το snr ειναι οριακά το atteneuation είναι πολύ χαμηλά και παρ όλα αυτά η ταχυτητά σου είναι στα 10

Zavarenios
15-11-14, 22:24
Καμιά εξήγηση πέρα από ότι και τις δύο φορές που ήρθε σπίτι μου ο τεχνικός της forthnet έριξε το σφάλμα στον ΟΤΕ. Με τον ΟΤΕ εγώ σαν χρήστης δεν ήρθα ποτέ σε επαφή οπότε τι κάνανε και πως "διορθώσανε" το πρόβλημα δεν έμαθα, ούτε φυσικά τι είδους πρόβλημα υπήρχε-υπάρχει.

yiannis010
16-11-14, 06:13
Καμιά εξήγηση πέρα από ότι και τις δύο φορές που ήρθε σπίτι μου ο τεχνικός της forthnet έριξε το σφάλμα στον ΟΤΕ. Με τον ΟΤΕ εγώ σαν χρήστης δεν ήρθα ποτέ σε επαφή οπότε τι κάνανε και πως "διορθώσανε" το πρόβλημα δεν έμαθα, ούτε φυσικά τι είδους πρόβλημα υπήρχε-υπάρχει.
Υποψιάζομαι πως μάλλον πρέπει να αραπχτείτε .και θα τους πιέσεις να μάθεις τι βλάβξη ήτανε και θα ζητήσεις να σου επαναφέρουν την ταχύτητα που είχες.μην τους αφήσεις έτσι.πίεσε να μάθεις τι βλάβη ήταν αυτή που είχε τόσα πρόβλήματα και ενημέρωσε ξανά

Roussos
17-11-14, 11:55
Ας δοκιμάσει να στείλει ένα μήνυμα στο forthnet support για να τον βοηθήσουν για να λύσει το πρόβλημα .

Zavarenios
21-11-14, 02:39
Θα ήθελα να εκφράσω ένα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ αρχικά στο Adslgr το οποίο δίνει τη δυνατότητα σε χρήστες σαν και εμένα να επικοινωνούν με το support των παρόχων τους.
Θα ήθελα να εκφράσω ένα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στα παιδιά στο Forthnet Support του Forum, οποία απάντησαν άμεσα, με γνώση, υπομονή, και εκμεταλλευόμενοι πλήρως όσες δυνατότητες τους επιτρέπει η εταιρία τους, σε κάθε μήνυμα που τους έστειλα κατά την "οδύσσεια" που είχα.
Ένα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στους χρήστες yannis010 και Roussos που ασχολήθηκαν γράφοντας εδώ δυο γραμμές για το πρόβλημά μου.
Ένα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στους τεχνικούς Forthnet και ΟΤΕ που τελικά σήμερα έλυσαν το πρόβλημα μου (κάλλιο αργά παρά ποτέ)

Τα στατιστικά της γραμμής μου είναι τώρα (σταθερά τις τελευταίες 8 ώρες)
Upstream /Downstream
Current Rate (Kbps) 1020/16084
Max Rate (Kbps) 1152/16128
SNR Margin (dB) 10.5/5.4
Line Attenuation (dB) 5.4/15.8
Errors (Pkts) 0/0

Ξανά σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ όλους


Υ.Γ. Για χρήστες που αντιμετωπίζουν προβλήματα που δεν λύνονται όπως εγώ, θα ήθελα να δώσω την εξής συμβουλή βγαλμένη από την εμπειρία που έζησα.
Μην ντρέπεστε. Οπλιστείτε με ΕΠΙΜΟΝΗ. Είναι η μόνη λύση. Εγώ έκανα 3 τηλεφωνήματα στον 5ψήφιο της Forthnet, έγραψα 4 διαφορετικά posts στο Forthnet Support του Forum, ψάχτηκα για εναλλακτικό πάροχο (ήμουν τυχερός που το συμβόλαιό μου τελείωσε και ήμουν ελεύθερος να φύγω χωρίς ρήτρα) και τελικά με καλή θέληση όλων η λύση δόθηκε.

yiannis010
21-11-14, 02:46
τελικα το πρόβλημα ποιο ήταν;υπήρχε πρόβλημα γραμμης;

Zavarenios
21-11-14, 16:18
Θεωρώ ως πιο πιθανό να ήταν πρόβλημα γραμμής ΟΤΕ (έχοντας όμως μονόπλευρη πληροφόρηση από το τεχνικό τμήμα της Forthnet). Το όλο πρόβλημα έμενε άλυτο λόγω προφανώς κακού συντονισμού μεταξύ τεχνικών Forthnet και ΟΤΕ με αποτέλεσμα το συνεργείο του ΟΤΕ που ανέλαβε τη βλάβη και τις δύο φορές που ήρθε να μην έχει Feedback για τα αποτελέσματα των ενεργειών του. Την τρίτη φορά πιθανότατα (εικασίες κάνω κι εγώ) έγινε κοινή έξοδος συνεργείων ΟΤΕ- Forthnet οπότε και λύθηκε το ζήτημα. Μια άλλη θεωρία είναι να ήταν αποκλειστικά θέμα Forthnet και DSLAM και αλλάζοντας κάτι εκεί το θέμα να διορθώθηκε (αν έγινε κάτι τέτοιο είναι πολύ πιθανόν η Forthnet να το απέκρυψε ρίχνοντας το όλο σφάλμα στον ΟΤΕ).
Η ουσία είναι ότι έχω κλείσει 24 ώρες με σταθερά 16 MBps συγχρονισμό και ούτε μία αποσύνδεση (παρά το περιέργως χαμηλό SNR Margin, 5.1 -5.3).

Ευχαριστώ ξανά για το ενδιαφέρον.

@ ADSLgr.com All rights reserved.