PDA

Επιστροφή στο Forum : Μητροπολιτικά Δίκτυα στην Ελλάδα



skyliner34
20-03-07, 05:29
Μετά από ατελείωτες ώρε Googling διαβάζω για μητροπολιτικά δύκτια σε Αθήνα Θεσσαλονίκη και αργότερα στις υπόλοιπες περιοχές της ελλάδος. Περιγράφουν συνδέσεις μεταξύ υπηρεσιών του δήμου και σχολείων/πανεπιστημίων.
Επίσης στο δήμο Ιωαννιτών και στο δήμο Παμβώτιδας απόσω ξέρω υπάρχει πρόβλεψη των δήμων για ασύρματα δίκτυα ώστε να υπάρχει πρόσβαση στις κατα τόπους υπηρεσίες (ακόμα και χωρίς Internet).
Δεν μπόρεσα να βγάλω συμπέρασμα όμως για το άν τα δύκτια αυτά θα είναι ελεύθερης πρόσβασης από πλευράς δημοτών ή θα είναι μόνο για τις δημόσιες υπηρεσίες τελικά, αν θα υπάρχει σύνδεση αυτών των δυκτίων μεταξύ τους, αν θα υπάρξει τελικά ενσύρματη σύνδεση και πότε θα ολοκληρωθούν οι διαδικασίες.
Μέλη του Ioannina Wireless Network με τα οποία επικοινώνησα μου είπαν ότι μάλλον θα είναι πρόχειρες δουλειές δηλαδή 2-3 access points διάσπαρτα σε κάθε κοινότητα που θα δίνουν internet δωρεάν. :(
Παράλληλα κάποια PDF μιλάνε για ενσύρματα gigabit δύκτια αλλά όχι αναλυτικά (απλή αναφορά)

Αν γνωρίζει κάποιος πληροφορίες σχετικά θα παρακαλούσα να διαφωτήσει εμένα και το υπόλοιπο forum, γιατί πραγματικά έχω χαθεί σε έναν ωκαιανό ράδιο-αρβύλας.

Ελπίζω μετά τις εποικοδομιτικές απαντήσεις να έχουμε και κάνα ποιοτικό flame περί τεχνολογίας δικτύων αυτή τη φορά γιατί με τα topics περί
στρατιωτικής θητείας και κουκουλοφόρων έχουμε αναβιώσει 10 φορές τον εμφύλιο και το flame αριστερά-δεξιά έχει καταντήσει βαρετό.

deniSun
20-03-07, 11:53
Εδώ θα βρεις πληροφορίες:
http://twmn.net/

skyliner34
21-03-07, 07:02
Τα κλασσικά που υπάρχουν σε κάθε wireless forum κάθε πόλης είδα, γιατί μου έδωσες το link twmn και όχι του awmn, μήπως παρέλειψα κάτι; Τα ερασιτεχνικά ασύρματα μου είναι γνωστά, ακόμα παλεύω να συνδεθώ με το βουνό 12,2χιλιόμετρα μακρυά.
Μιλάω για μητροπολιτικά δύκτια σαν τα δημοτικά wimax ή για ενσύρματα δημόσια ή ιδιωτικά MAN. Υπάρχει κάποιο νέο για αυτά;

stef2
21-03-07, 23:20
Φίλε skyliner34 καλησπέρα
Αν θέλεις πληροφορίες δές το θέμα http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=68117.
Μπορείς να επικοινωνήσεις με την Δημοτική Επιχείρηση Ανάπτυξης Δήμου Αργυρούπολης
για περισσότερες πληροφορίες. Στοιχεία επικοινωνίας θα βρείς στο www.deada.gr

skyliner34
27-04-08, 23:59
Για να μην ανοίγουμε topics για πλάκα σκέφτηκα να συνεχίσω αυτό. Τι στιγμή που βγαίνει το 802.11n τι ελπίδες έχουμε να δούμε WMN με καλές/καλύτερες ταχύτητες από τα υπάρχοντα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.