PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με οθόνη (μάλλον)...



alsthom
17-11-14, 22:59
Καλησπέρα.
Ένας φίλος έφερε ένα λαπτοπ Fujitsu/siemens/amilo (δεν θυμάμαι καθόλου αυτή τη στιγμή το ακριβές όνομα) να το δω γιατί δεν ανοίγει.

Αυτό έχει windowsxp και κάνει τα εξής:
1. Ανοίγει κανονικά.
2. Στην διαδικασία εκκίνησης βγάζει έλεγχο δίσκου.
3. Μόλις κάνει τον έλεγχο δε βγάζει σφάλματα και συνεχίζει. Συνεχίζει επίσης αν παρακάμψω τον έλεγχο...
4. Μετά βγαίνει η οθόνη έναρξης των xp. Με τα χρώματά του, τις κλεψύδρες του, με τα όλα του.
5. Κάπου εκεί το σύστημα κολλάει όμως και η οθόνη ασπρίζει! Από το κακό της άραγε? Γύρω γύρω βγάζει ένα μαύρο φόντο και στη μέση είναι άσπρο που από πίσω δε φαίνεται σχεδόν τίποτα. Σαν να βλέπεις παλιά ασπρόμαυρη τηλεόραση μοιάζει. Πρίν την εμφάνιση αυτής "οθόνης" βγάζει κάνα δυο άσπρες οριζόντιες γραμμές...
6. Μετά τίποτα. Κολημένα όλα και η μόνη λύση το κλείσιμο από το κουμπί.

Τι μπορεί να είναι? Κάρτα γραφικών ή οθόνη ή μήπως κάτι άλλο?

Έβαλα ένα cd με linux/ubuntu και σε κείνο έκανε ακριβώς τα ίδια. Μόλις φόρτωσε το cd και στη φάση που ρωτάει γλώσσα/εγκατάσταση κτλ , πάγωσε και έβγαλε την παραπάνω μαυροασπρίλα.

Του είπα να το συνδέσει με μια άλλη οθόνη (νομίζω έχει έξοδο από πίσω, δεν είμαι σίγουρος...) και να μου πει.
Ποια η γνώμη η δική σας?
Τι παίζει εδώ?

sotos4421
17-11-14, 23:51
Αν δεν παίζει ούτε με την άλλη οθόνη μάλλον είναι η κάρτα γραφικών.

alsthom
18-11-14, 02:25
Την οθόνη λογικά μπορούμε να την αποκλείσουμε έτσι? Μιας και δείχνει κανονικά το bios, την οθόνη έναρξης κτλ....
Ή μήπως όχι?

jim68
18-11-14, 03:17
Μου έφερε πριν 3 μέρες ένας φίλος το Fujitsu/siemens/amilo pi 1536,ελπίζω να μην είναι κοινός :p (ο φίλος)

Έκανε τα ίδια πράγματα. Η κάρτα γραφικών του είναι σε σλότ φοράει την ΑΤΙ Χ1400.

Ενδιάμεσα τσίπσετ κάρτας γραφικών και ψύκτρας που είναι κοινή με τον επεξεργαστή,είχε το υλικό που είναι σαν "σφουγγαράκι" το έβγαλα και έβαλα ένα μικρό κομμάτι χαλκό από αυτό που έχουν οι ψύκτρες.

Από τότε λειτουργεί άψογα εδώ και 3 μέρες,έχω βάλει και τα win7 που ήθελε ο φίλος και είναι αστέρι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.