PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα Πρόβλημα (πες μου πως το λύνεις :P )



Andim
20-03-07, 11:22
Χθες το βράδυ έκανα μεταφορά του tower απο την μια μερία του γραφείου στην άλλη(λογω αλλαγής χώρου).
Μόλις πήγα να ανοίξω το πιτσι εκανε κατι περιίεργους ήχους το τροφοδοτικό και έκλεινε.:sorry: Το έκανε 5-6 φορες μεχρι που τελικά άνοιξε.:p
Το θέμα είναι ομως οτι απλα άνοιξε το τροφοδοτικό και οχι το πιτσι :down:
Εβγαλα και ξανάβαλa τις μνήμες εβγαλα και ξανάβαλα vga τίποτα ομως.
Ενω το τροφοδοτικό ανόγει κανονικα και δινει ρευμα στις συσκευές το pc δεν ξεκινάει.
Τί παίζει να είναι; επεξεργαστής; μνήμες;(αν και δοκιμασα μια μια σε καθε slot ξεχωριστα) slot μνήμης τι μπορει να είναι; :twisted:

wi fi thief
20-03-07, 12:44
Οταν λες ανοιγει το τροφοδοτικο τι εννοεις? Δουλευουνε οι ανεμιστηρες του?
Τα ανεμιστηρια του επεξεργαστη και της vga δουλευουνε?
Στην οθονη παιρνεις καποιο μυνημα?
Συνηθως απο (αποτομες) μετακινησεις επηρεαζονται περισσοτερο οι σκληροι δισκοι.

[stupid joke mode οn] δοκιμασες να το μετακινησεις στην παλια θεση, μηπως ξαναδουλεψει??? :sneer: [stupid joke mode οff]
:)

Andim
20-03-07, 13:11
Ναι το τροφοδοτικο δουλευει κανονικα και οι δισκοι κανονικα ολα κομπλε... απλα η οθόνη παραμένει μαυρη και αναβοσβηνει το λαμπακι (οπως οταν δεν ειναι ανοιχτο το pc) συν του οτι δεν κανει το χαρακτηριστικό μπιπ οταν ξεκινάει οπότε κατι απο μνήμες(ή slot ή modules) μυρίζομαι αλλα δεν είμαι σίγουρος. :hmm:
Το θέμα είναι οτι θα πρέπει να παρω καινούριο pc αν είναι ή cpu ή m/b (slots) λογω του οτι δεν παιζει να βρω τίποτα απο τα δυο σε s754 :(

[joke mode on] Δεν το πήγα στην παλιά θέση, λες να μην του αρέσει εκεί; :lol:
Μου κάνει κατι ζηλιες τον τελαυταίο καιρό παντως :strife: [joke mode off]

Πλάκα πλάκα εχω ψιλοξενερώσει γιατι πρόσφατα αγόρασα και μια 7800GS(agp) :wall: λογω του οτι σκεφτόμουν να το κρατήσω κανα χρόνο ακόμα :redface:

wi fi thief
20-03-07, 13:26
αφου πρωτα σιγουρευτεις οτι το καλωδιο του μονιτορ ειναι καλα βιδωμενο πανω στην vga (και οχι πχ στην vga out του backpanel) βγαλε την vga απο το agp slot κανε ενα clearCmos (συμβουλεψου το manual της μητρικης σου) και ξαναβαλτην.
Αν η μητρικη σου διαθετει onBoard vga μετα απο το clearCmos και πριν ξαναβαλεις την agp δοκιμασε με αυτην.

Andim
20-03-07, 13:39
Το δοκίμασα και το clearCmos και τίποτα πάλι.:twisted:
Vga onboard δεν έχω :( Και τα βύσματα κομπλέ και επαιξα βγαλε βαλε με την καρτα αλλα...:down:

flevio
20-03-07, 13:48
εκανε περιεργους ηχους?οπως μπιιιιιιιιιπ μπιιιιιιιιιιπ μπιπ ?και σταματησαν μονοι τους?:hmm:
αν δε φτιαξει μ αυτο που σου πε ο wiper....

πιθανο αν ειχε στραβοκαθησει καμια vga να ψηθηκε κιολας.. εκτος και αν το τροφοδωτικο εχει προστασια απο βραχυκυκλωμα..

clear cmos = βγαζω μπριζα- μπαταρια 1Min να μαι σιγουρος..

μυριζει τιποτα καμενο ? πχ απο το psu...
βαλε και μονο τη 1 μνημη και δοκιμασε..(και αν δεν δουλεψει ,την αλλη..)

να θυμασαι σε οτι κανεις παντα εξω η μπριζα..

k_koulos
20-03-07, 13:52
λογικά είναι θέμα hardware, άρα κοιτάμε να έχουν βιδώσει/κάτσει καλά όλα τα βύσματα [τροφοδοσίες/δεδομένα], κοιτάμε αν έχει η οθόνη κάτσει καλά [δοκίμασε με άλλη οθόνη αν έχεις πρόχειρη] και αν έχουμε όρεξη κοιτάμε και τις κάρτες αν έχουν ακουμπήσει [βγάζουμε/βάζουμε].

Καλού κακού κάντου και ένα φύσημα μπας και έχει κάτσει σκόνη πουθένα...

Andim
20-03-07, 13:56
Οχι τίποτα καμένο.Καπως ετσι το εκανα το clearcmos(χωρις να βγάλω πρίζα απλα με κλειστο το διακόπτη του psu)
Απο θορύβους δυστυχώς δεν κάνει τίποτα...καμια ένδειξη :(
Τα εχω βγάλει ολα και τα έχω ξαναβάλει καμια 10αρια φορές.
Αν υποθέσουμε οτι τα έπαιξε το cpu ή τα slots των μνημών πως μπορω να το αναγνωρίσω; :hmm:

wi fi thief
20-03-07, 14:04
(χωρις να βγάλω πρίζα απλα με κλειστο το διακόπτη του psu)

τεραστιο σφαλμα που δεν πρεπει να το επαναλαβεις ποτε!!!
Δεν ακουμπαμε κανενα part εντος case αν το τροφοδοτικο δεν εχει βγει απο την πριζα!!!
Οχι μονο για την δικη μας ασφαλεια αλλα και για την ασφαλεια του υλικου.

Το clearCmos διαφερει απο κατασκευαστη σε κατασκευαστη και το σωστο για την δικη σου μητρικη το ξερει μονο το manual σου και οσοι εχουνε παρομοιο μοντελο!!!
Στις περισσοτερες μητρικες χρειαζεται να αλλαξει θεση καποιο jumper-ακι
;)
Αγορασε (10 ευρω μαξιμουμ) ή δανεισου απο καποιον ηλεκτρονικο ενα πολυμετρο και μετρησε το τροφοδοτικο σου.

flevio
20-03-07, 14:06
η cpu ειναι δυσκολο να καηκε .. τα σλοτς απλα δοκιμαζεις στα αλλα..
βγαλε οτι εχτρα εχεις επανω hd dvd floppy και δοκιμασε 1 boot..
10%..


το clear cmos καλο ειναι να αποφευγεται γενικα ,και να χρησιμοποιηται το κοινο σε ολα, βγαζω μπριζα -μπαταρια..

k_koulos
20-03-07, 14:10
απο το manual της μητρικής σου δες τι σημαίνουν οι ήχοι, και αν δείς οτι έχει ήχο για πρόβλημα στις μνήμες, τοτε το πρόβλημα σου είναι στην cpu [αφού δεν σου κάνει καθόλου μπιπ]

Γενικά αφαιρετικά και δημιουργικά πρέπει να κινηθείς.
Δοκίμασε και με minimal στήσιμο [1 δίσκο/κάρτα γραφικών/1 μνήμη μόνο]

Andim
20-03-07, 14:18
Εχω απελπιστεί, τα έχω δοκιμάσει ολα αλλα τίποτα.:stunned:
Χρειάζεται κατι δραστικό :superman:

flevio
20-03-07, 14:21
το δραστικο θα ηταν να λυσεις και να ξαναδεσεις το pc.. αλλα χλωμο το βλεπω να δουλευει...... τι στο καλο να κουνηθηκε?


αν δεν δουλευει , για αρχη παιρνεις την 7900 στο χερι και ψαχνεις καπου να τη βαλεις..
στην αναγκη στο μαγαζι που την πηρες.. αφου ειναι και στην εγγυηση..

wi fi thief
20-03-07, 14:32
Εχω απελπιστεί, τα έχω δοκιμάσει ολα αλλα τίποτα.:stunned:
Χρειάζεται κατι δραστικό :superman:

τι την ηθελες την ανακαινιση κα(η)μμενε?
να τα ξαναβαλεις τα επιπλα οπως ηταν γιατι αλλαξε το φένγκ-σούι στο γραφειο σου...:twisted:

:p

Andim
20-03-07, 14:40
Ελα ντε; δεν το αφηνα εκει να αραχνιασει κανα χρόνο ακομα; :cool:

Kapnos
20-03-07, 22:37
Πάρε ένα πολύμετρο και δες αν δίνει ρεύμα στη μητρική σου...

SouthDog
20-03-07, 23:23
Φίλε τι motherboard και τι τροφοδοτικό έχεις?
Τα έχεις καιρό?

Δοκίμασε να ρίξεις μια ματιά στους πυκνωτές,
του mobo, φαίνονται όλοι ΟΚ?

nnn
21-03-07, 00:07
Βγάλε όλες τις συσκευές από επάνω εκτός ενός dimm ram της Vga και του σκληρού του συστήματος.
Πες μας αν ανοίγει.

Andim
21-03-07, 12:21
Τροφοδοτικό 450w (δεν θυμάμαι μάρκα αυτη την στιγμή) <---- Πάνω απο 3-4 χρόνια
M/b : K8NE-Deluxe (2χρόνια)
Cpu : Sempron 3100 s754 (2 χρόνια)
Ram : Kingston 2x512MB & 1GB

nnn το είχα δοκιμάσει και αυτο που λές αλλα τα ίδια.Ανοίγει αλλα δεν κάνει τίποτα είναι μαύρη η οθόνη

Κάτι που παρατήρησα και δεν ξέρω αν σας βοηθάει: Το τροφοδοτικό ανοιγει με 1vga και εναν hdd σαν συσκευές επάνω του.Αν προσθέσω και άλλες συσκευές δεν ανοίγει(π.χ οταν έβαλα και τον 2ο hdd πανω δεν άνοιγε κανονικα έπρεπε να πατήσω το κουμπι τουλαχιστον 6-10 φορές)
Το μόνο σίγουρο είναι οτι χρειάζομαι τροφοδοτικό...αλλα γιατί ομως δεν ξεκινάει το pc μόνο με την vga και τον εναν hdd πανω του ενω το psu ανοίγει κανονικά εστω και μόνο με αυτές τις συσκευές;

wi fi thief
21-03-07, 12:36
Μετρησε το τροφοδοτικο σου, και αν ειναι dead η ασταθες (πχ η γραμμη των 12v που πρεπει να σου δινει + - 5% δηλ απο 11.4 μεχρι 12.6v και αναλογα και στις αλλες γραμμες), αντικατεστησε το με ενα αξιοπρεπες 450αρι (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700413) που δεν θα τροφοδοτεις στο εξης (αν δεν ειχες μεχρι τωρα καποιο πολυπριζο με προστασια ή ακομα καλυτερα με ενα ups) με γυμνο ρευμα.
Αν εχει προβλημα (που ειναι σχεδον σιγουρο) το μονο που μπορεις να καταφερεις με τα συνεχη ανοιξε-κλεισε και τις δοκιμες ειναι να καταστρεψεις και αλλα hardware parts (αν δεν τα εχεις ηδη καταστρεψει)
Δεν ...ζωντανευουν οι νεκροι.:nono:
;)

Υ.Γ. μιας και το προβλημα προεκυψε μετα απο την μεταφορα του πισι σε αλλη πριζα, βεβαιωσου πριν συνδεσεις το καινουριο τροφοδοτικο οτι η πριζα δεν εχει προβλημα-βραχυκυκλωμα.
Το ξερω οτι ειναι πολυ long shot αλλα οποιος ...καιγεται στην σουπα, φυσαει και το γιαουρτι...
:)

opener
21-03-07, 12:37
Δοκιμασε με αλλο τροφοδοτικο αν εχης, η δανεισου ενα για λιγο αν γινεται.

alexopth69
21-03-07, 13:50
Χθες το βράδυ έκανα μεταφορά του tower απο την μια μερία του γραφείου στην άλλη(λογω αλλαγής χώρου).
Μόλις πήγα να ανοίξω το πιτσι εκανε κατι περιίεργους ήχους το τροφοδοτικό και έκλεινε.:sorry: Το έκανε 5-6 φορες μεχρι που τελικά άνοιξε.:p


Τι περίεργους θορύβους; Δεν τους ξαναέκανε ποτέ;
Δοκίμασε το σύστημα χωρίς δισκους και χωρίς VGA. Αν η mobo είναι εντάξει θα αρχίσει να διαμαρτύρεται. Πολλές φορές οι δίσκοι αναγκάζουντο σύστημα να μην ξεκινάει

Andim
21-03-07, 14:22
Η mobo διαμαρτύρεται...πρεπει να ειναι ok! :oneup:

Iannis
21-03-07, 15:33
Κανόνας

Οταν βάζουμε χερι στο εωτερικο του PC πρωτα χαϊδεύουμε ενα καλοριφέρ σε σημείο που δεν είναι βαμενο Μη γελάτε

Η CPU-RAM δεν πρεπει να έχουν σχέση

Κατα 99% ειναι θέμα τροφοδοτικού

RogerMcClintock
21-03-07, 15:44
Θα συμφωνησω με τους παραπανω...Ακουγεται για προβλημα στο τροφοδοτικο σου.
Μαλλον οταν το εβαλες στη νεα θεση και το ανοιξες κατι σου καηκε.Η ασταθεια που αναφερεις ειναι αποτελεσμα κακης τροφοδοσιας με ρευμα.Δοκιμασε ενα δανεικο.

DJman
09-10-10, 17:10
Την εχω πατησει και εγω ετσι.Μεταφορα του pc σε αλλο επιπλο και μετα δεν ανοιγε.Τροφοδοτικο γιοκ.Γενικα καλο ειναι οταν γινονται τετοια μεταφορες μετα που θα κανουμε shutdown να κλεινουμε και το διακοπτη πισω απο το τροφοδοτικο και μετα να βγαζουμε την πριζα:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.