PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet με 580ΚΒ/s. Ο ΟΤΕ θα δινει καλυτερη?



torrero007
18-11-14, 15:27
Καλησπερα παιδια,

Eιμαι συνδρομιτης του NOVA Triple Play. Θα μετακομισω σε ενα καινουργιο σπιτι, οπου εκει ο υπάρχον ενοικιαστής έχει το ιδιο πακέτο και πιανει 580ΚΒ/sec. Η ερωτηση ειναι: εάν αλλαξω σε ΟΤΕ, θα έχω καλυτερη ταχυτητα ή αν θα πιανω ακριβως οτι και με τη Forthnet?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Catchphrase
18-11-14, 20:45
Λόγω των ρυθμίσεων του ΟΤΕ, στις περισσότερες περιπτώσεις οι συδρομητές κλειδώνουν χαμηλώτερα απ' ότι σε άλλους παρόχους.

user2163
18-11-14, 22:20
Το ίδιο θα πιάνεις στο περίπου.
Όσο για το θέμα ρυθμίσεων ζήτα να σε βάλει ο ΟΤΕ σε snr 6 όταν συνδεθείς.

AssVas
20-11-14, 14:53
Βασικά δες και στο site του ΟΤΕ αν έχει διαθεσιμότητα VDSL από καμπίνα (αν είσαι τυχερός:P) και αν ισχύει σκέψου το .
Αν είσαι φοιτητής έχει πακέτο ΔΙΟΔΟΣ VDSL 50Mbps στα 33e με απεριόριστες !

Γενικότερα το Καμπινάτο VDSL είναι αυτή την στιγμή το Best ValueForMoney

babis3g
20-11-14, 15:14
o οτε δεν νομιζω να δινει προφιλ με σνρ 6, ισα ισα αν η τελεοραση ειναι μεσω ιντερνετ θα ανεβει το σνρ πολυ

580 KB δηλαδη γυρω στα 4.8mbps
αν εχει τηλεοραση μεσω ιντερνετ ??? τοτε μπορει να πας παραπανω (και εσυ οχι μεσω ιντερνετ)
αν ομως το πακετο με την τηελοραση σου ειναι μεσω ιντερνετ τοτε μπορει και πιο λιγο

sdikr
20-11-14, 15:16
Καλησπερα παιδια,

Eιμαι συνδρομιτης του NOVA Triple Play. Θα μετακομισω σε ενα καινουργιο σπιτι, οπου εκει ο υπάρχον ενοικιαστής έχει το ιδιο πακέτο και πιανει 580ΚΒ/sec. Η ερωτηση ειναι: εάν αλλαξω σε ΟΤΕ, θα έχω καλυτερη ταχυτητα ή αν θα πιανω ακριβως οτι και με τη Forthnet?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Θα πιάνεις λιγότερα απο ότι στην forthnet, γιατί η forthnet δουλεύει με snr 6 ενώ ο ΟΤΕ με παραπάνω

PwNaGe
25-11-14, 22:49
Ναι αλλα αν ζητησει να του βαλουν το ΣΝΡ στο 6 δε θα του το κανουν;

PEPES
26-11-14, 14:41
Ναι αλλα αν ζητησει να του βαλουν το ΣΝΡ στο 6 δε θα του το κανουν;

Οχι.Ο οτε το αφηνει 9 που ειναι και το target snr.

sweet dreams
26-11-14, 15:19
Για την ρύθμιση του SNR μπορεί να πάρει ένα ρούτερ που να υποστηρίζει την λειτουργία και να το κάνει. Το θέμα είναι να σηκώνει η γραμμή του μείωση και να μην αρχίσει αποσυνδέσεις.

Επίσης με τέτοια ταχύτητα, απ' όσο θυμάμαι, δεν σου δίνουν και τηλεόραση, πας σε δορυφορικό.

Pasxalisk
29-11-14, 15:48
Λογικά την ίδια ταχύτητα θα έχεις

freebil
02-12-14, 22:25
Εμένα στον οτε μου το κατέβασαν και στο 8 πάντως.

PwNaGe
22-12-14, 16:30
Μολις πηγα οτε απο φορτηνετ και ειχα πριν την ιδια ταχυτητα με την προαναφερομενη. Κοντα στα 630-650. Εχω την ιδια ταχυτητα και τωρα και μαλιστα με SnR sto 8-9 εν αντιθεσει με το 6 που ειχα φορτηνετ. ΟΜΩΣ να πω κατι σημαντικο : Στην φορτηνετ ειχα ΑΝΝΕΧΜ κατι που ξερω οτι ριχνει την ταχυτητα κατεβασματος ενω τωρα ειμαι σε ΑΝΝΕΧΑ του οτε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.