PDA

Επιστροφή στο Forum : Eυρωβουλευτές πιέζουν για ψήφισμα που θα ζητάει την διάσπαση της Google



Σελίδες : [1] 2

nnn
22-11-14, 11:35
Υπό την πίεση των Γερμανών ευρωβουλευτών, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο είναι πιθανό να περάσει ψήφισμα, με το οποίο θα ζητάει την διάσπαση της Google σε περισσότερες από μια εταιρίες, με την αιτιολογία της κυρίαρχης και μονοπωλιακής θέσης της στις μηχανές αναζήτησης.

Όπως αναφέρει το δημοσίευμα των Financial Times :


A vote to effectively single out a big US company for censure is extremely rare in the European parliament and is in part a reflection of how Germany's politicians have turned against Google this year.

German centre-right and centre-left politicians are the dominant force in the legislature and German corporate champions, from media groups to telecoms, are among the most vocal of Google's critics.

Since his nomination to be the EU's digital commissioner, Germany's Günther Oettinger has suggested hitting Google with a levy for displaying copyright-protected material; has raised the idea of forcing its search results to be neutral; and voiced concerns about its provision of software for cars.


Το Ευρωκοινοβούλιο όπως είναι φυσικό, δεν έχει την εξουσία να διατάξει την διάσπαση κάποιας εταιρίας, ένα ψήφισμα όμως που θα το ζητάει, είναι ισχυρό μέσο πίεσης και μπορεί να επηρεάσει την πολιτική της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, που έχει την δυνατότητα να απαιτήσει κάτι τέτοιο από την Google.


Πηγή : Android Central (http://www.androidcentral.com/european-parliament-considering-call-break-google?utm_source=ac&utm_medium=dlvrit)

lewton
22-11-14, 11:42
:rofl:
Εντάξει κάποιος εξασφάλισε τη δημοσιότητά του.

Godian
22-11-14, 11:52
Όλα Google

nnn
22-11-14, 12:04
:rofl:
Εντάξει κάποιος εξασφάλισε τη δημοσιότητά του.

Περίμενε να το δει ο Pop, υπάρχει χοντρό παρασκήνιο από πίσω και ο γερμανός επίτροπος είναι κατά της Google...

A_gamer
22-11-14, 12:10
Εμένα μου φαίνεται σαν απόδειξη πως η Γερμανία έχει ξεφύγει. Βλέπουν ότι τους παίρνει για πάρα πολλά, και τώρα βάζουν στόχους που είναι αδύνατοι.

raidenfreeman
22-11-14, 12:58
Τι βλακείες ακούω θεέ μου. Απλά καραγκιοζιλίκια, τους πιέζει η Sony και η παρέα της να χτυπήσουν την πειρατεία όσο γίνεται και την πληρώνει η google. "forcing its search results to be neutral" γνωστό και ως αλλοίωση πληροφοριών και απόκρυψη της αλήθειας.

Γενικά έχω τόσο πολλές αντιρρήσεις σ' αυτό που είναι αστείο.

dpa2006
22-11-14, 13:58
Ο δε Firefox θα έχει ως προεπιλεγμένη μηχανή το Yahoo...!
"είναι πολλά τα λεφτά Άρη (http://www.youtube.com/watch?v=GKe8S7beC6s)...!" ;) :roll:

onewarmslime
22-11-14, 14:13
Ο δε Firefox θα έχει ως προεπιλεγμένη μηχανή το Yahoo...!
"είναι πολλά τα λεφτά Άρη (http://www.youtube.com/watch?v=GKe8S7beC6s)...!" ;) :roll:

καλα, δεν λεω οτι της Google δεν της καιγεται καρφι για το default του Firefox, αλλα και η bing ειναι default στον explorer (χωρις μαλιστα ευκολο τροπο να το αλλαξεις), που οτι και να λεμε χρησιμοποιειται πολυ, και σιγα τι αντικτυπο εχει στην αγορα; νομιζω οχι μεγαλο.

Τωρα για το θεμα, δεν νομιζω πως εχει νοημα/μελλον μια τετοια συζητηση... η Google ειναι αμερικανικη εταιρια και αν δεν το κανανε οι Αμερικανοι με την Μιcrosoft σιγουρα δεν θα το κανουν με την Google...

xhaos
22-11-14, 14:21
πραγματικά, εκτός από τα citations που θα λάβουν οι συγκεκριμένοι....... έχει κάποιο νόημα;

raspoutiv
22-11-14, 14:29
πολύ απλώνονται οι Γερμανοί. δεν τους παίρνει να στοχεύουν την Αμερικανική υπηρεσία πληροφοριών
μάλλον μαξιμαλιστικά το ζητάνε

netlag
22-11-14, 15:06
δεν εχω καταλαβει τι παιζει! Ποιο ειναι το προβλημα ακριβως;

iml
22-11-14, 15:14
Εμένα μου φαίνεται σαν απόδειξη πως η Γερμανία έχει ξεφύγει. Βλέπουν ότι τους παίρνει για πάρα πολλά, και τώρα βάζουν στόχους που είναι αδύνατοι.
Το αυτό.

serf f2
22-11-14, 16:09
δεν εχω καταλαβει τι παιζει! Ποιο ειναι το προβλημα ακριβως;
Κατι σαν τις Ιδιωτικοποιήσεις που παραχωρούν οι συνεργάτες των Γερμανων εδω. Πανε να βαλουν το χερακι τους στο βαζο με το μελι της Google και να ελεγχουν παραλληλα τις αναζητησεις που θα κανει ο καθενας στο ιντερνετ

worldver83
22-11-14, 16:11
Πως την είδαν οι Γερμανοίι? Πλανητάρχες?

DVader
22-11-14, 16:22
Ο δε Firefox θα έχει ως προεπιλεγμένη μηχανή το Yahoo...!
"είναι πολλά τα λεφτά Άρη (http://www.youtube.com/watch?v=GKe8S7beC6s)...!" ;) :roll:

https://www.youtube.com/watch?v=m_b28s3t8qs

Artemius
22-11-14, 16:38
Οι Γερμαναράδες ξεφεύγουν κάθε μέρα όλο και περισσότερο.

Πέρα από το παρασκηνιακό μέρος,που έχει να κάνει με πολλά λεφτά,λόμπι,"φιλίες" και δεν συμμαζεύεται,

το πραγματικό θέμα και πρόβλημα, είναι οτι μιλάμε για πράξη λογοκρισίας,φίμωσης και μη πρόσβασης σε πληροφορία από μεριά των πολιτών, πρόβλημα που πολλαπλασιάζεται εκθετικά σε σημασία,ειδικά,μιας και πρόκειται για "μη παραδοσιακή" (π.χ. ΜΜΕ) πηγή πληροφόρησης-πληροφορίας με μεγάλη δημοτικότητα και διείσδυση στην καθημερινότητα των πολιτών,και συγκεκριμένα, με δεσπόζουσα θέση στον χώρο της.

Αυτά τα πράματα είναι επικίνδυνα για την έννοια της δημοκρατίας και της ελευθερίας,ειδικά σήμερα, και θέτουν "προδεδικασμένα".

badweed
22-11-14, 16:50
θα προτιμουσα την διασπαση του ονειρου των ναζι .

Comicfan
22-11-14, 16:59
Δεν ξέρω αν το συγκεκριμένο είναι για γέλια ή για κλάματα, μόνο σε καλό δε θα βγει πάντως. Πολύ απλώνουν τα πλοκάμια τους οι Γερμανοί και δε θα έχει αίσιο τέλος...

DVader
22-11-14, 17:00
Βασικά πως να μην γίνει παντοκρατορία η Google όταν δεν υπάρχει αξιόλογος ανταγωνσιτής στην ανζήτηση ..?
Σε αυτό το κομμάτι με την αξία της έγινε ...οχι τυχαία !

onewarmslime
22-11-14, 17:07
Βασικά πως να μην γίνει παντοκρατορία η Google όταν δεν υπάρχει αξιόλογος ανταγωνσιτής στην ανζήτηση ..?
Σε αυτό το κομμάτι με την αξία της έγινε ...οχι τυχαία !

εχεις δικιο, αλλα πιστευω οτι ειναι πολυ σημαντικο να υπαρχει ανταγωνισμος στις μηχανες αναζητησης. πολυφωνια, αν θελεις. Το οτι δεν υπαρχει καποιος να ανταγωνιστει την Google (τουλαχιστον σε παγκοσμιο επιπεδο) ομως ειναι αναμφισβιτητο.

DVader
22-11-14, 23:41
Βασικά πάντα το είχα απορία γιατί ...Θέλω να πω....

Δεν νομίζω ότι τα αποτελέσματα της είναι τόσο καλά που δεν μπορεί κανείς άλλος να την ανταγωνιστεί π.χ η MS...Για την DuckDuckGo πιθανόν να έιναι ...ένα πρόβλημα αλλά για την Yahoo ! :whistle:

Ισως όταν ήταν μικρή η Google να βρέθηκε ο ανταγωνιστής ...τότε έπρεπε τώρα είναι αρκετά αργά για το κομμάτι αυτό πιστεύω !

- - - Updated - - -

Μακάρι πάντως !

nikraven
23-11-14, 00:43
κάποτε μέσα σε ένα παραμύθι υπήρχε και ένας δράκος.
Τα τελευταία χρόνια σε κάθε παραμύθι υπάρχει και ένας Γερμανός.
το έχω μεγάλη περιέργεια αν θα φάει ο δράκος τον γερμανό.

psolord
23-11-14, 00:54
Πρεπει να σπασουν και την Apple και να την πουνε Le App!:p

DreamAxe
23-11-14, 02:49
Η Google έφτασε εκεί που έφτασε επειδή ήταν η καλύτερη. Εδώ δεν έγινε διάσπαση της Microsoft στις αρχές του 2000 που όντως υπήρχαν σοβαροί λόγοι ανταγωνισμού και antitrust θα διασπαστεί η Google που απλά είναι μπροστά απο τους ανταγωνιστές της ενώ υπάρχουν τόσες εναλλακτικές?

Όταν άνθρωποι άσχετοι απο τεχνολογία είναι σε θέση να παίρνουν τέτοιες αποφάσεις είναι τουλάχιστον γελοίο.

aiolos.01
23-11-14, 04:47
Και τι θα λέει το ψήφισμα;
"Παρακαλούμε την Google να αυτοδιασπαστεί γιατί έτσι μας ήρθε;"
Γελάνε και οι πέτρες με τα καραγκιοζιλίκια τους. Ας κοιτάξουν να βάλουν κανα φόρο και να κλείσουν τις τρύπες στο Λουξεμβούργο και την Ιρλανδία.

reaper1
23-11-14, 09:05
δηλαδη αυριο αν το 80% του στολου αυτοκινητων στον κοσμο ειναι volkswagen να διασπαστει και αυτη γιατι ειναι κολοσσος
τι ειναι αυτα ρε?? ποιος νομος το λεει? αυτο ειναι παρανομο να δημιουργω νομικα θεματα απο εκει που δεν υπαρχουν
αλλο παραβιαση δεδομενων κτλ αλλο να παω να κανω κουμαντο σε μια ιδιωτικη εταιρεια
εδω να μου πεις κανουν κουμαντο σε κρατη σε εταιρειες θα κολλησουν
αααα ρε ξυλο που θελουν, τριτος παγκοσμιος με αλλο προσωπο αυτο κανουν

konenas
23-11-14, 10:35
Η Γερμανία πάντα ήταν ο λαγός της Αμερικής στην Ευρώπη,τώρα και στην παγκοσμιοποίηση
Οι νόμοι της διάσπασης μπορεί να πρέπει να αλλάξουν;)

Zus
23-11-14, 12:51
Μου αρέσει που πέφτετε από τα σύννεφα με την Γερμανία. Την στιγμή που όλη η ευρώπη, χορεύει στον ρυθμό από τα παλαμάκια της.

Είναι υπερδύναμη και το δείχνει.

Δεν έχει όμως παρθενώνες, ήλιο και αρχαίους τάφους :sneer:

konenas
23-11-14, 17:59
Μου αρέσει που πέφτετε από τα σύννεφα με την Γερμανία. Την στιγμή που όλη η ευρώπη, χορεύει στον ρυθμό από τα παλαμάκια της.

Είναι υπερδύναμη και το δείχνει.

Δεν έχει όμως παρθενώνες, ήλιο και αρχαίους τάφους :sneer:

Ποιος σου το είπε;

sdikr
23-11-14, 18:02
Η Γερμανία πάντα ήταν ο λαγός της Αμερικής στην Ευρώπη,τώρα και στην παγκοσμιοποίηση
Οι νόμοι της διάσπασης μπορεί να πρέπει να αλλάξουν;)

Μήπως μπέρδεψες λιγάκι τις χώρες;
Ναι ξέρω οτι σε βολεύει να βάζεις σε αυτή την θέση την Γερμανία, αλλά δυστυχώς δεν είναι

Helene
23-11-14, 19:47
Καθόμαστε και συζητάμε και αναλύουμε τις θεωρίες συνωμοσίας μας και στην πραγματικότητα δεν έχουμε την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ιδέα τί γίνεται στη Γερμανία, πώς ξεκίνησε όλο αυτό και πού ακριβώς αποσκοπεί.
Η ουσία είναι μία: η google έχει γιγαντωθεί και όντως έχει κυρίαρχη και μονοπωλιακή θέση στις μηχανές αναζήτησης, ανεξάρτητα από το αν αυτό είναι λογικό/αξιοκρατικό/δίκαιο ή ξέρω γω τι.

George978
24-11-14, 00:53
Η apple ποτε θα σπασει?

tiffany
24-11-14, 01:00
Καθόμαστε και συζητάμε και αναλύουμε τις θεωρίες συνωμοσίας μας και στην πραγματικότητα δεν έχουμε την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ιδέα τί γίνεται στη Γερμανία, πώς ξεκίνησε όλο αυτό και πού ακριβώς αποσκοπεί.
Η ουσία είναι μία: η google έχει γιγαντωθεί και όντως έχει κυρίαρχη και μονοπωλιακή θέση στις μηχανές αναζήτησης, ανεξάρτητα από το αν αυτό είναι λογικό/αξιοκρατικό/δίκαιο ή ξέρω γω τι.


Η apple ποτε θα σπασει?

George σου απάντησε η Helene. Ποτέ. Δεν είναι μονοπώλιο σε κάτι. Απλά είναι μια εταιρία με τεράστια έσοδα.

Από την άλλη η Google είναι μονοπώλιο πλέον στην αναζήτηση και τη διαχείριση των προσωπικών μας δεδομένων. Πιο παλιά η Microsoft υποχρέωνε τους κατασκευαστές PC να πουλάνε ΜΟΝΟ Windows. Η Intel έκανε το ίδιο με την MS.

Έχει διαφορά. Εσύ πόσα προϊόντα Apple σε υποχρεώνουν να χρησιμοποιείς; Κανένα. Αντιθέτως Windows Software;

Zus
24-11-14, 01:06
Κάπου σε χάνω. Πόσα προϊόντα Google σε υποχρεώνουν να χρησιμοποιήσεις?

tiffany
24-11-14, 01:16
Κάπου σε χάνω. Πόσα προϊόντα Google σε υποχρεώνουν να χρησιμοποιήσεις?

Το internet είναι γεμάτο υπηρεσίες google αν δεν κάνω λάθος. Μόνο και μόνο το adsense που υπάρχει παντού μου φτάνει. Δε όλο και περισσότερες ιστοσελίδες χρησιμοποιούν την αναζήτηση της google για Insite αποτελέσματα. Αυτά δεν μπορείς να τα αποφύγεις.

Και τα γράφω εγώ που δουλεύω μόνο Google. Έχει γιγαντωθεί. Αν και είμαι της άποψης All in one που αυτή τη στιγμή το έχω, το μέλλον δε θα είναι ανθηρό.

badweed
24-11-14, 01:31
δεν νομιζω οτι η google εχει γιγαντωθει με την αξια της .
σιγουρα εχουμε βοηθησει , αλλα οχι σε τετοιον βαθμο νομιζω .
η γνωμη μου ειναι οτι εξυπηρετει τα της κυβερνησης των αμερικανων και απο εκει αντλει δυναμη επιχορηγησεων και ισως πολα αλλα . (μου ειναι σχεδον αδιανοητο , να μην εχει γινει ετσι η καπως ετσι )

την μηχανη αναζητησης της , οταν την προτιμησα σαν αρχικη σελιδα, ηταν γιατι δεν υπηρχαν οι adsl συνδεσεις και σε σχεση με της yahoo που χρησιμοποιουσα πριν , ηταν ελαφρια η σελιδα (το yahoo ητανε ηδη portal και αρκετα βαρυ και αδιαφορο το περιεχομενο -οπως και τωρα - για να το συναντω οποτε ανοιγω τον browser )
Oχι γιατι ητανε καλυτερη μηχανη αναζητησης .

επειτα , αρχισε να αποκτα και αλλα καλουδια ( οπως το google earth ) μεσω της εξαγορας και σιγα σιγα εδραιωθηκε σε αρκετες καθημερινες μας αναγκες .

θα μπορουσε να ειναι επιχειρηματικο σχεδιο η ολη αναπτυξη της google , αλλα στα πρωτα της βηματα δεν συναντησε αντιστασεις , και αυτο το βλεπω με περισσευμα καχυποψιας .

onewarmslime
24-11-14, 01:51
δεν νομιζω οτι η google εχει γιγαντωθει με την αξια της .
σιγουρα εχουμε βοηθησει , αλλα οχι σε τετοιον βαθμο νομιζω .
η γνωμη μου ειναι οτι εξυπηρετει τα της κυβερνησης των αμερικανων και απο εκει αντλει δυναμη επιχορηγησεων και ισως πολα αλλα . (μου ειναι σχεδον αδιανοητο , να μην εχει γινει ετσι η καπως ετσι )

την μηχανη αναζητησης της , οταν την προτιμησα σαν αρχικη σελιδα, ηταν γιατι δεν υπηρχαν οι adsl συνδεσεις και σε σχεση με της yahoo που χρησιμοποιουσα πριν , ηταν ελαφρια η σελιδα (το yahoo ητανε ηδη portal και αρκετα βαρυ και αδιαφορο το περιεχομενο -οπως και τωρα - για να το συναντω οποτε ανοιγω τον browser )
Oχι γιατι ητανε καλυτερη μηχανη αναζητησης .

επειτα , αρχισε να αποκτα και αλλα καλουδια ( οπως το google earth ) μεσω της εξαγορας και σιγα σιγα εδραιωθηκε σε αρκετες καθημερινες μας αναγκες .

θα μπορουσε να ειναι επιχειρηματικο σχεδιο η ολη αναπτυξη της google , αλλα στα πρωτα της βηματα δεν συναντησε αντιστασεις , και αυτο το βλεπω με περισσευμα καχυποψιας .

Δεν ειναι κακο να υπαρχουν νικητες και χαμενοι. Ναι, στην αρχη κι εγω εμπαινα παιδακι ακομα επειδη ηταν τοσο απλη και αδεια η σελιδα, αλλα απο το 07-08 ηταν εντελως ξεκαθαρο οτι σε σχεση με την Yahoo (το Live Search δεν το αναφερω καν γιατι ηταν απαραδεκτο) υπηρχε μεγαλο φασμα στην ποιοτητα αποτελεσματων αναζητησης - οι αλλες υπηρεσιες της Google δεν εχουν καμια σχεση με αυτο. Ακομα και σημερα, για αποτελεσματα στα ελληνικα η Bing ειναι ανυπαρκτη (γιατι στα αγγλικα κατι κανει). Βρειτε μου εναν που να το αρνειται αυτο.
Και επειδη αναφερθηκε, βρειτε εναν που το 2000 προτιμουσε τα Μαc απο τα Windows που να μην ηταν τελειως hipster. Ναι, δεν θα βρειτε γιατι το ενα ηταν ΠΟΛΥ ΑΝΩΤΕΡΟ απο το αλλο! ισως κατι τετοιο ισχυει και με τις μηχανες αναζητησης...


Το internet είναι γεμάτο υπηρεσίες google αν δεν κάνω λάθος. Μόνο και μόνο το adsense που υπάρχει παντού μου φτάνει. Δε όλο και περισσότερες ιστοσελίδες χρησιμοποιούν την αναζήτηση της google για Insite αποτελέσματα. Αυτά δεν μπορείς να τα αποφύγεις.

Μια χαρα μπορεις (εκτος και αν συνηθιζεις να πατας διαφημισεις). Το θεμα ειναι, θελεις;
Η Google δεν ειναι μονο search, ειναι Gmail (το καλυτερο web interface κατα τη γνωμη μου), Chrome (για πολλους ο καλυτερος browser και οχι αδικα), android, youtube. Για ολα υπαρχουν εναλλακτικες οποτε ναι δεν σε υποχρεωνει κανεις, αλλα...

USBCE
24-11-14, 08:51
The rocks are also laughing.

tzelen
24-11-14, 12:10
Μάλιστα. Από τη μια έχουμε την Γερμανία και από την άλλη μια (τεράστια) εταιρεία. Μόνο σε εμένα φαίνεται ψευτοδίλημμα ποιού το μέρος να πάρεις; :hmm:

PopManiac
24-11-14, 12:29
Υπό την πίεση των Γερμανών ευρωβουλευτών, το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο είναι πιθανό να περάσει ψήφισμα, με το οποίο θα ζητάει την διάσπαση της Google σε περισσότερες από μια εταιρίες, με την αιτιολογία της κυρίαρχης και μονοπωλιακής θέσης της στις μηχανές αναζήτησης.

Όπως αναφέρει το δημοσίευμα των Financial Times :


A vote to effectively single out a big US company for censure is extremely rare in the European parliament and is in part a reflection of how Germany's politicians have turned against Google this year.

German centre-right and centre-left politicians are the dominant force in the legislature and German corporate champions, from media groups to telecoms, are among the most vocal of Google's critics.

Since his nomination to be the EU's digital commissioner, Germany's Günther Oettinger has suggested hitting Google with a levy for displaying copyright-protected material; has raised the idea of forcing its search results to be neutral; and voiced concerns about its provision of software for cars.


Το Ευρωκοινοβούλιο όπως είναι φυσικό, δεν έχει την εξουσία να διατάξει την διάσπαση κάποιας εταιρίας, ένα ψήφισμα όμως που θα το ζητάει, είναι ισχυρό μέσο πίεσης και μπορεί να επηρεάσει την πολιτική της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, που έχει την δυνατότητα να απαιτήσει κάτι τέτοιο από την Google.


Πηγή : Android Central (http://www.androidcentral.com/european-parliament-considering-call-break-google?utm_source=ac&utm_medium=dlvrit)

Βασικά, προς το παρόν βάση των FT πρόκειται για ένα draft κείμενο - απροσδιόριστης κατηγορίας αλλά μάλλον Own Initiative Report θα πρέπει να είναι - το οποίο θα ζητά unbundling γενικά των search engines από εμπορικές δραστηριότητες.

Όντως υπάρχει ένα χοντρό παρασκήνιο με μεγάλη πίεση γερμανικού λόμπυ εναντίον της Γούγλη. Εν μέρει εδράζεται σε - εύλογες - ανησυχίες για παράβαση ιδιωτικότητας (εντάξει, μερικοί εδώ μέσα το έχουν κάνει επίθεση στη δημοκρατία, ξέχασαν το δίκαιο κράξιμο εναντίον της Γούγλης για το mining που κάνει στα email, θα τρελαθούμε!!!!!!) αλλά επίσης σε εμπορικές πιέσεις από μεγάλα γερμανικά πόρταλς όπως εκείνο του Springer Group (Bild εφημερίδα).

Φέρεται να έχει την υποστήριξη και των δύο μεγάλων κομμάτων του ΕΚ δλδ το EPP και το S&D.

Προσωπικά θα περίμενα πολύ να σχολιάσω κάτι αν πρώτα δεν έβλεπα το ίδιο το κείμενο.

Πόσο μάλλον εδώ σε ένα τεχνολογικό φόρουμ όπου έχουμε ανησυχίες για το μέλλον της ιδιωτικότητας όπου η Γούγλη παίζει όντως ένα πολύ άσχημο παιχνίδι εις βάρος της! Δεν λέω πως είναι σωστή ή λάθος η πρωτοβουλία αλλά καλύτερα δεν είναι να περιμένουμε από το να πετάμε αμέσως σχόλια που προέρχονται από αντι-γερμανικά αντανακλαστικά; Δλδ αν την πρωτοβουλία τη στηρίξουν και Σουηδοί ευρωβουλευτές θα είναι επειδή πουλήθηκαν στο γερμανικό λόμπυ; Σοβαρολογούμε;;;;;

Συνεπώς ας περιμένουμε για το περιεχόμενο του κειμένου.

Δύο ακόμα σχόλια:

Α. Ό,τι και νάναι - αν και my money is on an Own Initiative Report - σίγουρα δεν έχει νομική δέσμευση. Προφανώς θα έχει όμως τεράστια πολιτική σημασία και μάλιστα σε εποχή που η Κομισιόν ελέγχει την Γούγλη και που σαφέστατα η Γερμανία ασκεί τεράστια επιρροή στην Κομισιόν (ευγενικά, να μην το πω αλλιώς με το ερώτημα προς Γιούνκερ "Who's your daddy?" :p :p)

B. Δεν είναι καθόλου δεδομένο ότι θα περάσει και ΟΤΑΝ περάσει σε ποια μορφή καθώς πρέπει να περάσει από 2 αναγνώσεις όπου οι ευρωβουλευτές θα περάσουν εκάστοτε αλλαγές (εδώ να δείτε λόμπυ που θα πέσει) και θα πρέπει να ψηφιστούν. Μετά να περάσει από την ολομέλεια κλπ κλπ. Δλδ μιλάμε πως ακόμα και αν προταθεί τελικά κοιτάμε τουλάχιστον ένα χρόνο διαδικασίας για πλάκα ;)

Υπομονή λοιπόν :)

konenas
24-11-14, 12:32
Διαβάστε το: "Είναι ο Καπιταλισμός ηλίθιε"

( έβγαλε καμιά αντίστοιχη υπηρεσία η Γερμανία; )

PopManiac
24-11-14, 12:41
Διαβάστε το: "Είναι ο Καπιταλισμός ηλίθιε"

( έβγαλε καμιά αντίστοιχη υπηρεσία η Γερμανία; )

Σε όλες τις χώρες υπάρχουν "ανταγωνιστικές" προς την Γούγλη υπηρεσίες με την έννοια search portals που έχουν και εμπορικό κομμάτι, δλδ βγάζουν πάνω πάνω αποτελέσματα εκείνων που πληρώνουν περισσότερο.

Δεν γνωρίζω παραπάνω πολλά για το τεχνικό κομμάτι αν και η Γούγλη λέει πως δεν διαστρεβλώνει τα search results για εμπορικούς σκοπούς :rolleyes:

Από εκεί και πέρα δεν είναι μόνο εμπορικό το θέμα αλλά σαφώς εδώ πρόκειται για μια προκρούστεια λογική εναντίον της Γούγλης, δλδ θεωρητικά να την υποχρεώσουν να έχει ένα διακριτό κομμάτι που είναι το search engine και στο οποίο να μην εμπλέκονται εμπορικά κομμάτια.

Να προτείνω όμως κάτι; Ακόμα είναι πολύ πρώιμα σχόλια μιας και δεν έχουμε το κείμενο του Ευρωκοινοβουλίου! Εάν τελικά βγει, τότε αναγκαστικά θα δημοσιευτεί και θα έχουμε άπλετο χρόνο να συζητήσουμε και - γιατί όχι - να υποβάλλουν όσοι θέλουν εδώ μέσα και σχόλια σε ευρωβουλευτές ;)

Cassander
24-11-14, 12:45
Καθόμαστε και συζητάμε και αναλύουμε τις θεωρίες συνωμοσίας μας και στην πραγματικότητα δεν έχουμε την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ιδέα τί γίνεται στη Γερμανία, πώς ξεκίνησε όλο αυτό και πού ακριβώς αποσκοπεί.
Η ουσία είναι μία: η google έχει γιγαντωθεί και όντως έχει κυρίαρχη και μονοπωλιακή θέση στις μηχανές αναζήτησης, ανεξάρτητα από το αν αυτό είναι λογικό/αξιοκρατικό/δίκαιο ή ξέρω γω τι.
Δε νομιζω οτι η θέση της ειναι μονοπωλιακή. Συμφωνώ στο ότι κυριαρχεί, αλλά αυτό δεν ειναι κακό. Ίσα ίσα που δίνει το έναυσα και στους άλλους να γίνουν καλύτεροι στο πλαίσιο του υγιούς ανταγωνισμού. Κανεις δεν ειναι υποχρεωμένος να τη χρησιμοποιεί όμως :-)

PopManiac
24-11-14, 12:49
Πάλι καλά που δεν έβαλα στοίχημα, τελικά ΔΕΝ είναι Own Initiative Report, αλλά Resolution (http://www.reuters.com/article/2014/11/21/us-google-antitrust-idUSKCN0J525V20141121), δλδ σα να λέμε μια διακύρηξη του Ευρωκοινοβουλίου αλλά τέτοιες βγάζει 10 την ημέρα που λέει ο λόγος :p

Δλδ ακόμα πιο "αδύναμο" κείμενο από ένα Own Initiative Report ;)

Θεωρητικά αυτήν την Πέμπτη 27 Νοεμβρίου θα βγει στη δημοσιότητα - θα δούμε ;)

DreamAxe
24-11-14, 14:10
George σου απάντησε η Helene. Ποτέ. Δεν είναι μονοπώλιο σε κάτι. Απλά είναι μια εταιρία με τεράστια έσοδα.

Από την άλλη η Google είναι μονοπώλιο πλέον στην αναζήτηση και τη διαχείριση των προσωπικών μας δεδομένων. Πιο παλιά η Microsoft υποχρέωνε τους κατασκευαστές PC να πουλάνε ΜΟΝΟ Windows. Η Intel έκανε το ίδιο με την MS.

Έχει διαφορά. Εσύ πόσα προϊόντα Apple σε υποχρεώνουν να χρησιμοποιείς; Κανένα. Αντιθέτως Windows Software;

Μισό λεπτό, ποιά υπηρεσία της google σε ανάγκασαν να χρησιμοποιήσεις?

Android? Υπάρχει το iOS, τα WP, το FirefoxOS, το BlackBerryOS και διάφορα άλλα απο μικρότερους κατασκευαστές.
Gmail? Εκτός απο τους προφανείς μεγάλους (Yahoo, Live Mail κλπ) υπάρχουν χιλιάδες εναλλακτικές
Google Drive? Μπορείς να επιλέξεις Dropbox, OneDrive, Box κλπ
Youtube? Υπάρχουν χιλιάδες σελίδες που μπορείς να ανεβάσεις βίντεο
Chrome? Έχεις Firefox, Internet Explorer, Opera και αρκετές δεκάδες άλλους
Search? Έχεις Yahoo, Bing, DuckDuckGo, Ask και άλλες

Δεν είναι μονοπώλιο κάτι απλά επειδή το χρησιμοποιούν πολλοί. Μονοπώλιο έχουμε όταν δεν υπάρχουν εναλλακτικές ή όταν ο συντριπτικά κυρίαρχος παίκτης στην αγορά εμποδίζει τους άλλους με πρακτικές κατάχρησης της δεσπόζουσας θέσης. Αν εγώ λχ ανεβάσω ένα βίντεο μόνο στο youtube δεν είναι μονοπώλιο η Google επειδή δεν το ανέβασα αλλού και θα το δείς απο τον youtube player.

techgirl
24-11-14, 14:48
Πως την είδαν οι Γερμανοίι? Πλανητάρχες?
Ε αυτό είναι γνωστό :p

konenas
24-11-14, 17:22
Ομαδική παράκρουση;
Η είδηση αυτή δείχνει πως δεν ξέρουμε τι μας γίνεται, απλά να έχουμε να λέμε και να χωριζόμαστε σε Google / Germany fan boys ( εκτός εξαιρέσεων )

lewton
24-11-14, 17:41
Νομίζω ότι η μετάφραση του nnn έχει κάνει ένα τεράστιο λογικό άλμα.
Το "ΟΙ Γερμανοί ευρωβουλευτές" σημαίνει ότι όλοι οι Γερμανοί ευρωβουλευτές (και κανένας άλλος) είναι πίσω από αυτό το κείμενο/πρωτοβουλία/whatever.
Πρέπει λοιπόν να αφαιρεθεί το οριστικό άρθρο και από τον τίτλο και μέσα από το κείμενο.

Το Android Central γράφει "the motion is being pushed by German representatives" (όχι "by THE German representatives"). Kαι ήδη το Android Central έχει κάνει ένα λογικό άλμα γράφοντας το αυτό, αφού διαβάζοντας το άρθρο στους Financial Times δε βλέπουμε καμία αναφορά στην εθνικότητα των ευρωβουλευτών. Αυτό που γράφουν οι FT είναι ότι η κίνηση έχει "the backing of the parliament’s two main political blocs, the European People’s Party and the Socialists" και μετά συνεχίζουν με αναφορές σε άλλα γεγονότα στη Γερμανία.

Κοινώς πρόκειται για χαλασμένο τηλέφωνο.
Το Android Central έδωσε τη λάθος εντύπωση ότι πίσω από την κίνηση αυτοί είναι μόνο Γερμανοί, ενώ στην ελληνική μετάφραση βλέπουμε ότι δεν είναι μόνο Γερμανοί αλλά και ότι είναι όλοι οι Γερμανοί.

Περιμένω να μας εξηγήσει τι πραγματικά ισχύει ο Popmaniac όταν βγει στη δημοσιότητα το κείμενο.

PopManiac
24-11-14, 17:52
Βασικά οι δύο sponsors Ευρωβουλευτές είναι ο Alex Schwab Γερμανός EPP (Ευρωπαϊκό Λαϊκό Κόμμα) και ο Ισπανός Ramon Tremosa, ALDE (Κόμμα Φιλελευθέρων). Οι του ALDE έχουν σαφείς επιφυλάξεις για Γούγλη και για παράβαση ιδιωτικότητας και προσωπικών δεδομένων. Οι Γερμανοί είναι δεδομένο πως έχουν παρόμοιες επιφυλάξεις αλλά και ένα αρραγές μέτωπο επιχειρηματικών συμφερόντων εναντίον της Γούγλης.

Θα δούμε τι λέει το κείμενο ακριβώς, αν και μου κάνει εντύπωση που ακόμα δεν έχει διαρρεύσει!

Τονίζω πως είναι Resolution του Ευρωκοινοβουλίου όμως η οποία έχει πολιτική βαρύτητα μεν αλλά δεν είναι το πιο ισχυρό κείμενο που μπορεί να βγάλει το ΕΚ.

Αφήστε, δε, που δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι θα περάσει - τουλάχιστον προς το παρόν.

lewton
24-11-14, 17:54
Βασικά οι δύο sponsors Ευρωβουλευτές είναι ο Alex Schwab Γερμανός EPP (Ευρωπαϊκό Λαϊκό Κόμμα) και ο Ισπανός Ramon Tremosa, ALDE (Κόμμα Φιλελευθέρων).
Άρα τριπλό χαλασμένο τηλέφωνο, αφού και οι FT με τη σειρά τους έγραψαν λάθος τα κόμματα. :p

Και με βάση αυτό το τριπλό χαλασμένο τηλέφωνο έχουν γίνει post για σταυροφορία εναντίον της γερμανικής κατοχής στην Ευρώπη. Καλά έκανα που δε σχολίασα την είδηση πριν κάτσω 5 λεπτά να διαβάσω τις πηγές. ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.