PDA

Επιστροφή στο Forum : ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΟΤΕ



cbar
22-11-14, 12:23
Είμαι νέος συνδρομητής στον ΟΤΕ, περιοχή Κοζάνη στο κέντρο της πόλης, η σύνδεση μου έγινε την Τρίτη 18/11. Ήμουν στην FORTHNET με το Full πακέτο με NOVA.
Στην FORTHNET είχα μόνιμα ταχύτητες 17500 down/1010up , στο down είχα και μεγαλύτερες κατά διαστήματα, αλλά ποτέ δεν έπεφτα από το 17500.

Από την Τρίτη που έγινε η σύνδεση στον ΟΤΕ συγχρονίζω στα :
13500 down / 980 up
SNR 8.5 down / 9 up
line attenuation 16.5 down/
(αυτά τα στοιχεία θυμάμαι τώρα)

Μετά από έντονα παράπονα που έκανα στο service του ΟΤΕ, κατάφεραν να με συγχρονίσουν στα 14500 down.

Πρώτη ερώτηση: Θεωρητικά ο ΟΤΕ δεν θα έπρεπε να έχει τουλάχιστον την ίδια η αρκετά κοντινή ταχύτητα σε σχέση με τον πάροχο?

Μετά από πολλές κλήσεις στο service, μία από τις απαντήσεις τους ήταν ότι και ευχαριστημένος να είμαι γιατί ο μέσος όρος της περιοχής είναι στο 12!!!

Ο τεχνικός που ήρθε χθες στο σπίτι για έλεγχο της γραμμής, μιλώντας τηλεφωνικά με το service, δοκίμαζαν να ανεβάσουν την γραμμή, αλλά πάνω από 16 τους έριχνε την γραμμή, με συγχρόνισαν στιγμιαία στα 15 αλλά και πάλι έπεσε στο 14500.
Στην κουβέντα που είχε ο τεχνικός που ήρθε στο σπίτι με το service στον τηλ. έπιασα να λέει ότι το όριο στο dslam είναι 1801.

Δεύτερη ερώτηση: Λογικά με το line attenuation που έχω θα έπρεπε να συγχρονίζω αρκετά ψηλά, αν δεν κάνω λάθος όμως έχω θέμα στο SNR είναι πολύ χαμηλό σωστά? Άρα έχω θόρυβο στην γραμμή?
(Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει τις μετρήσεις για SNR και line attenuation από FORTHNET αν και θυμάμαι ότι γενικά ήταν αρκετά καλές)

Και το βασικό ερώτημα ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ?

deniSun
22-11-14, 23:49
Η forthnet ρίχνει το snr στο 6 για να κλειδώνει τους χρήστες πιο ψηλά αλλά ανεβάζει έτσι την ευαισθησία της γραμμής και σε προβληματικές γραμμές υπάρχουν οι γνωστές αποσυνδέσεις.
Ο ΟΤΕ προσπαθεί να αποφύγει αυτό ανεβάζοντας το snr στο 9.
Ένα κόλπο που κάνει τώρα τελευταία ο ΟΤΕ για να στείλει τους πελάτες του σε vdsl είναι το εξής:
αν έχει η περιοχή σου vdsl ρίχνει την ταχύτητα ~2Μ για να εξαναγκάσει με τον τρόπο αυτό να μετακινηθεί ο κόσμος σε vdsl συνδέσεις.

tolis1989
23-11-14, 15:02
Στην κουβέντα που είχε ο τεχνικός που ήρθε στο σπίτι με το service στον τηλ. έπιασα να λέει ότι το όριο στο dslam είναι 1801.
Δεν σε απασχολεί ποιο είναι το όριο σου στο DSLAM. Αυτό μόνο στον τεχνικό χρησιμεύει για να βρίσκει ποια είναι η γραμμή σου. (υ.γ. όριο είναι ο τερματισμός των καλωδίων σου μέσα στο DSLAM.)
Αυτο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να ζητήσεις το ελάχιστο SNR που είναι 8, αλλά δεν θα κερδίσεις πολύ ταχύτητα, θα υπάρχει ελάχιστη διαφορά σε σχέση με το 9 που έχεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.