PDA

Επιστροφή στο Forum : Ισχυς Σηματων



Mr_Wizard
20-03-07, 22:13
Καλησπερα!

Εχω το εξης ερωτημα, που απο μονο του, ως τιτλος, εξηγει την απορια μου!
Μεχρι ποσα μετρα εμβελεια εχουν τα Μοντεμς/ρουτερς, ή και καρτων δικτυων?
Και απο τι, σε μεγαλο ποσοστο, μπορουν να εξασθενησουν? :hmm:

Ασχετα με τα κουτια και τις προδιαγραφες των εταιριων, αυτοι κανουν δοκιμες μαλλον αναμεσα σε ψευδοροφες και κατι ψευτικους τοιχους.
(δεν ειναι δυνατον το μοντεμ της "US Robotics" να λεει πως εχει σημα μεσα σε ενα 2οροφο κτιριο και εδω να μην μπορει να πιασει περα απο την πορτα! ..σε αποσταση 6 βηματων!)

PC <--- 6 βηματα ---> PC (Στα 6 ειναι με 1 γραμμη ισχυς)

Εδω εχουμε γεμισει τσιμεντο κ τουβλο, που απο οτι εχω καταλαβει, κανει φοβερη μονωση!

Ομως ποιοι αλλοι παραγοντες μπορουν να εξασθενησουν το σημα, ωστε στα 6 βηματα το σημα να εξασθενει εντελως!?
Ακομα και με την αλλαγη κεραιας, το σημα να εξασθενει στα 7 βηματα. Σιγα την διαφορα!

Το μοντεμ/ρουτερ που αναφερω πως εχω (Sagem Fast 1540WG) εχει εμβελεια μεχρι τα 10 βηματα (και δυστηχως η κεραια του δεν αλλαζει, εκτος και αν δεν βρηκα εγω τον τροπο να την αφαιρεσω):hmm:

Το Μοντεμ ειναι τοποθετημενο στα 2.3μ περιπου.

Οι καρτες δικτυου που εχω δοκιμασει ειναι οι εξης:
A. Netgear 54Mbs USB WG111v2
B. Asus USB Pen Type 11Mbs WL 161
C. US Robotics Wireless MAXg PCI Model 5417A

Και σαν αλλαγη Κεραιας χρησιμοποιησα την :
US Robotics Wireless Κεραία 5 dbi (Omni)

Υ.Γ :p
Μηπως να βαλω του στρατου κεραια.. :hmm: αυτες που εστω και κατι λιγα, πιανουν απο μετρα εως χιλιομετρα! (εχει κανεις γκαυατζα? :cool: ;) )

sdikr
20-03-07, 23:37
Για το σημά του ασυρμάτου, παίζουν πάρα πολλά ρόλο,

οπώς πχ αλλές συσκευές στην ίδια συχνότητα (Modem του γείτονα, ασύρματα τηλέφωνα, rf συσκευές, φουρνος (μικροκυμάτων), αντάνακλάσεις, αν ο τοίχος είναι κολόνα ή αν είναι πλάκα

πχ σε εμένα το 9108 περνάει άνετα 3 τοίχους και κοντά στα 10 μέτρα (δυστυχώς δεν έχω μεγαλύτερη επιφάνεια για δοκιμή)

Δοκίμασε να του αλλάξεις θέση, κανάλι

το sagem το έχω δοκιμάσει στο γραφείο μετάξυ 3 τοίχων απόσταση 15 μέτρα και το γραφείο απέναντι στο ισόγειο και το modem απέναντι στον πρώτο

nnn
20-03-07, 23:38
Το Linksys 200 που έχω είναι άψογο σε εμβέλεια,το 354 πάλι της Linksys είναι προβληματικό,το Usr 9106 φτάνει και αυτό άνετα σε όλο το σπίτι μέσα από 3 τοίχους(όπως και το 200άρι)
Σε ένα Alcatel 585 συνδέομαι σε απόσταση 40 + μέτρα σε άλλο κτίριο με ένα Usb dongle.

Νομίζω φταίει το modem σου.

Mr_Wizard
21-03-07, 00:53
Το Μοντεμ δειχνει να εκπεμπει καλα απο θεμα εμβελειας, καθως σε ολο το σπιτι εχω παντου σημα.
Διαπερνα 4-5 τοιχους.
Μετα την πορτα, απλως νεκρωνει, δλδ περιπου 12 βηματα. Μεχρι τα 12 πιανει τερμα σημα, μετα απο 2 βηματα ειναι νεκρο
Τωρα απο πανω και απο κατω, δεν εχω δοκιμασει.
Αμα πιανει απο πανω.. λογικα θα πιανει και απο κατω.

Και μια αλλη ερωτηση. Αν υπαρχει ενα νεκρο σημειο, υπαρχει περιπτωση αν μετακινησω το ρουτερ, το νεκρο σημειο να παρακαμφει?
Ρωταω επειδη η μετατοπιση του ειναι δυσκολη και αν ειναι να γινει,τουλαχιστον να εχει αποτελεσμα!

Ευχαριστω εκ των προτερων!

nnn
21-03-07, 01:57
Δεν δικαιολογείται,δοκίμασες με κλειστές όλες τις προστασίες/ασφάλειες ?
Στο σημείο εκείνο μπας και υπάρχει κάποια πηγή ισχυρών παρεμβολών ?

Mr_Wizard
21-03-07, 18:03
Ασχετως με την προστασια.. δεν βλεπει καν το ασυρματο δικτυο.
Πιο πολυ πιθανο να εχει ενα τετοιο σημειο, οπως ειπες, ισχυρων παρεμβολων

@ ADSLgr.com All rights reserved.