PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL,SpeedTouch 530i,kai Remοτε Management......



leonpan
30-08-04, 17:49
Συγνώμη για τα greeklish μολις τώρα είδα οτι απαγορεύονται.Σας παρακαλω να μην το διαγράψετε διοτι δεν έχω την παρουσα στιγμή χρόνο να το εξελληνίσω.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.....
Paidia,
thelo na me voithisete na vro to katallilo programma na kano full control toy enos pc mou pou exei adsl sindesi apo to deytero pc pou vrisketai se allo spiti makria apo to proto...Sto deutero exo apli dial-up.
Gia mena tha einai poli eksiperetiko giati tha mporo na mpaino apo tou spitiou mou tin dial-up meta tis 10 to vradi gia px... kai afou sindetho me to allo pc (adsl) na tou leo na katevazei ta arxeia pou me endiaferoun,kai to proi pou pao sto grafeio (adsl) na ta exo etoima,katevasmena.Pistepste me, einai poli kosmos pou exei to sigkekrimeno zitima sto mialo tou, kai mia kali lisi einai anagkaia.Opoios proteinei to programma tis epilogis tou,tha parakalousa na anaferei an to exei testarei epitixos,kai poia portstha prepei na afoino anoikta sta 2 pc (Stin Adsl sindesi exoume to Nat, stin Dial Up ena klasiko firewall.)
Euxaristo

sdikr
30-08-04, 18:32
remote desktop να έχεις windows xp,
VNC (πού είναι και δωρεάν) για όλα τα λειτουργικά
Φυσικά για να το δουλέψεις, θα χρειαστείς κάποιο τρόπο να ξέρεις την ip, μια λύση είναι το www.dyndns.org (dynamic dns)
Και να ανοίξεις πόρτες στο Modem/router

leonpan
31-08-04, 17:54
τα τσεκάρω...ευχαριστώ πολυ sdikr .Αν υπάρχουν και άλλες προτάσεις απο χρήστες που έχουν καταφέρει να το κάνουν ας μας ενημερώσουν γιατι θα βοηθήσουμε αρκετούς.....

sdikr
31-08-04, 20:10
Υπάρχουν και τα Pc anywhere, netop, κα, το θέμα είναι να μήν πλήρωσεις ή να χρειαστεί να βρείς κάποια "ελεύθερη" εκδοσή των παραπάνω.
Πάντως αυτό που χρειάζεσαι είναι έναν τρόπο να ξέρεις το Ip σου (dyndns, ip posters, icq κα) και να ανοίξεις τις ανάλογες πόρτες στο ΝΑΤ

leonpan
01-09-04, 00:04
Λοιπόν παιδιά η λύση βρέθηκε.Πάντως δοκίμασα τα περισσότερα από τα προγράμματα που αναφέρονται παραπάνω (VNC, Remote Administrator 2.1).Σύγκρινα τις ταχύτητες σύνδεσης και απόκρισης των remote εντολών μου (mouse,πληκτρολόγιο) και διαπίστωσα ,τουλάχιστον στην σύνδεσή μου isdn με adsl 384-128 οτι η δουλειά μου γίνεται κλάσεις καλύτερα με τη χρήση του προγράμματος της Microsoft για το οποίο έχουν ,απ'ότι είδα πριν λίγο γράψει πολλά άτομα.Όντως είναι μείων το οτι μπορεί να συνδεθεί μόνο 1 ατομο με τη χρήση του εν λόγω προγράμματος (μήπως όμως αυτό είναι και πιο ασφαλές... ?).Η χρήση του προγράμματος έγίνε κατόπιν φιλικής συμβουλής ενός γνωστού...Σας παραθέτω το link που μου έστειλε εκείνος.Οι αρχάριοι ας το διαβάσουν όλο και να δίνουν την ανάλογη βαρύρητα στα links που υπάρχουν στις σελίδες,ειδικά εκεί που αναφέρει πώς δημιουργείται το Virtual Private Network.Η δουλειά μου γίνεται άμεση,εύκολη και χωρίς ταλαιπωρία από καθυστερήσεις....
http://www.microsoft.com/windowsxp/using/mobility/default.mspx

mrwireless
01-09-04, 00:06
Και να ανοίξεις πόρτες στο Modem/router

Ακολουθει ερωτηση - συγγνωμη αν την εχετε ακουσει απο αλλους 555+ newbies - αν λοιπον η ACN μου δινει ενα δυναμικο ΙΡ, π.χ. 213.5.X.Y
και τρεχω ενα webcam server (port 8888) στο 10.0.0.1
- γιατι αυτο μου εδωσε το ΝΑΤ tou Alcatel 530 USB POTS -

Τι πρεπει να κανω για να βλεπει ο "εξω κοσμος" το web server?




Αφου εχω μονο ενα H/Y συνδεδεμενο, μηπως ειναι καλυτερα να καταργησω το ΝΑΤ και να κανω γεφυρωση, ωστε ο Η/Υ να παιρνει το IP που μου δινει ο provider?
Πως ακριβως γινεται στην περιπτωση μου?
Δεν με απασχολει το Firewall του 530, τρεχω Zone Alarm/NIS
Θα ηθελα μια λυση που να εχει ηδη δοκιμαστει, ευχαριστω !!

leonpan
01-09-04, 13:20
Πρώτα θα πρέπει όμως να αποκτήσεις μια σταθερή εσωτερική ip.Δες τι ρυθμίσεις πρέπει να έχεις...στο Local Area Connection 2 (μπές στα PROPERTIES του TCP/IP)

IP Address. . . . . . . . . . . . : 10.0.0.χ (οπου χ βάζεις οτι θέλεις)
Subnet Mask . . . . . . . . . . . : 255.0.0.0
Default Gateway . . . . . . . . . : 10.0.0.138 (του modem υποθέτω)
DNS Servers . . . . . . . . . . . : 213.5.17.21 (αυτή είναι η ip για την ACN)

Ακολουθεί το link για να δείς μερικά απο τα αναγκαία ports + αυτό που θές να ανοίξεις για το webcam server (port 8888)

http://www.iss.net/security_center/advice/Exploits/Ports/default.htm

ΒΑΣΙΚΟ!!!! Τιςπροσθήκες που πρέπει να κάνεις για το NAT να τις κάνεις απο το CD εγκατάστασης του Modem,στην επιλογή ρύθμιση του NAT ,γιατι είναι πιο εύχρηστο σε αντίθεση με το Configuration του WEB BROWSE......πίστεψέ με...)Έφαγα πολλές ώρες μέχρι να βρω τη λύση....

mrwireless
01-09-04, 16:54
OK, αλλαξα με το χερι το DNS και εβαλα τα νουμερα της ACN...

Με βαση αυτο:

http://www.adslguide.org.uk/hardware/reviews/2002/q4/st510v4.asp


παω στο ΝΑΡΤ και προσθετω δυο properties, για tcp και udp


Inside Address --- 10.0.0.1
Outside address --- 0.0.0.0
Inside Port --- 8888
Outside Port --- 8888

Αυτα εμφανιζονται ΟΚ οταν βλεπω τη σελιδα στο 10.0.0.138

Με κλειστα τα s/w firewalls, δινω λοιπον http://213.5.x.y:8888/
αλλα τιποτα...

απο τοn Η/Υ, δινοντας http://10.0.0.1:8888/
δουλευει κανονικα ο webcam server

τι επιπλεον χρειαζεται?



το modem απο οτι φαινεται εχει και DHCP spoofing, και UPnP (αλλα δεν μπορω να στειλω αρχεια σε αλλο Windows Messenger !!!!! - εχω το 4.7.2009, μηπως πρεπει να βαλω το MSN Messenger? Εχω φορτωσει UPnP στα XP μου...)
και αλλα πολλα...

sdikr
01-09-04, 17:23
Με κλειστα τα s/w firewalls, δινω λοιπον http://213.5.x.y:8888/
αλλα τιποτα...

απο τοn Η/Υ, δινοντας http://10.0.0.1:8888/
δουλευει κανονικα ο webcam server

Δεν μπορείς να το κάνεις απο τον υπολογιστή σου, ζήτα απο κάποιο γνωστό να δοκιμάσει να συνδεθεί
Για κάποιο λόγο κόβει τις αιτήσεις που ξεκινάν απο το ίδιο ip και πάνε στο ίδιο 213.5.χ.υ σε 213.5.χ.υ

leonpan
01-09-04, 21:23
O sdikr έχει δίκιο.Το ίδιο είχα αντιληφθεί και εγω....Πρέπει να το τσεκάρεις απο άλλη ip....Αν έχεις πρόσβαση σε άλλο ξεχωριστο pc θα έιναι το ιδανικο....Α! by the way sdikr σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με Remote Management.Απλά ήθελα να μου πείς αν γνωρίζεις με ποιό πρόγραμμα θα μπορούσα να κάνω απλά μεταφορά αρχείων.Τo προγραμμα της Microsoft είναι το ταχύτερο απο αυτά που έχω τσεκάρει ΔΕΝ έχει όμως δυνατότητα για άμεση μεταφορά αρχείων.Να έστηνα στο pc με την ADSL κάποιον FTP Server λες? Και να έμπαινα σαν User απο το άλλο pc ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

mrwireless
02-09-04, 01:21
Τελικα, μπηκα απο το ιδιο Η/Υ μεσω του

http://www.the-cloak.com/

εδωσα το URL και ειδα το webcam server (yawcam)
Να δουμε αν δουλευει και το streaming - υπαρχει αυτονομο streaming client gia to yawcam...

Φορτωσα και το MSN Messenger 6.2 και δουλευει ΟΚ και το file transfer - για audio/video conferencing δεν ξερω ακομα



Ερωτηση για Dynamic DNS
Eχει να προτεινει κανεις κατι που να εχει αποδειχτει αξιοπιστο στη πραξη - με τους Ελληνες DSL providers? Κανενα καλο thread?

leonpan
02-09-04, 01:29
Φίλε μου αυτό που έκανες είναι στην ουσία προώθηση των requests σου για ping μέσα απο έναν εξωτερικό router ωστε να δείς το pc σου όπως θα το έβλεπε ο καθένας.Εξυπνο μπορώ να πώ,όμως τσεκαρέ το καλού κακού με κάποιο άλλο pc....
Όσο για την ip σου, συστήνω το no-ip (www.no-ip.com)
Τσεκαρισμένο,το ρυθμίζεις να τρέχει σαν service και μένεις ήσυχος για το θέμα του Domain Name...

sdikr
02-09-04, 01:56
by the way sdikr σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με Remote Management.Απλά ήθελα να μου πείς αν γνωρίζεις με ποιό πρόγραμμα θα μπορούσα να κάνω απλά μεταφορά αρχείων.Τo προγραμμα της Microsoft είναι το ταχύτερο απο αυτά που έχω τσεκάρει ΔΕΝ έχει όμως δυνατότητα για άμεση μεταφορά αρχείων.

Και όμως έχει!
Πρέπει να τσεκάρεις απο τον remote connection client (το πρόγραμμα που τρέχεις για να συνδεθείς) να κάνει σύνδεση και τους δίσκους.
Αν θυμάμαι καλά έχεις κάνει και vpn; σε αυτή την περίπτωση μπορείς να κάνεις Map τον δίσκο σαν να ήταν δικτυου πχ σε γραμμή εντόλών net use z: \\x.x.x.x\c

mrwireless
02-09-04, 03:26
OK, με ειδε και καποιος απο NYC...

Θα δοκιμασω το no-ip και θα αναφερω, thanks

@ ADSLgr.com All rights reserved.