PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασύρματη δικτύωση - Απορίες



WinMik
30-08-04, 19:25
Hullo σε όλους!
Χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια, το θέμα έχει ως εξής: διαθέτω τώρα έναν υπολογιστή ο οποίος είναι για "όλες τις δουλειές" (χρησιμοποιείται από όλη την οικογένεια) και πρόκειται να αγοράσω έναν νέο υπολογιστή ό οποίος θα βρίσκεται σε άλλο μέρος του σπιτιού για προσωπική χρήση. Φυσικά θέλω να δικτυώσω τα 2 pc, και επειδή είναι αδύνατο να περάσω καλώδια, έχω καταλήξει στην ασύρματη δικτύωση.
Αποφάσισα λοιπόν στον παλιό Η/Υ ο οποίος μέχρι σήμερα είχε πάνω του το aDSL router (planet ade-3100),να βάλω μια wi-fi pci κάρτα και στον καινούριο να βάλω το wi-fi router και πάνω σε αυτό το adsl router. Σωστά μέχρι εδώ? Έχω καταλήξει στα:
-D link AirPlus Xtreme G Wireless 108Mbps Router (DI-624)
-D link AirPlus Xtreme G PCI Adapter (DWL-G520)

Επειδή όμως δεν έχω εμπειρία με ασύρματη δικτύωση, θέλω να είμαι βέβαιος ότι αγοράζω αυτά που χρειάζομαι, μη γίνει καμιά βλακεία... Ουσιαστικά αυτό που θέλω είναι να μπορούν και οι δύο Η/Υ να έχουν internet, να ανταλλάζω αρχεία ανάμεσα στους δύο και να χρησιμοποιώ τον εκτυπωτή που θα είναι στον παλιό και από τον καινούριο(αυτό όχι και απαραίτητα). Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει τρόπος να έχει ο παλιός υπολογιστής internet, όσο ο καινούριος θα είναι κλειστός...

Εν ολίγοις, το hardware που διάλεξα είναι το κατάλληλο?? Όποιος έχει διάθεση και γνωρίζει υπεύθυνα παρακαλώ να με βοηθήσει! :roll:

euri
30-08-04, 19:53
Μπορείς να δεις και την περίπτωση του Linksys WRT54G (http://www.linksys.com/products/product.asp?grid=33&scid=35&prid=601) / WRT54GS (http://www.linksys.com/products/product.asp?grid=33&scid=35&prid=610), σε συνδυασμό με μια αντίστοιχη κάρτα PCI (πχ τις WMP54G (http://www.linksys.com/products/product.asp?grid=33&scid=36&prid=635) / WMP54GS (http://www.linksys.com/products/product.asp?grid=33&scid=36&prid=621)).

Η συγκεκριμένη Wireless συσκευή έχει δεχθεί πολύ καλές κριτικές παγκοσμίως για την απόδοσή της.

WinMik
30-08-04, 20:19
Thanx, την είχα σκεφτεί και αυτήν αλλά είδα κάτι μετρήσεις στο pcmag του περασμένου μήνα για το d-link και μου άρεσε καλύτερα! Κατά τα άλλα είμαι ok? :?:

WinMik
31-08-04, 02:04
Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει τρόπος να έχει ο παλιός υπολογιστής internet, όσο ο καινούριος θα είναι κλειστός...


Please υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει κάτι πάνω σε αυτό? Ψιλοεπείγει... :cry:

aesir
31-08-04, 08:54
Πάρε την D-Link, θα σε καλύψει μια χαρά και έχει καλύτερη απόδοση σήματος ανα απόσταση, την είχα δοκιμάσει πριν λίγους μήνες. Τώρα όσον αφορά την συνδεσμολογία το καλύτερο είναι να χρησιμοποιήσεις το παλιό router μόνο σαν modem, συνδέοντας το πάνω στο D-Link και δίνοντας από εκεί Ιnternet στα PC.

WinMik
31-08-04, 09:03
Ok, ευχαριστώ πολύ! :lol:

Papashark
31-08-04, 11:14
Δεν χρειάζεσε wireless router, αλλά ένα απλό Access Point αφού έχεις ήδη adsl rouer. (όχι ότι δεν θα παίξει και το wireless router, απλά δεν θα χρησιμοποιήσεις τις μισές του δυνατότητες).

Ιντερνετ θα έχεις και στον άλλο Η/Υ ακόμα και εάν ο πρώτος θα είναι σβηστός, εφόσον το Access point ή το wireless router, είναι συνδεδεμένο με ethernet στο adsl router.

Από τα 108mbit ονομαστική ταχύτητα, να περιμένεις μέγιστη πραγματική κάτω από 40, ενώ λόγο της απόστασης, το 40 μπορεί να μικρήνει και άλλο.....

sdiama
31-08-04, 11:36
Μόλις την Παρασκευή εγκατέστησα Wireless στο σπίτι μου και μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στο εξής configuration.

2 x ASUS WL330 802.11b Access Point/Bridge/Ethernet Adapter
1 x NetGear MR814 ADSL Router/Access Point/4 port Hub.

Εβαλα το ήδη υπάρχον Zyxel Prestige 650R στο σαλόνι και το σύνδεσα στην τηλ. πρίζα. Το Ethernet του modem το σύνδεσα στην αντίστοιχη WAN υποδοχή του Netgear.

To ένα WL330 το έβαλα επάνω σε μία πόρτα Ethernet από το 100άρι Hub που συνδέει σε άλλο δωμάτιο δύο υπολογιστές (1 XP/1 Linux/1 XP Laptop) με Ethernet καλώδιο.
Το άλλο WL330 το έβαλα επάνω στον φορητό για να μπορώ να κάνω "βόλτες" σε όλο το σπίτι.

Και τα 2 WL330 σεταπαρίστηκαν σε Ethernet mode (το ένα με MAC Cloning το άλλο χωρίς).

Ετσι, σε σπίτι 70+ τ.μ. με πολλούς τοίχους και γωνίες παίζει "ανέλπιστα" καλά.

Το κόστος είναι μικρό, γιατί το κάθε WL330 κάνει 40 ευρώ + ΦΠΑ. Το δε Netgear το πήρα, χωρίς να το χρειάζομαι, αφού θα μπορούσα να κάνω τη δουλειά μου με ένα ακόμα WL330 απλά γιατί ήταν μόλις 17 ευρώ ακριβότερο.

Βέβαια η σύνδεση 802.11b (11 Mbps), αλλά έτσι ή αλλιώς η ADSL είναι στα 384 οπότε, δεν υπήρχε λόγος να πάω παραπάνω.

Ειδικά τα WL330 τα προτείνω ανεπιφύλακτα. Είναι πολύ μικρά, φθηνά και πλήρως εξοπλισμένα. Χωρίς δε να έχουν εξωτερική κεραία, στο σπίτι μου, έχουν πολύ καλό σήμα. Ερχονται δε με τσαντάκια μεταφοράς, καλώδιο eth, τροφοδοτικό, αλλά και το "μαγικό"... βύσμα τροφοδοσίας από USB. Επειδή έχουν δε 3 mode λειτουργίας, ουσιαστικά με αυτά μπορείς να στήσεις ότι θέλεις.

Σημ. όλα τα παραπάνω τα πήρα από το Πλαίσιο.


Ειδικά στη δική σου περίπτωση σου προτείνω να βάλεις ένα Netgear και να συνδέσεις επάνω το ADSL modem και σε μία από τις 4 Ethernet το PC σου.
Στο άλλο PC να βάλεις ένα WL330 και είσαι έτοιμος.

Papashark
31-08-04, 14:36
Άμα έχετε καλό adsl router, δεν χρειάζεστε να το συνδέετε στην wan πόρτα του wireless router, αλλά μπορεί να το συνδέσετε σε μία από τις 4 ethernet που συνήθως έχει τo wireless router. Έτσι θα είστε στο ίδιο subnet με το adsl router οπότε ίσως να έχετε περισσότερες δυνατότητες ή λιγότερο περίπλοκο δίκτυο.

sdiama
31-08-04, 18:30
Άμα έχετε καλό adsl router, δεν χρειάζεστε να το συνδέετε στην wan πόρτα του wireless router, αλλά μπορεί να το συνδέσετε σε μία από τις 4 ethernet που συνήθως έχει τo wireless router. Έτσι θα είστε στο ίδιο subnet με το adsl router οπότε ίσως να έχετε περισσότερες δυνατότητες ή λιγότερο περίπλοκο δίκτυο.

Πολύ σωστό... Δεν το είχα σκεφτεί. Βέβαια με τη μόνη προϋπόθεση (όπως σωστά είπες) να είναι καλός ο adsl router και να καλύπτει όλα όσα καλύπτει και ο wireless router.

alefgr
31-08-04, 19:16
Ξέρει κανείς την διαφορά που έχουν (σε χαρακτηριστικά) τα δύο Access Points της D-Link, 2000+ και 2100;

Papashark
01-09-04, 02:19
Ναι, και τα δύο είναι μάπα.... :lol:

NetTraptor
01-09-04, 02:55
WAG....WAG...

alefgr
01-09-04, 07:33
Ναι, και τα δύο είναι μάπα.... :lol:

Δεν μπορώ να πώ! Υπήρξες αρκετά κατατοπιστικός... :D

Πάντως στα σοβαρά, τα 2000+ τα δούλευα για πάνω από 6 μήνες σε απόσταση 6Km χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

testtest
01-09-04, 13:10
Ναι, και τα δύο είναι μάπα.... :lol:

Και με επιχειρήματα :P

Papashark
01-09-04, 15:01
Ναι, και τα δύο είναι μάπα.... :lol:

Δεν μπορώ να πώ! Υπήρξες αρκετά κατατοπιστικός... :D

Πάντως στα σοβαρά, τα 2000+ τα δούλευα για πάνω από 6 μήνες σε απόσταση 6Km χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Βέβαια, αφού δεν κατέβαζες ισχύ και έψηνες τα περιστέρια.... :P

Πρόβλημα με τα arp tables δεν είχες ? Ξέρω κόσμο που τα πέταξε από το παράθυρο στο τέλος !

Έχω 2 2000+, τα έχω πεταμένα κάτω από το κρεβάτι μου, ούτε για μέσα στο σπίτι δεν τα θέλω... :evil:

Papashark
01-09-04, 15:03
WAG....WAG...

wrt wrt wrt :P

Και μάλιστα wrt54gs

Mε το OpenWrt κάνουν παπάδες !!! (αν και τώρα ποιά μπορείς να βάλεις και Openwrt και σε άλλους wireless routers)

alefgr
02-09-04, 02:56
Η σύνδεση που είχα ήταν αποκλιστικά bridge γι'αυτό και είχα κατευθυνόμενες κεραίες. Όσο για δικτυακά προβλήματα δεν είχα κανένα, ούτε με τα 2000+ ούτε με τα 5054 της USRobotics.

Papashark
02-09-04, 03:37
Η σύνδεση που είχα ήταν αποκλιστικά bridge γι'αυτό και είχα κατευθυνόμενες κεραίες. Όσο για δικτυακά προβλήματα δεν είχα κανένα, ούτε με τα 2000+ ούτε με τα 5054 της USRobotics.

Δεν πειράζει που θα σε έβριζε όλος ο κόσμος για την παρεμβολή που θα έκανες με τα 2000+ :)

Σε bridge mode μεταξύ τους μόνο δεν είχα ακούσει τίποτα, μόλις όμως τα έβαζες σε client mode με παραπάνω από ένα PC από πίσω, ερχόταν το χάος.... Μέχρι και τα PC στο εσωτερικό σου δίκτυο έχανες....

Sofa Surfer
02-09-04, 04:15
Διαβάζοντας το post αυτό θα ήθελα απλα να ρωτήσω κατα πόσο το ασύρματο δίκτυο λειτουργεί ανάμεσα σε πατώματα διαφορετικών ορόφων και τι περιορισμούς εμβέλειας έχει. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα access point της d-link πιθανότατα στα 56 ή στα 108 Mbps. Και κάτι τελευταίο: Επιγραματικά η διαφορά ανάμεσα στο wireless acccess point και router

Papashark
02-09-04, 04:36
Δύσκολα στα πατώματα, καθότι έχουν μεταλικό οπλισμό και πολύ μπετόν...

Πάνω από 1 άντε 2 πατώματα δύσκολα θα περάσεις....

Να θυμάσε ότι η πραγματική ταχύτητα στα 54 είναι 15-20 και στα 108 είναι 28-40mbit...

Το wireless router είναι ένα access point μαζί με router.

Το ΑΡ έχει απλά μια ethernet για να συνδεθεί με το υπόλοιπο ενσύρματο δίκτυο (ή και στο adsl router, στο PC σου κλπ), και λειτουργεί σαν ένα ασύρματο hub. Όσοι είναι συνδεδεμένοι επάνω του μοιράζονται την διαθέσιμη ταχύτητα. Δηλαδή από τα 20mbit πραγματικά που μπορεί να έχει, εάν έχει 2 που συνδέονται ασύρματα επάνω του και ανταλλάσουν αρχεία μεταξύ τους θα έχουν τότε λιγο λιγότερο από 10mbit, εάν είναι 4 θα έχουν λίγο λιγότερο από 5mbit...

Το wireless router είναι ένα ΑΡ που έχει συνήθως 4 ethernet (τις λένε lan - Local Area Network) για να λειτουργεί και σαν switch, και μία ακόμα ethernet που ονομάζετε WAN (wide area network).

Τι είναι το ρουτερ τώρα για να καταλάβεις. Το τοπικό σου δίκτυο (είτε ενσύρματο είτε ασύρματο) αποτελείτε συνήθως από ένα αριθμό υπολογιστών, και έχει ένα ranger ΙΡ δνσεων. (πχ 192.168.0.1 εώς 192.168.0.255) Εάν θες να συνδέσεις το δίκτυο σου με ένα άλλο δίκτυο, τότε χρειάζεσε μία συσκευή να μεταφέρει τα πακέτα από το ένα δίκτυο στο άλλο. Τυπικό παράδειγμα είναι το ίντερνετ που είναι ένα τεράσιο δίκτυο WAN. Στο ίντερνετ λοιπόν υπάρχουν οι πραγματικές δνσεις, πχ 62.103.35.39 που έχει η Οτενετ, και ο router μεταφράζει τα πακέτα και τα κατευθήνει προς τις 192.168.0.χχχ

Ανάλογα τις απαιτήσεις σου ο router κάνει ΝΑΤ (network address translation) που είναι μετάφραση των πακέτων (οπότε από το ίντερνετ δεν ξέρουν την τοπική σου ΙΡ για να σε δουν), ή κάνει πραγματικό routing (static route, Rip, Ospf, BGP, κλπ) όπου από το μεγάλο δίκτυο (πχ το ίντερνετ) μπορούν να δουν την δνση σου (πχ τον web server σου). Βέβαια και με ΝΑΤ μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο, δίνοντας εντολές στον router σου να κατευθήνει τα πακέτα που κοιτάνε συγκεκριμένες "πορτες" σε μία συγκεκριμένη ΙΡ. Πχ λες στο adsl router όποιος ζητάει να δει κάτι στην ιντερνετική tcp πόρτα 80 (κοινώς web σελίδες), να πηγαίνει στο πχ 192.168.0.2 στην πόρτα tcp 80, όπου έχεις τον web server σου.

Ελπίζω να κατάλαβες 2-3 πραγματάκια...

Sofa Surfer
02-09-04, 04:41
Ευχαριστώ για την βοηθεια papashark :)

Nick2k2
02-09-04, 06:47
Papashark να ρωτήσω και γω κάτι μιας που σε βρήκα :D

Θέλω μελλοντικά να δημιουργήσω ένα ασύρματο δίκτυο και επίσης να μοιράσω την adsl σύνδεση με τον ξάδερφο μου που μένει 2-3 στενά παρακάτω.Ωστόσο έχουμε οπτική επαφή αλλά το πρόβλημα είναι όχι απο το δωμάτιο που είναι ο υπολογιστής.Ο υπολογιστής απο το δωμάτιο που θα μπει το access point υποτίθεται,απέχει γύρω στα 4-5μ.Ήθελα να ρωτήσω τι hardware θα χρειαστεί για να υλοποιηθεί αυτό.Για την ώρα εγώ έχω ένα zyxel 650R και μια κάρτα δικτύου. Για πες μου σε παρακαλώ τι θα χρειαστεί ο ένας και τι ο άλλος.

Αυτό που έχω σκεφτεί εγώ είναι οτι καταρχάς θέλουμε και οι 2 μια ασύρματη κάρτα δικτύου.Εγώ επίσης θα χρειαστώ και κάποιον wireless router; Βασικά αυτό που ήθελα εγώ είναι να υπάρχει στο δωμάτιο που είναι ο υπολογιστής όλο το hardware και απλά να συνδέομαι με το ΑΡ, που θα είναι στο δωμάτιο 4-5μ μακριά, ασύρματα.Όπως είχα πει εκει που θα μπει το ΑΡ υπάρχει οπτική επαφή με τον υπολογιστή του ξαδέρφου μου,σε απόσταση περίπου 100μ. Για πες πως το κόβεις,γίνεται κάτι τέτοιο, με τι εξοπλισμό και πόσο θα κοστίσει πάνω κάτω η όλη υπόθεση;

euri
02-09-04, 10:25
Nick2k2, άσχετα με το αν και πώς στήσεις ένα τέτοιο link, κάνε μια βόλτα από τις σελίδες του ασύρματου δικτύου της πόλης.
http://www.twmn.net
http://www.salonicawireless.net
http://www.wthess.net

Papashark
02-09-04, 15:01
Νick2k2

Καταρχάς όπως σου είπε και ο euri, μίλα με τα παιδιά της Θεσσαλονίκης, θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ.

Θα σου πρώτεινα να πάρεις 2 linksys wrt54g (ή gs), να βάλεις openWRT firmware και να τα βάλεις μέσα σε πλαστικά ηλεκτρολιγικά κουτιά στην ταράτσα δίπλα από τις κεραίες. Θα τα συνδέσεις με το δίκτυο σου με ethernet, και θα φτιάξεις poe για να τα τροφοδοτήσεις με ρεύμα. Ρίξε μια ματιά στα λίνκς που σου έδωσαν παραπάνω, διάβασε το www.awmn.gr/quickstart καθώς και τα αντίστοιχα quickstart των Θεσσαλονικιών.

Nick2k2
03-09-04, 02:44
Οκ να είστε καλά παιδιά, θα τα κοιτάξω :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.