PDA

Επιστροφή στο Forum : adsl και AGB



ranger
20-03-07, 23:38
Έχει ενεργοποιήσει κανείς adsl σε σπίτι με AGB (ναι, τα γνωστά "μηχανάκια" για την ακροαματικότητα).
Και αν ναι, σε εναλλακτικό ή στον ΟΤΕ;
Γενικά, δημιουργεί κανένα πρόβλημα;

RyDeR
20-03-07, 23:40
Καινούργιο είναι αυτό;; :what:

Διαφώτισε μας λίγο...

ranger
21-03-07, 00:02
Σε τι ακριβώς να σε διαφωτίσω;
Ρωτάω αν η λειτουργία γραμμής adsl (αυτής του ΟΤΕ) επηρεάζει την λειτουργία των "μηχανακίων" της AGB (http://www.agbnielsen.com/whereweare/dynPage.asp?lang=local&id=315&country=Greece), αυτών που μετράνε την ακροαματικότητα των εκπομπών την τηλεόρασης.

Μην μου πεις ότι δεν τα έχεις ακούσει, χαμός έγινε πέρσι με τον Τριανταφυλλόπουλο...:p

k_koulos
21-03-07, 00:06
επειδή νομίζω υπάρχει συμβόλαιο μη γνωστοποίησης [κοινώς πρέπει να κάνουν την πάπια όσοι έχουν μηχανάκια AGB] δεν νομίζω να σου απαντήσει κανείς θετικά;)

sdikr
21-03-07, 00:06
Αν δουλέυουν σαν τηλέφωνο, συναγερμό, Modem όχι (όσο αφόρα σε ΑΡΥΣ ΟΤΕ)

Σε forthnet, tellas απο όσο λένε δουλέυουν
στην vivodi υπάρχει μερικές φορές προβλήμα με το φαξ
για On δεν ξέρω

ranger
21-03-07, 00:19
αν υπήρχε συμβόλαιο μη γνωστοποίησης θα το ήξερα...:p

sdikr, δεν ξέρω αν γνωρίζεις πως λειτουργεί το όλο σύστημα, υπάρχει ένα μόντεμ συνδεδεμένο με μια γραμμή τηλεφώνου (όχι με RJ11, κατευθείαν μέσα στην πρίζα) και το οποίο επικοινωνεί μεταξύ 2:30-4:30 με τον server της AGB και στέλνει δεδομένα. Απλά το μόντεμ είναι πολύ ευαίσθητο στον "θόρυβο" και γιαυτό δεν ξέρω αν μπορεί να λειτουργήσει (οθόνη CRT αν παίρνει ρεύμα από την ίδια πρίζα με το μόντεμ, μπορεί να προκαλέσει παράσιτα και να μην μπορεί να γίνει η επικοινωνία).

Αυτά τα περί συναγερμό κτλ, ομολογώ δεν τα κατάλαβα :hmm:

karavagos
21-03-07, 00:21
αν υπήρχε συμβόλαιο μη γνωστοποίησης θα το ήξερα...:p

sdikr, δεν ξέρω αν γνωρίζεις πως λειτουργεί το όλο σύστημα, υπάρχει ένα μόντεμ συνδεδεμένο με μια γραμμή τηλεφώνου (όχι με RJ11, κατευθείαν μέσα στην πρίζα) και το οποίο επικοινωνεί μεταξύ 2:30-4:30 με τον server της AGB και στέλνει δεδομένα. Απλά το μόντεμ είναι πολύ ευαίσθητο στον "θόρυβο" και γιαυτό δεν ξέρω αν μπορεί να λειτουργήσει (οθόνη CRT αν παίρνει ρεύμα από την ίδια πρίζα με το μόντεμ, μπορεί να προκαλέσει παράσιτα και να μην μπορεί να γίνει η επικοινωνία).

Αυτά τα περί συναγερμό κτλ, ομολογώ δεν τα κατάλαβα :hmm:

Δύσκολο το βλέπω...
Γνωρίζεις σε τι ταχύτητα συνδέεται το modem?

ranger
21-03-07, 00:23
δυστυχώς όχι, και αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να το δω...

sdikr
21-03-07, 00:24
αν υπήρχε συμβόλαιο μη γνωστοποίησης θα το ήξερα...:p

sdikr, δεν ξέρω αν γνωρίζεις πως λειτουργεί το όλο σύστημα, υπάρχει ένα μόντεμ συνδεδεμένο με μια γραμμή τηλεφώνου (όχι με RJ11, κατευθείαν μέσα στην πρίζα) και το οποίο επικοινωνεί μεταξύ 2:30-4:30 με τον server της AGB και στέλνει δεδομένα. Απλά το μόντεμ είναι πολύ ευαίσθητο στον "θόρυβο" και γιαυτό δεν ξέρω αν μπορεί να λειτουργήσει (οθόνη CRT αν παίρνει ρεύμα από την ίδια πρίζα με το μόντεμ, μπορεί να προκαλέσει παράσιτα και να μην μπορεί να γίνει η επικοινωνία).

Αυτά τα περί συναγερμό κτλ, ομολογώ δεν τα κατάλαβα :hmm:

Οχι δυστήχως δεν το γνώριζα,
σε αυτή την περίπτωση τότε το βλέπω χλομό η γράμμη είναι Pstn;

k_koulos
21-03-07, 00:32
αν υπήρχε συμβόλαιο μη γνωστοποίησης θα το ήξερα...:p


καλά να πάθω που πιστεύω τον roseman :down:

ranger
21-03-07, 00:32
ναι pstn...
να 'σται καλά, μου φτιάξατε το κέφι νυχτιάτικα...:(

Jazzer
21-03-07, 00:35
AGB ? Μακρυά από μας, ούτε να ακούω δεν θέλω για παράγκες τηλεκατευθυνόμενης τηλεθέασης ! :nono:

karavagos
21-03-07, 00:49
δυστυχώς όχι, και αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να το δω...

Θα σου πρότεινα να ζητήσεις τα τεχνικά στοιχεία της σύνδεσης από την AGΒ και να τα κοινοποιήσεις σε όλους τους παρόχους + ΟΤΕ, προκειμένου να μάθεις αν υπάρχει πρόβλημα "συμβατότητας".

Θεωρώ όμως ότι στις γραμμές του ΟΤΕ δεν θα έχεις πρόβλημα.

ranger
21-03-07, 01:13
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι είναι λίγο δύσκολο να μπει φίλτρο. Και απαγορεύεται οποιαδήποτε επέμβαση στο μόντεμ.

(Αν υπάρχει κάποιος ενεργοποίηση και δεν θέλει να φανερωθεί, ας στείλει PM:whistle:)

grandstyle
21-03-07, 01:28
ranger σε πιο καναλι κανεις τηλεθεαση, πιο ειναι το αγαπημενο σου ?:p

ranger
21-03-07, 01:29
πέτυχες και τον άνθρωπο που βλέπει πολύ τηλεόραση...:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.