PDA

Επιστροφή στο Forum : Διάστημα μετάβασης σε άλλο πάροχο



trappist
21-03-07, 00:14
Αν υποθέσουμε ότι λήγει το OnDsl kit μου και εγώ θέλω να πάω σε άλλο πάροχο, μπορώ να κάνω αίτηση διακοπής στην Οtenet και ταυτόχρονα να κάνω αίτηση ενεργοποίησης στον άλλο πάροχο ώστε να μην χάσω χρόνο; Ή θα πρέπει να υπόστω όλη τη χρονοβόρο διαδικασία;

marduk666
21-03-07, 00:27
Κανε μια προσευχη, πες 15 "πατερ ημων",12 "Ω!! Ελλαδα" και ετοιμασου για κανα 20ημερο χωρις adsl.Κατα τα αλλα No Problem. :rofl: :closed: :rtfm: :lol: :rofl:

trappist
21-03-07, 00:35
20 μέρες μου φαίνεται αισιόδοξη πρόβλεψη.

Εγώ φοβάμαι για πολύ περισσότερο.

marduk666
21-03-07, 00:39
Χωρις προσευχες και σταυροκοπισματα??? :hmm: Αστα να πανε. :sorry:

vaggoulas
21-03-07, 02:10
Θα περιμένεις 1 μήνα περίπου να κοπεί η γραμμή σου και μέτα θα στείλεις τα χαρτιά για ενεργοποίηση αλλιώς θα φας άκυρο από ΟΤΕ πως υπάρχει ήδη ADSL στην γραμμή σου.Και μετά θα περιμένεις 10-15 εργάσιμες για ενεργοποιηθεί το νέο πακέτο.
Εllada.....:down:

sa1901
21-03-07, 03:13
20 μέρες; Μην πιστεύεις ότι λέει ο κάθε πάροχος. Μόνο σαν ανέκδοτο ακούγεται αυτό.

Υπολόγιζε γύρω στο 2μηνο (με τις πιο αισιόδοξες προβλέψεις). Έχουμε και τις αργίες του Πάσχα μπροστά. Μην το ξεχνάμε...

robotech_
21-03-07, 16:12
Θα περιμένεις 1 μήνα περίπου να κοπεί η γραμμή σου...

Γιατί θα περιμένει 1 μήνα για να κοπεί η γραμμή του.
Στην Οτενετ στέλνεις μέχρι τα μισά του μήνα την αίτηση κατάργησης και τελευταία ημερολογιακά ημέρα του μήνα στην κόβουν..

vaggoulas
21-03-07, 17:29
Γιατί θα περιμένει 1 μήνα για να κοπεί η γραμμή του.
Στην Οτενετ στέλνεις μέχρι τα μισά του μήνα την αίτηση κατάργησης και τελευταία ημερολογιακά ημέρα του μήνα στην κόβουν..
Ναι.Σταματάνε να σε χρεώνουν στο τέλος του μήνα.Πότε θα στείλουν το αίτημα διακοπής στον ΟΤΕ..........Πολύ αργότερα.

nnn
21-03-07, 22:18
Υπολόγιζε 15 ημέρες το λιγότερο για την διακοπή και το καθάρισμα της γραμμής από Adsl,η ενεργοποίηση από εκεί και πέρα άγνωστο πόσο χρόνο θα σου πάρει.

iwnas
21-03-07, 23:43
Απο μια μεχρι και 15 μερες δεν περνει παραπανω

YiannisP
26-03-07, 01:16
Εμενα παλι απο Οτενετ σε Διοδος, η διακοπη μου πηρε μονο 1,5 μερα. Και δεν ειχα πει και προσευχη. Χμμμ, επρεπε να χα παει να παιξω Τζοκερ.

kostelo
26-03-07, 12:13
Και μενα η διακοπη της γραμμης οταν ειχα τελλας για να παω σε οτενετ εγινε Πεμπτη και τη Δευτερα ειχα και γραμμη και εξοπλισμο απο οτενετ. Προφανως για να φυγεις απο καποιο εναλλακτικο παροχο και να γυρισεις σε οτε γινεται μπαμ μπαμ. Το αναποδο κανει αιωνες....:whistle:

sa1901
26-03-07, 12:29
Και μενα η διακοπη της γραμμης οταν ειχα τελλας για να παω σε οτενετ εγινε Πεμπτη και τη Δευτερα ειχα και γραμμη και εξοπλισμο απο οτενετ. Προφανως για να φυγεις απο καποιο εναλλακτικο παροχο και να γυρισεις σε οτε γινεται μπαμ μπαμ. Το αναποδο κανει αιωνες....:whistle:
To ανάποδο δεν γίνεται και να είσαι σίγουρος ότι δεν φταίει ο ΟΤΕ.

Εγώ βαρέθηκα να περιμένω την αίτηση μου, απλά να παλιώνει σε κάποιο συρτάρι της 4net για 15 ολόκληρες μέρες (και ποιος ξέρει για πόσες ακόμη...) και έκανα αίτηση για conn-x. Την επόμενη εργάσιμη ήμουνα online.

Δεν νομίζω να κατηγορεί κανείς τον ΟΤΕ που οι πάροχοι θέλουν έναν ολόκληρο μήνα κατα μέσο όρο, απλά και μόνο για να βάλουν αριθμό πρωτοκόλλου σε μία αίτηση, την οποία μάλιστα κατέθεσες στα γραφεία τους για να αποφύγεις τις καθυστερήσεις. :down:

Η συμβουλή μου είναι όποιος θέλει να πάει σε εναλλακτικό, να το κάνει σε ανενεργό βρόγχο. Όταν γυρίσει από τις καλοκαιρινές του διακοπές, θα τον έχουν συνδέσει...

fonzi
26-03-07, 22:43
Θέλω και εγώ να κόψω την οτενετ και να παρω βιβοντι με προσφορά τον εξωτερικό δίσκο.
Τώρα αν κάνω αίτηση θα προλάβουν να κόψουν τη γραμμή για αυτό το μήνα;
΄Η καλύτερα να περιμένω να μπει Απρίλης;

Το πακέτο της ωιωοντι πρέπει να ενεργοποιηθεί (να γίνει η αίτηση) εντός μηνός από την ημερομηνία αγοράς του. Λέω να το τσιμπήσω αύριο.

Υπάρχει κάπου η αίτηση και η διαδικασία της διακοπής;

YiannisP
26-03-07, 23:44
Καλυτερα να πας σε ενα καταστημα ΟΤΕShop, στη στελνουν εκει την αιτηση απ'ευθειας. Ισως αυτο να βοηθαει να φτασει πιο γρηγορα

aristos87
27-03-07, 00:03
Εγώ οταν πήγα απο forthnet σε vivodi πάντως περίμενα κανα μήνα.. Και τώρα προβληματίζομαι παρα πολυ για το αν θα πρέπει να φυγω απο vivo γιατι με το μπάχαλο που επικρατεί στην vivo θα είμαι για κανα 3μηνο χωρις Dsl :p

fonzi
27-03-07, 00:05
Τόσο χάλια είναι τα πράγματα με τη vivodi?

@ ADSLgr.com All rights reserved.